Pavėžėjimo paslaugas teikiančiai Rusijos kapitalo įmonei „Yandex Taxi“ žengiant į Lietuvą, politikos ir saugumo apžvalgininkai nevengia pasvarstymų, kad šis verslas kelią pavojų Lietuvai. Tuo metu patys įmonės atstovai nelinkę daugžodžiauti apie tariamus ryšius su Kremliumi ir žada, kad Lietuvos klientai pajus konkurencijos su kitais pavėžėjais teikiamą naudą.

Aramas Sargsyanas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Aramas Sargsyanas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Ketvirtadienį Lietuvoje veiklą pradeda dar viena pavėžėjimo įmonė – tai Rusijos milijardieriui Arkadijui Voložui priklausančios „Yandex“ dukterinė įmonė „Yandex. Taxi“. Bendrovė pavasarį paslaugas ėmė teikti ir kitose Baltijos šalyse – kovą Latvijoje ir gegužę Estijoje.

Klientus vilios kainomis

Nors Rusijoje „Yandex. Taxi“ susijungė su pavėžėjimo paslaugas teikiančiu „Uber“, Lietuvoje įmonė išsikėlė ambicingą planą tapti „Uber“ konkurentais. „Yandex.Taxi“ Tarptautinės plėtros vadovas Aramas Sargsyanas sako nesibaiminantis vietinių taksi bendrovių ir pavėžėjų konkurencijos.

„Nepasakyčiau, kad baiminamės kitų kompanijų Lietuvoje. Manyčiau, vietinė konkurencija tik kiek apsunkins mums darbą, bet bus įdomiau“, – tv3.lt kalbėjo A. Sargsyanas.

REKLAMA

Nors įmonės atstovas pripažįsta, kad vietiniai konkurentai puikiai padirbėjo siūlydami mažas kainas, „Yandex.Taxi“ klientus žada vilioti kiek mažesniais tarifais ir akcijomis naujiems vartotojams. Minimali kaina kelionės kaina siekia vieną eurą (apima 0,5 km kelionę), kiekvienas paskesnis kilometras kainuoja 0,5 euro.

„Mes pasiūlysime kiek geresnes kainas, neskaičiuodami nuvažiuotų minučių, nes Vilniuje nedidelės mašinų spūstys. Taip pat galėsite pamatyti, kiek kainuos jūsų kelionė dar prieš įsėsdami į automobilį ir ši kaina nepasikeis. O naujiems vartotojams siūlysime 50 proc. nuolaidą pirmosioms 10 kelionių“, – teigė A. Sargsyanas.

Automobilius užsisakyti bus galima tik naudojant įmonės programėlę, o atsiskaityti klientai galės tiek grynais, tiek kortele. Tuo metu vairuotojų įmonė neturi, čia jiems pagelbės vietinių bendrovių vairuotojai – partneriai. Dalis jų – taksi ar transporto įmonės. Žadama, kad iš pradžių „Yandex.Taxi“ turės 300 automobilių, o šis skaičius pamažu didės.

Kritikams siūlo kreiptis į medikus

Vis dėlto apie tariamus įmonės ryšius su Kremliumi A. Sargsyanas kalbėti nenori, juokdamasis, kad šis klausimas jam įgriso iki gyvo kaulo.

„Manau, tai perdėta. Esame tarptautinė kompanija, mūsų centrinis biuras – Nyderlanduose. Žinoma, visi bando išpūsti mūsų ryšius, bet tam nėra pagrindo“, – kalbėjo pašnekovas.

Programėlė, kuria kviesite automobilį, pasieks jūsų asmeninius banko kortelės duomenis, tačiau A. Sargsyanas užtikrino, kad jų panaudoti praktiškai neįmanoma dėl padidinto saugumo.

REKLAMA

„Pasakysiu aiškiai, nesvarbu kurioje šalyje, kai dirbama su banko kortelių duomenimis, visos bendrovės ( VISA, „Mastercard“) turi labai griežtus reglamentus, o su jais dirbančios įmonės turi gauti specialų leidimą. Niekas negali pasiekti jūsų asmeninių duomenų. Be to, Europos Sąjunga saugo jūsų asmeninius duomenis, o visi mūsų surinkti klientų duomenys saugomi serveriuose Suomijoje – jų pasiekti neįmanoma“, – teigė A. Sargsyanas.

Į apžvalgininkų ar politikų pastabas apie tai, kad „Yandex.Taxi“ bus grėsmė nacionaliniam saugumui, A. Sargsyanas atsako akcentuodamas, jog įmonė yra apolitiška.

„Nesame nesusiję su politika. Manome, kad žmonės, sakantys, jog mūsų kompanija kelia grėsmę nacionaliniams saugumui, turėtų susisiekti su gydytojais“, – juokėsi A. Sargsyanas.

Kyla abejonių dėl įmonės savininko ryšių

Tuo metu ilgus metus Rusijos politiką tyrinėjęs Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas Marius Laurinavičius dalinasi savo svarstymais apie „Yandex. Taxi“, pažymėdamas įmonės savininko ryšius su įtakingais asmenimis Kremliuje.

„Pradėkime nuo savininko – savininkas „Yandex“ viso yra Arkadijus Voložas. Jis artimai susijęs su buvusiu Boriso Jelcino, o po to ir Vladimiro Putino Administracijos vadovu Aleksandru Vološinu. Jis yra iki šiol labai įtakingas žmogus Rusijoje, kurį būtų galima vadinti įtakos Vakaruose, ypač JAV, bet ne vien ten, įrankiu, skleidėju. A. Vološinas yra Konstantino Nikolajevo verslo partneris toje pačioje bendrovėje „American Ethane“, apie kurią dabar visi rašo, siedami su šnipe Marija Butina“, – tv3.lt sakė M. Laurinavičius.

REKLAMA

Analitikas priduria įžvelgiantis ir istorinę paralelę su KGB.

„Čia viską reikia nagrinėti KGB operacijų kontekste. Yra istorinis faktas, kad KGB priedangos būstinės Vakaruose buvo ne tik ambasados, bet pačios didžiausios priedangos būstinės buvo tokios bendrovės „Aeroflot“. Čia yra taksi, ten yra „Aeroflot“. Visiems, kurie domisi KGB yra žinoma, kad pagrindinės po verslo priedanga būstinės buvo „Aeroflot“, – kalbėjo M. Laurinavičius.

Baimė dėl asmeninių duomenų saugumo

Analitikas mano, kad Lietuvoje veiklą pradėsianti pavėžėjimo bendrovė kelia duomenų saugumo klausimų, mat jiems greičiausiai bus pasiekiami svarbūs asmeniniai klientų duomenys.

„Visa tai, kas yra susiję su bet kokia taksi bendrove – duomenys. Jeigu jūs užsisakote tokį taksi, o tai vyksta internetu, jūs pateikiate visus pagrindinius savo duomenis nuo vardo, pavardės, gyvenamosios vietos iki, kur dažniausiai važinėjate, jūsų maršrutų ir jūsų kreditinės kortelės duomenų“, – vardino M. Laurinavičiaus.

Lietuviams „Yandex“ vardas turbūt geriau žinomas dėl savo to paties pavadinimo paieškos sistemos, vadinamojo rusiškojo „Google“. M. Laurinavičius svarsto, kad tiek „Yandex“ paieškos sistema, tiek taksi bendrovė, pasiekiančios savo vartotojų duomenys, greičiausiai negali veikti be ryšių su Kremliumi.

„Ypač tokiose pakankamai strateginėse srityse, nes viskas, kas susiję su duomenų rinkimu ar galimybe rinkti duomenis – strateginės sritys. Kitas dalykas, pats „Yandex“ – kompiuterinė paieškos sistema, rusiškasis „Google“. Tai čia ką? Rusijoje su Kremliumi nesusiję žmonės gali tokiais verslais užsiimti? Nebūkime naivūs“, – nuomone dalinosi M. Laurinavičius.

REKLAMA

Grėsmė nacionaliniam saugumui?

Jei „Yandex“, kaip verslo, veikla kelia tiek abejonių, kodėl tada Lietuva sutiko įsileisti šią įmonę, klausėme M. Laurinavičiaus. Jis pastebti, kad pirmiausia reikia turėti pagrindo kokio nors verslo neįsileisti. Tiesa, pagrįsti savo abejonių dėl „Yandex“ nė vienas apžvalgininkas ar politologas faktais ar dokumentais negali.

Savo ruožtu M. Laurinavičius ragina Valstybės saugumo departamentą (VSD) domėtis šios įmonės veikla.

„Tam, kad neįsileistų – reikalingas pagrindas. Raginčiau VSD dar kartą gerai apsvarstyti, ar šita bendrovė ir jos atėjimas į Lietuvą nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui“, – kalbėjo analitikas.

Įmonę vadina Rusijos tarnyba

Abejonių dėl „Yandex“ veiklos Lietuvoje kilo ir kitiems užsienio politiką bei saugumą nagrinėjantiems specialistams bei politologams. Štai saugumo ekspertas Aurimas Navys savo „Facebook“ paskyroje pasidalino nuomone apie pavėžėjimo paslaugas Lietuvoje teikiančią įmonę – jis kelia klausimus dėl „Yandex, Taxi“ klientų duomenų saugumo. 

O Rytų Europos studijų centro analitikas Vytautas Keršanskas savo „Facebook“ paskyroje pasidalino pastebėjimu, kad „Kremliaus propagandos ruporas Sputnik be užuolankų įvardino ketvirtadienį Vilniuje veiklą pradedančią „Yandex. Taxi“ – ne rusiško kapitalo įmone, o Rusijos tarnyba“. 

Inga
2018-07-26 13:06:02
ir vel lt.paranoja
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Maks 2018-07-27 08:51:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Trafi visiems žinoma Lietuvoje programėlė prieš atnaujinant ,reikalauja sutikti kad vartotojo duomenis yra saugomos Amerikoje , ar tai yra normalu !?!?!?   ATSAKYTI
Kaimiečiai 2018-07-27 01:02:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taigi dabar atkreipkime dėmesį kad Lietuva nuo Rusijos netoli tepaejo ir viskas čia daroma su mūsų oligarchų žiniomis dėl didesnio indėlio į vis nesibaigiančio biudžeto kiaurą skylę...   ATSAKYTI
Domas 2018-07-26 19:41:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nesinaudokit yandex taxi, pelnas eina tiesiogiai i kremliu .   ATSAKYTI
nesusižavėkit, mastykit 2018-07-26 18:49:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
na būkit budrūs tautiečiai, nesusižavėkit sūriu pelėkautuose   ATSAKYTI
naida 2018-07-26 17:33:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
na tie lietuviai tikri asilai reikia dziaugtis kad dideja konkurencija mazeja kainos ir isvis reikia draugauti su rusu juk mes kaimynai    ATSAKYTI
nesusižavėkit 2018-07-26 18:50:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
su rusu, bet ne su Kremliumi  
Liutauras 2018-07-26 21:53:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tai tu naida ir bendrauk su tai rusais.rusu kapitalui nera ir nebus vietos Lietuvoje.uztenka jau 60 metu sedejom ir draugavom su tais pakalikais.  
Virgis 2018-07-26 14:57:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Šaunuoliai, jei nepatinka - kas įleido juos...ta pati korupcijos šaka...vyrai - malacy rebiata - delaite babki...kiek lietuvoje dar atsiras milijonierių...ne vien landsbergių giminė....o naujų uspaskichu dinastija.   ATSAKYTI
Ancis 2018-07-26 14:47:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas yra tada Europos rinkoje TAXPHONE taip pat iš Rusijos? https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=nzrkIKarzRU   ATSAKYTI
Ilona 2018-07-26 14:44:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Viskas kas susiję su Rusija kelia panika. Marazmatiku kraštas, net juokinga    ATSAKYTI
LIUTUKAS03 2018-07-26 14:40:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
idomiausia man tai kokiu tarifu bus veziojami keleiviai?   ATSAKYTI
Gintaras 2018-07-26 14:06:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O duomenų saugumo niekas neužtikrina. Nei Google, nei Facebook, nei kokios kitos įmonės. Štai pirkau vieną kompiuterinę programą iš Vokietijos, o po kelių savaičių jau siūlymas pirkti kitokią programą iš kito tiekėjo (nežinau kokios šalies), mat įsigijus tą programą, labai verta įsigyti ir kitą. Klausimas: iš kur ta kita įmonė žino, kad aš įsigijau tą programą? Ogi iš tos Vokiečių įmonės žino. Aišku, kaip dieną. Tai kuo kitokesni vakarai už rytus? Niekuo. Visur tą patį šūdą mala ir saugumo duomenims niekur nėra. Tai atsiribokime ir nuo vakarų, jei taip bijomės dėl saugumo! Saugiausia tarp uždarų sienų savo teritorijoje ir niekur nekišti nosies, štai taip, broliai lietuviai.   ATSAKYTI
Susiorientuok 2018-07-26 16:10:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tau vatnykai broliai...  
Gintaras 2018-07-26 13:58:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Man tai parodo mūsų bukumą, išankstines nuostatas ir politikos kišimą į verslą. Jei ateina įmonė iš vakarų- puiku. O jeigu iš rytų- Putinas. Kažkokie fobiški esame. Savivaldybės net tarpusavyje bendradarbiauti negali, jei tas bandradarbiavimas su rytais. Tai kur lygios teisės, demokratija, kur lygios galimybės? Pasibaigia. Jei Rusija norėtų, tai seniai būtų pasiėmusi Klaipėdą. Kam jiems ta ubagiška Lietuva? Klaipėdą nusirėžtų, o likusi dalis pati prie lenkų galėtų šlietis, nes be Klaipėdos Lietuva iš karto tuščia vieta taptų. Niekas. Bet neatėmė, neužpuolė. Tai gal tas Yandex.taxi tą misiją vykdys? Avinų gauja tie lietuviai...   ATSAKYTI
Watai 2018-07-26 16:05:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Tai, kad TAVO bukumas akivaizdus. Kalbant reiktų kažką išmanyti, o ne nuo bačkos rėkaut. Apie kokias teises, demokratiją ir lygias galimybes Rusijoje kalbi?? Be to prie ko Klaipėda, kurioje berods 82 proc. lietuvių gyvena. Ar įsivaizduoji, kad putkė ten referendumą organizuos?  
Jonavos vandamas 2018-07-26 13:54:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Jai pigiau bus tai be abejonės naudosiuosi.   ATSAKYTI
kaubojus 2018-07-26 13:47:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Nežadu naudotis šita bendrove ir duoti uždirbti tiems KGBišnikams....   ATSAKYTI
Savo 2018-07-26 13:43:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Siulymu kritikams kreiptis i medikus issidave kad yra kgbistas islindo setono ragai sunku juos nuslepti   ATSAKYTI
Valius 2018-07-26 13:42:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Ar Yandex darbuotojai jau išmoko valstybinę kalbą? Jei ne, tai lai nedegina be reikalo kuro ir neteršia oro.   ATSAKYTI
O visi 2018-07-28 15:49:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuviai Anglijoje, Norvegijoje ar Vokietijoje moka vietinę kalbą? Nenusišnekėk taip garsiai kaimieti lietuviškas..  
Viskas aišku 2018-07-26 13:31:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Yandex jau yra perdavusi klientų duomenis Putkino deržavos pareigūnams, taip, kad klausimo ar ji gali perduoti duomenis - nebėra.   ATSAKYTI
Kritikams 2018-07-26 13:31:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kreiptis i psichiatrus? Kazkuo cia labai setonisku kvepia   ATSAKYTI
Neapsileiskime,nesigailėsim 2018-07-26 14:13:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Jaučiu Lietuva padarys klaidą įsileisdama rusų įmonę.Politikai,prezidentė,kiti įtakingi žmonės paskubėkite juos išvaryti iš mūsų šalies visom leistinom ir neleistinom priemonėm. Jei taip lietuviai darytų,rusai susitelktų visi ir tikrai apsigintų nerinkdami priemonių.Kai lošiama sąžiningai,laimi tie,kurie apgaudinėja.Meilėj ir kare viskas galima.Lietuviai,vienykimės ir apsiginkim.Niekas mūsų neapgins taip, kaip mes patys.Kviečiu visus vilniečius ir sostinės svečius,visus geros valios žmones
nesinaudoti konkurentų paslaugomis.Mes tai tikrai galim padaryti vardan savo ir mūsų būsimų kartų gerovės.  
Kalbos policija 2018-07-26 13:24:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tiems,kurie sako, kad turi būti PAVEŽĖTI, o ne PAVĖŽĖTI.

http://www.vlkk.lt/konsultacijos/11539-klupeti-paskrydeti-saknies-balsiai   ATSAKYTI
Gal 2018-07-26 13:24:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Man atrodos kad visalaika rusai dare itaka rinkimuose LT.
Nesamone kad mes tauta visalaika nuo nepriklausomibes vis is sire kam velnius.   ATSAKYTI
Sanimideg 2018-07-26 13:13:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Siuloma kad Yandex Taxi kompanija vaziuos sure Armatos tanku per Lietuva del klijentu saugumos.   ATSAKYTI

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Paskutiniu etapu ištirta 14 ėminių dėl koronaviruso (COVID-19) – visi neigiami. Kitu etapu bus tiriami 26 ėminiai. Tarp jau ištirtų ėminių yra šiaulietės, kuriai pirmajai ...
Š. Jasikevičius (Teodoras Biliūnas/Fotobankas)
Koronaviruso rizika į penktadienio Eurolygos rungtynes tarp Kauno „Žalgirio“ ir Milano „Olimpia“ atbaidė daugiau kaip trečdalį žiūrovų. Eurolygos pateikiamais duomenimis, į ...
Pornografija (nuotr. SCANPIX)
Dešimtys milijardų peržiūrų kasmet. Tokiais įspūdingais skaičiais džiaugiasi visai ne meniškų filmų ar muzikos kūrėjai. Auditoriją nuolat augina pornografijos industrija. ...
Prie pakavimo medžiagų gamyklos vilnietis aptiko įtartiną vamzdį (nuotr. stop kadras)
Prie sostinėje esančios pakavimo medžiagų gamyklos vilnietis aptiko įtartiną vamzdį. Vyras sako, kad iš jo tekėjo juodas skystis, kuris jau spėjo įsigerti į žemę. Aplink ...
Asociatyvi (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Naujienų portalas tv3.lt ketvirtadienio rytą pranešė, kad pirmasis koronaviruso atvejis užfiksuotas Estijoje. Virusu susirgo vyras, kuris grįžo iš komandiruotės Irane, o ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų