„Mes seniai BPC prašėme leisti pasinaudoti jų turimomis technologijomis, kad galėtume matyti pagalbos prašančio žmogaus buvimo vietą. Deja. Nelaimė tik apnuogino seną problemą“, – „Sekundei“ teigė Lietuvos greitosios medicinos pagalbos (GMP) įstaigų asociacijos vadovas Nerijus Mikelionis.
Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stoties vadovas Vilius Mitka mano, kad reikia tobulinti BPC techninę bazę, ir labai abejoja, ar tikslinga greitajai turėti atskirą numerį.
Rugsėjo pradžioje GMP įstaigų asociacija kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją bei Vyriausybę, kad naikinant iki šiol esamus greitosios medicinos pagalbos numerius 03, 103, 033 būtų pereinama ne prie bendrojo policijai, ugniagesiams ir medikams iškviesti telefono 112, o prie telefono numerio 113. Asociacija motyvavo, kad skambindami numeriu 113 gyventojai greičiau sulauks pagalbos.
BPC – tik tarpininkas
GMP įstaigų asociacijos vadovas sako, kad tik nedidelė dalis gyventojų, kuriems reikalinga skubi medicinos pagalba, greitajai skambina bendruoju pagalbos telefonu 112. Jo teigimu, net 70 proc. skambučių į dispečerines ateina iš fiksuotojo ryšio numerio 03, mobiliojo ryšio „Omnitel“ numerio 103 ir „Tele 2“ bei „Bitės“ numerio 033.
„Bendrasis pagalbos centras yra tik tarpininkas, jo darbuotojai surenka informaciją apie pagalbos prašantį žmogų ir ją persiunčia į GMP dispečerinę. Jos darbuotojai vėl renka visą jiems reikalingą informaciją. Žmonės turi turėti galimybę tiesiai skambinti į greitąją“, – kalbėjo N. Mikelionis.
Jis akcentavo, kad asociacijos siūlymas įvesti bendrąjį greitosios pagalbos numerį 113 neprieštarauja bendrosios pagalbos teikimo koncepcijai. Pasak pašnekovo, BPC, kaip pagalbos koordinatorius, reikalingas, kai į nelaimės (gaisro, avarijos ir kt.) vietą reikia nukreipti kurios nors vienos ar iš karto kelių pagalbos tarnybų darbuotojus.
„Bet kai žmogus skambina konkrečiai dėl sveikatos problemos, dar vieno tarpininko, kuris negali padėti skambinančiajam, nereikia“, – mano greitosios medicinos pagalbos asociacijos vadovas.
Pasak jo, greitosios dispečeris, sulaukęs pagalbos prašančio asmens skambučio, remdamasis tarptautiniais algoritmais, instruktuoja, ką jis turi daryti, kol atvyks greitosios ekipažas.
BPC esą neturi galimybės valdyti greitosios medicinos pagalbos pajėgų, vykdyti dispečerių darbo kokybės audito ir analizės. Tai daro pačios centralizuotos dispečerinės.
N. Mikelionis sako, kad bendrasis pagalbos telefonas 112 turi veikti visose Europos Sąjungos šalyse, tačiau ES direktyvos nedraudžia kiekvienai valstybei pačiai nuspręsti, kokie trumpieji pagalbos tarnybų numeriai lieka jos viduje. Jo žiniomis, vienintelis numeris 112 įvestas tik keliose ES šalyse, daugiau visos šalys greitajai kviesti dar naudoja ir kitus trumpuosius numerius.
N. Mikelionis tvirtino, kad įdiegti 113 numerį valstybei daug nekainuotų. Pasak jo, šis numeris yra rezervuotas, priklauso Lietuvos valstybei ir Ryšių reguliavimo tarnybai. Tereikia Vyriausybės nutarimo.
Lietuvos GMP asociacijos vadovas sako, kad siūlymas leisti žmonėms į greitąją skambinti tiesiai, apeinant BPC, sulaukė Sveikatos apsaugos ministerijos ir Seimo sveikatos reikalų komiteto palaikymo.
Tačiau Sveikatos apsaugos ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Giedrė Maksimaitytė „Sekundei“ teigė, kad vienareikšmiškos nuomonės ministerija nėra pareiškusi. Pasak jos, klausimas dėl atskiro telefono numerio greitosios medicinos pagalbai dar bus svarstomas.
Sulaukė aštrios kritikos
Vidaus reikalų ministerija ir Bendrasis pagalbos centras medikus smarkiai sukritikavo. BPC viršininkas Artūras Kedavičius siūlymą įvesti 113 numerį viešai pavadino bandymu grįžti į tarybinius laikus. Jis aiškino, kad Europoje pagalba gyventojams centralizuojama, kad žmonės jos sulauktų kaip galima greičiau ir kuo efektyvesnės. Juk esą į nelaimės vietą dažnai reikia nukreipti net kelias specialiąsias tarnybas.
Anksčiau BPC aiškino, kad negali šiuolaikinėmis priemonėmis keistis informacija su greitosios ekipažais, nes greitosios pagalbos medikai savo automobiliuose neturi skaitmeninio radijo ryšio ir naudojo buitines radijo stoteles. Tačiau dabar dauguma greitųjų naudoja modernias ryšio technologijas.
Reikia tobulinti techninę bazę
Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius V. Mitka neskuba rašytis po kolegų peticija dėl atskiro numerio greitajai dėl kelių priežasčių.
Panevėžyje – pirmajame šalyje centralizuotos apskrities dispečerinės darbui organizuoti buvo panaudotos patikrintos praktikoje skaitmeninio ryšio priemonės, veikiančios Vidaus reikalų ministerijos tinkle, bei Bendrojo pagalbos centro naudojama programinė informacinė sistema.
Panevėžio apskrities regioninė greitosios medicinos pagalbos dispečerinė vienintelė šalyje gali matyti iš „Tele2“ tinklo skambinančio asmens buvimo vietą. Šią informaciją jai perduoda BPC.
Pasak V. Mitkos, tai labai palengvina medikų nuvykimą pas pagalbos prašantį žmogų tais atvejais, kai jis dėl sveikatos būklės ar kitų priežasčių negali tiksliai nurodyti adreso. Tiesa, miestuose asmens buvimo vietos paklaida gali būti nuo keliasdešimt iki kelių šimtų metrų, o kaimo vietovėse – nuo kelių šimtų metrų iki kelių kilometrų. Tai, anot jo, priklauso nuo mobiliojo ryšio operatoriaus stotelių išdėstymo tankio.
Galimybę matyti paciento vietą netrukus turės ir Marijampolės greitosios medicinos pagalbos dispečerinė. Kaip žinoma, Panevėžio dispečerinė aptarnauja visą apskritį. Nesvarbu, iš kurios apskrities vietos žmogus skambina į greitąją, jo skambutis nukeliauja į dispečerinę Panevėžyje, kuri išsiunčia arčiausiai esančią brigadą.
Jei, pavyzdžiui, Kupiškyje ar Biržuose, esantis asmuo skambina bendruoju pagalbos telefonu ir paaiškėja, kad jam reikalinga skubi medikų pagalba, BPC jo skambutį peradresuoja į Panevėžio greitosios medicinos pagalbos dispečerinę.
V. Mitkos teigimu, šiuo metu vyksta Vilniaus BPC techninės įrangos tobulinimo darbai ir tai Panevėžio greitosios medicinos pagalbos dispečerinei leis daug greičiau perduoti kvietimą apskrityje esančioms medikų brigadoms.
„Dabar informaciją perduodame žodžiu. Jau netrukus turėtų pakakti vieno mygtuko paspaudimo ir visa reikalinga informacija raštu nukeliaus į greitosios automobilį“, – kalbėjo jis.
Inga SMALSKIENĖ