Dienraštis „Šiaulių kraštas“ kalbino krašto žmonės ir bandė išsiaiškinti, kaip prezidentė Dalia Grybauskaitė vertinama po Seimo rinkimų.
Jonas ZIEMELIS, šiaulietis, muziejininkas:
– Neigiamai vertinu pastarųjų savaičių Prezidentės veiksmus dėl vienos partijos. Kur Prezidentė buvo prieš rinkimus? Kodėl partija, kurios dalis asmenų yra teisiami, buvo prileista prie rinkimų? Pagal įstatymus Prezidentė negali daryti tokios įtakos formuojant koaliciją. Rinkėjai pasirinko ir taškas. Jeigu nieko nepadarei arba veiksmai nepadėjo, kad ta partija nebūtų prileista prie rinkimų, tai dabar belieka ryti seiles, kvėpuoti per nosį, pripažinti žmonių valią ir bandyti pagal situaciją bendrauti su išrinkta valdžia. Prezidentė per laiką pasirodė, kad yra pakankamai aikštinga, kaprizinga, jos žodis turi būti paskutinis, nenori su niekuo dalytis įtaka, o nori būti tik piramidės viršūnėje. Bet taip nebus. Kai koalicija turi per 80 balsų, teoriškai gali bet kada pareikšti Prezidentei interpeliaciją ir teoriškai jai gali atsitikti taip, kaip atsitiko Rolandui Paksui.
Zenonas RUDAITIS, radviliškietis, geležinkelio darbuotojas:
– Prezidentę gerbiau ir gerbiu, kaip žmogų. Tikrai nenusivyliau ja dėl jos pasisakymų apie naująjį Seimą. Prezidentė labai stiprus žmogus. Ji laviruoja, nes politinė situacija keičiasi – tai labai stipraus žmogaus bruožas.
Stasys ir Zina, šiauliečiai:
– Teisingai daro Prezidentė sakydama, kad nusikaltusiems valdžioje – ne vieta. Bet kur Prezidentė buvo prieš rinkimus? Dabar Prezidentės priekaištai vienai partijai yra pavėluoti. Ir dėl to Prezidentei pačiai gali baigtis, kaip baigėsi Rolandui Paksui. Juk ar ne dėl to, kad nuimtų Prezidentę buvo sudaryta koalicija iš 86 narių? Po pusmečio, pamatysit, Prezidentei sugrįš tas kalbėjimas prieš vieną partiją. Dar viena didelė Prezidentės klaida, kuri gali jai brangiai kainuoti, yra tai, kad ji išvardijo partijas, kurių nepalaiko Seimo rinkimuose, o žmonės kaip tik ėmė ir gausiai balsavo būtent už tas partijas.
Jonė VAIKASIENĖ, šiaulietė, vaikų darželio auklėtoja:
– Mūsų Prezidentė keičiasi. Pastarųjų dienų įvykiai rodo, kad Prezidentė veda politikus prie susikalbėjimo. Prezidentė teisi, kai sako, kad Seimas turi būti skaidrus. Bet ar ji gali kažką pakeisti, ar jai pakanka galių? Rinkimuose nedaug buvo skaidrumo. Papirkinėjimai įtakos turėjo. Valstybėje dabar labai dviprasmiška situacija, politika Lietuvoje priėjo aklagatvį. Lietuvos žmones apėmęs nerimas dėl to, kad nepasibaigę teismo procesai, o teisiami asmenys dalyvauja rinkimuose į svarbius postus. Tikrai nemanau, kad Prezidentė dabar ėmė kurti intrigas. Juk per ketverius praėjusio Seimo darbo metus ji parodė, kad nėra intrigantė. Nors, tiesą sakant, žmonės nedaug ką ir težino, kas vyksta viršūnėse.
Liudas, šiaulietis, pensininkas:
– Man labai keista, kad Prezidentė nemėgsta vienos partijos ir jos pirmininko ruso. Juk pačios Prezidentės tėvas, kiek girdėjau, rusišku vardu. O kokioje partinėje mokykloje mūsų Prezidentė yra dirbusi? Keista, kai tiek metų teismai neišaiškina partijos nusikaltimų. Bet kai tik prasideda rinkimai, partija dėl to yra linksniuojama. Kodėl nemato kitų partijų neskaidrios veiklos? Visos partijos yra prisidirbusios. Mūsų Prezidentė neteisingai elgiasi, kai vienas partijas už tokias pat nuodėmes glosto, o kitas peikia.
Gediminas GAUBYS, Šiaulių universiteto studentas, studijuojantis kūno kultūrą:
– Nepateisinu Prezidentės veiksmų, kuriais ji paniekino rinkėjų valią. Blogai, kad Prezidentė eina prieš vieną partiją, neatėjo pasveikinti naujai išrinkto Seimo. Prezidentės pareiga būtų sutikti su tuo, kokią valią išreiškė Lietuvos žmonės. Dalia Grybauskaitė dabar elgiasi ne kaip Prezidentė, pirmasis šalies asmuo, o kaip sąskaitų suvedinėtoja.
Rita ŽADEIKYTĖ