REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Inscenizuotos automobilių vagystės: arba praturtėsi, arba atsisėsi

Vietoj pelno – baudos

Negalėdami pelningai parduoti savo automobilio, sukčiai jį apdraudžia ir inscenizuoja vagystę. Tačiau draudimo bendrovės tikina demaskuojančios daugumą tokių aferistų.

REKLAMA
REKLAMA

2011-ųjų rugsėjo 19-ąją Kuršėnuose (Šiaulių raj.) gyvenantis 44 metų verslininkas Egidijus Olišauskas atvyko į Šiaulių apskrities policijos komisariatą. Stambiai prekybos įmonei vadovavęs verslininkas budėtojui pasiskundė netekęs savo lengvojo automobilio „Mazda MPV“.

REKLAMA

Prašyme surasti vagis nukentėjėlis parašė, kad kelerių metų senumo, maždaug 16 000 litų kainuojantį mikroautobusą „Mazda MPV“ pirkęs iš savo valdomos bendrovės. Tądien jis šiuo vienatūriu atvažiavo į darbą Šiauliuose ir paliko stovėjimo aikštelėje Lyros gatvėje. Po kelių valandų išėjęs laukan pamatė, kad mašina dingusi...

Specialistams kilo įtarimų

Automobilis buvo ne per seniausiai apdraustas brangiausiu „Kasko“ draudimu, kurio sutartyje numatyta savininkui, vagystės atveju, atlyginti 15 500 litų žalą, todėl įvykiu susidomėjo ir draudimo bendrovės specialistai.

REKLAMA
REKLAMA

Įtarimų jiems sukėlė aplinkybė, kad savininkas prieš vagystę automobilį bandė ilgokai parduoti, tačiau šis modelis Lietuvoje nepopuliarus, o Egidijus laikė aukštą kainą, todėl pirkėjas taip ir neatsirado.

Padedami policijos kriminalistų privatūs draudimo bendrovės sekliai aptiko, kad lygiai tokios, kaip dingusi, mazdos dalys pardavinėjamos vienoje Kauno senų mašinų supirktuvėje, kuri prekiauja naudotų automobilių detalėmis. Tokios įmonės mūsų vairuotojų populiariai vadinamos „mašinų laužynu“.

Išdavė... sveikos spynelės

Policininkų remiami prie sienos „laužyno“ darbuotojai papasakojo, kad 2011-ųjų rugsėjo pradžioje į jų aikštelę maždaug 13 000 litų vertės automobiliu „Mazda MPV“ atburzgė du vyrai, pasiūlę šią mašiną įsigyti, išardyti ir parduoti atsarginėmis dalimis. Mašina buvo geros būklės, tačiau pardavėjai pareiškė, kad nei automobilio registracijos dokumentų ir net užvedimo raktelių nepaliksią, todėl pirkėjai numušė kainą iki 4000 litų. Gavę pinigus patenkinti nepažįstamieji išpėdino savo keliais, o „laužyno“ meistrai automobilį netruko išardyti ir jo dalis pradėjo reklamuoti skelbimų laikraščiuose. Tik vietoj pirkėjų sulaukė policijos kriminalistų...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš automobilių supirktuvės sužinoję labai svarbią aplinkybę, kad mazdos durų ir užvedimo spynelės nebuvo išlaužtos, tyrėjai iškėlė logišką versiją, kad ši japoniška mašina buvo ne pavogta, o paties savininko, inscenizuojančio vagystę, perduota nusikaltėliams. Nedelsiant buvo užvesta slapta operatyvinė byla ir E. Olišauską imta sekti bei klausytis jo telefoninių pokalbių.

Paskambino, kad vogtų

Greitai pastebėta, kad „apvogtasis“ telefonu dažnai plepa su svainiu – žmonos broliu Saulium Špaltausku. Kartą šnekėdami giminaičiai užsiminė apie policijos ieškomą „Mazda MPV“, tačiau jos visiškai ne liūdėjo, kaip paprastai elgiasi tikri apvogtieji, o juokėsi ir džiaugėsi, kad draudimas atlygins nuostolius.

REKLAMA

Sulaikyti įtariamieji iš pradžių spyriojosi, bet remiami įrodymais prisipažino. Išaiškėjo, kad niekaip negalėdamas parduoti savo mazdos, E. Olšauskas nutarė pasipelnyti draudimo bendrovės sąskaita.

Kuršėniškis žmonos brolio S. Špaltausko paprašė surasti kokį nors tipelį, kuris padėtų be pėdsakų pradanginti jo automobilį. Tokių lengvo uždarbio mėgėjų pas mus – nors vežimais vežk, todėl netrukus E. Olišauskas ryžosi aferai. Jis savąją mazdą su dokumentais ir rakteliais paliko Šiauliuose, K. Korsako gatvėje prie parduotuvės ir apie tai pranešė svainiui S. Špaltauskui. Šis nedelsdamas paskambino atsikratyti automobiliu sutikusiam nusikaltėliui.

REKLAMA

Vietoj pelno – baudos

Pastarasis su draugu mazdą ramiai nuvairavo į Kaune esančią automobilių supirktuvę. E. Olišauskas teigia, kad ten gautus 4000 litų vagišiai pasiliko sau kaip uždarbį, o savininkui per S. Špaltauską grąžino tik mašinos dokumentus ir raktelius, bet kaip buvo iš tikro – žino tik patys sukčiai.

Kiek luktelėjęs ir įsitikinęs, kad dėl pradangintos mašinos nekilo jokio triukšmo, E. Olišauskas, nutaisęs liūdną veidą, kreipėsi į policiją ir, svarbiausia, į draudimo bendrovę, iš kurios pareikalavo atlyginti dėl vagystės esą patirtą 15 500 litų nuostolį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau vietoj pinigų giminaičiai sulaukė teismo nuosprendžių.

Melagingai pranešęs apie inscenizuotą automobilio vagystę ir apgaule pasikėsinęs gauti draudimo išmoką, E. Olišauskas nubaustas 19 500 litų bauda. Į apgavystės tinklą įsiraizgiusį E. Olišausko svainį S. Špaltauską dėl pasikėsinimo sukčiauti teismas „apdovanojo“ 10 400 litų bauda.

Mašiną į Kauną nuvairavę du nusikaltėliai liko nenubausti, nes S. Špaltauskas jų neišdavė, teigdamas nežinantis nei pavardžių, nei kur juos rasti.

Pamokančios istorijos

Pasak Policijos departamento statistikos, kasmet šalyje demaskuojamos kelios dešimtys panašių apdraustų automobilių vagysčių inscenizacijų. Nedorėlius, sumaniusius pasipelnyti draudikų sąskaita, paprastai išduoda detalės, apie kurias nepagalvojo.

REKLAMA

Prieš kelerius metus į Panevėžio policiją kreipėsi keli jauni vyrai, kurie pranešė, kad Panevėžyje iš stovėjimo aikštelės pavogtas užsienyje registruotas beveik naujas lengvasis automobilis. Aferistai nežinojo, kad stovėjimo aikštelė filmuojama slapta vaizdo kamera. Pastarųjų įrašai tapo pagrindiniu įkalčiu, nes juos peržiūrėję Autotransporto priemonių grobimo tyrimo skyriaus pareigūnai įsitikino, kad nurodytas automobilis nurodytu metu nebuvo net įvažiavęs į nurodytą stovėjimo aikštelę. Kriminalistai nustatė, kad brangią transporto priemonę vagystės inscenizuotojai buvo paslėpę saugioje vietoje laukdami, kol gaus draudimo išmoką ir sukčius suėmė.

REKLAMA

Nepraturtėjo ir sostinės gyventojas, prieš kelis mėnesius sumanęs panašią aferą. Tik šis 32 metų vyras vagystės inscenizacijai ryžosi dėl to, kad sugedo jo apynaujio automobilio automatinė pavarų dėžė. Remontininkai pareiškė sutaisyti negalį, nauja pavarų dėžė kainuoja net kelioliką tūkstančių litų, o sugedusio tokio automobilio neparduosi ir pusvelčiui. Vilnietis mašiną apdraudė „Kasko“ draudimu, nutylėdamas apie gedimą. Netrukus jis automobilį tyliai pardavė į metalo laužą, o policijai melagingai pranešė, kad mašina pavogta. Vietoj draudimo išmokos šis apsukruolis irgi išgirdo teismo nuosprendį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TIK FAKTAI

Akcinės bendrovės „Lietuvos draudimas“ duomenimis, sukčiavimo atvejų, tikintis pasipelnyti draudimo bendrovių sąskaita, smarkiai padaugėjo atėjus ekonominei krizei.

Jei 2007 metais buvo įrodytos 78 apgaulės, kurių tikslas buvo iš draudikų išlupti 600 tūkstančių litų, tai 2009 metais jau net 272 nedorėliai draudikų sąskaita mėgino pasipelnyti rekordine net 6,1 milijono litų suma.

Kol kas didžiausia draudimo išmoka, kurią sukčiai planavo gauti iš “Lietuvos draudimo”, užfiksuota Klaipėdos mieste. Ten klientas inscenizavo naujos mašinos vagystę, tikėdamasis gauti ketvirčio milijono draudimo išmoką. Jis ne tik „pavogė” automobilį, bet ir padegė. Tokią pačią pinigų sumą tikėjosi gauti ir nesąžiningas draudimo bendrovės „Ergo Lietuva” klientas, tyčia sudeginęs savo visureigį.

REKLAMA

Šiuo metu tokių apgavikų kiek sumažėję, bet melagingų pranešimų šalies draudimo bendrovėms tikrai netrūksta. Pasak „Lietuvos draudimo“ atstovės spaudai Ingridos Žaltauskaitės, didžioji dalis apgavikų demaskuojama, vietoj naudos jie užsidirba biografijas visam gyvenimui sugadinančius teistumus, teismų nubaudžiami baudomis ar net laisvės atėmimu iki 8 metų.

Sigitas STASAITIS

AKISTATA  

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų