Į Baltijos jūrą paleistas būrys ruoniukų: dar pavasarį bangos juos išmetė į krantą

Į Baltijos jūrą Lietuvos jūrų muziejaus darbuotojai paleido būrį ruoniukų. Visi mažyliai mūsų pakrantėje atsidūrė pavasarį, išmesti bangų, nusilpę ir sulysę. Mokslininkai kelis mėnesius jais rūpinosi, tad dabar sustiprėję mažyliai tiesiai iš laivo iškeliavo į laisvę. 

Jauniausieji Lietuvos jūrų muziejaus ruoniukai nesupranta kas vyksta. Kodėl baseine, kuriame gyveno nuo pavasario nebeliko vandens ir kam juos gaudo tinklais. 

Nors atrodo ir grubiai, tačiau muziejaus darbuotojai žino, ką daro, prasideda pirmųjų septinių šiais metais Lietuvos pliažuose bangų išmestų ruoniuku kelionė į laisvę. 

Ruonių mažyliai mūsų šalies pakrantėse atsidūrė nusilpę ir išbadėję. Į vandenį jie pateko ruonėms kovojant dėl vietos ir maisto. Kovos užverda aršios, tad ne savo noru mažieji ir atsiduria bangose. Ir tokių pamestinukų kasmet vis daugėja. 

„Todėl, kad maisto matyt nebėra. Nebeišmaitina mamos. Šiaip jau matėme iš tų ruoniukų, kad neprimaitinti. Tokių sergančių nebuvo kaip pernai metais, bet buvo labai daug išsekusių. Mamos nebeišmaitina, vadinasi trūksta joms maisto. Plius keturi iš jų buvo pakliuvę į tinklus, du neišgyveno, du šiaip ne taip atgaivinome“, – sako biologas Arūnas Grušas.

Kai kurie išmesti krantą svėrė vos 13 kilogramų – tiek sveria vos gimęs ruonis. Muziejaus mokslininkai juos maitino ir prižiūrėjo, tad dabar kai kurių svoris net 60 kilogramų.

Vis tik ne kiekvieną tokį aštriais dantimis ginkluotą rubuilį į transportavimo dėžę įgrūsti lengva. Net profesionalams. Ruonius dėžėse mokslininkai pakrauna į traktoriuko priekabą ir kelionė tęsiasi vandens link. 

Nors įprastai sustiprėjusius ruonius muziejaus darbuotojai išleidžia pakrantėje ir šie patys ropoja į Baltiją, šį kartą mažyliai laivu keliaus į atvirą jūrą ir bus paleisti tiesiai į bangas už kelių kilometrų nuo kranto. 

Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė sako: „Tiesiog pamąstėm, kad reikia gal prisiminti prieš daugel, daugel metų išmėgintą būdą. Aš manau, kad net tokiu metu jau paplūdimyje yra žmonių. Kas blaško, erzina, juos. Ir surasti ramią vietą, idealią vietą paleisti nuo kranto tokiu motų laiku būtų sudėtinga.“

Į vandenį ruonius nuleis laive sumontuotas mechanizmas. Dėžė atsidarys ir žinduoliai keliaus į laisvę. Prasideda paskutinis ruonių kelionės etapas. Laivas atsišvartuoja ir Kuršių mariomis pajuda jūros link. Išplaukiant pro uosto vartus jūra ima šiauštis, horizontas juoduoja nuo audros debesies, virš vandens susiformavęs įspūdingas viesulas taip pat nieko gero nežada. 

Tad laivo kapitonas nusprendžia nerizikuoti ir ruonius išleidžia ramiuose vandenyse, arčiau kranto nei planavo. Tačiau mokslininkai sako, kad nieko blogo mažyliams nenutiks, jie stiprūs ir su charakteriu, tad Baltijoje nepražus.

Iš viso taip į jūrą mokslininkai paleis 16 šiais metais bangų išmestų ruonių. Jų galėjo būti ir daugiau, tačiau išgyveno ne visi. Na, o į gimtąja jūrą grįžusieji ruoniai turi ir vardus. Aukštaitiškus. Kuriuos sugalvojo vaikai. Tad tolyn nuo laivo tolsta Gastinčius, Iškadnikas, Cukerka ir Guzikas.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų