• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vokiečių leidiniui „Der Spiegel“ paviešinus nutekintą informaciją dėl to, kad Vokietijos brigados dislokavimas Lietuvai kelia didelius finansinius iššūkius, prezidentas Gitanas Nausėda patikino, jog finansinio pobūdžio trikdžių dėl to tikrai nekils. Išskirtiniame interviu G. Nausėda teigė, kad kitąmet turėsime galimybę pasiskolinti kelis šimtus milijonų eurų gynybai bei užsiminė apie gynybos mokestį.

Vokiečių leidiniui „Der Spiegel“ paviešinus nutekintą informaciją dėl to, kad Vokietijos brigados dislokavimas Lietuvai kelia didelius finansinius iššūkius, prezidentas Gitanas Nausėda patikino, jog finansinio pobūdžio trikdžių dėl to tikrai nekils. Išskirtiniame interviu G. Nausėda teigė, kad kitąmet turėsime galimybę pasiskolinti kelis šimtus milijonų eurų gynybai bei užsiminė apie gynybos mokestį.

REKLAMA

Apie visa tai – išskirtiniame naujienų portalo tv3.lt vyr. redaktoriaus Artūro Anužio interviu su prezidentu Gitanu Nausėda.

Pradedame nuo svarbiausio dalyko, kuris šiuo metu pastaraisiais mėnesiais, savaitėmis yra dar labiau paaštrėjęs – tai mūsų gynyba. Turbūt girdėjote informaciją, kad neva nesame pasirengę finansuoti vokiečių brigados čia. Sakykite, ar iš tiesų taip yra, kad mes nesupratome partnerių? Mes neketiname finansuoti darželių ir mokyklų?

Iš tikrųjų ponas Pistorius, Vokietijos gynybos ministras, lankėsi Lietuvoje prieš keletą dienų ir jokių signalų apie tai, kad Lietuva kažko negeba padaryti ar nepadarys, nebuvo.

REKLAMA
REKLAMA

Viskas yra tik laikotarpio klausimas, per kiek mes galime įgyvendinti tai, ką esame numatę. Tai mes visada buvome atviri su mūsų partneriais, kad tai, kas būtina karine prasme brigadai priimti, bus padaryta iki 2026 metų.

REKLAMA

Iš tikrųjų labai sunku kalbėti apie socialinę infrastruktūrą, kuri bus reikalinga kariams, kurie atvyks su šeimomis, nes to poreikio mes iki galo nežinome ir aš to klausiu paties ministro, ar maždaug įsivaizduoja, koks procentas karių norėtų atvykti su šeimomis.

Jis sakė, kad tai priklausys nuo bendrojo pobūdžio sąlygų, kokiomis sąlygomis kariai čia atvyks ir koks bus jų gyvenimo statusas, kada tos sąlygos bus aiškesnės, bet tas sąlygas sutartimis turi nustatyti jau pati Vokietijos gynybos ministerija, tada bus aiškesnis ir poreikis socialinei infrastruktūrai.

REKLAMA
REKLAMA

Bet finansuoti mes turėtume, ar ne?

Taip, tai kainuos papildomus pinigus ir mes kalbame apie tai, kad Lietuva padarys viską, jog finansuotų didelę dalį šitų išlaidų, bet mes viso labo tik diskutuojame ir klausiame, ar tai galėtų būti daroma sąnaudų pasidalijimo principu. 

Tai iš šito tikrai nekyla išvada, kad Lietuva yra nusiteikusi kažko tai nefinansuoti, mes tam numatėme specialius finansinius išteklius ir jie yra tikrai labai reikšmingi. Tai yra mūsų solidarumo įnašai, kuriuos mes rinksime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir kitais metais diskutuosime apie gynybos mokestį, kuris taip pat leis reikšmingai padidinti mūsų krašto apsaugai skiriamas lėšas. Taip, kad finansinio pobūdžio trikdžių, kurie sutrukdytų sklandžiam Vokietijos brigados dislokavimui Lietuvoje, jų tiesiog negali būti, nes tuo pirmiausia suinteresuoti mes patys.

Užsiminėte apie mokesčius – vyksta diskusija, ar reiktų skolintis, ar reiktų papildomo mokesčio gynybai. Kurį variantą jūs palaikytumėte?

Viskas labai aišku dėl šio klausimo. Mes pirmiausia siūlome pasinaudoti tomis galimybėmis, kurias suteikia skolinimasis.

REKLAMA

Gaila, kad mes 2023 metais, kai mūsų iniciatyva taip pat buvo įvesta, panaši skolinimosi klauzulė į 2023 metų biudžetą. Šiais metais mes ta galimybe nepasinaudojome, nors ji buvo. 2024 metais, taip, iš pradžių buvo nesutarimas, ar reikėtų numatyti papildomą skolinimosi galimybę iki 3 proc. Mastrichto kriterijaus. Vėliau Vyriausybė sutiko ir šitas elementas biudžete atsirado, tai viskas dabar mūsų rankose.

2024 metais mes turėsime galimybę, grubiais vertinimais, pasiskolinti bent kelis šimtus milijonų eurų. Aišku, tai labai priklausys nuo to, kaip mums seksis vykdyti biudžetą, bet pastaruosius 9 metus iš 10 biudžetą vykdėme geriau nei planavome. Tikiuosi, kad tai bus ir 2024 metais. 

REKLAMA

Na, o jau žvelgiant vėliau, taip, skolinimosi galimybę galėtų pakeisti gynybos mokestis, bet su sąlyga, kad skirtingos politinės partijos ras šito klausimo konsensusą.

Prezidente, ar mes ne per mažai skiriame dėmesio gynybai? Atrodo, kad gyvename tokiomis taikos sąlygomis ir nėra tos skubos, noro kuo greičiau sustiprinti gynybą.

Yra, bet, žinote, gynybos mokestis, kaip ir kiti mokesčiai, turi būti įvedami ir anonsuojami iš anksto. Tai tas pašnekesys apie tai, kad virš Lietuvos susikaupė labai tamsūs debesys ir ką inicijavo Užsienio reikalų ministras. Kodėl tai buvo padaryta jau baigiantis metams, kai praktiškai jokio mokesčio įvesti 2024 m. jau neįmanoma?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis yra partijos pirmininkas, galėjo inicijuoti, ar ne, finansavimą Vyriausybėje?

Veikiausiai, bet kažkodėl tai buvo padaryta tada, kai jau nieko padaryti su 2024 metų biudžetu nebuvo įmanoma, tai aš nemanau, kad čia dėl to kilo kažkokia tragedija, tik man keista, jog staiga taip sutirštinamos spalvos, nors nieko ypatingo, kažko naujo neatsitiko per tuos pastaruosius mėnesius. 

Grėsmės lygis nepaaugo?

Na, grėsmės lygis, taip, Ukrainoje karo eiga nėra tokia, kokios mes tikėjomės, bet tikrai niekas nekelia baltų vėliavų ir tikrai nėra taip jau viskas rožinėmis spalvomis spalvinta, kaip, kad Rusijos propaganda piešia. Bet mes tikrai esame pasirengę gynybos mokesčio diskusijai ir tai galime padaryti 2024 metais bei 2025 metais tokį mokestį jau turėti. 

Visą interviu su prezidentu Gitanu Nausėda žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.  

Tekstą parengė Agota Beresnevičiūtė.

Dabar paaiškėjo, kodėl anūkas rėkauja apie rusų puolimą-reikės pinigų ir nemažų, maždaug tiek kainuotų atominės jėgainės pastatymas. Tai jei per NATO samitą keleriopai permokėjo už "pirkinius" ir paišlaidavo, tai įsivaizduokime, kol tuos fricus čia apgyvendins, kiek gražaus pinigo bus praplauta per švogerių firmas, o ir vokiečiai norės savo dalies. Ir vėl pasakos, kad slaugytojoms neturi iš ko atlyginimų pakelt.
Musu valdzios debilai priekyje su prezidentu Nauseda veda Lietuva prie bankroto.Lietuvoje pensijos pacios maziausios bus.Geroves valstybe.
Va dėl ko atsiradinėja mokesčiai visokie, už tarsas ir t.t. kaip gi kitaip papildyti valstybės biudžetą, tik iš tų kelių dar likusių lietuvių, uzkrovus jiems mokesčių visokiausių.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų