Pirma dienos. Į vieną Vėliučionių daugiabutį atskuba Vilniaus rajono savivaldybės atstovai, seniūnijos darbuotojai. policijos pareigūnas, antstolis bei gyvūnų globėjai. Prieš įkeliant koją į šiukšlynu paverstą butą, dar vienas mėginimas prisiskambinti šeimininkei ir prašyti duris atverti geruoju.
Kaip paaiškėja, šiuo metu ligoninėje gulinti moteris, dar anksti ryte valdininkams brautis į savo butą leidimo nedavė.
Netrukus darbininkai nupjauna spyną. Vos įkėlę koją į butą, net ir stipriausi sprunka atgal. Dėl ten tvyrančios smarvės išbūti ilgiau nei kelias minutes - neįmanoma. Aplink ne tik katinų išmatos, bet ir supuvęs maistas, šiukšlės. Įtariama, kad tarp jų yra ir nugaišusių kačių.
Į butą užeina gyvūnų globos organizacijos atstovės. Pasak kaimynų, moteris čia laikė daugiau kaip dvidešimt katinų. Pusė jų – ligotų ir alkanų, išvežta prieš kelias dienas. Ar visi jie išgyvens, abejojama.
„Gyvūnai išsekę, blusuoti. Parazituoti, išsiurbti... Vakar paėmėm dešimt kačių, tris iš jų nuvežėm sunkios būklės į kliniką. Gleivinės baltos, imunitetai kritę. Parazituoti“, - kraupų vaizdą komentuoja Lietuvos gyvūnų globos draugijos vadovė Danutė Navickienė.
Namo gyventojai sako, esą kentėjo ne tik bute gyvenantys katinai, bet svarbiausia – visas daugiabutis.
„Čia tokia problema, kad neįmanoma. Dabar čia nors nedvokia, todėl, kad šeimininkės nėra. Bet neįmanoma užeiti. Tikrai. Į šitą koridorių neįmanoma buvo užeiti“, - sako namo gyventoja.
„Čia yra sena merga, taip galima pasakyti. Ji gyvena viena, ji turi daug kačių, ir rūsyje, ir bute. Paskui iš šiukšlių dėžių ji neša ir neša šiukšles namo“, - sako kaimynė.
„Mano anūkė yra apkandžiota blusų. Nuvežta į ligoninę. Yra ir kaimynų. Yra užfiksuota viskas, bet niekas nieko nenori daryti. Aš nesuprantu, ir niekas nesupranta, kuo skiriasi bakteriologinis terorizmas nuo paprasto terorizmo. Mus terorizuoja jau penkiolika metų“, - skundžiasi namo gyventoja.
„Aš negaliu buto parduoti. Nes jeigu klientai atvažiuoja pažiūrėt, jie tik įeina į laiptinę, ir jie jau nenori žiūrėti buto. Aš iš čia negaliu išsikelti dėl jos, aš dėl jos noriu parduoti butą. Nes pas mane mažametis vaikas, mes nepernešam, mano vaikas alergiškas šitiems kvapams“, - sako kita gyventoja.
Ir jeigu ne prakiuręs vamzdis bei dvi savaites iš buto į rūsį varvėjęs vanduo, vargu ar kas būtų išgirdęs žmonių prašymus. Į valdininkus buvo kreiptasi ne kartą. Gyventojai bijojo, kad gali kilti ir gaisras, mat visi gyventojai naudoja dujų balionus. Savivaldybė, tylėjusi kelias savaites, konkrečių veiksmų ėmėsi tik tuomet, kai problema susidomėjo TV3 žinios. Dabar jie aiškina, esą Lietuvos įstatymai buvo surišę rankas imtis konkrečių veiksmų. Nors šiandien įstatymai tie patys, visgi į butą įsibrauta.
„Mes savo ruožtu kreipėmės į visas įmanomas teisines institucijas, tame tarpe ir Teisingumo ministeriją, tame tarpe teismą, tačiau aiškaus atsakymo mes negavome. Kokiu būdu mes galim patekti į tą butą“, - sako Vilniaus rajono savivaldybės Viešosios tvarkos sk. vedėjas Tadeuš Buiko.
„Visi dokumentai pavasarį buvo. Bet savivaldybė sako, kad tik šiandien sužinojo. Ne, nu tikrai ne šiandien. Tegul komentuoja savivaldybės atstovai“, - atkerta Vėliučionių seniūnas Veslav Starikovič.
O kol ginčijamasi, kas kaltas, kad tiek delsta, žmonės kuopia butą.
Tai jau ne pirmas kartas, kai mėginama sutvarkyti šios šiukšlių kaupikės butą. Teigiama, esą moterį tikrinę medikai pripažino ją psichiškai sveika. Todėl už jos buto sutvarkymą moteriai teks sumokėti baudą. O kol kas šiukšlės bent kelias dienas bus saugomos, jeigu moteris pasigestų kokių daiktų - žinos kur ieškoti. O štai namo gyventojai viliasi, kad Vilniaus rajono savivaldybė laikysis pažado užtikrinti, kad jų kaimynė nebetemps šiukšlių namo ir neveis bute kačių.