Simona Stanapėdytė, LRT televizijos naujienų laida „Šiandien“, LRT.lt
Gamtininkai Vilnelės upės pakrantėse stojo į kovą su dar viena agresyvia invazine rūšimi – uosialapiais klevais. Jie dabar naikinami herbicidais, o žiemą bus išpjauti.
Uosialapis klevas, tarpukariu atvežtas kaip parko puošmena, tapo invazine rūšimi ir užkariauja vis didesnes teritorijas, išstumdamas Lietuvos gamtai būdingus augalus.
„Yra trys etapai: pirmasis – nudžiovinti. Žiemą juos kirsime. Jauni medeliai yra išraunami“, – aiškina Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistas Danas Augutis.
Gyventojų privačiose valdose augantys uosialapiai klevai taip pat turi būti naikinami. Gamtininkai rekomenduoja šiuos medžius nudžiovinti herbicidais ir tada pjauti. Nupjovus žalią medį dar keletą metų tenka kovoti su jo atžalomis. Bendrose miesto teritorijose pastebėjus šį augalą reikėtų pranešti miesto savivaldybei.
Šiuo metu Lietuvos gamtinei įvairovei grėsmę kelia 46 invazinės svetimžemių augalų rūšys. Dar 60 laikomos kaip galimos invazinės rūšys ir ateityje gali kelti rimtų gamtosaugos problemų.
Uosialapio klevo gajumo paslaptis – greitas augimas, nuolatos bręstančios, vėjo ir tekančio vandens platinamos sėklos. Labai greitai augantis medis sparčiai sensta, lengvai lūžta.