Nuo pavasario žingeidūs, veiklūs ir mokytis pageidaujantys pensinio amžiaus kėdainiečiai turės puikią galimybę mokytis. Kauno kolegijos Kėdainių Jonušo Radvilos fakultete netrukus pradės veikti Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) padalinys, kuriame pagyvenę ir pensinio amžiaus žmonės galės mokytis užsienio kalbų, kompiuterinio raštingumo ar tiesiog pabendrauti su bendraamžiais.
Pirmieji Kauno kolegijoje
Pasak J.Radvilos fakulteto Suaugusiųjų mokymo skyriaus vedėjos Vilmos Staskevičienės, kėdainiečiai pirmieji Kauno kolegijoje steigia Trečiojo amžiaus universiteto padalinį.
Nuotr. J.Radvilos studijų centro filologijos fakulteto suaugusiųjų mokymo skyriaus vedėja Vilma Staskevičienė pastebėjo, kad vyresni žmonės jau yra susidomėję trečiojo amžiaus universitetu. Kėdainiečiai skambina ir domisi, kada prasidės paskaitos, mokymai, kiek tai kainuos.
/Nuotrauka Ramūno Kazakevičiaus/
– Nuo praėjusio rugsėjo mūsų fakultete pradėjo veikti naujas padalinys – Suaugusiųjų mokymo skyrius, kurį kuriant atsižvelgta į šių dienų reikalavimus. Šiandien vis daugiau kalbama apie suaugusiųjų mokymą ir mokymąsi visą gyvenimą. Todėl aktualu, kad šios naujovės, principai pasiektų ir mažesnius miestelius, – sakė V.Staskevičienė. – Manau, kad didžiųjų miestų gyventojams nesudėtinga patenkinti savo mokymosi poreikius – tobulinti kvalifikaciją, mokytis kompiuterinio raštingumo, užsienio kalbų. Tuo tarpu mažesniųjų miestelių gyventojai savotiškai nuskriausti, nes jie neturi kur mokytis, o nuvykti į didmiestį nėra galimybių.
Todėl būtent rajone ir įsteigtas Suaugusiųjų mokymo skyrius. Šiuo metu laukiama klausytojų, lankysiančių neformalaus suaugusiųjų mokymo kursus.
TAU
Idėja įsteigti trečiojo amžiaus universiteto padalinį, populiariai vadinamą TAU, gimė Kauno kolegijos Kėdainių Jonušo Radvilos fakultete. Toks visuomeniniai pagrindais veikiantis universitetas aktyviai veikia prie Kauno apskrities administracijos.
– Šis universitetas skirtas vyresnio amžiaus žmonėms, kurie mokytųsi savo malonumui. Atsižvelgiant į vyresnių žmonių gyvenimo sąlygas ir finansines galimybes nuo pavasario vyksiančios paskaitos ir kursai šiai klausytojų grupei bus nemokami, – teigė V.Staskevičienė. – Pensinio amžiaus žmonėms planuojame pasiūlyti užsienio kalbų, kompiuterinio raštingumo, socialinių mokslų paskaitas, kurios vyks J.Radvilos fakultete.
Trečiojo amžiaus universitete kursus ves didelę darbo patirtį sukaupę lektoriai. Du socialinių mokslų dėstytojai, kelios užsienio kalbų dėstytojos ir vienas kompiuterinio raštingumo specialistas, dirbs visuomeniniais pagrindais. V.Staskevičienė neslėpė, jog dėstytojui reikia ryžto, kad jis sutiktų dirbti be užmokesčio, juolab kad atlyginimas ir taip nėra nedidelis.
– Iš žmogiškosios pusės dėstytojas gali labai norėti dirbti visuomeniniais pagrindais, tačiau čia susiduriame su žmogiškųjų išteklių stoka. Dauguma dėstytojų pervargsta nuo didelio darbo krūvio. Tačiau vis tik reikia pasidžiaugti, kad atsirado norinčiųjų savo žinias perteikti mūsų universiteto klausytojams, – pasidžiaugė V.Staskevičienė.
Didelis susidomėjimas
V.Staskevičienė pastebėjo, kad vyresni žmonės jau yra susidomėję trečiojo amžiaus universitetu. Kėdainiečiai skambina ir domisi, kada prasidės paskaitos, mokymai, kiek tai kainuos.
Planuojama, kad pirmieji užsiėmimai TAU prasidės kovo ar balandžio mėnesį. Didžiausias dėmesys juose bus skirtas garbaus amžiaus žmonių socialinei integracijai ir socialinių poreikių tenkinimui.
– Man labai smagu, kad pagyvenusieji domisi mokymųsi. Į pensiją išėję žmonės dažnai būna pakankamai sveiki ir darbingi, turi laiko ir energijos, kuriuos galėtų skirti savęs ugdymui, žinių patobulinimui ar tiesiog pabendravimui. Juk bendravimo tokio amžiaus žmonėms trūksta labiausiai. Mokymasis šiame universitete nuo dieninių studijų skirsis tuo, kad bus orientuotas pagyvenusių žmonių reikmėms, bus atsižvelgiama ir į garbaus amžiaus žmonių mokymosi ypatumus – atmintį, mąstymą. Beje, šiems klausytojams nebus jokių atsiskaitymų ar kontrolinių darbų. O pageidaujantys išmoks netgi tokių paprastų dalykų, kaip užsienyje gyvenantiems vaikams išsiųsti elektroninį laišką, – pasakojo V.Staskevičienė.
Dėstytojai stengsis, kad užsiėmimai vyktų klausytojams palankiu metu ir būtų įdomūs.
Pageidaujantiems – įvairūs kursai
Be trečiojo amžiaus universiteto, fakultete bus organizuojami įvairūs kursai.
– Pirmiausia kėdainiečiams siūlysime bendrųjų gebėjimų ugdymui skirtus užsienio kalbų, kompiuterinio raštingumo kursus. Verslo įmonėms galbūt aktualūs bus verslo anglų kalbos kursai, o anglų kalbos mokytojai gal susidomės ankstyvojo anglų kalbos mokymo kursais. Taip pat vyks socialinio darbo vadybos ir socialinio darbo su senais žmonėmis ypatumų paskaitos. Pas mus bus galima patobulinti ir lietuvių kalbos kultūros žinias ir įgūdžius, organizuosime socialiniams pedagogams skirtus mokymus, – sakė V.Staskevičienė.
Ugdymo įstaigų darbuotojai ir valstybės tarnautojai galės išklausyti psichologijos, edukacijos kursus. Beje, visi kursai – mokami. O jų kaina, suaugusiųjų mokymo skyriaus vedėjos teigimu, nėra didelė, nes apmokestinant atsižvelgta į dabartinę rinkos situaciją. Kelių mėnesių kalbų kursai, vyksiantys dukart per savaitę, vienam asmeniui kainuos apie keturis šimtus litų. Socialinių mokslų paskaitos atsieis šiek tiek pigiau – tris šimtus litų. Už vienos dienos seminarą teks mokėti apie 100 litų.
– Kursų kaina priklauso nuo mokymo specifikos, naudojamos medžiagos ir jos paruošimo sudėtingumo. Žinoma, taikysime ir nuolaidas. Jeigu iš vienos įmonės ar įstaigos į kalbų kursus atvyks penki klausytojai, tai šeštasis galės mokytis nemokamai. Visi užsiėmimai vyks po darbo, – sakė V.Staskevičienė.
Visiems baigusiems kursus bus išduodamas oficialus Kauno kolegijos pažymėjimas. Į įvairius kursus priimami tik pilnamečiai, turintys viduriniojo mokslo baigimo atestatą.
Aušra Malinauskienė