„Vienybė, kuri mums būtinai reikalinga, jaučiasi tiesiog čia ore. Šita vienybė yra mūsų ateities garantas“, – kalbėdamas antrąkart suburtoje tarptautinėje savo vardo konferencijoje, skirtoje transatlantiniam atsparumui stiprinti, kalbėjo Valdas Adamkus.
Prieš Rusijos grėsmę kovoti vienybe
Kalbėdamas apie lūkesčius Europos Sąjungos ir NATO plėtrai, buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka pabrėžė, kad didžiausias iššūkis vieningai Europai – Rusijoje tebegyvuojantis imperializmas, todėl svarbiausia prieš jį veikti vieningai.
„Rusijos imperija mirė prie 27 metus. Tačiau imperializmas liko ir tai yra pagrindinis iššūkis mums, mūsų taikiai Europai. Mes jaučiame, kokia vieninga turi būti Europos saugumo politika pasaulyje. Aš buvau šitos politikos vykdytojas Ukrainoje. Šiandien man labai malonu pažymėti, kad 60–65 proc. ukrainiečių visiškai palaiko Ukrainos prisijungimą prie NATO ir ES. Aš manau, kad tai didelė europietiškos dvasios politikos pergalė per pastaruosius 10–15 metų. Mūsų ateitis – Europoje ir Atlantinėje Europoje“, – žurnalistams konferencijoje trečiadienį kalbėjo V. Juščenka.
Rusijos grėsmę Vakarų Europai pripažino ir politikos instituto „Atlantic Council“ viceprezidentas Damonas Wilsonas, raginantis Europos Sąjungos valstybes galvoti apie savo plėtrą ir bendradarbiavimo stiprinimą.
„Esame Vilniuje, ne dėl to, kad minime tam tikras datas, o dėl to, kad bandome kalbėti apie ateitį, kaip mes bandome suvokti vieningą Europą šiandien. Mes laikomės bendrų vertybių, bet nebūtinai joms pritaria visi. Vilnius ilgą laiką buvo laisvės tvirtovė. Man atrodo, čia turime kalbėti apie tai, kaip galime į priekį pastūmėti vieningos Europos viziją. Priminsiu, kad Rusija yra priešiška, ji priešinasi šiai vizijai. Vadinasi, turime galvoti apie savo plėtrą. Čia kalbame apie klausimą, ką darysime su Europos Rytais, ypač, kalbant apie tai, kad tiek Sakartvelo, tiek Ukrainos teritorijos yra okupuotos Rusijos“, – konferencijoje sakė D. Wilsonas.
Vokietijos Bundestago Transatlantinės asociacijos pirmininkas Kristianas Šmitas Rusijos ir Vladimiro Putino klausimu buvo griežtas ir akcentavo, kad Europos lyderiai turėtų susėsti su Rusijos vadovu pokalbiui.
„Pats nesiūlyčiau rengti su V. Putinu šokių festivalių, bet galbūt reikėtų susėsti kartu su juo ir priminti jam Aljanso darbotvarkę. Europos lyderiai susitikinėja su Putinu, jis plėtoja glaudžius ryšius su Lietuva. Bet vis tiek mes turime plėtoti bendrą darbotvarkę, kuri neturėtų būti įtikimas visiems. Turėtume pasinaudoti politiniais instrumentais ir bandyti pasiekti sutarimo“, – siūlė K. Šmitas.
V. Adamkaus konferencijoje dalyvauja įtakingi politikai ir strategai iš visų svarbiausių NATO sostinių – JAV, Vokietijos, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės, Lenkijos, taip pat Belgijos, kaimyninės Latvijos, Čekijos, Ukrainos, Sakartvelo, Moldovos aukšti atstovai, Rusijos disidentai.