Europos Sąjungos Rytų partnerystės iniciatyva, kurios įgyvendinimui iki 2013 metų bus skiriama 600 mln. eurų, - kryptingos Lietuvos politikos ir pastangų ES rezultatas, mano užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas.
ES Rytų Partnerystės iniciatyva buvo patvirtinta penktadienį vykusioje Europos Vadovų Taryboje (EVT), pranešė Užsienio reikalų ministerija.
„Rytų partnerystės iniciatyva yra svarbi Lietuvos ekonominiams ir politiniams interesams, ji turėtų sukurti papildomas galimybes Lietuvos verslo plėtrai, prekių, paslaugų ir žmonių mainams“, - po EVT susitikimo sakė premjero Andriaus Kubiliaus delegacijos sudėtyje dalyvaujantis V. Ušackas.
Ministras pabrėžė, jog svarbu, kad Rytų partnerystės iniciatyva bus įgyvendinama remiantis bendrų vertybių, pagarbos žmogaus teisėms, rinkos ekonomikos ir tvarios plėtros principais.
EVT išvadose pažymima, kad stabilumas, valstybės valdymo gebėjimų stiprinimas ir ekonominė plėtra ES rytinėje kaimynystėje yra strategiškai svarbūs Europos Sąjungai. Rytų partnerystė apima Armėniją, Azerbaidžaną, Baltarusiją, Gruziją, Moldovą ir Ukrainą.
Rytų partnerystės iniciatyva numato politinių ES ir ES Rytų kaimynių politinių ryšių gilinimą, ekonominės integracijos plėtrą, laisvos prekybos sutarčių sudarymą, kelionių palengvinimą ir bevizio keliavimo režimo perspektyvą, bendradarbiavimą energetikos saugumo ir kitose srityse.
Pagal Rytų partnerystės iniciatyvą bus įgyvendinamos keturios programos: demokratijos, efektyvaus valstybės valdymo ir stabilumo; ekonominės integracijos ir konvergencijos; energetikos saugumo ir ryšių tarp žmonių.
Bendras ES ir ES Rytų kaimynių vadovų susitikimas įvyks 2009 metų gegužės 7 dieną Prahoje.