Seimo nariai slaptu balsavimu neišsirinko socialliberalo Antano Valionio Seimo vicepirmininku. Prieš jo kandidatūrą slaptai balsavo 66, už - 58 parlamentarai. Du biuleteniai buvo sugadinti.
„Yra planas A, yra ir planas B. Demokratija Lietuvoje veikia, balsuota buvo, matyt, teisingai ir gerai. Aš noriu padėkoti tiems, kurie balsavo už mane, taip pat suprantu ir tuos, kurie balsavo prieš mane. Noriu padėkoti už tai, kad niekas nepareiškė priekaištų mano kompetencijai“, - po rezultatų paskelbimo sakė A.Valionis.
Antanas Valionis žurnalistams pripažino, kad jam pakenkė priklausymas sovietinio saugumo (KGB) rezervui. Pasak jo, opozicija išvis labai labai susitelkusi ir suinteresuota. „Valdančiajai daugumai labai sunkiai sekasi priimti savo įstatymų projektus ir šis atvejis nėra išimtis", - sakė A. Valionis. Jis tik konstatavo, kad demokratija Lietuvoje egzistuoja ir sakė dar nežinąs ką frakcija siūlysianti į pareigas vietoj jo. Naujajai sąjungai, pagal susitarimus su koalicijos partneriais, turėtų atitekti Europos komiteto reikalų postas, bet jį automatiškai užima Seimo vicepirmininkas.
Kitas socialliberalas Vaclavas Stankevičius pripažino, kad A. Valionio išrinkimas labiausiai būtų pakenkęs pačiai Naujajai Sąjungai, o ne valdančiajai koalicijai.
Svarstant šią kandidatūrą opozicijos politikai buvo linkę priminti jo praeitį – savanorišką įsirašymą į KGB rezervą. Svarstant posėdžio darbotvarkę konservatorius Jurgis Razma netgi prašė susisiekti su ypatinguoju archyvu ir išdalinti parlamentarams atitinkamos bylos medžiagą. Pirmininkui Č. Juršėnui paaiškinus, jog to nenumato statutas – pasiūlymas atmestas.
Seimo pirmininkas pristatydamas kandidatą pabrėžė jo patirtį ir asmenines savybes, bei teigė, kad Seimo valdyboje naudinga turėti įvairių pakraipų atstovus.
A. Valionis turėjo atsakyti į daugybę klausimų, susijusiu su jo dalyvavimu KGB rezerve. Jis sakė iš ten neišsibraukęs, kaip tai padarė kiti, nes nelaikė savęs priklausomu nuo priešiškos valstybės institucijų ir sąrašų.
A. Valionis taip pat sakė, jog slapti susitikimai su Viktoru Uspaskichu tebuvo dviejų opozicinių frakcijų atstovų pokalbiai. Ten esą nebuvo svarstomas nei V. Muntiano nušalinimas, nei "Leo LT" reikalai. Jis taip pat neigė šantažavęs buvusį Seimo pirmininką. Spaudimas, kurį jis V. Muntianui darė vysktant tyrimui dėl saugumiečio Juro Abromavičiaus žūties, buvęs viešas ir nelaikytinas šantažu.
Jis taip pat neigė, jog dirbdamas Lietuvos komunistų partijos Centro komitete kuravo darbo su KGB rezervininkais sritį.
..........
Prieš porą metų kilęs skandalas dėl A. Valionio, taip pat Seimo nario valstiečio liaudininko Alfredo Pekeliūno, tuometinio Valstybės saugumo departamento direktoriaus Arvydo Pociaus priklausymo KGB rezervui, praėjo iš esmės be padarinių. Žlugo arba buvo Prezidento vetuoti praktiškai visi mėginimai kaip nors apriboti galimybę užimti jiems tam tikras pareigas ar bent įpareigoti tokius asmenis pranešti apie savo praeitį viešai.
Pagal 2000 metais įsigaliojusį Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos įstatymą, KGB rezervininkams, priešingai nei kadriniams sovietų saugumo darbuotojams, nereikėjo kreiptis į specialią Liustracijos komisiją.
Tačiau 1991 metų pabaigoje įsigaliojusiame įstatyme "Dėl deputatų, įtariamų sąmoningu bendradarbiavimu su kitų valstybių specialiosiomis tarnybomis, mandatų patikrinimo" buvo nurodyta, kad "bendradarbiavimo" sąvoka apima asmens įtraukimą į KGB (MGB) ar kitų specialiųjų tarnybų sąrašus ar užverbavimą rezidentu, agentu, įgaliotiniu, patikėtiniu ar informatoriumi ir jo atitinkamos veiklos įrodymus; patalpos suteikimą specialiųjų tarnybų konspiracinei veiklai organizuoti ar vykdyti; kitokią sąmoningą ir sistemingą (du ir daugiau kartų) veiklą - žinių KGB ar kitoms specialiosioms tarnyboms teikimą, užduočių davimą ar vykdymą; asmens etatinį darbą saugumo tarnyboje.
Šį klausimą nagrinėję tyrinėtojai tvirtina, jog į KGB rezervą buvo atrenkami tik tie asmenys, kuriuos sovietų saugumas laikė lojaliais ir tinkamais pagal asmens savybes. Įrašymas į minėtus sąrašus niekada nevyko be atrinktųjų asmenų žinios.
A. Valionis į KGB rezervą įstojo 1982-ais metais.