„Raudonų nosių gydytojų klounų“ herojės Džilda ir Matilda Vaiko dienos lankė Santaros klinikų vaikų Onkohematologijos skyriuje gydomus mažuosius pacientus. Liga vargina, bet mažieji nepasiduoda, o klounės dar ir padeda kovoti su negandomis.

Vos dviejų klaipėdietės Ugnės mama sako, su onkologine liga mergytė kovoja pusę savo gyvenimo – metus laiko. Tad emocinis nusiteikimas labai svarbus įveikiant ligą.
„Burbulus pučiam, su armonikėle groja kartais. Kaip tik išmano, linksmina mus“, – pasakoja Ugnės mama Simona.
Džilda ir Matilda bei kiti personažai vaikus ten lanko jau penkiolika metų. Tiek linksmina ir juokina tuos, kam šypsena labai sunkiai pasiekiama, tad ašaras lieja ir jos.
„Verkia. Žinoma... Ir verkia, ir pykstasi, ir džiaugiasi, ir būna nelaimingi, būna neišsimiegoję, pavargę, ir pavydi. Pavyzdžiui, kieno sijonas gražiau sukasi. Mano. Mano. Arba mano“, – sako klounės Džilda ir Matilda.
Apsilankė Diana Nausėdienė
Organizacijos vadovė neslepia, kad gydymas kitaip, o ypač sėkmės istorijos, įkvepia ir pačius klounus.
„Kai tėvai dalinasi apie tai, kad vaikas išėjęs iš ligoninės prisimena ne gydytojus, ne adatas, ne procedūras, o prisimena klounus, prisimena juoką, prisimena džiaugsmą. Mes įsikvepiam tokiom istorijom, mes norime būti žvaigždės čia ir nebeleisti skausmui ir liūdesiui būti žvaigždėmis“, – pasakoja „Raudonų nosių gydytojų klounų“ vadovė Aistė Lacitė.
O kaip „Raudonų nosių“ herojės linksmina mažuosius skyriaus pacientus ir kaip jaučiasi su sunkia liga kovojantys panoro išvysti ir pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė. Pasigirti medikai turi kuo – mirtingumas tarp vaikų nuo vėžio mąžta.
Palyginti su prieš dešimtį metų buvusiais skaičiais, kai išgyvenamumas nesiekė nė septyniasdešimties procentų, šiandien situacija kitokia – aštuoni iš dešimties, o kartais, priklausomai nuo ligos, ir devyni iš dešimties nuo ligos pasveiksta.
„Tai verčia didžiuotis tuo, ką daro Santaros. Ir norisi padėkoti visiems žmonėms, kurie dirba šitoje ligoninėje. Ir stengiasi suteikti pagalbą, tai labai svarbu“, – komentuoja Diana Nausėdienė.
Išgelbėja vis daugiau vaikų
Ir nors sėkmės istorijų daug, Santaros klinikų vadovas sako, kad tobulėti yra kur.
„Vis tiek mums nepavyksta išgelbėti visų. Ir tos netektys visiems, komandai labai skaudžios. Bet ta tendencija, kurią mes matome, kas dar 5–10 metų ir būsime dar geresnėje vietoje“, – teigia Santaros klinikų generalinis direktorius Tomas Jovaiša.
Medikai sako, kad sėkmės istorijų ėmė daugėti prieš kone dvidešimt metų, kai lietuvių medikams ėmė talkinti užsienio specialistai. Dabar gi medikai turi kitą tikslą – tobulėti patiems, ir stebėti sirgusį mažylį visą jo gyvenimą.
„Mintis yra tęsti stebėseną visą žmogaus gyvenimą. Kadangi žinom, kad tos problemos kartais ateina vėliau, ką labai irgi sunku suprasti, visi mes sergame, sulaukus tam tikro amžiaus, bet tie žmonės, kurie gavo gydymą, kuris nėra švęstas vanduo, jiems tos problemos ateina šiek tiek anksčiau“, – sako skyriaus vedėja Goda Elizabeta Vaitkevičienė.
Septyniasdešimt naujų atvejų per metus – tiek vaikų suserga vėžiu. Tuo metu suaugusiems vėžys diagnozuojamas šimtais atvejų per metus.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.

















































































































































































































































