Politikai gamyklą kiša po gynybos korta, esą vokiečiai – strategiškai svarbūs investuotojai.
Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
Sostinėje – aštrėja konfliktas tarp Vilniaus rajone esančio Pagirių kaimo gyventojų ir valdžios. Prie Lietuvos ekonomikos ir inovacijų ministerijos maždaug 30 tenykščių gyventojų susirinko nešini plakatais – reiškia nepasitenkinimą jų kaime atsiradusia gamykla, kurią pastatė Vokietijos kapitalo bendrovė „Homanit Lietuva“. Jie aiškina, kad gamykla ten atsirado be leidimo.
Gamykla dar neveikia pilnu pajėgumu
Anot gyventojų, „Homanit“ – teršia aplinką ir kelia pavojų jų ir jų šeimų sveikatai, tačiau dabar gamykla veikia dar ne pilnu pajėgumu, mat gyventojai per teismus vis įrodinėja savo tiesas ir taip trukdo verslui plėstis.
Pagirių bendruomenės pirmininkas sako, kad bendruomenei vis įrodant, kad įstatymai jų pusėje, valdžia verslo interesus ėmė prastūminėti kitais keliais – keisdama įstatymus.
„Paskutinis atvejis, kai dėl vandenvietės laimėjom teismą, kai ji buvo atstatyta, tai viceministras sakė – mes nieko nedarysim, nieko nežinom, tai po savaitės sužinom, kad jie kreipėsi į „Vilniaus vandenys“, ir dėl to mažinama Pagirių vandenvietė... Sužinome, kad Aplinkos ministras pakeitė įstatymą. Ir mes vėl teisme“, – piktinosi bendruomenės pirmininkas Vytautas Vyskupaitis.
Protestuotojams garsiai skanduojant „gėda“, pasirodė ir EIMIN ministras Lukas Savickas.
„Šiandien įstatymas leidžia, jūs puikiai žinote, kad įmonei duoti leidimai veikti“, – sakė L. Savickas.
Protestuojantys tvirtina, kad įstatymo pakeitimai atveria kelią pavojingų cheminių medžiagų naudojimui vandenvietėse – teritorijose, kurios iki šiol buvo saugomos nuo tokios veiklos.
Chemijos inžinerijos magistrantūros laipsnį turintis Pagirių bendruomenės pirmininkas V. Vyskupaitis sako, kad prieš penkerius metus, kai verslas konstatavo, kad gamykla atsiras, į klausimus apie taršą jis atsakinėjo žadėdamas, kad atliks poveikio aplinkai vertinimą.
„Bendruomenė pradėjo domėtis, kalbėtis su prokuratūra, kreipėsi į teismą ir po 2 metų vandenvietė buvo atstatyta“, – tikino V. Vyskupaitis.
„Yra keli teismų procesai, apie kuriuos negaliu komentuoti, kokie jie bebūtų, bus priimami sprendimai“, – teisinosi L. Savickas.
Tiesa L. Savickas paaiškino, kodėl inicijavo įstatymo pataisas, susijusias su vandenviečių veikla.
„Esam inicijavę teisės aktų pakeitimus, nes situacija yra tokia, kad Lietuvos vandenviečių apsaugos zonose yra daug pramoninės veiklos, tam, kad sureguliuotume balansą, yra siūloma, kad ministras Aplinkos galėtų numatyti konkrečias medžiagas ir jų naudojimo būdus, kurios tinkamos ir suderintinos, kad galėtų būti naudojamos šiose zonose“, – akcentavo Ekonomikos ir inovacijų ministras.
Pagirių gyventojai pasipiktinę
Paprastai kalbant, šis įstatymas pilnai atriša rankas Aplinkos ministrui pačiam spręsti, kokias pavojingas chemines medžiagas leisti bet kurioje vandenvietėje Lietuvoje.
Būtent pagal šį modelį, ministrui leidus buvo sumažinta vandenvietė, trikdžiusi gamyklos plėtrą.
„Pasitelkiamos pačios stipriausios pajėgos – Paluckas, Skvernelis, Savickas, ir dar kažkoks, berods, teistas „Nemuno aušros“ atstovas... Ir visa tai painiojama su kitomis temomis“, – piktinosi Pagirių gyventoja Milda Kirejeva.
Vokiečių grupė, kuriai priklauso „Homanit Lietuva“, valdo gamyklas Vokietijoje ir Lenkijoje, kuriose dirba per 1,6 tūkst. darbuotojų.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:

































































































































































































































































