REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valdantieji, reaguodami į vadinamąjį kalafiorų skandalą, ištraukė ginklą – pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą mėsai. Vis dėlto, mėsos perdirbėjai perspėja, jog tokiu sprendimu ne visi vartotojai gali būti patenkinti, tuo metu ekonomistai įtaria, kad Vyriausybės pastangos tokiu būdu sumažinti produktų kainas gali patirti fiasko.

Valdantieji, reaguodami į vadinamąjį kalafiorų skandalą, ištraukė ginklą – pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą mėsai. Vis dėlto, mėsos perdirbėjai perspėja, jog tokiu sprendimu ne visi vartotojai gali būti patenkinti, tuo metu ekonomistai įtaria, kad Vyriausybės pastangos tokiu būdu sumažinti produktų kainas gali patirti fiasko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visuomenėje kilus pasipiktinimui dėl daržovių ir kitų produktų kainų augimo, premjeras Algirdas Butkevičius bedė pirštu į prekybininkus ir užsiminė apie galimai padidėjusius antkainius.

REKLAMA

Kiek vėliau, praėjusią savaitę, po socdemų pasitarimo, politikai pranešė siūlysiantys PVM lengvatą šviežiai ir atšaldytai mėsai, o jei konkrečiau – kiaulienai ir jautienai.

Dar tiksliai nėra žinoma, kokį mokestinį tarifą siūlys valdantieji, tačiau kalbama apie 5 arba 9 proc. Lengvata mėsai turėtų įsigalioti nuo šių metų spalio 1 d.

Skaičiuojama, jog mėsai pritaikius 5 proc. PVM lengvatą, valstybės biudžeto metiniai praradimai siektų iki 80 mln. Eur.

REKLAMA
REKLAMA

Siūlymą laimina

Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos prezidentas Egidijus Mackevičius portalui tv3.lt teigė, jog siūlymą mėsai taikyti mokestinę lengvatą vertina teigiamai.

„Iniciatyvą vertiname teigiamai, kadangi mėsos sektoriuje, kai PVM buvo padidintas keturis kartus, nuo to laiko faktiškai yra stiprus kritimas ir per tuos šešis metus jokio pagerėjimo nebuvo.

PVM sulyginimas su kaimynine valstybe pagerintų mūsų konkuravimą, nes konkuravimas dabar yra visiškai netolygus, kai sienų nėra, kai Lietuva yra maža valstybė, kai pusė Lietuvos gali nuvažiuoti per porą valandų į Lenkiją ir apsipirkti, matant PVM skirtumą. Tai sudaro labai palankias sąlygas lenkų gamintojams“, – aiškino E. Mackevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mėsos perdirbėjų atstovas pažymėjo, jog šiuo metu mėsos suvartojimas Lietuvoje yra nukritęs. Pasak E. Mackevičiaus, Lietuvos gyventojas per metus suvartoja apie 75 kilogramus mėsos, o 2008 m. – 83 kilogramus, Vakarų Europos valstybių gyventojai – virš 90 kilogramų. PVM tarifo sumažinimas mėsai, anot pašnekovo, leistų ne tik padidinti mėsos suvartojimą, bet ir dalį rinkos ištempti iš šešėlio.

„Jeigu PVM bus toks, jis bus nepatrauklus nelegaliai, pusiau legaliai prekybai. Rinka legalizuosis ir mes matysime augimą, ir augimą ne tik vartojime, bet ir mokesčių surinkime“, – teigė E. Mackevičius.

REKLAMA

Bet ar sumažės mėsos kainos? Mėsos perdirbėjų atstovo teigimu, PVM tarifą sumažinant nuo 21 iki 9 ar 5 proc., kaina kris tokiu pačiu mastu.

"Atpigtų mėsa tiek, kiek PVM sumažėtų. [...] Mes Europos Sąjungoje žaliavos požiūriu nekonkuruojame. Valstybės konkuruoja tik PVM skirtume, nes, tarkime, lenkas perka belgišką mėsą, bet PVM pas jį mažesnis ir gaunasi taip, kad belgiška mėsa pigesnė negu Lietuvoje už 30 kilometrų“, – dėstė E. Mackevičius.

Vartotojai vis tiek gali likti nepatenkinti

„Pagal tai, kas dabar yra pasakyta, tai lengvata būtų taikoma tik šviežiai ir atšaldytai mėsai, tai reiškia, kad nei šašlykas, nei kepsnys, nei kitas pusgaminis, kuris yra paruoštas vartotojui pačiam išsikepti, nors ir laikomas šviežiu, nepapuls į lengvatą. Ir todėl gausis labai nemaži kainų skirtumai tarp nors kažkiek perdirbto produkto ir visiškai žalios mėsos. [...]

REKLAMA

Jei PVM mėsos gaminiams bus palikta aukštai, tai nebus labai optimalus sprendimas. Tada atsiras didžiuliai kainų skirtumai, žmonėms tai vizualiai matysis, o iš tikrųjų niekas nepasikeitę bus ir gausis, kad vėl vos ne pabrango mėsa“, – atkreipė dėmesį E. Mackevičius.

Pasak mėsos perdirbėjų, jei jau siūloma PVM lengvata mėsai, tai nereikėtų pamiršti ir mėsos gaminių, nes būtent jų vartojimas pastaruoju metu smarkiai sumenko. E. Mackevičiaus duomenimis, nuo 2008 m., kai krizės metu buvo pakeltas PVM tarifas mėsai, mėsos gaminių vartojimas krito nuo 174 iki 100 tūkstančių tonų per metus ir iki šiol neatsistatė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Siūlome 9 procentų PVM lengvatą taikyti ir kai kuriems mėsos gaminiams, tarkime, pusgaminiams, tai yra šašlikai, kepsniai, virtos dešrelės, daktariška dešra, tai yra pigiausias, populiariausias segmentas, dėl kurio žmonės kaip tik važiuoja į Lenkiją. O, tarkime, šaltai rūkytoms, vytintoms dešroms, skilandžiams galėtų galioti standartinis PVM tarifas, nes tai nėra pirmo būtino prekės“, – kalbėjo Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos prezidentas.

Ekonomistas: einama tiesiai per aplinkui

Portalo tv3.lt kalbintas banko „Nordea“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas valdančiųjų siūlymą mėsai taikyti PVM lengvatą vadina keistu žingsniu.

REKLAMA

„Tiek Tarptautinės valiutos fondas, tiek ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, tiek ir mūsų pačių Valstybės kontrolė aiškiai komunikuoja išvadas, kad tokio tipo lengvatos nepasiekia pagrindinio tikslo, tai yra nesumažina produktų kainas arba nesumažina tiek, kiek sumažėja PVM tarifas. Tą naudą pasidalina gamintojai arba pardavėjai. Taigi, tokias lengvatas taikyti tikslinga, kai norima padėti tam tikram sektoriui“, – kalbėjo Ž. Mauricas.

Ekonomisto įsitikinimu, mokestinė lengvata mėsai vartojimo šuolio nesukels, o kainos gali sumažėti tik trumpam, o vėliau ją tiesiog lems paklausos ir pasiūlos dėsniai.

REKLAMA

„Su kainų kėlimo vajumi nedaug ką bendro PVM lengvata turi juolab, kad yra žymiai geresnių pasiūlymų, kur dėti mokesčių mokėtojų pinigus, nes, žinoma, tokia lengvata kainuos ir nekompensuos didesnis vartojimas pilna apimtimi tos lengvatos.

Manau, kad žymiai būtų lokiškiau tą sumą skirti mažas pajamas uždirbančių gyventojų pajamoms didinti, tai yra, tarkime, didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį ar pakelti pensijas. Tada tiesiogiai pinigai pasiektų tuos, kuriems jų labiausiai reikia, o dabar čia toks ėjimas tiesiai per aplinkui“, – dėstė Ž. Mauricas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bado pirštu į praeities klaidą

SEB banko vyriausiasis ekonomistas Gitanas Nausėda akcentavo, kad Vyriausybė PVM lengvatą mėsai siūlo taikyti ne tik dėl mėginimo sumažinti kainas, bet ir dėl kitų pragmatinių tikslų.

„Kai kas kritikuoja, kodėl ne daržovėms siūloma lengvata ar kitiems sveikiems produktams. Aš visgi šioje pateisinčiau Vyriausybės sprendimą dėl labai paprastos priežasties – mėsos sektoriuje yra didesnė šešėlinės ekonomikos dalis ir yra visokių rinkos iškraipymų daugiau, todėl čia yra daugiau rezervo ištraukti pinigus iš šešėlio ir pasiekti pozityvų rezultatą. Todėl šitoje vietoje, pirmiausia, suvadino ne sveikos mitybos skatinimo principas, o paprasčiausias noras užkardyti šešėlinę ekonomiką“, – portalui tv3.lt aiškino G. Nausėda.

REKLAMA

Pasak ekonomisto, pavyzdžiui, 2015 m. pradžioje nustatyta 9 proc. PVM lengvata viešbučių ir kitų turistams apgyvendinimo paslaugas teikiančių įmonių veiklai patyrė fiasko, mat kainos nenukrito. G. Nausėda svarsto, kad lengvata mėsai gali taip pat patirti nesėkmę, jei Vyriausybė nestebės prekybininkų elgesio.

„Buvo priimtas sprendimas dėl PVM lengvatos viešbučiams ir nepasirūpinta visiškai to sprendimo įgyvendinimo, ir dar padaryta tai visai ne laiku – prieš krepšinio čempionatą. Natūralu, kad šis sprendimas buvo diskredituotas spartaus viešbučių paslaugų kainų augimo ir dabar visi kritikai bado pirštais, ir sako, kad gali vėl atsitikti kažkas panašaus.

REKLAMA

Gali būti ne sprendimas blogas, o jo įgyvendinimas. Tas blogas įgyvendinimas gali būti, jei bus nusišalinta nuo mėsos kainų stebėjimo tiek prieš sprendimo įgyvendinimą, tiek ir po jo. Gali atsitikti taip, kad kainos gali pakilti dar iki spalio mėnesio, o tada jos būtų sumažintos taip, kaip reikalauja lengvatinis PVM tarifas, bet jos viso labo būtų tokios, kokios yra šiandien. Taigi, efektas vargu, ar būtų pasiektas“, – perspėjo G. Nausėda.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų