REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Suskubus profilaktiškai prieš mokyklą patikrinti vaikų sveikatą paskutinėmis dienomis pasipila tėvelių skundai: tai eilės per didelės, tai gydytojai sveikatą patikrina nepakankamai atidžiai ir tik sudeda „varneles“, neduoda siuntimų specialistams. Kiti gi atkerta, kad ne gydytojus reikia skubėti kaltinti, o patiems tėveliams labiau domėtis vaiko sveikata.

Suskubus profilaktiškai prieš mokyklą patikrinti vaikų sveikatą paskutinėmis dienomis pasipila tėvelių skundai: tai eilės per didelės, tai gydytojai sveikatą patikrina nepakankamai atidžiai ir tik sudeda „varneles“, neduoda siuntimų specialistams. Kiti gi atkerta, kad ne gydytojus reikia skubėti kaltinti, o patiems tėveliams labiau domėtis vaiko sveikata.

REKLAMA

Savo patirtimi pasidalinusi Aistė rėžia tiesiai šviesiai: šeimos gydytoja nesigilina į vaikų apžiūrą. „Mano dukrytei yra padidėjusi skydliaukė (struma), tačiau to mūsų gydytoja nematė ketverius metus, nors kakliukas akivaizdžiai padidėjęs. Aš pati privačiai pradėjau vesti dukrą pas endokrinologą, kuris patvirtino mano spėjimus dėl skydliaukės sutrikimo. Šiemet pirmą kartą per profilaktinius patikrinimus seselė patikrino dukrų stuburus ir apčiupinėjo limfmazgius. Dukroms – 9 ir 6 metai“, – dėstė moteris.

Paklausta, ar apie ligą privačioje klinikoje sužinojusi ji informavo savo gydytoją, Aistė sakė tą padariusi ne iškart. „Gydytoja tik šiais metais paklausė: „Ar tau neatrodo, kad kakliukas padidėjęs dukrai?“ Aš tik patvirtinau, kad padidėjęs ir kad jau trejus metus lankomės pas endokrinologę. Tačiau gydytoja tik lyg tarp kitko pasiteiravo, ar reikia siuntimo. Sakiau, ne“, – pasakojo moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, realiai pats turi pastebėti, jei kas negerai ir paprašyti siuntimo. „Gydytoja jau priešpensinio amžiaus, ji nelabai gilinasi į vaikų sveikatos problemas. Jei vaikai serga peršalimo ligomis, pas gydytoją net neiname, nes jos pasakymas būna „viską gerai darai“. Pas gydytoją tik dėl formalumų einame. Be to, šiais metais tokia nemaloni situacija, kai seselė neišrašė sveikatos pažymos, nes nebuvau jaunesnės dukros paskiepijusi paskutiniu skiepu. Sako, kai paskiepysi, tada išrašysiu. Sakau, skiepai yra tik rekomenduojami, o ne privalomi. Bet vėlgi nenorėjau pyktis“, – savo patirtimi dalijosi moteris.

REKLAMA

Sveikata rūpinasi visus metus

Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja Jurga Dūdienė sakė bent už save ir savo kolegas galinti patikinti, kad profilaktinio patikrinimo metu atlieka viską, kas yra nurodyta ministro įsakyme.

„Visų pirma, tuos pacientus matome visus metus ir jie dauguma yra pažįstami. Jei pacientas yra naujai prisiregistravęs, tada užtrunkame daugiau laiko, kol patikriname, ar anksčiau kuo yra sirgęs, ar turi papildomų lėtinių ligų. Profilaktinio patikrinimo metu atkreipiamas dėmesys į visas sistemas – laikyseną, stuburo, pėdų formavimosi būklę, jei vaikas vyresnis, klausiama ir apie jo lytinę brandą. Privalomas yra ir bendras kraujo, šlapimo tyrimas, jei metų bėgyje nebuvo atliktas. Vaikui pradedant lankyti mokyklą, darželį ar keičiant kolektyvą privalomas tyrimas dėl enterobiozės, t.y. spalinių kirmėlių. Prieš mokyklą profilaktinis patikrinimas turi būti atliekamas ir dėl užsikrėtimo tuberkulioze, po kiekvienų atostogų vaikai turi būti tikrinami dėl pedikuliozės. Šiaip daugiausiai dėmesio skiriama į mokyklą besiruošiančių septynmečių, šešiamečių sveikatos patikrinimui. Jei reikia, visada siunčiame antrinio lygio specialistų konsultacijoms. Tikrai nėra taip, kad tik įrašytume diagnozę į pažymą ar sveikatos kortelę“, – pasakojo šeimos gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA

Ji pabrėžė, kad visada kartu klausiama tėvelių, ar kokių sutrikimų jie nepastebėjo: „Iš esmės visos vaiko sistemos yra įvertinamos. O jei per skubėjimą ar dėl kitos priežasties į kažką mažiau atidžiai pažiūrėta, nereiškia, kad per metus į tai nebus atkreiptas dėmesys.“

Medikė pridūrė, kad pildant elektroninę sveikatos pažymos formą sunku ką ir praleisti, mat ko nors nepažymėjus neleis padėti parašo.

Besiskundžiantiems dėl eilių gydytoja priminė, kad vaikų sveikatos patikra galima pradėti rūpintis daug anksčiau. „Natūralu, kad vasarą, kai yra atostogų metas, prie gydytojų kabinetų susidaro didesnės eilės, juo labiau, jei yra didesnis srautas. Tačiau negali gydytojas visą dieną išrašinėti sveikatos pažymų ir atlikti profilaktinius patikrinimus, nė vienas šeimos gydytojas nesusidarys tokio dienos plano. Vaiko profilaktinis patikrinimas yra planuojamas dalykas, kurį galima suspėti susitvarkyti dar pavasarį. Tam tinkamai pasiruošti – tėvų pareiga, o ne medikų rūpestis“, – sakė J. Dūdienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasitikrino vos pusė

Valstybinė ligonių kasa (VLK) yra informavusi, jog per pirmąjį šių metų pusmetį šeimos gydytojai profilaktiškai prieš mokyklą ar darželį patikrino tik pusę paprastai per metus pasitikrinančių vaikų. „Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius pasitikrino vos per 220 tūkstančių darželinukų ir moksleivių, kai paprastai Lietuvoje profilaktiškai pasitikrina daugiau nei 440 tūkstančių vaikų per metus. Šių paslaugų galėtų būti suteikta ir daugiau, jei tėvai suskubtų pasirūpinti savo vaikų sveikatos patikra“, – informavo VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

REKLAMA

Kasmet profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis sudariusiose gydymo įstaigose mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis.

Pasak O. Burokienės, kasmet apsilankyti vaikui pas gydytoją reikia ne dėl formalumo, o tam, kad būtų išsamiai patikrinta jo sveikata. Šeimos gydytojas patikrinimo metu įvertina vaiko ūgį, svorį, kraujo spaudimą, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinę būklę. Radus pakitimų, pacientas yra siunčiamas pas gydytoją specialistą konsultacijai arba tyrimams.

VLK primena, kad nuo praeitų metų birželio visi duomenys, susiję su vaiko sveikatos pažymėjimu, visose Lietuvos gydymo įstaigose turi būti tvarkomi elektroniniu būdu. Kaip informavo Sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu nuo 2020 m. sausio 1 d. Vaiko sveikatos pažymėjimas forma Nr. 027-1/a yra keičiama į Mokinio sveikatos pažymėjimą, ir visi duomenys bus pildomi tik elektronine forma. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų