Antradienį siautusi audra didelių bėdų Panevėžyje nepridarė. Didžiausias nuostolis: sutrikdytas elektros tiekimas, rajone nuverstas vandentiekio bokštas, o hidrometeorologai vėjo greitį turėjo matuoti rankiniu būdu.
Lietuvoje vakar siautėjusi audra didelių nuostolių Panevėžyje nepridarė. Vakarinėje šalies dalyje prasidėjusi audra ir prasiautęs itin stiprus gūsingas vėjas vakar sutrikdė elektros tiekimą visoje Lietuvoje. Skirstomųjų tinklų įmonės „Lesto“ atstovė spaudai Edita Sirutienė „Panevėžio balsui“ aiškino, esą daugiausia elektros išjungimų užfiksuota Klaipėdos, Panevėžio ir Utenos regionuose. „
Elektrikai dirbo išsijuosę
Apie 14 valandą, – teigė ji vakar, – elektra laikinai naudotis negali apie 46 tūkstančius elektros vartotojų, o gedimus šalino apie 200 skirstomojo tinklo suburtų brigadų. Iš anksto sekėme meteorologų prognozes ir organizavome operatyvines brigadas elektros tiekimo sutrikimams tvarkyti.“
Anot E. Sirutienės, stipraus vėjo nulaužti, audros išversti medžiai nutraukė oro linijų laidus, nugriovė jų atramas, tad daugeliu atvejų buvo sutrikdytas elektros tiekimas jos vartotojams. „Todėl vakar apie vidurdienį elektros Panevėžio regione neturėjo 10 tūkstančių 728 vartotojai. Elektros neteko net 5100 Panevėžio rajono gyventojų. Tačiau situacija tinkle operatyviai valdoma, gedimai šalinami pagal ekstremalių situacijų likvidavimo tvarką.“
Vėją matavo senoviniu prietaisu
Vakar kalbinta Panevėžio hidrometeorologijos stoties darbuotoja Loreta Adomavičiūtė dienraščiui pasakojo, kad apie 11 valandą buvo užfiksuotas 27 metrų per sekundę vėjas. „Po vienuoliktos valandos stotyje nutrūko elektros tiekimas, – sakė ji. – Tad iki 15 valandos vėjo greitį teko matuoti rankiniu būdu – senoviniu prietaisu fliugeriu. Su juo tiksliai tai padaryti labai sudėtinga. Reikia stovėti lauke, prietaisą laikant rankoje matuoti vėjo gūsių greitį. Galima sakyti, kad tas prietaisas muziejinis, tačiau jį dar turime ir ekstremaliomis situacijomis – sutrikus elektros tiekimui – galime vizualiai vėjo greitį išmatuoti.“
L. Adomavičiūtė teigė, kad 15 valandą, atsiradus elektrai, vėjo greitis pastebimai sumažėjo. „Prietaisai užfiksavo, kad jis tesiekia 13 metrų per sekundę. Tai jau, galima sakyti, normalus vėjas, nors ir štorminis. Beje, rytą užfiksuotas vėjo greitis buvo pats didžiausias. Toks stiprus vėjas, nepamenu, kada siautėjo Panevėžyje. Pernai kovo mėnesį buvo užfiksuotas 21 metro per sekundę vėjas. Beje, 2010 metų vasarą perkūnijos metu užfiksuoti smarkūs vėjo gūsiai iki 20 metrų per sekundę. Todėl galima teigti, kad mūsų krašte retai būna, kad pūstų toks vėjas, koks buvo užfiksuotas šiandien 11 valandą“, – aiškino hidrometeorologė ir perspėjo, kad tokio vėjo būtina saugotis.
Posėdžiavo komisija
Vakar miesto Savivaldybėje posėdžiavo ekstremalių situacijų komisija. Civilinės saugos skyriaus vedėja Vilma Kartanaitė teigė, jog komisijos posėdis sušauktas buvo ne dėl pradėjusios siautėti audros. „Sutapimas toks, – prisipažino ji, – kad komisija posėdžiavo kaip tik tą dieną, kai Lietuvoje siautėjo gamta. Buvo kalbėta apie potvynį, gripo epidemiją, žinoma, aptarėme ir audrą. Tačiau, be elektros tiekimo trikdžių, didesnių nuostolių mieste nebuvo užfiksuota.“
Rajono Savivaldybės Civilinės saugos skyriaus vyriausiasis specialistas Aivaras Valantiejus teigė, kad stiprus vėjas ir rajone didelių nuostolių nepridarė. „Tik daugeliui rajono gyventojų sutriko elektros tiekimas. Ir dar stiprūs vėjo gūsiai nuvertė 1987 metais statytą vandentiekio bokštą netoli Paliūniškio. Buvome nuvažiavę pasižiūrėti. Nieko baisaus. Žmonės nenukentėjo, tik kurį laiką kaimo gyventojams sutriks vandens tiekimas. Tačiau tai ne bėda, nes daugelis gyventojų kiemuose turi šulinius, todėl pajusti vandens trūkumo neturėtų. Ar buvo ant bokšto antenos ryšiui palaikyti, atsakyti negaliu. Kai nuvykome į vietą, jokių antenų neradome. Kadangi vandentiekio bokšto savininkė – ne rajono Savivaldybė, daugiau nieko nežinau. Už bokštą atsako jį eksploatuojanti bendrovė.“
A. Valantiejus teigė, kad rajone upės nepatvinusios, potvynio grėsmės žmonėms nėra. „Nors Nevėžio užtvankos netoli buvusios „Ekrano“ gamyklos vartai pakelti, Sanžilėje vanduo nepakilo. Vandens lygis 88 centimetrai. Iki kritinio 1,9 m lygio dar toli“, – nuramino civilinės saugos specialistas.
Darbo buvo nedaug
Vakar siautėjusio uragano metu ugniagesiams gelbėtojams darbo nepadaugėjo. Panevėžio apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos vyresnioji inspektorė Vilma Vaiginytė „Panevėžio balsui“ teigė, kad tik po pietų, apie 16 valandą, ugniagesiai buvo iškviesti į Dembavą. Ten jiems teko tvarkyti ant važiuojamosios kelio dalies vėjo išverstą medį. „Daugiau iškvietimų, susijusių su siautėjusiu vėju, nebuvo“, – sakė inspektorė likus iki darbo pabaigos pusvalandžiui.
Raimonda MIKUČIONYTĖ
panbalsas.lt