Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi skaitytoja Eglė, prašydama pagalbos. Moteris pasakoja, kad dar sausio mėnesį nusipirko šuniuką iš Rusijos.
Ji iki kovo mėnesio laukė, kada šuniukas paaugs iki tinkamo transportuoti amžiaus. Kovo mėnesį Eglė susitvarkė visus reikiamus dokumentus naujojo augintinio transportavimui iš Rusijos į Lietuvą, susitarė su vežėju, kuris šuniuką į mūsų šalį turėjo atgabenti kovo 18 d.
„Bet štai ėmė ir staiga uždarė sienas. Nepalikdami laiko susitvarkyti tokiems tarptautiniams dalykams, kurie negali būti atidėti ir laukti geresnių laikų – tai yra gyvas padaras, kuriuo turi būti pasirūpinta. Net jei kalbėtume apie tai, kaip apie „turtą“, kuo Lietuvoje yra laikomi gyvūnai – „turtu“, aš neberandu galimybės, kaip man tą „turtą“, už kurį sumokėta dalis pinigų, parsigabenti namo“, – pasakojo Eglė.
Skaitytoja tikino, kad siuntė laiškus ministerijoms, ieškojo informacijos internete, bandydama išsiaiškinti, ar yra galimybių parsigabenti augintinį į Lietuvą.
„Jei gerai supratau, tai komerciniai pervežimai nėra uždrausti, bet komercinių vežėjų su mikroautobusais ar panašiu transportu, su kuriuo būtų galima vežti šunį, Lietuvoje nėra arba aš jų nerandu“, – tvirtino Eglė.
Ji kreipėsi į krovinių gabenimą vykdančias įmones ir sulaukė atsakymo – šiuo metu tokios galimybės nėra.
„Tai kas man gali patarti ir padėti tokioje situacijoje? Ką man dabar daryti, ir kaip man atsivežti gyvą krovinuką? <...> Padėtis darosi absurdiška, o į tokius kaip aš, su tokiomis problemom kaip mano, apskritai niekas nežiūri ir problemos spręsti neketina“, – teigė Eglė.
Gyvūnus vežti galima, bet sunku rasti, kas tai padarys
Susisiekimo ministerija naujienų portalą tv3.lt informavo, kad krovinių vežimas karantino laikotarpiu nėra ribojamas, tačiau ministerijos atstovai svarsto, kad gali būti, kad rinkoje tiesiog nėra norinčių teikti tokias paslaugas karantino metu.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus patarėja Kristina Stakytė naujienų portalui tv3.lt teigė, kad šiuo metu draudimų gabenti gyvūnus nėra, tačiau koronavirusas apsunkina šią situaciją.
„Dėl COVID-19 ir visose valstybėse įvesto karantino bei pasienyje taikomų apribojimų tikėtina, kad neatsiras tokio patvirtinto vežėjo ar asmens, kuris ryšis vežti šuniuką per keletą šalių, kuriose taikomi apribojimai asmenų judėjimui“, – kalbėjo K. Stakytė.
VMVT žiniomis, atšaukti ir visi skrydžiai, todėl transportuoti gyvūną augintinį oro transportu šiuo metu taip pat nėra įmanoma.
Pasak specialistės, reikalavimai komerciniam gyvūnų importui iš trečiųjų šalių išlieka tokie patys ir karantino bei koronaviruso krizės metu. Norint parsivežti šunį, turi būti išduotas importo veterinarijos sertifikatas, šuo turi būti suženklintas mikroschema ir turėti galiojančią vakcinaciją nuo pasiutligės, gabenant gyvūną, turi būti užtikrinama jo gerovė.
Pagal teisės aktus, gyvūnas turi būti bent 8 savaičių amžiaus, kad jį būtų galima transportuoti. Iš Eglės istorijos K. Stakytė spėja, kad šuniukui jau beveik keturi mėnesiai.
„Taigi yra keletas variantų: susitarti su veisėju ar pardavėju, kad jis palaikytų šuniuką, kol situacija dėl karantino pasikeis, susitarti dėl jo tinkamo socializavimo ir mokymo bei sveikatos priežiūros, arba atsisakyti pirkimo‒pardavimo sutarties“, – sakė K. Stakytė.