Pasieniečiai teisėtai nutraukė sutartį su grėsmę saugumui kėlusia įmone

Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) teisėtai nutraukė sutartį su verslininko Gedimino Žiemelio netiesiogiai valdoma sraigtasparnių ir lėktuvų remonto bendrove „Helisota“, nes ji kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, nusprendė Lietuvos apeliacinis teismas.

(nuotr. VSAT)

Jis paliko galioti Vilniaus apygardos teismo šių metų birželio 5 dienos sprendimą nutraukti sraigtasparnių techninės priežiūros konkursą.

„Viešojo pirkimo tikslas yra įsigyti tokias paslaugas, kurios užtikrintų ne tik tiesioginių VSAT funkcijų – pasienio režimo kontrolės vykdymą, bet karo atveju ir valstybės ginkluotosioms pajėgoms priskiriamą funkciją – karinę valstybės gynybą. Sudarius pirkimo sutartį su ieškove tokie tikslai nebūtų pasiekti “, – pranešė Apeliacinis teismas.

REKLAMA

Pasak teisėjų kolegijos, tokiose situacijose prioritetas turi būti teikiamas valstybės nacionaliniam saugumui, o ne formaliam teisės normų aiškinimui ir taikymui.

Vilniaus apygardos teismas nustatė, kad „Helisota“, kuri priklauso V.Žiemelio aviacijos verslo grupei „Avia Solutions Group“, dėl ryšių su verslo ir valdžios subjektais kelia grėsmę šalies nacionaliniam saugumui, o sutartis su „Helisota“ neleistų įsigyti paslaugų, reikalingų Lietuvos pasienio kontrolei, o karo atveju – ir karinei valstybės gynybai.

Valstybės sienos apsaugos tarnyba konkursą paskelbė pernai rugsėjį, jame dalyvavusi „Helisota“ buvo paskelbta nugalėtoja. Tačiau tarnybai paprašius Valstybės saugumo departamento įvertinti, ar tai nesukels pavojaus ir grėsmės nacionaliniam saugumui ir valstybės interesams, šis pateikė neigiamas išvadas, todėl konkursas buvo nutrauktas.

„Helisota“ teigė, kad sprendimas buvo neteisėtas, o tarnyba neturėjo teisės kreiptis į VSD, nes esą tai nebuvo numatyta nei pirkimo sąlygose, nei Viešųjų pirkimų įstatyme. Tačiau VSAT atmetė įmonės pretenziją, nurodžiusi, kad gavo Viešųjų pirkimų tarnybos sutikimą bei institucijų informaciją, kad „Helisotos“ akcijos priklauso „Avia Solution Group“, kurios ryšiai su kai kuriais asmenimis kelią riziką nacionaliniam saugumui.

Pasak teismo pranešimo, „Helisota“ teisme iš esmės net neginčijo „Avia Solutions Group“ ryšių su grėsmę nacionaliniam saugumui keliančiais asmenimis, nepateikė jokių argumentų ir juos patvirtinančių įrodymų, paneigiančių tokius ryšius.

REKLAMA

„Teismas pažymėjo, kad pagal Žvalgybos įstatymo 7 straipsnį prognozuoti, nustatyti rizikos veiksnius, pavojus ir grėsmes nacionaliniam saugumui yra priskirta žvalgybos institucijoms. Atsakovė nėra žvalgybos institucija, todėl negali vertinti tiekėjų grėsmės nacionaliniam saugumui. Viešojo pirkimo įstatymas perkančiajai organizacijai taip pat nesuteikia tokių teisių“, - prašoma pranešime.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų