Ekspertų tarybos narys: gal atėjo laikas pabandyti epidemijos riziką kontroliuoti verslui?

Pagal 14 d. tenkančius naujus COVID-19 atvejus Lietuvai jau beveik įžengus į „juodąją zoną“, Vyriausybei patariantys ekspertai siūlo ieškoti ir naujų kelių pandemijai valdyti ir daugiau atsakomybės perkelti pačiam verslui. 

Vyriausybės ekspertų grupės narys, „Euromonitor International“ duomenų analitikas dr. Vaidotas Zemlys-Balevičius priminė, kad trečiosios bangos kilimas neišvengiamas, nors ji ir nebus tokia didelė kaip antroji.

„Kai vasario 23 dieną Lietuvos statistika paskelbė apie trečią bangą, visi epidemiologai vieningai skelbė, kad nėra jokios trečios bangos. Kaip sakoma tu gali ignoruoti realybę, bet realybė tavęs niekuomet neignoruos. Geriausia ką galima padaryti tai nusiųsti gėlių ir šokolado į statistikos departamentą, atsiprašyti ir pradėt blaiviai žiūrėt į situaciją. Trečia banga, spėju, nebus tokia didelė kaip antroji. Vakcinacija, didesnis testavimas ir šilti orai ją sustabdys. Ir pasekmės tikriausiai bus ne tokios skaudžios. Bet pamoka lieka tokia pati, priemonių reikia imtis nelaukiant kol situacija pablogės“, – socialinio tinklo paskyroje dėstė jis.

Nereikia laukti, kol virusas ateis, bet rasti jį patiems

Kartu analitikas pridūrė, kad dėl atlaisvinimų jo nuomonė išlieka tokia pati: jeigu kontroliuoji riziką, laisvinti galima.

„Epidemijos valdymas iš principo yra žaidimas su skaičiais: seki situaciją ir priklausomai nuo to, ar ji blogėja, ar gerėja, priimi sprendimus. Esmė – proaktyvūs veiksmai, nereikia laukti, kol virusas ateis, bet reikia eiti jį ir surasti patiems. Mokyklų profilaktinis testavimas yra geriausias to pavyzdys. Vilniuje, kuriame epidemiologinė situacija niekada nebuvo gera, mokyklose su kaupiniais atvejų pasitaiko vienas kitas, nes dėl profilaktinio testavimo jie nustatomi ženkliai greičiau ir todėl užkertamas kelias tolimesniam plitimui.

Todėl atidaryti galima tas veiklas, kuriose rizika yra minimali  – kaip lauko kavinės bei ten, kur galima užtikrinti, kad atvejai bus nustatyti proaktyviai ir kur galima realiai pamatuoti riziką. Bet tam reikia nuolatos dirbti, analizuoti situaciją ir aktyviai imtis veiksmų. Deja, valstybinės epidemijos kontrolės institucijos yra visiškai nepajėgios tą daryti.

Tai gal atėjo laikas pabandyti epidemijos riziką kontroliuoti verslui? Statistikos departamentas turi visai neblogą duomenų rinkinį, kuriame kiekviena įmonė gali įsivertinti savo riziką. Jeigu darbuotojų atvejų procentas yra aukštesnis nei populiacijoje, reikia imtis papildomų priemonių. Pridėjus profilaktinį testavimą bei naudojantis epidemijos valdymo algoritmais, jau gana seniai pasiūlytais ekspertų tarybos, galima būtų ir vykdyti ekonominę veiklą ir prisidėti prie epidemijos mažinimo. Kiek tai realistiška ir kaip tai įgyvendinti, yra atviri klausimai. Faktas, kad buvęs epidemijos valdymo modelis, kuris rėmėsi valstybinių epidemijos valdymo institucijų darbu nedavė norimų rezultatų. Tai kodėl nepabandžius kažko naujo?“ – aiškino V. Zemlys-Balevičius.


Rašyti komentarą...
j
jptrm
2021-04-16 10:09:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nu, kai verslai žlugo, tai dabar jau pačiam verslui reguliuoti, pats verslas pradės reguliuoti tai tada, kai valdžia pradės atsakyti už savo sprendimų rezultatus, nes ne verslas kaltas, kad ''kažkas'' neleido jam egzistuoti.
Atsakyti
-5

J
Jane
2021-04-16 11:16:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ne medikas kalba apie bangas.Cia turbūt įmanoma tik pas mus.
Atsakyti
-2

V
V
2021-04-16 11:18:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Atiduodam savivaldybem dabar verslui reguliuoti epidemija labai puiku ka dar galima prigalvot ? Gal uzteks haoso gal vyriausybe nenori prisiimt atsakomybes
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų