• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje per pastaruosius ketverius metus kasmet į sąvartynus buvo išvežama 93 proc. buitinių atliekų, nors valstybė yra numačiusi, kad iki 2013 metų bent pusė atliekų būtų perdirbta ar kitaip panaudota.

REKLAMA
REKLAMA

Tokią išvadą Valstybės kontrolė (VK) pateikia įvertinusi atlikto audito, kaip Lietuvos savivaldybės organizuoja ir kontroliuoja buitinių atliekų tvarkymą, rezultatus.

REKLAMA

„Jei ir toliau toks atliekų kiekis bus vežamas į sąvartynus, Valstybiniame strateginiame atliekų tvarkymo plane nustatyta užduotis nebus įgyvendinta laiku. Be to, daugumoje savivaldybių teritorijų trūksta konteinerių išrūšiuotoms antrinėms žaliavoms ir aikštelių didelių gabaritų atliekoms surinkti“, - rašoma Valstybės kontrolės pranešime.

Pasak pranešimo, auditoriai konstatavo, kad Aplinkos ministerija turi ribotas galimybes kontroliuoti, kaip savivaldybės įgyvendina nustatytas užduotis, o audituotos savivaldybės nepakankamai kontroliuoja atliekų tvarkytojus ir atliekų turėtojus.

REKLAMA
REKLAMA

VK teigimu, blogiausia padėtis atliekų tvarkymo paslaugų srityje yra mažuose miesteliuose, kuriuose ši paslauga teikiama mažiau negu pusei jų gyventojų arba iš viso neteikiama. Savivaldybių pateiktais duomenimis, šių metų viduryje atliekų tvarkymo paslauga buvo teikiama 80 proc. šalies gyventojų. Tik 8-iose savivaldybėse atliekų tvarkymo paslauga teikiama 95-100 proc. gyventojų.

Valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė pažymėjo, kad yra atsiliekama nuo Valstybiniame strateginiame atliekų tvarkymo plane numatytų užduočių, todėl savivaldybės gali laiku neįvykdyti nustatytos atliekų tvarkymo užduoties jau ateinančiais metais šią paslaugą teikti ne mažiau kaip 95 proc. gyventojų. Pasak R.Budbergytės, ES už direktyvų dėl atliekų tvarkymo nevykdymą gali taikyti sankcijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Auditoriai taip pat atkreipė dėmesį, kad duomenys apie Valstybiniame strateginiame atliekų tvarkymo plane nustatytų užduočių įgyvendinimą nėra patikimi, nes Vilniaus miesto, Vilniaus rajono, Anykščių, Skuodo ir Širvintų rajonų savivaldybės netikrina iš atliekų tvarkytojų gaunamos informacijos.

Auditorių nuomone, atliekų surinkimas stringa dėl to, kad dalis šalies gyventojų vengia paslauga naudotis, nenorėdami už ją mokėti, o atliekų tvarkytojai nesuinteresuoti ją teikti mažuose miesteliuose, nes ten santykinai didesnės atliekų išvežimo sąnaudos.

Valstybės kontrolė rekomendavo Vyriausybei pavesti jos atstovams apskrityse ištirti, ar savivaldybės laikosi įstatymų bei vykdo Vyriausybės sprendimus komunalinių atliekų tvarkymo srityje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų