Tūkstančiai savo tėvišką pareigą pamiršusių ir vaikus vengiančių išlaikyti tėvų netrukus gali atsidurti viešame skolininkų sąraše. Dėl alimentų savo atžaloms nenorinčiųjų mokėti Vaikų išlaikymo fondas (VIF) ketina ne tik kreiptis į teismus. Laikinai VIF administracijos direktoriaus pareigas einanti Ina Skubilovienė patvirtino, kad ateityje numatoma visų skolininkų sąrašą skelbti įstaigos interneto svetainėje. Viešoje erdvėje atsidurs skolininko vardas, pavardė ir gimimo data.
Iki šiol fondo administracija alimentų nenorinčių mokėti tėvų duomenis skelbė oficialiame leidinyje „Valstybės žinios“. Paviešinami tie skolininkai, kurių gyvenamoji vieta yra nežinoma arba kuriems nepavyko įteikti VIF administracijos pranešimo.
I.Skubilovienės teigimu, visos alimentus nemokančių tėvų dėmesį atkreipiančios priemonės yra veiksmingos: „Visos priemonės, kurios gali atkreipti VIF skolininkų dėmesį į tai, kad valstybė perima jų, kaip tėvų, pareigą išlaikyti nepilnamečius vaikus ir į tai, kad valstybė padeda mokėti išmokas iš VIF, kurias skolininkai be senaties termino privalės grąžinti su 5 procentų metinėmis palūkanomis, prisideda prie skolininkų drausminimo. Mūsų manymu, naudingas bus ir skolininkų duomenų viešinimas internetinėje svetainėje. Pastebime, kad iki gyvos galvos valstybei nenorintys likti skolingi tėvai patys siekia kuo greičiau grąžinti susidariusią skolą.“
Įsiskolinusios ir mamos
Neteikiančių priteisto išlaikymo savo nepilnamečiams vaikams VIF skolininkų yra apie 20 tūkstančių. Didžiausia fondo skiriama suma per mėnesį – 195 litai vienam be tėvo augančiam vaikui, per metus VIF išmoka daugiau kaip 48 milijonus litų.
I.Skubilovienė informavo, kad ne visi VIF skolininkai yra vyrai. Pasitaiko ir teismo sprendimo nevykdančių, piktybiškai alimentus vengiančių mokėti moterų.
„Priežastys, dėl kurių tėvai teismo sprendimu neteikia savo nepilnamečiams vaikams išlaikymo, gali būti įvairios – sunkmečiu padidėjęs nedarbas, emigracija ar tiesiog atsakomybės trūkumas. Tačiau fondo administracija tokios statistikos nekaupia ir nenagrinėja. Neturime duomenų ir apie VIF skolininkų pasiskirstymą regionuose“, – patvirtino VIF administracijos vadovė.
Nuo 2008-ųjų – VIF veiklos pradžios iki dabar alimentų atžaloms nemokėję ir savo pareigą valstybei perleidę tėvai grąžino tik apie 404 tūkstančius litų. Kai kurie iš jų pasinaudojo galimybe susidariusią skolą grąžinti dalimis.
Teismo nenori
I.Skubilovienė patvirtino, kad vis daugiau VIF skolininkų, net ir negavusių pranešimo iš VIF administracijos ar ikiteisminį tyrimą atliekančios įstaigos, susidariusią skolą valstybei grąžina savanoriškai.
Tačiau tokių dar nėra daug, tad VIF administracijai tenka ieškoti veiksmingesnių būdų skolai susigrąžinti. Vienas iš jų – ikiteisminio tyrimo inicijavimas dėl skolininkų baudžiamosios atsakomybės.
„Nuo 2010-ųjų balandžio mėnesio fondo administracija ėmėsi inicijuoti ikiteisminių tyrimų pradėjimą dėl skolininkų baudžiamosios atsakomybės už vengimą mokėti vaiko išlaikymo lėšas. Tokia teisė įtvirtinta VIF įstatymu. Iš viso buvo parengta 220 prašymų pradėti ikiteisminį tyrimą. Pradėjus inicijuoti ikiteisminius tyrimus dėl skolininkų baudžiamosios atsakomybės buvo pastebėta, kad alimentų nemokantys tėvai nori išvengti bylinėjimosi, tad patys kreipiasi į fondo administraciją ir geranoriškai susimoka visą skolą ar jos dalį. Kai kurie skolininkai geranoriškai sutarė su VIF administracija ir įsipareigojo pinigus grąžinti tam tikra nustatyta tvarka“, – informavo I.Skubilovienė.
Justė BRIEDYTĖ