Man labai keista, kaip politikai nesupranta, kad priimant kasdienį žmonių gyvenimą apibrėžiančius įstatymus, būtina pakeisti jų nuomonę, įtikinti ir patraukti visuomenę, nes kitaip gali susilaukti ne tik piketų, bet ir langų daužymo.
Vyriausybė pramiegojo
Kiekviename viešųjų ryšių vadovėlyje rašoma, kad norint priimti nepopuliarius, bet reikalingus sprendimus, būtina surinkti kuo didesnį visuomenės palaikymą.
Ką veikia premjero Algirdo Butkevičiaus patarėjai? Kodėl niekas iš Vyriausybės rimtai nesiėmė keisti žmonių pasipriešinimo. Juk valdžia turi visus kozirius savo rankose – pinigus, valdžią, žmogiškuosius išteklius. Ir vis tiek lipa ant to paties grėblio kaip konservatoriai, kurie žmonėms dorai nepaaiškinę, ėmė ir sukėlė mokesčius.
Tik vienas esminis skirtumas. Konservatoriai neturėjo laiko žmonėms aiškinti, nes reikėjo kovoti su pasauline krize ir sprendimus priiminėti greitai. O dabartinė Vyriausybė turėjo net kelis metus ir rezultatas vis tiek tas pats – nepatenkinti nei žmonės, nei darbdaviai. Pastarieji piktinasi, kad Darbo kodeksas per mažai liberalizuotas, o studentai užblokuoja Vyriausybę su palapinėmis.
Darbo kodekso mutacijos
Dar viena klaida galima įvardinti ir valdančiųjų nesusitvarkymą su Seimo nariais. Opozicijai burnų neužčiaupsi, tačiau bent jau su saviškiais reikėjo susitarti, kad socialinį modelį svarstome tokį, kokį pateikia Vyriausybė.
Bet kur tau. Vos tik atėjo socialinis modelis į Seimą, nuo parlamentarų siūlymų turbūt pradėjo streikuoti elektroninė Seimo sistema. Dėl to pasidarė tokia painiava, kad patys parlamentarai priiminėdami įstatymus ne visi suprato už ką balsuoja.
Jei nesupranta dalis Seimo narių, ką tada daryti paprastam žmogui, kaip susigaudyti kas pakeista, kas bus blogiau ar geriau? O kai Seimas plenarinių posėdžių salėje jau ėmė balsuoti už Darbo kodeksą, valdančioji koalicija visai paleido kontrolės vadžias iš rankų. Tinkamai niekas neišaiškino žmonėms, kas keičiasi. Gerai, kad nors žiniasklaida pasitelkusi ekspertus iš karto puolė narstyti Darbo kodeksą.
Dar vienas aspektas. Socialdemokratų pozicija sunkiai suprantama. Premjeras išstoja ir sako, kad socialinis modelis turi būti priimtas, mat jis bus naudingas visiems, o jo frakcijos narys, turbūt labiausiai socialinę politiką išmanantis parlamentaras Algirdas Sysas viešai abejoja ar peikia darbo kodekso pakeitimus. Kyla klausimas – premjeras nesuvaldo savo frakcijos ar socialdemokratai žaidžia dviem frontais siekdami užkariauti tiek darbuotojų, tiek darbdavių simpatijas?
Drąsi kairiųjų Vyriausybė
Tačiau nors ir „pasiklydusi vertime“ , ši Vyriausybė verta nors vieno pagyrimo - už drąsą. Net liberalai su konservatoriais nedrįso liberalizuoti darbo kodekso, o naujo mums būtinai reikia ir labai gerai, kad imti jį keisti.
Tačiau liberalai to nedrįso padaryti, o štai socialdemokratai ėmėsi. Tik tokį žingsnį galima pavadinti politine savižudybe, mat tikrai ne kiekvienas imasi prieš rinkimus keisti žmonėms bene svarbiausius įstatymus, kurie patrumpina atostogas ar sumažina išeitinų kompensacijų skaičių.
Todėl, jei tu nori laimėti rinkimus ir nuraminti liaudį, turi kiekvieną dieną aiškinti žmonėms kaip jiems kasdienį gyvenimą pakeis Darbo kodeksas. Bet vietoje to – mes prie Vyriausybės matome protestuojančių jaunuolių palapines, o verslininkai piktinasi, kad norėta gero, o išėjo kaip visada.