REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gamtininkai stoja į kovą su žydinčiais lubinais ir ragina tautiečius ne tik skinti šį augalą, bet ir rauti jį su šaknimis. Jeigu to nedarysime, iš pažiūros nekalta graži mėlynžiedė gėlė sunaikins lietuviškų pievų įvairovę.

Gamtininkai stoja į kovą su žydinčiais lubinais ir ragina tautiečius ne tik skinti šį augalą, bet ir rauti jį su šaknimis. Jeigu to nedarysime, iš pažiūros nekalta graži mėlynžiedė gėlė sunaikins lietuviškų pievų įvairovę.

REKLAMA

Mat ten, kur yra šis augalas, nebelieka lietuviškų pievų, lubinai – tai invazinis augalas. Tad gamtos sergėtojai kartu su menininkais rengia įvairias akcijas ragindami žmones naikinti lubinus be jokio gailesčio.

Žiedas po žiedo, taip Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcijos ekologas Rokas skina tik tik žydėti pradėjusius lubinus. Taip elgtis – skinti ir kuo daugiau, kaip aiškina gamtininkas, turėtume visi.

„Visų pirma, tai invazinis Lietuvai augalas. Jis natūraliai čia neauga, jis buvo atvežtas iš šiaurės Amerikos, sparčiai plinta, keičia dirvožemio struktūrą, nuo ko keičiasi ir mūsų vietinė augalija“, – teigia ekologas Rokas Butkus.

REKLAMA
REKLAMA

Mat pupinių šeimos augalas rūgština dirvą, o nemėgstantys dirvos rūgštingumo lietuviški augalai išnyksta. Vilniaus regiono, aplinkos apsaugos departamento, gyvosios gamtos apsaugos skyriaus specialistas paantrina – jeigu nenaikins lubinų žmogus, sąlygos plisti tik gerėja.

REKLAMA

„Jie auga atvirose vietose, sakykim, tai tas pievines vietines rūšis jie ir užstelbia. Jie pritapo, jiems čia tiko, jų niekas nevalgo, neturi, sakykim, natūralių priešų, dėl to jiems puiki terpė plisti“, – aiškina Vilniaus gyvosios gamtos apsaugos skyriaus specialistas Tomas Ūsaitis.

Tad, kaip sako specialistai, pagrindinė užduotis žmonėms – reikia stengtis, kad invaziniai augalai neplistų. Gėles ekologas Rokas renka specialiai parkų jau penktus metus inicijuojamai akcijai. Puokštės bus paliekamos prie Pavilnių Verkių parkų direkcijos, kiekvienas norintis visą savaitę galės jų parsinešti namo.

REKLAMA
REKLAMA

„Pirmus kartus, kai darėm tas akcijas, tai visi klausė, ar galima, sakėm, kad galima. Pasiima vieną ar kelis, sakom imkit visus, sako: oo, galima? Tai jau tokia praktika, kas vaikšto parke, drąsiai juos pasiima“, – pasakoja Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcijos vadovė Jolanta Radžiūnienė.

O tiems, kas nori savarankiškai skinti lubinus, gamtininkai žeria patarimų. Galima skinti dabar, o galima dar ir palaukti, kol lubinai subrandins sėklas. Kai jau prisiskinsim tokių, kurie turi sėklų, reiškia, bus didesnė tikimybė, kad mes juos išnaikinsime.

Neįprasta akcija lubinus naikins ir menininkai. Beveik du tūkstančiai jų žiedų, kuriuos surinks savanoriai, atsidurs specialioje instaliacijoje ir kelias dienas puoš klubo „Geležinis kablys“ fasadą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ta instaliacija bus būtent ant šito kablio. Pakabinta, sakykim, lubinų planeta, debesis, sakykim, norim perkelti tą lubinų hektarą, nes jie išsisėja hektarais“, – teigia menininkė, idėjos autorė Agnė Stirnė.

Pastebėtų, kaip priduria menininkė, ir padėtų gamtininkams kovoti su šia invazine rūšimi, kad išsaugotume lietuviškas pievas. Instaliacija žmonių akį džiugins dvi dienas nuo birželio penktosios – Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos.

tv3.lt

Cia juk AMERIKONU ,,dovana,, Chrusciovui !!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų