Sveikatos apsaugos ministerija problemą pripažįsta ir siūlo užregistruoti pacientus pas medikus pagal laisvą vietą, o ne konkretų gydytoją – esą taip sumažins eiles. Tačiau medikų sąjūdis tokias reformas kritikuoja – esą taip iš paciento atimama teisė rinktis mediką, su kuriuo pacientas jau turi užmezgęs ryšį, gydytojas žino paciento ligos istoriją.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Kiekvieną dieną pas gydytojus specialistus plūsta pacientai. Poliklinikų koridoriuose sutikti žmonės atvirauja, kad eilėje pas gydytoją specialistą tenka laukti net ir pusę metų:
„Turiu siuntimą į Santariškes pas akių gydytoją, tai ten daugiau nei pusę metų. Pensija tai maža, pinigų nėra, privačiai reikia mokėt, tai ir laukiam.“
„Lauksiu nefrologo keturis mėnesius.“
„Man reikėjo, kad po pietų būtų talonas, tai irgi beveik mėnesį laiko pralaukiau.“
„Šeimos gydytoja davė siuntimą pas gastroenterologą. Kalniečiuose nėra nei gegužę, nei birželį.“
Kauno miesto poliklinikos direktorius Paulius Kibiša pripažįsta, kad yra specialistų, kurių pacientai laukia ir po kelis mėnesius.
„Visoje Lietuvoje bėda su kardiologais ir dermatovenerologais, tai pas juos yra ir iki dviejų mėnesių. Yra, pavyzdžiui, nepaprastai populiarių specialistų, pas kuriuos nori visi – pas mus dirba populiariausias vaikų akių daktaras“, – sakė gydytojas.
Trečdalis gyventojų laukia apie mėnesį
Tiesa, situacija skirtingose šalies poliklinikose gali skirtis kaip diena ir naktis. Pavyzdžiui, Vilniaus rajono poliklinikos vaikų chirurgas Gytis Prieskienis pasakoja, kad eilės pas medikus šiuo metu yra kiek sumažėjusios.
„Šiai dienai pas vienintelį dermatologą galima patekti tik už 3 mėnesių. Pas kardiologą – mėnesis, pas neurologą – 5 dienos. Pas vaikų kardiologą galima patekti šiandien“, – teigė chirurgas.
LRT apklausos duomenimis, trečdalis gyventojų pas gydytoją specialistą eilėje laukia apie mėnesį. Apie 20 procentų apklaustųjų teko laukti nuo 2 iki 3 mėnesių. Dar ilgiau vizito pas gydytoją laukia kas dešimtas pacientas.
Padidėjusias eiles pastebi ir regionai. Pasak jų, eilės susidaro ir dėl to, kad pacientai dažnai prašo įvairių siuntimų, kurių jiems išvis nereikia.
„Kartais žmonių spaudimas gydytojui yra neadekvatus ir gydytojas yra vos ne terorizuojamas, nes būna pasakymų: „aš galvoju, aš noriu, man reikia“. Ir tokiu atveju, susidaro nemažos eilės perteklinių siuntimų, ko pasekoje, tie asmenys, kuriems reikia pagalbos, reikia patekti pas specialistą, yra priversti laukti eilėje“, – teigė Šiaulių ligoninės direktorius Mindaugas Pauliukas.
Sako, kad tiek laukti normalu
Problemą pripažįsta ir Sveikatos apsaugos ministerija. Tiesa, sako, kad laukti 2 ar 4 savaites pas mediką nėra ilgas laiko tarpas.
„Tai labai geras laikas – jeigu šitaip būtų, kad per keturias savaites visi pakliūtų pas gydytojus specialistus, tai nebūtų ko daugiau ir pageidauti. Eilės pas specialistą yra 3, 8 ir dar daugiau mėnesių“, – sakė sveikatos apsaugos viceministrė Jelena Čelutkienė.
Nuo balandžio 15 dienos įsigaliojo taisyklė, kad kiekviena gydymo įstaiga turi pateikti į išankstinės pacientų registracijos sistemą vizitų laikus keturiems mėnesiams į priekį.
Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerija svarsto ir naują būdą, kaip sumažinti laukiančių pacientų eiles – planuoja bandomąjį projektą, kuriuo žmonės registruodamiesi nebegalėtų pasirinkti konkretaus gydytojo, o patektų ten, kur eilė trumpiausia.
Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė kritikuoja tokį ministerijos sprendimą ir tikina, kad iš žmogaus atimama teisė rinktis gydytoją, kuris savo pacientą jau pažįsta.
Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos, kada prasidės šis bandomasis projektas, dar neaišku. Ministerija tikina, kad jei šis projektas – registruoti pacientą į konkrečios srities kabinetą, o ne pas tam tikrą mediką – nepasiteisins arba sulauks pernelyg didelio nepasitenkinimo, jis bus atšauktas.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:



































































































































































































































