REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar informacija apie LGBT+ daro neigiamą įtaką nepilnamečiams? Pagal šiuo metu galiojančius Lietuvos įstatymus – taip. Teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska siūlo Seimui išbraukti šią nuostatą iš šalies teisinės bazės, apie tai pasisakę yra jau ir tarptautiniai teismai. Tačiau, kaip ir su visais su LGBT+ bendruomene susijusiais klausimais, taip ir dėl šio Seimo salėje lūžo ne viena ietis.

Ar informacija apie LGBT+ daro neigiamą įtaką nepilnamečiams? Pagal šiuo metu galiojančius Lietuvos įstatymus – taip. Teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska siūlo Seimui išbraukti šią nuostatą iš šalies teisinės bazės, apie tai pasisakę yra jau ir tarptautiniai teismai. Tačiau, kaip ir su visais su LGBT+ bendruomene susijusiais klausimais, taip ir dėl šio Seimo salėje lūžo ne viena ietis.

REKLAMA

Antradienį Seimas pateikimo stadijoje atmetė Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos viešosios informacijos poveikio įstatymo pataisą, pagal kurią siūlyta atsisakyti nuostatos, kad neigiamą poveikį nepilnamečiams darančiai informacijai priskiriama viešoji informacija, kuri „niekinamos šeimos vertybės, skatinama kitokia negu Konstitucijoje ir Civiliniame kodekse įtvirtinta santuokos sudarymo ir šeimos kūrimo samprata“.

Už minėtą projektą balsavo 50 Seimo narių, prieš – 56, susilaikė 19 parlamentarų. Parlamentarai nesuteikė galimybės iniciatoriams tobulinti projekto.

REKLAMA
REKLAMA

Tokios įstatymo pataisos teiktos reaguojant Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą, kuriuo pripažinta, kad Lietuva pažeidė Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas, susijusias su saviraiškos laisve.

REKLAMA

Bylą Strasbūro teisme iškėlė dabar jau mirusi rašytoja Neringa Macatė, kuri ginčijo Lietuvoje sustabdytą jos knygos „Gintarinė širdis“ leidybą.

Pasakų rinkinį, kuriame aprašomi tos pačios lyties asmenų santykiai, 2013 metais išleido Lietuvos edukologijos universitetas, tačiau po kelių mėnesių knygos platinimą sustabdė.

Tokį sprendimą universitetas grindė Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos raštu, kuriame N. Macatės knyga įvardyta kaip daranti žalą vaikams iki 14 metų. Tuo metu tarnyba savo poziciją aiškino galiojančiu teisiniu reguliavimu.

REKLAMA
REKLAMA

Anot projektą pristačiusios teisingumo ministrės Ewelinos Dobrowolskos, dėl tokios įstatymo nuostatos, kenčia Lietuvos įvaizdis tarptautinėje erdvėje ir mūsų šalis yra greta kai kurių nedemokratinių ar net teroristinių valstybių, kur yra taikomos tokios nuostatos. Teisingumo ministrė konkrečiai įvardijo Vengriją, tačiau panašią nuostatą turi ir Rusija.

Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Mindaugas Puidokas klausė, kaip galima teikti pataisas, kurios iš vaikų atimtų galimybę būti apsaugotais nuo žalingos informacijos.

„Kaip tai suderinama su jūsų, kaip teisingumo ministrės pareigomis? Ar tai nėra tam tikras Trojos arklys, pateikiamas su dūmų uždanga dviejų apkaltų kolegoms Seimo nariams, tokiu būdu norint per tam tikrų įstatymų pakeitimus patvirtinti Stambulo konvencijos nuostatas?“ – klausė M. Puidokas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

E. Dobrowolskos teigimu, panašų reguliavimą turinti Vengrija sulaukė ne tik Europos Komisijos pažeidimų procedūros, bet Europos Komisija kreipėsi ir į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą su ieškiniu, nes vengrų reglamentavimas neatitinka europinio reglamentavimo.

„Tai, ką jūs klausiate ir teigiate, šeimų išskyrimas ir diskriminavimas, yra nesuderinamas nei su Konstitucija, nei su mūsų tarptautiniais įsipareigojimais“, – aiškino ministrė.

Kitas mišriai grupei priklausantis parlamentaras Aidas Gedvilas klausė, ar E. Dobrowolska neigia Lietuvos Konstitucijoje nustatytą šeimos sampratą.

„Jeigu jums Europos Žmogaus Teisių Teismas yra svarbiau, nei Lietuvos Konstitucija ir lietuvių tautos siekis išlaikyti prigimtinę šeimos ir lyties sampratą, ar tai nėra tam tikra Konstitucijos, valstybės ir tautos išdavystė?“ – klausė A. Gedvilas.

REKLAMA

Ministrė atkreipė dėmesį, kad Konstitucinis Teismas 2019 m. išaiškino, kad šeima lyčiai neutrali.

Remigijus Žemaitaitis teigė, kad EŽTT labai siauroj apimtyje pasisakė, tad, jo nuomone, nebūtina keisti įstatymo, vertinant siaurąja prasme teismo sprendimo. Jis klausė, ar nėra per daug drastiškas pasiūlymas.

„Verta atkreipti dėmesį į pačią bylą. Teismas, nagrinėdamas šitą bylą, nagrinėjo ne tik pačią cituotą nuostatą, kurios siūloma atsisakyti, bet teismas vertino ir Seimo narių pasisakymus, kai buvo papildomas komitetas <...> ir kur buvo pasisakyta, kad šios nuostatos taikymo tikslas – išskirti šeimas ir, jeigu kalbama apie kitokias šeimas, kad informacija būtų ribojama. Pats kontekstas buvo vertinamas, kokiu tikslu nuostata priimta“, – teigė E. Dobrowolska.

REKLAMA

Darbo partijos lyderis Andrius Mazuronis svarstė, kad pagrindinis projekto motyvas – politinis ir artėjantys rinkimai, Laisvės partijai siekiant naudos.

E. Dobrowolska patikino, kad visų pirma šis projektas yra teisinis, o ne politinis klausimas. Ji pabrėžė, kad įstatyme esančią nuostatą vetavo net du prezidentai – Valdas Adamkus ir Dalia Grybauskaitė. Tik darbo grupei sutarus dėl naujos formuluotės, kurios tikslas išliko stabdyti informaciją apie LGBT+, ji buvo priimta.

Ji priminė, kad taikant šią įstatymo nuostatą, vienai žiniasklaidos priemonei buvo uždrausta informuoti apie homoseksualų eitynes dienos metu, leista informaciją platinti tik vakare.

„Šios nuostatos praktinis taikymas sąlygojo, kad turėjom tiek EŽTT sprendimą, tiek kitas bylas teismuose, kitaip sakant, tai nėra negyva nuostata ir jos taikymas mums turi tarptautines pasekmes“, – kalbėjo E. Dobrowolska.

Kai matomas toks agresyvus tų LGTBBD++++ organizacijų puolimas prieš tradicines vertybes, peršasi nuomonė, kad jos yra finansuojamos iš tos pačios kišenės kaip ir visuokie Hamasai.
Tai nevykę ministeriai,
Tai nevykę ministeriai,
patys save pasiskyrę" kur tinka, ko nori", bet ne ten ką išmano. O ką gali išmanyti bakalauriniai, kaip anksčiau- baigę technikumus. Ir tai buvo gabesni. Ir dar pakliuvo pagal sąrašą, rinkėjai net nerinko. Todėl "atidirba", t.y. atiduoda duoklę už privilegijas.
Gal pagaliau atsikvosekit
Gal pagaliau atsikvosekit
Ir pradekit dirbt Tevynes labui, karas panosej , migrantai vos ne laisvai plusta i sali, o jie savo interesais uzsieme.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų