REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praplėtus periodiškai dėl COVID-19 privalančių testuotis profesijų sąrašus Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad galioja profilaktinio tikrinimosi išimtys. Dažniausiai akcentuojama, kad to daryti nereikia persirgusiems ir pasiskiepijusiems asmenims, tačiau yra ir dar viena grupė žmonių.

Praplėtus periodiškai dėl COVID-19 privalančių testuotis profesijų sąrašus Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad galioja profilaktinio tikrinimosi išimtys. Dažniausiai akcentuojama, kad to daryti nereikia persirgusiems ir pasiskiepijusiems asmenims, tačiau yra ir dar viena grupė žmonių.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministro įsakymu apibrėžiama, kad profilaktiniai tyrimai neatliekami COVID-19 liga persirgusiems asmenims, kuriems prieš mažiau nei 210 dienų COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) buvo patvirtinta PGR arba greituoju antigeno testu.

Taip pat testuotis nereikia ir tiems, kurie prieš mažiau nei 60 dienų yra gavę teigiamą serologinio tyrimo atsakymą, išskyrus atvejus, kai serologinis tyrimas atliekamas po vakcinacijos.

Kitaip sakant, jei prieš testavimosi pradžią atlikus serologinį testą jis bus teigiamas, 2 mėnesius testuotis nereikės. Jei po tiek laiko pakartojus antikūnų testą jis vėl bus teigiamas, galios ta pati išimtis.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip nurodė SAM spaudos tarnybos atstovė Neringa Mikėnaitė, artimiausiu metu planuojama, ir kad terminas po persirgimu galėtų būti ilginamas.

Kiek laiko turi praeiti po skiepo

Nors anksčiau privalomas testavimas atitinkamoms grupėms buvo numatytas ir po vakcinos praėjus 180 d., šiuo metu ši nuostata pakeista. Todėl testavimo išimtys taikomos:  

REKLAMA

- praėjus vienai savaitei nuo „Comirnaty“ ar „COVID-19 Vaccine Moderna“ vakcinos antrosios dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą, išskyrus paskutinįjį punktą;

- praėjus 2 savaitėms nuo „COVID-19 Vaccine Janssen“ vakcinos dozės suleidimo;

- praėjus 4 savaitėms, bet ne daugiau kaip 13 savaičių nuo pirmos „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo, išskyrus paskutinįjį punktą;

- po antros „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą; 

- praėjus 2 savaitėms nuo „Comirnaty“, „COVID-19 Vaccine Moderna“, „COVID-19 Vaccine Janssen“ ar „Vaxzevria“ vakcinos vienos dozės suleidimo asmeniui, kuris persirgo COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) ir diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu SARS-CoV-2 PGR tyrimo rezultatu.

REKLAMA
REKLAMA

Kas privalo tikrintis?

SAM primena, kad nuo liepos 26 d. periodiškai testuojasi darbuotojai, dirbantys krovinių tarptautinio vežimo, viešojo transporto ir keleivių vežimo įmonėse, taip pat asmenys, užsiimantys laisvalaikio ir pramogų, kultūros, meno paslaugų teikimo veikla (renginių organizavimas ir lankytojų aptarnavimas). Reikalavimai palies ir viešojo maitinimo paslaugų ir mažmeninės prekybos sektorius. 

Taip pat sveikatą periodiškai tikrintis privalės viešojo administravimo subjektų darbuotojai, profesinės karo tarnybos kariai bei darbuotojai, kurių veikla susijusi su masinio užsieniečių antplūdžio, dėl kurio paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija, valdymu (nuolatinis tiesioginis kontaktas su šiais užsieniečiais).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar anksčiau nustatyta, kad tikrintis privalo asmens sveikatos priežiūros įstaigų, socialinių paslaugų įstaigų, švietimo įstaigų vaikų stovyklų ir vaistinių darbuotojai.

Privalomus periodiniai sveikatos patikrinimus reikia atlikti ne dažniau kaip kas 7 dienas ir ne rečiau kaip kas 10 dienų nuo paskutinio sveikatos patikrinimo, atsižvelgiant į užkrečiamosios ligos, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir karantinas, epidemiologinius ypatumus.

Jeigu žmogus įtrauktas į nuo liepos 26 d. įsigaliojusį darbų ir veiklos sričių sąrašą, kurių atstovai turės būtinai profilaktiškai periodiškai tikrintis dėl užkrečiamosios ligos, savo pirmąjį testą darbdaviui reikia pateikti per 7–10 dienų nuo liepos 26 d., o vėliau kartoti jį reguliariai. 

REKLAMA

Antikūnai rodo susidūrimą su infekcija

Kaip ne kartą yra pažymėjusi VU Gyvybės mokslų centro imunologė profesorė Aurelija Žvirblienė, antikūnai po persirgimo gali išsilaikyti ir ilgiau nei pusmetį. Tą patvirtina dar pernai pavasarį COVID-19 sirgusiųjų Nemenčinės gyventojų tyrimas. Antikūnų jie turėjo ir praėjus metams po persirgimo.

Taip pat ji priminė, kad netrūksta situacijų, kad žmogus nepasidarė PGR testo, persirgo, o vėliau pasitikrinęs antikūnus mato, kad tikrai jų turi.

„Tikrai yra tokių žmonių, kuriems persirgimas taip ir praėjo“, – yra sakiusi ji.

Neatsituktinai antikūnų testas, žadama, jau nuo rugpjūčio 4 d. turi atsiras ir Galimybių pase. Tai reiškia, kad šiuo įrankiu galės naudotis ir tie žmonės, kurie yra persirgę COVID-19 infekcija, nors oficialios diagnozės ir neturėjo.

REKLAMA

Gali nušalinti nuo darbo

Primenama, kad atsisakius nustatytu laiku pasitikrinti, ar nesergama užkrečiamąja liga, arba nepasitikrinote be labai svarbių priežasčių (pavyzdžiui, liga, dalyvavimas giminaičių laidotuvėse, komandiruotė), atsižvelgiant į darbo pobūdį asmeniui gali būti skiriama dirbti nuotoliniu būdu arba būti perkeliamas toje pačioje darbovietėje į kitą darbą, kurį jums leidžiama dirbti pagal sveikatos būklę. 

Jeigu tokių galimybių nėra, darbdavys turi teisę nušalinti jus nuo darbo, nemokėdamas jums darbo užmokesčio, iki tos dienos, kol pasitikrinsite, ar nesergate užkrečiamąja liga. Į ankstesnį darbą būsite grąžintas nuo tos dienos, kurią pateiksite darbdaviui sveikatos patikrinimo išvadas, kad galite tęsti darbą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gali susiklostyti situacija, kad terminas tikrintis jums sueis būnant užsienyje. Tokiais atvejais privalomą testavimą turite atlikti grįžęs į Lietuvą, ne vėliau kaip per 48 valandas nuo atvykimo.

Taip pat gali būti, kad darbą dirbate ar veiklą vykdote nereguliariai, pavyzdžiui, renginys organizuojamas kartą per mėnesį. Tokiu atveju jūsų sveikatos patikrinimas turi būti atliekamas ne vėliau kaip likus 48 valandoms iki darbo ar veiklos pradžios, bet ne dažniau kaip kas 7 dienas ir ne rečiau kaip kas 10 dienų nuo paskutinio sveikatos patikrinimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų