• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Oksana LAURUTYTĖ

 Šiauliuose daugėja atvejų, kai ligotų pasenusių tėvų vaikai bando atsikratyti juos paguldydami į Psichiatrijos ligonines. „Jei buvo pasaulio pabaiga, tai ji buvo mano kabinete per katalikų šeimos šventę – Kūčias ir Kalėdas. Net keli vaikai savo nusenusius tėvus atvežė guldyti į Psichiatrijos ligoninę. Tikiuosi nesulauksiu to paties per šias Velykas“, – sako psichiatrė Jelena Kuznecova.

REKLAMA
REKLAMA

Per Kūčias pabuvo pragare

Turbūt nėra nė vieno vaiko, negirdėjusio pamokančio pasakojimo apie kadaise buvusį paprotį senus tėvus išvežti į mišką palikti. Sakmė pasakoja, kad badmečiu žmonos verčiamas sūnus išvežė savo tėvą į mišką. Anūkas, pamatęs, kaip tėvas išveža senelį, paprašė nepalikti miške rogučių, nes jų reikės, kai ateis laikas tėvą išvežti. Išgirdęs šiuos žodžius, sūnus „praregėjo“ ir parsivežė tėvą namo.

REKLAMA

Psichiatrė Jelena Kuznecova sako per Kūčias ir šv. Kalėdas suvokusi, kad yra žmonių, kurie tokiems sugėdinimams yra visiškai kurti. Tai, ką ji patyrė per vieną gražiausių katalikų šeimų švenčių, toli gražu pranoksta sakmę.

Gydytoja jau daug metų per Kristaus gimimo šventę budi Šiaulių psichiatrijos ligoninėje. Moteris yra stačiatikė, tad mielai leidžia kolegoms katalikams su šeimomis švęsti vieną gražiausių švenčių. „Kristaus gimimo šventę katalikai švenčia be alkoholio, dvasiškai pakylėti, susikaupę, kupini pagarbos vienas kitam. Mano žento šeimoje ši šventė būna tokia šviesi, kad mane sugraudina iki ašarų“, – prisipažįsta gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA

Pastarosios Kūčios ir Kalėdos Jeleną taip pat sugraudino iki ašarų. „Šiemet pirmą kartą pabuvau pragare. Dar nebuvo metų, kai net keli vaikai savo tėvais per šventę atsikratytų, reikalaudami juos paguldyti į Psichiatrijos ligoninę“, – sako iki šiol negalinti atsipeikėti gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kūčių dieną atsidarius psichiatrės kabineto durims, į kabinetą ne įėjo, o buvo lyg maišas už pakarpos įtempta ir ant kėdės nudrėbta močiutė. Jos žentas su dukra, bardamasis, keikdamasis, „tujindamas“ gydytoją, kažkodėl grasindamas skųstis STT, pareikalavo senolę paguldyti į Psichiatrijos ligoninę.

REKLAMA

Vyras šaukė, kad jei senolė nebus paguldyta į skyrių, jis skųsis visoms institucijoms. „Bobuliukas sėdi susitraukus, išsigandus, dukra verkia. Kai žmogui psichozė, jis atitinkamai elgiasi, o močiutė buvo rami. Ji tik glostė savo dukrą ir prašė ją vežti namo. Vis kalbėjo, kokia gera jos dukra...“ – prisimena gydytoja.

REKLAMA

Suveltuose plaukuose – galybė utėlių

„Pacientės“ žentą Jelena išprašė už durų. Sako supratusi, kad gėdyti močiutės dukrą su žentu yra beviltiška. „Paguldžiau močiutę į skyrių. Supratau, kad man prieš Dievą nebus gėda, nes pasirūpinau senolės saugumu“, – sako ji.

Pasibaisėjimas senolės vaikų elgesiu tuo nesibaigė. Jelena sako sužinojusi, kad močiutė dėl senatvės kelia vaikams rūpesčių, tačiau jos švara vaikai taip pat nesirūpina. Paprastai, kai žmonės atveža ligotą pacientą, jį aprengia švariais rūbais, nuprausia. Kai močiutė nusirišo skarą, išsigando ir gydytoja, ir slaugytojos, ir sanitarai – plaukai buvo suvelti į neiššukuojamą veltinį, kuriame knibždėjo tiek utėlių, kad medikai atšoko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Man dabar tas vaizdas lyg gniutulas gerklėje stovi. Utėlės pasipylė į visas puses. Juk vaikai privalo rūpintis savo tėvais. Juk tėvai savo vaikams vystyklus keitė, užpakalius plovė ir į vaikų namus neatidavė. O čia... Tikra pasaulio pabaiga. Ir tokią dieną“, – baisisi gydytoja.

Slaugytoja dukrą dar bandė gėdyti, bet reakcijos nesulaukė. Močiutė, paguldyta į palatą, buvo rami ir labai mandagi – visiems už viską nuolat dėkojo. Jelena sako vėliau sužinojusi, kad senolės žentui su dukra toks poelgis vėliau atsirūgo. Sužinoję giminės pakėlė triukšmą ir žiauriems vaikams maža nepasirodė...

REKLAMA

„Nežinau, kaip reikia nužmogėti, kad šitaip su mama elgtis. Jei asocialios mamos yra baudžiamos už vaikų nepriežiūrą, tai ir asocialiai besielgiantys vaikai už tėvų nepriežiūrą taip pat turi būti baudžiami“, – įsitikinusi gydytoja. Atsikrato norėdami švęsti

REKLAMA

Tai ne vienintelis vaikų bandymas dėl senatvės rūpesčių keliančius tėvus paguldyti į Psichiatrijos ligoninę per praėjusias Kūčias ir Kalėdas. „Kalėdinė pasaka“ tęsėsi – vieno senuko vaikų Jelena tiesiai šviesiai paklausė: „Mirti tėvą atvežėte?“

Gydytoja pasakoja, kad vaikų atvežtas tėvas išties buvo neveiksnus, tačiau psichozės požymių nebuvo. Jelena nesusilaikė – net rizikuodama, kad bus paduota į teismą, sugėdino vaikus klausdama, ar tikrai per tokią gražią šeimos šventę tėvu siekiama atsikratyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak pašnekovės, vaikai apsiverkė ir tėvą išsivežė. Tokių atvejų psichiatrės praktikoje būta ne vieno. „Stebėjausi, kad nė vieno psichinio ligonio per šventes nesulaukėme, o sveikų senukų – net kelių“, – sakė daktarė.

Jelena sako visiškai pateisinanti vaikus, kurie guldo somatinėmis ligomis sergančius tėvus į Slaugos ligoninę. Jiems statomos lašelinės, jie ten sustiprėja ir slauga būna naudinga. Tačiau per šventes atvežti seną tėvą, dėl senatvinių ligų keistai besielgiantį – nužmogėjimas. Nekyla abejonių, kad vaikai tėvų atsikrato, tenorėdami be rūpesčių švęsti.

REKLAMA

Bandymų atsikratyti artimųjų, pavadinant juos psichiniais ligoniais, būta ir daugiau. Kartą žmona ir sūnus atvežė vyrą ir tėvą, neturintį kojų. Vyras buvo sunykęs, sudžiuvęs, veidas – lyg pergamentas. Jam iš akių riedėjo ašaros, o kailiniais išsipusčiusi žmona užsipuolė gydytoją, reikalaudama sutuoktinį paguldyti į ligoninę, neva jis į žmoną metė siuvimo mašiną.

REKLAMA

„Suėmiau jį už rankos, jis pažiūrėjo į mane verkdamas ir tepasakė: „Taip va ir būna.“ Vargu, ar toks sunykęs bekojis vyras siuvimo mašiną būtų pakėlęs. Jie man pagrasino policija, jei nepaguldysiu vyro į Psichiatrijos ligoninę. Aš pagrasinau, kad iškviesiu žurnalistus. Tegu jie visiems parodo, kaip atrodo siuvimo mašiną „svaidantis“ neįgalusis ir kaip atrodo vargšeliai nuo jo nukentėję artimieji. Nebeprisimenu, atrodo, kad į ligoninę jį paguldžiau. Ligoninėje jis buvo bent jau prižiūrėtas“, – sako gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA

Paslaugos nebus nemokamos

Socialinės paramos skyriaus duomenimis, šiuo metu mobiliosios specialistų komandos pagalbos reikėtų 74 asmenims – tiek asmenų laukia eilėje į stacionarias socialinės globos įstaigas. Iš viso Šiauliuose yra 1254 sunkią negalią turintys asmenys, kuriems reikia nuolatinės slaugos.

Kai Šiaulių miesto tarybos projektas bus įgyvendintas, trejus metus mobiliųjų komandų darbą finansuotų Europos socialinis fondas, vėliau Savivaldybei gali tekti kasmet atseikėti po beveik 270 tūkst. Lt.

Kol kas neaišku, ar dviejų mobiliųjų komandų užtektų problemai išspręsti. Planuojamas integralios pagalbos gavėjų skaičius tuo pačiu metu – 32 asmenys. Viena komanda įsikurs prie Socialinių paslaugų centro, kita – prie Globos namų. Komandos dirbs nuo 8 val. ryto iki 20 val. vakaro. Komandą sudarys 12 specialistų: slaugytojas, šeši jo padėjėjai, socialinis darbuotojas ir keturi jo padėjėjai.

Komandos vyks į neįgaliųjų namus, kur, atsižvelgdami į individualius pacientų poreikius, suteiktų globos ir slaugos paslaugas. Į namus atvykę specialistai statytų lašelinę, sušvirkštų vaistų, atliktų pragulų profilaktiką. Žadama, kad mobiliosios komandos sukurtų alternatyvą stacionariai slaugai.

REKLAMA

Projekto biudžetas – 806 tūkst. Lt. Socialinės paramos skyrius tikisi visą sumą gauti iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Pirmus trejus projekto įgyvendinimo metus Savivaldybės indėlio nereikėtų. Lėšų reikėtų nebent nenumatytoms ar netinkamoms išlaidoms finansuoti.

Už 100 tūkst. Lt mobiliosioms komandoms būtų nupirkti du lengvieji automobiliai. Skaičiuojama, kad specialistus reikėtų aprūpinti ir mėnesiniais autobuso bilietais, kuriems papildomai reikėtų 8 tūkst. Lt.

Už likusius pinigus būtų nupirkta neįgaliojo priežiūrai skirta slaugos įranga, chalatai, pirštinės. Taip pat trejus metus būtų mokamas darbo užmokestis komandose dirbantiems slaugos specialistams, finansuojami mokymai, tobulinama jų profesinė kvalifikacija.

Socialinės paramos skyrius paskaičiavo, kad vieneriems metams iš Savivaldybės biudžeto reikėtų vidutiniškai 268 tūkst. Lt. Teigiama, kad šias lėšas galėtų skirti Sveikatos apsaugos ministerija. Dabar Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skiria 936 Lt per mėnesį socialinės globos paslaugoms finansuoti asmenims su sunkia negalia.

Paslaugos nebus visiškai nemokamos – klientai mokės 20 proc. savo pajamų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų