Orinta Klimaitė, Kauno klinikų Odos ir venerinių ligų klinikos gydytoja rezidentė, Ernest Margelio, Odos ir venerinių ligų klinikoje dirbančio gydytojo chirurgo, priežiūroje atliko pasukamąjį lopą žaizdai užverti.
Algirdas prisimena, kad dar 2013 metais šeimos gydytoja, pastebėjusi pirmąjį darinį, patarė kreiptis pas gydytojus dermatovenerologus. „Buvo diagnozuota bazalinių ląstelių karcinoma. Nuo tol reguliariai lankausi pas gydytojus, kurie prižiūri mane, stebi ar darinių nedaugėja, ar jie nesikeičia“, – atvirauja pacientas.
„Bazalinių ląstelių karcinoma – geriausias iš blogiausių variantų. Kuo ji skiriasi nuo, pavyzdžiui, melanomos, ypatingai klastingos odos vėžio formos, – šie dariniai nėra linkę plėstis, jie auga lėtai, tad turime kiek daugiau laiko jų gydymui, – aiškina O. Klimaitė. – Tačiau delsti taip pat negalime ir gydyti šiuos darinius būtina – nors maža, bet galimybė yra, kad audinio vėžinės ląstelės plėsis ir peraugs į kitus audinius, Algirdo atveju į kaukolę, po to – į smegenis.“
Patirties sėmėsi Vokietijoje
O. Klimaitė, neseniai grįžusi iš pusės metų trukusios stažuotės Vokietijos Rostoko universiteto Dermavenerologijos klinikoje, kurioje mokėsi dermatochirurgijos meno iš aukščiausio lygio profesionalų, pritaikė savo žinias ir Algirdui atliko pasukamąjį lopą žaizdai užverti.
„Darinys išties buvo didelis, tad suėmus odą iš abiejų pusių verpstės forma, sugijus žaizdai būtų likę iškilumai, didesnis randas. Taip pat kilo rizika per dideliam odos ištempimui, siūlai galimai būtų pasileidę, reikėtų gydyti antrinę žaizdą, taip pat galima infekcijos rizika“, – pasakoja gydytoja rezidentė.
„Didelių odos darinių ekscizija atliekant pasukamąjį lopą – sąlyginai nauja procedūra, atliekama mūsų klinikoje. Džiaugiamės puikia pradžia ir labai gerais rezultatais, – pranešime spaudai sako E. Margelis. – Šios procedūros dėka galime plėsti teikiamų paslaugų spektrą, išvengti paciento pakartotinių vizitų, nukreipimų vis pas kitus specialistus. Taip taupomas laikas, kuris ypatingai svarbus gydant piktybines odos ligas.“
Dalis darinių užšaldyti
Algirdui, reguliariai besilankančiam pas gydytojus, dalis ikivėžinių darinių yra užšaldyti. „Pacientui krioterapijos pagalba, mažai invaziniu metodu, šaltu azotu reguliariai užšaldome vis naujai atsirandančius ikivėžinius darinius, užkertant kelią jiems supiktybėti“, – aiškina O. Klimaitė.
Pastebima, kad didėja pacientų, kuriems diagnozuojama bazalinių ląstelių karcinoma, skaičius. Šis augimas siejamas su geresniu visuomenės sveikatos raštingumu: žmonės vis daugiau žino apie odos ligas, SPF kremų naudą, vizitų pas gydytojus dėl pakitusių apgamų ir / ar atsiradusių odos darinių svarbą.
Pacientas Algirdas dėkoja Kauno klinikų gydytojams už priežiūrą ir atliktas operacijas. „Galvoje virš kaktos, matomoje vietoje, buvo išoperuotas darinys. Žaizda puikiai užgijo, atrodo, nėra net požymio, kad šioje vietoje buvo pašalintas odos darinys“, – teigia pacientas.
2021 metais buvo atnaujinta dermatovenerologo medicinos norma, ją papildė dermatochirurgijos įgūdžiai: nuo šiol gydytojai dermatovenerologai gali operuoti odos navikus taikant Mohs mikrografinę techniką ar autodermoplastiką.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!