Už biudžetą atsakinga Europos Komisijos (EK) narė Dalia Grybauskaitė, praėjusį savaitgalį didele persvara laimėjusi Lietuvos prezidento rinkimus, mano, kad Lietuva turėtų spręsti savo problemas nesikreipdama pagalbos į Tarptautinį valiutos fondą (TVF), rašo britų verslo dienraštis "The Financial Times".
"Jeigu Lietuva, turėdama 5 proc. (BVP - BNS) biudžeto deficitą, gali refinansuoti savo skolas, mums nereikės kreiptis. Jeigu padėtis užsienio rinkose pablogėtų ir mes negalėtume refinansuoti savo skolų, tuomet mes kreipsimės", - teigė ji.
D.Grybauskaitė planuoja panaudoti savo patirtį ir atidžiai stebėti ekonominę politiką, nors tai nėra vienas iš jos konstitucinių įgaliojimų ir gali įžiebti konfliktą su Vyriausybe, rašo leidinys.
Išrinktoji prezidentė mano, kad Lietuva turėtų išlaikyti valiutos valdybos modelį, kol įsives eurą, o Vyriausybė turėtų nustatyti tikslinę bendros valiutos įvedimo datą.
Šiam tikslui pasiekti, Vyriausybė turi kontroliuoti biudžeto deficitą, tačiau D.Grybauskaitė įspėja, kad bet koks galimas tolesnis radikalus išlaidų - visų pirma socialinėms išmokoms - mažinimas turėtų būti ypač pasvertas.
"Būsimas (išlaidų - BNS) mažinimas man kelia susirūpinimą", - teigia išrinktoji prezidentė. "Prieš apsispręsdami dėl būsimo mažinimo, turime elgtis labai atsargiai."
"5 proc. biudžeto deficitas nėra pavojingas ūkiui, kuris smunka maždaug 10-15 proc.", - cituoja D.Grybauskaitę "The Financial Times".
D.Grybauskaitės nuomone, Vyriausybei svarbiau sutelkti dėmesį į ilgai vilkinamas struktūrines reformas ūkiui paremti.
Lietuvos, kaip ir kaimyninių Latvijos ir Estijos ekonomika po šalių įstojimo į Europos Sąjungą (ES) 2004 metais sparčiai augo, užsienio bankams dosniai dalijus paskolas. Tačiau rudenį bankams sugriežtinus kreditavimo sąlygas ir sumažėjus eksportui, ūkis ėmė sparčiai trauktis.
Lietuvos banko prognozėmis, šiemet Lietuvos BVP smuks 15,6 procento. Centro dešiniųjų vyriausybei teko imtis griežtų taupymo priemonių, kad būtų išvengta būtinybės kreiptis dėl paskolos į TVF.
D.Grybauskaitė ragina naująsias ES valstybes nares pasinaudoti ekonomine krize svarbioms reformoms įgyvendinti.
"Tai labai gera proga pasikeisti prisitaikant prie naujos realybės", - pareiškė ji "The Financial Times". "Dabar puiki proga pašalinti kliūtis verslui ir įgyvendinti daug struktūrinių reformų."
Išrinktosios Lietuvos prezidentės nuomone, Ek ir Europos centrinis bankas (ECB) jau "padarė pakankamai, kad padėtų" šalims.
D.Grybauskaitė taip pat mano, kad naujoms valstybėms narėms neturėtų būti taikomas koks nors specialus požiūris, pavyzdžiui, sušvelninti įstojimo į euro zoną kriterijai arba sudaryta geresnė prieiga prie ECB likvidumo, nes tai gali pakenkti pasiryžimui imtis reformų.
"Ne, nenoriu švelninti [euro] kriterijų", - pareiškė ji. "Mūsų politikai jau ir taip yra pernelyg atsipalaidavę. Kriterijai - tai atsakingo elgesio pagrindas. Nemanau, kad dar kas nors turėtų mokėti už neasakingą fiskalinę politiką naujose valstybėse narėse."