REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dalis darbuotojų Lietuvoje jau kitąmet privalės skiepytis nuo COVID-19. Prezidento Gitano Nausėdos manymu, tokia prievolė turėtų atsirasti kartu su žalos kompensavimo mechanizmu, jei vakcina sukeltų itin stiprų nepageidaujamą poveikį. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys gruodžio pradžioje tvirtino, kad ministerija tokį mechanizmą jau ruošia. Tačiau Seime šis procesas pradėtas dar rudenį, tik iki šiol taip ir nepabaigtas.

Dalis darbuotojų Lietuvoje jau kitąmet privalės skiepytis nuo COVID-19. Prezidento Gitano Nausėdos manymu, tokia prievolė turėtų atsirasti kartu su žalos kompensavimo mechanizmu, jei vakcina sukeltų itin stiprų nepageidaujamą poveikį. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys gruodžio pradžioje tvirtino, kad ministerija tokį mechanizmą jau ruošia. Tačiau Seime šis procesas pradėtas dar rudenį, tik iki šiol taip ir nepabaigtas.

REKLAMA

Vyriausybė trečiadienį pasiūlė Seimui priimti įstatymo pataisas, įvedančias privalomą skiepijimą nuo koronaviruso sveikatos apsaugos ir socialinio sektoriaus darbuotojams.

Įvedant privalomus skiepus, – ir žalos atlyginimas

Prezidentas Gitanas Nausėda mano, kad įvedant privalomą skiepijimą nuo COVID-19 dalies profesijų atstovams, kartu būtina nustatyti žalos kompensavimo mechanizmą. 

REKLAMA
REKLAMA

„Prezidentas jau anksčiau yra pasisakęs ne kartą, kad matytų pagrįstumą tokiame sprendime, ypatingai kalbant apie gyvybiškai svarbius sektorius. Tačiau prezidentas išsako ir, jo nuomone, būtinas sąlygas. Jei valstybė nustato privalomumą skiepytis, ji lygiagrečiai turi sukurti ir žalos atlyginimo sistemą“, – ketvirtadienį LRT sakė prezidento patarėja socialiniams klausimams Irena Segalovičienė.

REKLAMA

Jos teigimu, „privalomas skiepijimas ir žalos atlyginimas turi veikti tandemu“.

„Tokią praktiką matome kitose valstybėse ir tokiu būdu valstybė prisiima atsakomybę už tokį įpareigojimą, galimas pasekmes ir papildomai didina pasitikėjimą vakcinomis“, – pažymėjo patarėja.

Kompensacijas siūlė dar rudenį

Tačiau iniciatyva nustatyti žalos kompensavimo mechanizmą dėl COVID-19 skiepų Seime gimė dar rudens sesijos pradžioje. Rugsėjo 30 d. grupė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narių Seimui pateikė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pataisas, kuriomis siūlė nustatyti, kad valstybė kompensuotų sunkių nepageidaujamų reakcijų į vakciną padarytą žalą.

REKLAMA
REKLAMA

Seimas projektui po pateikimo pritarė, kartu pritarta ir tam, kad projektas būtų svarstomas skubos tvarka. Po poros savaičių jį svarstė Seimo Sveikatos reikalų komitetas, kuris priėmė sprendimą šiuo klausimu prašyti Vyriausybės išvados. Ji dienos šviesą išvydo tik gruodžio 15 dieną. Savo išvadoje Vyriausybė iš esmės pritarė projektui, tačiau kartu pasiūlė siaurinti pataisų aprėptį.

„Keistas kelias viso to įstatymo projekto, nes jam Seimas net ir skubą buvo davęs. Komitete, deja, pirmininko balsu buvo paprašyta Vyriausybės išvados, neva tai tam, kad būtų galima paskaičiuoti būsimas išlaidas ar panašius dalykus“, – kalbėdamas apie savo inicijuotas įstatymo pataisas tv3.lt sakė LVŽS narys A. Veryga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis atkreipė dėmesį, kad Vyriausybė savo išvadoje pasiūlė kompensuoti žalą, kurią sukelia ne visos, o tik tos vakcinos, kurios naudojamos nuo užkrečiamosios ligos, dėl kurios paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija arba karantinas.

„Mūsų siūlymas buvo kompensuoti žalą, kuri atsiranda ir skiepų kalendoriuje esančioms vakcinoms, kad didintume pasitikėjimą visomis vakcinomis. <...> 

Visuomenės susipriešinimas gali pakenkti ir kitoms vakcinoms, ir jį reiktų gelbėti, valstybei demonstruoti pasitikėjimą. Ir tais atvejais, kurie yra labai rimti – kalbu apie rimtas komplikacijas, kurių yra nedaug, – bijoti žalą kompensuoti žmonėms nėra jokios logikos. Nes jų gi yra labai nedaug. 

REKLAMA

Valstybė tokiu būdu pademonstruotų, kad pati vakcinomis pasitiki ir supranta, kad tokių bėdų yra nedaug. Man sunkiai suprantamas noras siaurinti ir norėčiau tikėtis, kad gal vis tik Seimas nepritars Vyriausybės susiaurintam variantui“, – vylėsi A. Veryga.

Parlamentaras sako nežinantis, kada Seimas ketina grįžti prie siūlymo kompensuoti vakcinų sukeltą žalą.

„Kada dabar bus svarstomas projektas, aš jau nežinau. Nes šitos sesijos nelabai kas belikę yra, nors ji yra pratęsta. Tiesą sakant, nežinau, ar tas klausimas bus įtrauktas į pratęstą sesiją. 

REKLAMA

Nežinau, ką ministerija ruošiasi daryti ar tobulinti. Jeigu įstatymas bus priimtas, jiems reikia pačias žalos atlyginimo tvarkas pasipildyti, pasikoreguoti. Viskas priklausys nuo to, koks įstatymas bus priimtas, kokia apimtimi. Ar Seimas pritars Vyriausybės siūlymams, ar nepritars. Nebūtinai gi turi pritarti. Nes man tai atrodo, kad be reikalo čia yra norima nusisiaurinti iki pandeminių vakcinų“, – sakę A. Veryga. 

Savo išvadoje Vyriausybė sako nematanti aplinkybių, „lemiančių būtinybę atlyginti žalą, kurią lemia sunkius padarinius sukėlusios nepageidaujamos reakcijos į vakcinas, įtrauktas į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių“. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dėl užkrečiamųjų ligų, nuo kurių skiepytis skirtos kalendorinės vakcinos, nėra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ar karantinas. Sergamumas šiomis ligomis nėra didelis, palyginti su sergamumu COVID-19 liga“, – rašoma Vyriausybės išvadoje.

Ruošia platesnę tvarką

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narės, konservatorės Jurgitos Sejonienės žiniomis, SAM ruošia savo įstatymo projektą, kuris apimtų ne tik vakcinų nuo COVID-19 sukeliamos žalos kompensavimą.

REKLAMA

„Kiek žinau, yra SAM rengiama nauja tvarka platesnė – ne tik dėl COVID-19 vakcinų, bet ir dėl visų vaistų ir vaistinių preparatų. <...> Reikia numatyti finansavimo šaltinius, iš ko bus ta žala atlyginta, nes įstaigoms primesti, kad jos už savo funkciją dar susimokėtų, būtų nelabai teisinga“, – tv3.lt sakė J. Sejonienė. 

Seimo narė neabejoja, kad nustatyti kompensavimo modelį, ypač pandemijos laikotarpiu, yra būtina.

„Tai būtina, manau, ir pandemijos metu, ir kai kalbame apie vakcinaciją. Apskritai visų vakcinų, visų vaistinių preparatų atveju aišku, kad tos sunkios nepageidaujamos reakcijos, išliekamieji reiškiniai tikrai pasitaiko. Man atrodo, būtų tikrai teisinga, prasminga, nemažai šalių turi, Lietuvai irgi nereikėtų delsti“, – pridūrė J. Sejonienė.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys dar gruodžio pradžioje pateikdamas atsakymus į interpeliacijos klausimus patikino, kad ministerija svarsto vakcinų sukeltos žalos atlyginimo sąlygas ir jos „artimiausiu metu“ atsidurs ant Vyriausybės stalo. Įstatymai numato, kad būtent Vyriausybė nustato neišvengiamos žalos kriterijus.

„Lietuvos Respublikos Vyriausybė kartu su Sveikatos apsaugos ministerija įvertino būtinybę sukurti teisines prielaidas atlyginti žalą, kurią lemia sunkius padarinius sukėlusios nepageidaujamos reakcijos į vakcinas, skirtas vakcinuoti nuo infekcijos, dėl kurios paskelbta valstybės lygio ekstremali situacija ir (ar) karantinas (toliau – pandeminės vakcinos). 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu vertinamos galimos pandeminių vakcinų sukeltos žalos atlyginimo sąlygos ir tvarka, kurios artimiausiu metu bus pateiktos svarstymui Vyriausybėje. Tokio žalos atlyginimo mechanizmo įteisinimas, tikėtina, padidintų pasitikėjimą pandeminėmis vakcinomis ir potencialiai paskatintų drąsiau skiepytis tą nedidelę gyventojų grupę, kuri vis dar delsia tai daryti dėl šalutinių poveikių baimės“, – dar gruodžio 8 dieną teigė ministras A. Dulkys.

Platesnio komentaro dėl ruošiamos tvarkos portalas tv3.lt kreipėsi  į SAM.

Su Artėjančiais, ponai komentuojantys. Kai jums užsimeni, kad vakcinavimo žalos atlyginimui privalu kreiptis į teismą (LR Civilinis Kodeksas kiekvienam piliečiui suteikia tokią teisę), pradedat purkštaut ir keiktis. Rašinėt, kaip jūs kelsit revoliucijas ir versit (seimą, Vyriausybę, Šimonytę ar Dulkį), proto nereikia, o apginti savo interesus, jei jūs manote, kad jie pažeisti, nenorit. Tai kas už jus tai padarys? Kur pačių iniciatyva, ar šitie šūkiai yra tik riksmas dėl riksmo? Pastovėkitė už save, teismai tam ir yra, tik tai teisinės sistemos, bet ne antivakseriški teismai, ten reiks įrodyti tai, dėl ko ieškinys. O kol kas tik pirstelėjimai ir purkštavimai. Imkit ir darykit, o ne spjaudykitės.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Gamink išmaniai


TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų