Aistė – apie metinį patikrinimą: gydytoja vaiko ligos nepastebėjo 4 metus

Suskubus profilaktiškai prieš mokyklą patikrinti vaikų sveikatą paskutinėmis dienomis pasipila tėvelių skundai: tai eilės per didelės, tai gydytojai sveikatą patikrina nepakankamai atidžiai ir tik sudeda „varneles“, neduoda siuntimų specialistams. Kiti gi atkerta, kad ne gydytojus reikia skubėti kaltinti, o patiems tėveliams labiau domėtis vaiko sveikata.

Savo patirtimi pasidalinusi Aistė rėžia tiesiai šviesiai: šeimos gydytoja nesigilina į vaikų apžiūrą. „Mano dukrytei yra padidėjusi skydliaukė (struma), tačiau to mūsų gydytoja nematė ketverius metus, nors kakliukas akivaizdžiai padidėjęs. Aš pati privačiai pradėjau vesti dukrą pas endokrinologą, kuris patvirtino mano spėjimus dėl skydliaukės sutrikimo. Šiemet pirmą kartą per profilaktinius patikrinimus seselė patikrino dukrų stuburus ir apčiupinėjo limfmazgius. Dukroms – 9 ir 6 metai“, – dėstė moteris.

Paklausta, ar apie ligą privačioje klinikoje sužinojusi ji informavo savo gydytoją, Aistė sakė tą padariusi ne iškart. „Gydytoja tik šiais metais paklausė: „Ar tau neatrodo, kad kakliukas padidėjęs dukrai?“ Aš tik patvirtinau, kad padidėjęs ir kad jau trejus metus lankomės pas endokrinologę. Tačiau gydytoja tik lyg tarp kitko pasiteiravo, ar reikia siuntimo. Sakiau, ne“, – pasakojo moteris.

Anot jos, realiai pats turi pastebėti, jei kas negerai ir paprašyti siuntimo. „Gydytoja jau priešpensinio amžiaus, ji nelabai gilinasi į vaikų sveikatos problemas. Jei vaikai serga peršalimo ligomis, pas gydytoją net neiname, nes jos pasakymas būna „viską gerai darai“. Pas gydytoją tik dėl formalumų einame. Be to, šiais metais tokia nemaloni situacija, kai seselė neišrašė sveikatos pažymos, nes nebuvau jaunesnės dukros paskiepijusi paskutiniu skiepu. Sako, kai paskiepysi, tada išrašysiu. Sakau, skiepai yra tik rekomenduojami, o ne privalomi. Bet vėlgi nenorėjau pyktis“, – savo patirtimi dalijosi moteris.

Sveikata rūpinasi visus metus

Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja Jurga Dūdienė sakė bent už save ir savo kolegas galinti patikinti, kad profilaktinio patikrinimo metu atlieka viską, kas yra nurodyta ministro įsakyme.

REKLAMA

„Visų pirma, tuos pacientus matome visus metus ir jie dauguma yra pažįstami. Jei pacientas yra naujai prisiregistravęs, tada užtrunkame daugiau laiko, kol patikriname, ar anksčiau kuo yra sirgęs, ar turi papildomų lėtinių ligų. Profilaktinio patikrinimo metu atkreipiamas dėmesys į visas sistemas – laikyseną, stuburo, pėdų formavimosi būklę, jei vaikas vyresnis, klausiama ir apie jo lytinę brandą. Privalomas yra ir bendras kraujo, šlapimo tyrimas, jei metų bėgyje nebuvo atliktas. Vaikui pradedant lankyti mokyklą, darželį ar keičiant kolektyvą privalomas tyrimas dėl enterobiozės, t.y. spalinių kirmėlių. Prieš mokyklą profilaktinis patikrinimas turi būti atliekamas ir dėl užsikrėtimo tuberkulioze, po kiekvienų atostogų vaikai turi būti tikrinami dėl pedikuliozės. Šiaip daugiausiai dėmesio skiriama į mokyklą besiruošiančių septynmečių, šešiamečių sveikatos patikrinimui. Jei reikia, visada siunčiame antrinio lygio specialistų konsultacijoms. Tikrai nėra taip, kad tik įrašytume diagnozę į pažymą ar sveikatos kortelę“, – pasakojo šeimos gydytoja.

Ji pabrėžė, kad visada kartu klausiama tėvelių, ar kokių sutrikimų jie nepastebėjo: „Iš esmės visos vaiko sistemos yra įvertinamos. O jei per skubėjimą ar dėl kitos priežasties į kažką mažiau atidžiai pažiūrėta, nereiškia, kad per metus į tai nebus atkreiptas dėmesys.“

Medikė pridūrė, kad pildant elektroninę sveikatos pažymos formą sunku ką ir praleisti, mat ko nors nepažymėjus neleis padėti parašo.

Besiskundžiantiems dėl eilių gydytoja priminė, kad vaikų sveikatos patikra galima pradėti rūpintis daug anksčiau. „Natūralu, kad vasarą, kai yra atostogų metas, prie gydytojų kabinetų susidaro didesnės eilės, juo labiau, jei yra didesnis srautas. Tačiau negali gydytojas visą dieną išrašinėti sveikatos pažymų ir atlikti profilaktinius patikrinimus, nė vienas šeimos gydytojas nesusidarys tokio dienos plano. Vaiko profilaktinis patikrinimas yra planuojamas dalykas, kurį galima suspėti susitvarkyti dar pavasarį. Tam tinkamai pasiruošti – tėvų pareiga, o ne medikų rūpestis“, – sakė J. Dūdienė.

REKLAMA

Pasitikrino vos pusė

Valstybinė ligonių kasa (VLK) yra informavusi, jog per pirmąjį šių metų pusmetį šeimos gydytojai profilaktiškai prieš mokyklą ar darželį patikrino tik pusę paprastai per metus pasitikrinančių vaikų. „Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius pasitikrino vos per 220 tūkstančių darželinukų ir moksleivių, kai paprastai Lietuvoje profilaktiškai pasitikrina daugiau nei 440 tūkstančių vaikų per metus. Šių paslaugų galėtų būti suteikta ir daugiau, jei tėvai suskubtų pasirūpinti savo vaikų sveikatos patikra“, – informavo VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.


Rašyti komentarą...
A
2019-08-28 08:46:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
Panevėžio rajono akių ligų daktarė taipogi nematė mano sūnaus ligos.Į sūnaus skundus atsakydavo čia tau vaikeli paauglystė!
Šiuo metu jau praėjo ne vieneri metai...sūnus neteko akies...geltonoji dėmė !
praeinu pro jos kabineta.moteriškė amžiuje ir dar tebesėdi specialistės vietoje...gal pradėjo labiau stebėti akis? gal daugiau nesudarys klaidų?
ar ne laikas būtų visoms pensionierkoms užleisti vietas jaunimui? Ministre sveikatos! gal reikėtų į tai atsižvelgti ? ir jauni žmonės neišvažinėtų į užsienius
Atsakyti
0

P
Petras
2019-08-28 06:22:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nesitvarko Veryga savo darže, neravi piktžolių. Biurokratiniai popieriai ,o ne vaikų sveikatos patikrinimas.
Atsakyti
-4

N
Nu jo
2019-08-28 09:13:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jei man kyla abejoniu, einu pas kelis specialistus. Ir jei ju nuomone sutampa, tuomet taip ir yra. Blogiau, kai ju nuomone kardinaliai skiriasi del to paties dalyko. Tada reikia paciam sau liga diagnozuotis. O tada visi klykia, kad savigyda uzsiimam....
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (16)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų