REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors daugelis tautiečių įprastai pajutę pirmuosius peršalimo simptomus ieškodami pirmosios pagalbos skuba į vaistinę, gydytojai turi rimtą įspėjimą – neapdairiai nuo lentynų šluojami preparatai gali kaip reikiant sutrikdyti sveikatą. 

Nors daugelis tautiečių įprastai pajutę pirmuosius peršalimo simptomus ieškodami pirmosios pagalbos skuba į vaistinę, gydytojai turi rimtą įspėjimą – neapdairiai nuo lentynų šluojami preparatai gali kaip reikiant sutrikdyti sveikatą. 

REKLAMA

Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja Jurga Dūdienė pabrėžė, kad pirmiausia sukarščiavęs asmuo turi laikytis namų režimo ir gerti daug skysčių. 

„Ne kavos, o vandens, arbatų, saugiai sveikti namuose ir neiti į darbą. Toks yra pagrindinis patarimas. Tačiau  jeigu žmogus įsivaizduoja, kad išgers keletą karštų tirpių gėrimų ir išėjęs į darbą bus darbingas, taip manyti yra klaidinga. Žmogus ne tik kad nesveiks, o tik toliau gali platinti virusą. Jei tai yra gripo virusas, jis plinta itin greitai“, – pastebėjo gydytoja.

Ji atkreipė dėmesį, kad didžiausią klaidą daro žmonės net nepasitarę su vaistininku iš skirtingų lentynų prisirinkdami įvairiausių preparatų.  

REKLAMA
REKLAMA

„Paima karštų tirpių gėrimų skirtingais pavadinimais, dar šalia paracetamolio tablečių, kurios yra nereceptinis vaistas, taip pat dar šalia visų kitų įmanomų preparatų skirtingais pavadinimais su kita veikliąja medžiaga – ibuprofenu.

REKLAMA

Tačiau retas susimąsto, kad vartojant tokią „mišrainę“ per parą laisvai galima viršyti maksimalią leistiną trijų gramų paracetamolio dozę“, – aiškino J. Dūdienė.

Pašnekovė neslėpė, kad įsigydami tokius preparatus žmonės dažniausiai mato tik didelėmis raidėmis ant pakuotės užrašytus pavadinimus, o tai, kas mažomis raidėmis išvardyta, t. y. sudėtinės dalys, net nepaskaito.

„Tai pačiai veikliajai medžiagai esant skirtingos pakuotėse viršyti maksimalią paracetamolio dozę yra juokų darbas. 

O trys gramai paracetamolio gali čia ir dabar sukelti inkstų, taip pat – kepenų nepakankamumą. Taip žmogus per dvi paras ne tik kad gali atsidurti pas šeimos gydytoją, bet reanimacijoje, kai bus reikalinga skubi pagalba“, – įspėjo gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA

Todėl ji patarė itin atidžiai skaityti, kokius vaistus esate nusipirkę, kokios veikliosios medžiagos yra parašytos smulkiomis raidėmis. 

Kokie simptomai – itin pavojingi

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligonės Toksikologijos centro Ūminių apsinuodijimų skyriaus vedėja Gabija Laubner patvirtino, kad skyriuje tenka išvysti atsitiktinai paracetamolio perdozavusių pacientų. 

Visgi ji pridūrė, kad retai kada pažeidimas būna tokio lygio, kad išsivystytų kepenų nepakankamumas. Tačiau jau turintieji  sveikatos sutrikimų turėtų būti daug atidesni.

„Renkantis skirtingus vaistus nuo karščiavimo, tirpiuosius gėrimus būtina žinoti, kad visi jie turi tą pačią veikliąją medžiagą. Dozei sumuojantis ji jau gali viršyti terapinę dozę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau tiems, kurie turi sveikatos bėdų, kepenų funkcija jau yra sutrikusi, žmogus yra priklausomas nuo alkoholio, serga virusiniais hepatitais, tuomet netgi mažos paracetamolio dozės gali būti žalingos. Inkstams tuo metu žalingos per didelės ibuprofeno dozės“, – aiškino gydytoja.

Pasiteiravus, kas padėtų atpažinti galimą apsinuodijimą, toksikologė sakė, kad ne visada tą padaryti paprasta.

„Kai žmogus serga gripu, jo būsena dažniausiai ir taip būna bloga, tai pojūčiai susimaišo. Bet jei žmogaus savijauta blogėja, jis pradeda vemti, pagelsta, gali būti, kad jau per vėlu“, – įspėjo G. Laubner.

Maišydami vaistus išderina kosulio centrą

J. Dūdienė atkreipė dėmesį, kad ne mažiau bėdų žmonės prisidaro rinkdamiesi vaistus nuo kosulio. 

REKLAMA

„Yra labai daug vaistų, kurie veikia kosulį. Pati esu pastebėjusi, kai kitą kartą atsinešę pacientai parodo, ką vartoja, sudėjus visus vaistus ir žiūrint veikliąsias medžiagas, pasirodo, kad žmogus vienu metu geria tiek kosulį stabdantį, tiek skatinantį vaistą. Negana, dar stebisi, kodėl situacija negerėja. 

Kartu vartojant priešingą poveikį turinčius vaistus rizikuojama išderinti smegenyse esantį kosulio centrą. Tuomet jau tenka visus vaistus nutraukti ir pradėti žmogų gydyti nuo nulio“, – kalbėjo J. Dūdienė.

Jos pastebėjimu, kitą kartą žmogui net nereikia vaistų nuo kosulio.

„Būna, žmogus geria kosulį skatinančius vaistus ir stebisi, kaip nenustoja kosėti. Taigi, pasirodo, kad jam visai nereikėjo vaistų nuo kosulio, o tik pastilių gerklės uždegimui gydyti, liaudiškų inhaliacijų slogai gydyti. 

REKLAMA

Kaip jau minėta, svarbiausia peršalus vartoti daug skysčių. Jei yra didelis nosies užgulimas, sloga, galima vartoti vietiškai į nosį įvairius purškalus, o karščiavimą mažinti viena veikliąją medžiaga, t.y vieną gryną kapsulę. 

Jei komplikuojasi peršalimas, prisideda bakterinė infekcija, atliekame išsamius tyrimus, išklausome plaučius. Jei randame kažkokių pakitimų, ir gydymas kitoks skiriamas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų