„Su ministrais norime aptarti Ignalinos atominės elektrinės uždarymo perspektyvas. Akylai stebėdami situaciją matome, kad kol kas pinigų gali užtekti tik reaktorių išardymui, o visiems kitiems išmontavimo darbams lėšų nėra. Tad svarbiausias ministrams pateiktas klausimas bus, ar nuo 2020 metų pavyks surasti pinigų Ignalinos atominės elektrinės uždarymo darbams pabaigti“, – pranešime teigė „darbiečių“ seniūnas Kęstutis Daukšys.
Anot jo, taip pat planuojama aptarti 50 kilometrų nuo Vilniaus statomos Astravo AE statybas.
„Ministrų pirmiausia klausime, ar yra galimybių, kad Astravo atominės elektrinės statybos būtų sustabdytos, o jeigu tokių šansų nėra, kokių priemonių bus imtasi, kad Lietuvos pašonėje dygstantis atominis milžinas būtų saugus. Privalome imtis visų priemonių, kad apsisaugotume nuo galimos katastrofos“, – teigė K. Daukšys.
Ignalinos AE vadovas Darius Janulevičius gegužę teigė, kad milijardinės vertės uždarymo projektus įgyvendinančiai Ignalinos AE išmontavimo darbams gali prireikti beveik 1 mlrd. eurų, kurių Europos Sąjunga, pasibaigus šiai finansinei perspektyvai 2020 metai, skirti neketina. Anot jo, dėl to bus pristabdytas elektrinės uždarymas.
Dabartinėje finansinėje perspektyvoje - 2014-2020 metais - IAE įsisavins iš viso 650 mln. eurų ES paramos, iš jų apie 200 mln. eurų - 2007-2013 metais gautos, bet laiku nepanaudotos lėšos. IAE, kuri pirmoji pasaulyje nutraukia nesaugiais laikomų rusiškų RBMK reaktorių veiklą, galutinai bus uždaryta iki 2038 metų, o 2004-asiais pradėtas jos uždarymo procesas kainuos 2,593 mlrd. eurų.
Astravo AE liepos 10 dieną nukritus montuojamam reaktoriaus korpusui, Baltarusijos energetikos ministerija sustabdė reaktoriaus montavimo darbus, o praėjusią savaitę pareiškė, kad iš „Rosatom“ reikalaus naujo reaktoriaus.
Lietuvos Vyriausybė dėl šio incidento įteikė notą Baltarusijai. Lietuvos užsienio reikalų, energetikos ir aplinkos ministrai taip pat išsiuntė laišką Europos Komisijos pirmininko pavaduotojui Marošui Šefčovičiui ir energetikos komisarui Migeliui Ariasui Kanetei, informuodami apie incidentą bei prašydami aktyvaus ES įsitraukimo sprendžiant branduolinės saugos klausimą.
50 kilometrų nuo Vilniaus statoma Astravo AE turės du reaktorius, kurių kiekvieno galia bus 1200 megavatų. Pirmąjį reaktorių planuojama įjungti 2018 metais, o antrasis turėtų pradėti veikti 2020 metais.