Premjeras Gediminas Kirkilas pripažįsta, kad vadinamasis Valstybės saugumo departamento skandalas "neprideda pliusų" Lietuvos prestižui.
"Kad nepadeda, tai tikrai", - sakė premjeras, paklaustas, ar šis skandalas nekenkia tarptautiniam Lietuvos įvaizdžiui.
"Kalbuosi su Vilniuje reziduojančiais ambasadoriais, jiems kelia nerimą, kad labai ilgai užsitęsė tyrimas, nepriimti sprendimai iki galo, kad nėra sprendimų dėl parlamentinės kontrolės", - ketvirtadienį po susitikimo su prezidentu teigė G.Kirkilas.
Jis pridūrė, kad užsienio šalių diplomatai "norėtų, kad kuo greičiau visos problemos būtų išspręstos".
Paklaustas, kokias galimas išeitis mato pats, G.Kirkilas sakė, kad "jeigu pereisime prie racionalaus dialogo, o ne prie iracionalaus ginčo, nustosime politizuoti, stiprinsime parlamentinę kontrolę, (...) nesikoncentruosime ties labai subjektyviais požiūriais į vieną ar kitą vadovą, bendrą išeitį rasime".
Jis pridūrė pritariantis prezidento nuomonei, kad reikia nustoti "skandalizuotis ir spręsti problemas iš esmės".
Daugiau kaip pusmetį trunkantis vadinamasis VSD skandalas supriešino šią specialiąją tarnybą su Seimu ir paskatino kaltinimus įvairiems valstybės pareigūnams esą veikus prieš valstybės interesus.
Politinė kova dėl VSD vadovo Arvydo Pociaus likimo vėl suaktyvėjo praėjusią savaitę, kai Seimas, kurio dauguma siekė jo atleidimo, netikėtai tam nepritarė.
Tokį sprendimą Seimas priėmė po to, kai A.Pocius Seime pareiškė, kad saugumas atskleidė ar "beveik žino", kas įvykdė nemažai rezonansinių nusikaltimų bei kad surinkta pakankamai medžiagos, patvirtinančios, jo teigimu, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko Algimanto Matulevičiaus ryšius praeityje su sovietų KGB.
Tuomet, nelaukdamas attitinkamo Seimo valdybos sprendimo, NSGK paviešino paties atrinktą parlamentinio VSD veiklos tyrimo medžiagą - daugiau nei 180 puslapių dokumentų iš maždaug pusantro tūkstančio, sukauptų per tyrimą.
Valstybės saugumo departamento vertinimu, NSGK pernai atlikto saugumo veiklos tyrimo medžiagą paviešino neteisėtai, abejonių dėl to pareiškė ir Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas.
Komitetui išslaptinus medžiagą, VSD kreipėsi į Seimo pirmininką su siūlymu iš A.Matulevičiaus atimti teisę dirbti su slapta informacija už esą nuslėptus ryšius su sovietų KGB.
A.Matulevičius neigia buvęs susijęs su okupacinės valstybės represine struktūra ir apskundė VSD vadovą A.Pocių teismui, kaltindamas jį šmeižtu ir reikalaudamas 100 tūkst. litų kompensacijos už neturtinę žalą.
A.Matulevičius, kuris yra vienas aršiausių A.Pociaus kritikų, vadovavo NSGK atliktam VSD veiklos tyrimui. Pernai gruodį paskelbtos tyrimo išvados buvo nepalankios dabartinei VSD vadovybei.