Daugiaaukščio namo statybas Šiauliuose užsakiusi bendrovė „Berneda„ nesiliauja bylinėtis su statytojais. Šiaulių apygardos teisme civilinę bylą prieš „Šiaulių rangą“ prapylusios „Bernedos„ atstovai nesutiko su teismo sprendimu sumokėti už atliktus papildomus darbus statant daugiabutį. Sprendimas, kuriuo „Šiaulių rangai“ už atliktus darbus turėjo būti išmokėta arti pusės milijono litų, apskųstas Lietuvos apeliaciniam teismui.
Nesumokėjo už atliktus darbus
Bendrovė „Šiaulių ranga„ prieš penkerius metus su bendrove „Berneda“ buvo sudariusi statybos rangos sutartį (bendra statybos darbų sutartinė kaina, skaičiuojant su pridėtinės vertės mokesčiu – daugiau kaip 9 milijonai litų) dėl daugiabučio gyvenamojo namo su automobilių parkingu rūsyje statybos Voveriškių gatvėje 29. Kai bendrovė „Šiaulių ranga„ baigė statybas, visų pinigų už jas iš bendrovės „Berneda“ nesulaukė. Nepavykus bendrovių atstovams rasti abiem tinkamo sprendimo, ginčas persikėlė į teismus.
Bendrovė „Šiaulių ranga„ į Šiaulių apygardos teismą kreipėsi prašydama iš „Bernedos“ priteisti 464 238 litus už atliktus papildomus darbus: karkaso iš plieninių konstrukcijų įrengimą, balkoninių stiklinių pertvarų keitimą, cokolio apdailos darbus, įvažiavimo į parkingą apdailą, elektros tinklų įrengimo papildomus darbus, priešgaisrinės sklendės montavimą, lietaus kanalizacijos vamzdyno, priešgaisrinio vandentiekio papildomą įrengimą, apdailos papildomus darbus, aplinkos tvarkymą, teritorijos apželdinimą, aikštelės aptvėrimą, akustinių pakabinamų lubų įrengimą ir kt.
„Ieškovas savo įsipareigojimus įvykdė, o atsakovas delsia įvykdyti savo įsipareigojimą ir sumokėti už darbus rangos sutartyje nustatyta tvarka... Atsakovas raštu atsisakė priimti atliktus darbus ir pasirašyti atliktų darbų aktus, pasirašyti pažymą apie atliktų darbų vertę bei PVM sąskaitą-faktūrą, tačiau atliktų darbų aktų, pažymos apie atliktų darbų vertę ieškovui negrąžino", - rašoma Šiaulių apygardos teismo sprendime.
Bendrovės „Berneda" atstovai su ieškiniu nesutiko nurodydami, kad visi statybos darbai pagal statybos rangos sutartį baigti valstybinei komisijai pasirašius daugiabučio gyvenamojo namo su automobilių parkingu rūsyje pripažinimo tinkamu naudoti aktą, o jokių papildomų darbų už 464 tūkstančius litų esą nebuvo užsakyta, tad esą ir nemato teisės reikalauti pinigų už darbų atlikimą net ir tuo atveju, jei darbai iš tikrųjų būtų atlikti.
Priteisė skolą
Šiaulių apygardos teismas nusprendė, kad ieškovų reikalavimas pagrįstas - „Šiaulių ranga" įrodė, kad atliktų darbų aktuose fiksuojami darbai yra atlikti iki valstybinės komisijos objekto priėmimo, o dalis darbų neįtraukta į statybos darbų žurnalą, nors šie būtini darbai realiai atlikti užsakovo prašymu paskubinti objekto atidavimą valstybinei komisijai.
„Teismas konstatuoja, kad darbų atlikimo aktai nebuvo ginčyti, nepanaikinti ir galioja, todėl įrodo faktines aplinkybes, kad juose išvardinti darbai rangovo atlikti„, - teigiama Šiaulių apygardos teismo sprendime. Bendrovės „Berneda“ atstovų pozicija, kad nereikia atlyginti už sutartyje nenumatytus papildomus darbus, atmesta kaip nepagrįsta.
Bendrovei „Šiaulių ranga„ iš bendrovės „Berneda“ priteisti ne tik 464 tūkstančiai litų skolos, bet ir 12 tūkstančių litų delspinigių bei daugiau kaip 15 tūkstančių litų žyminio mokesčio.
Daugiabučio statybos pasėjo nerimą
Prieš keletą metų gyventojai buvo sunerimę dėl to, kad Šiaulių miesto savivaldybė leido individualių gyvenamųjų namų grupę supirkusiai bendrovei „Berneda" rengti detalųjį planą, kuriuo būtų leista statyti daugiaaukštį gyvenamąjį namą Žaliūkių gatvėje.
Pagal tuomet galiojantį generalinį miesto planą, minėtų gatvių rajone galėjo būti numatyta tik mažaaukščių individualių namų statyba: namų, ne aukštesnių kaip trys aukštai. Gyventojus stebino ir tai, kad Šiaulių miesto savivaldybė leido ne tik rengti detalųjį planą, bet ir numatė galimybę privačiai bendrovei atsiriekti valstybei priklausančios žemės.
Kvartalo gyventojai baiminosi, kad pastačius daugiabutį namą praras ramybę - padidės automobilių srautas, triukšmas, suprastės gyvenimo kokybė.
Tuomet žiniasklaidos priemonėse buvo suabejota, ar Savivaldybės tarnautojai apskritai galėjo duoti leidimus keisti žemės sklypų paskirtį, nes tai prieštarauja miesto generaliniam planui, kurį keisti gali tik miesto Taryba.
Ką reiškia „Bernedos„ daugiabučio namo kaimynystė, buvo pajutę ir Žaliūkių mikrorajono gyventojai. Prie daugiabučio gyvenamojo namo bendrovė „Berneda“ įrengė platų šaligatvį. Kaip skundėsi gyventojai, ir taip jau siaura Žaliūkių gatvė dar labiau susiaurėjo, sudėtingiau tapo prasilenkti automobiliams.
Sumaišė adresus?
„Šiaulių naujienų„ žurnalistams nepavyko Voveriškių gatvėje rasti 29-ojo namo. Šio adreso nežinojo tiek kalbinti Voveriškių gatvės gyventojai, tiek Žaliūkių gatvės gyventojai. Viena Žaliūkių gatvės 71-ojo namo gyventoja pasakojo, jau ne vieną kartą buvo sulaukusi dokumentų, kuriuose šalia įvardytos Žaliūkių gatvės įrašytas ir Voveriškių gatvės 29-asis numeris. Tą moteris galėjo pagrįsti ir išsaugota katilo eksploatavimo sutartimi. Sprendžiant iš datų, kada namas buvo priduotas valstybinei komisijai ir iš civilinėje byloje įvardytų atliktų darbų Voveriškių gatvėje, tai turėtų būti tas pats Žaliūkų gatvėje stovintis namas arba beveik jo „dvynys“.
Su bendrove „Berneda„ sietas Arūnas Šiaurys paaiškinti bendrovės situacijos nepanoro, o jos interesams teismuose atstovavęs advokatas Arūnas Koskus taip ir neatsiliepė į „Šiaulių naujienų“ žurnalistės telefono skambučius.
Su Šiaulių apygardos teismo sprendimu nesutikę bendrovės „Berneda" atstovai apskundė jį Lietuvos apeliaciniam teismui. Civilinė byla jau buvo atversta, artimiausias teismo posėdis numatomas spalio 10-ąją.
Asta VOLKOVAITĖ