Ar Lietuvos konservatoriai vykdo antiamerikietišką ir prorusišką užsienio politiką? Pats klausimas skamba lyg baisi šventvagystė. Juk premjeras Andrius Kubilius dar neseniai kartojo, jog kuo daugiau Europoje bus Amerikos, tuo mažiau Rusijos.Atšipę  konservatorių dantys

Ruslano Kondratjevo nuotr.

Ruslano Kondratjevo nuotr.

Kai kurie Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderiai užsimena apie galbūt reikalingą memorandumą užsienio politikos klausimais. Sumanymas nėra blogas, nes nepaisant vienybės ir tęstinumo deklaracijų tik aklas arba gerokai bukas žmogus galėtų neįžvelgti permainų užsienio politikoje. Kaip ir prieštaravimų tarp to, ką Lietuvą tarptautiniuose reikaluose veikė prieš prezidente tampant Daliai Grybauskaitei ir to, ką visada teigė didžiausia valdančioji partija, dabar bemaž praradusi kalbos dovaną šioje srityje.

TS-LKD savo iškabos centre visada laikė ir dabar neatšauktą  Rusijos sulaikymo strategiją, partija retoriškai, neretai net ne vietoje kibdavo į gerklę bet kam, kas tik jai pasirodydavo ginąs Kremliaus interesą Lietuvoje, todėl dabar reikia kažką paaiškinti ir savo rinkėjams.

REKLAMA

Juolab, kad užsienio politikos kurso aiškūs pokyčiai dažnai nepagrįstai siejami vien tik su D. Grybauskaitės pozicija, pamirštant ir nepelnytai nuvertinant „kubilizmo“ nuopelnus.

Atmintis

Reikšmingas ženklas yra tai, kad minint Kovo 11-osios dvidešimtmetį demonstratyviai nerasta reikalo pakviesti į šalį Gruzijos vadovo, ir nei vienas konservatorių užsienio politikos strategas neišdrįso dėl to net viešai nusistebėti. Nei palaidota, nei pašarvota valdančioji koalicija, kurios būsena dabar panaši į aparatais palaikomo, komoje gulinčio nelaimėlio, negali sau leisti konflikto su prezidentūra. Juk ims ir atjungs tą aparatūrą... Tad šis Gruzijos, kartu ir Lietuvos valstybės pažeminimas buvo nurytas ir palydėtas tik makabriškais išvedžiojimais, esą Michailas Saakašvilis – dar ne Gruzija. Ir nekviečiamas todėl, kad reikia jį pamokyti demokratijos. Juk daugiau nėra kam ir kaip pamokyti. Kartoju, ne viską reikia suversti prezidentūrai, nes jubiliejų organizavo Seimas.

Gruzija, kaip dera prisiminti, kovojo už savo nepriklausomybę tuo pat metu ir labai panašiais būdais kaip Lietuva. Solidari už laisvę nuo Kremliaus kovojusių ir už tai terorizuotų šalių laikysena anuomet buvo vertybė. Nepriklausomybės dvidešimtmečio jubiliejus buvo tikrai ta vieta, kur tai galėjo ir privalėjo būti prisiminta. Tai būtų galima mandagiai paaiškinti net ir tiems, kurie dabar sapnuoja narkotinę fantaziją apie taikią ir draugišką Rusiją, tik iš paskutiniųjų besiginančią nuo ją apsupusių priešų. Jei jau kalbama apie pragmatizmą ir susitaikymą su visais vardan galbūt pigesnių dujų, tai kam tuomet iš sąrašo reikėjo išmesti būtent Gruzijos vadovą? Dėl galbūt perteklinio jėgos panaudojimo prieš Maskvos išlaikomus ir kurstomus opozicionierius? Kiekvieno valia – tikėti ar abejoti tokiais paaiškinimais.  

REKLAMA

Aš asmeniškai labiau tikiu versija, kad tai padaryta puikiai suvokiant, jog M. Saakašvilis tikrai atvyks, o  kviestieji Dmitrijus Medvedevas ir Aleksandras Lukašenka – turbūt ne, bet jų labai jau norėta sulaukti. Paskelbus, kad draugų sąrašas pasikeitė, jį reikia pakeisti bent jau išstumiant tą, kuris naujiesiems draugams nepatiks.  

Vertybės

Tai savaime gal ir nebūtų kažkoks strateginis lūžis, tiesiog – smulki ir menkaprasmė  kiaulystė arba atsainus ir biurokratiškas požiūris. Prezidentė D. Grybauskaitė niekada ir nedemonstravo didelių sentimentų net ir Lietuvoje vykusioms Sąjūdžio gadynės kovoms – tą yra atvirai sakiusi rinkiminės kampanijos metu. Apgavyste ir pozicijų kaitaliojimu jos čia neapkaltinsi.  

Užtat nuo jos malonės vis labiau priklausomos TS-LKD laikysena atrodo dvigubai nenatūrali, prisiminus, su kokiu entuziazmu, su vėliavomis, rezoliucijomis ir patetiškomis kalbomis iš parlamento tribūnų konservatoriai-krikdemai deklaravo paramą Gruzijai, kuomet Kremliaus tankai kūrė „nepriklausomas“ Abchaziją bei Pietų Osetiją. Tuomet, kaip prisimename, artėjo rinkimai, ir Gruzijos gynimas buvo gera proga mobilizuoti konservatorių-krikdemų elektoratui. Kai oponentai tai pasakydavo, dabartiniams užsienio politikos posūkiams (nors ir su špyga kišenėje) pritariantys TS-LKD vadai atkirsdavo, kad taip šnekantys - nesupranta tikrųjų vertybių...

Paradoksas, bet iki paskutinės akimirkos laukiant Rusijos ir Baltarusijos vadų ir nenorint skaudinti jų jautrių sielų M. Saakašvilio galimu buvimu greta, buvo nurašytas visas Pietų Kaukazas. Išskirti iš Azerbaidžano, Armėnijos ir Gruzijos kažką vieną – būtų buvę buvę jau visai nei šis, nei tas, tad „pragmatiškai“ nebuvo oficialiai pakviestas nei vienas iš trijų šalių lyderių.

REKLAMA

Pragmatikai ir europocentristai

Būtent „pragmatizmas“ ir europietiškas kursas, „nesilankstant amerikietiškajam imperializmui“ yra tai, kam agresyviai susižavėję ploja kai kurie apžvalgininkai bei šiaip prezidentės gerbėjai, tarp  kurių galima rasti ir premjero patarėjų, ir visų partijų atstovų, ir šiaip Amerikos žydų sąmokslais pasaulio istoriją aiškinančių „zeitgeistų“ bei panašių sektų pasekėjų.

Pradėkime nuo europinių misijų ir Lietuvos įsipareigojimų. Praėjusiais metais Azerbaidžane apsilankė dešimtys parlamentarų, šalis ne kartą vardinta, kaip viena iš Lietuvos strateginių partnerių ir tai su ES labai susijusi pozicija. Seimas visiškai oficialiai vykdo bendrą projektą su Europos Bendrija ir Europos Komisija parlamentinei demokratijai Azerbaidžane remti. Lietuvos politikai ir valdininkai nuolat keliauja į šią tolimą šalį, su tenykščiais parlamentarais diskutuoja apie demokratiją ir rodo kelią į Europos Sąjungą. Vienu metu net buvo susigalvoję prašyti už savo neįkainuojamas paskaitas pinigų.

Buhalteriją labai vertinanti šių dienų Lietuvos aukštoji politika ją turbūt ūmai pamiršo, kai ši tapo nepatogi. Reikalas tas, kad būtent į Azerbaidžaną pernai lietuviai investavo daugiau, nei į bet kurią kitą šalį, o ir nuo krizės šios šalies ekonomika nukentėjo mažiausiai iš viso posovietinio lagerio. „Pragmatiškas“ požiūris lėmė, kad į šventę iš ten neatvyko apskritai niekas, mat Azerbaidžano parlamento vadovas, kuris buvo kviestas, važiuoja tik ten, kur nurodo prezidentas. Taigi – europietiški įsipareigojimai ir net pinigai yra niekis, kai labai norisi sulaukti svarbiausiųjų svečių...

REKLAMA

Keltas  

Apie minėto konservatorių  memorandumo gimimo galimybę sužinojau nuėjęs į renginį, kur savo „erezijas“ skleidė vienas nenuorama „rusofobas“, dabartinės madingos prezidentės aplinkoje nemadingas britas – Edwardas Lucasas. Knygos „Naujasis šaltasis karas“ autorius, taip ir nesugebėjęs užsikrėsti rusofilija, kaip visuomet buvo pagerbtas konservatorių dalyvavimu. Premjeras Andrius Kubilius ir krašto saugotoja Rasa Juknevičienė mielai klausėsi ir kalbėjo, kaip ir didžioji partijos elito dalis. Prezidentė D. Grybauskaitė tuo metu buvo Briuselyje, tačiau kažkodėl tikėtina, kad ir būdama Lietuvoje būtų suradusi kitokį prioritetą. Na juk surado būdą nenusilenkti kažkokio afrikiečių kilmės Amerikos imperialisto sugalvotai vakarienei Prahoje?

Požiūrių ir prioritetų  skirtumą, kurį memorandume kažkaip turėtų aprašyti minėto renginio dalyviai, gerai iliustruoja vienas atsitiktinis nesutapimas. Vos tik žiniasklaida pranešė, kad Prancūzija Rusijai parduos karinių laivų „Mistral“, prezidentė ir krašto apsaugos ministrė iškart pademonstravo susirūpinimą skirtingais dalykais. Rasą Juknevičienę pagrįstai papiktino pats precedentas, kai, greičiausiai pažeisdama net savo įsipareigojimus NATO ir Europos Sąjungai, šalis sąjungininkė vykdo tokius sandėrius.  

Prezidentės patarėjas Linas Balsys suskubo rūpintis visai kitku – kaip čia visus įtikinti, kad sumanytas sandėris nekaltas ir taikus. Esą, „jei laivas būtų parduodamas, tai jis būtų parduodamas be ginkluotės. Tai yra, iš esmės, civilinis laivas – keltas“. Taip pasakojo prezidentės garsiakalbis, saugodamas tautą nuo pagundos sunerimti dėl „naujų draugų“ ginklavimosi ir sąjungininkų žiovavimo.  

REKLAMA

Jam pavyko. Ministrė, galbūt atsimindama, kaip šalies vadovė palinkėjo asmeninės sėkmės Baltarusiją nepakankamai paglamonėjusiam Vygaudui Ušackui, savo nuogąstavimų labai neryškino, perleidusi šią garbę savo ministerijos teisės ekspertui Dainiui Žalimui. Paryžiui, Maskvai bei S. Daukanto aikštės šeimininkei nepalanki tema tyliai skandinama.

L. Balsio ir prancūzų  valdžios piešiama karikatūra apie žudymui sutverto „Mistral“ panaudojimą kruizinėms kelionėms arba maisto skurstantiems afrikiečiams gabenimui nėra įdomi. Yra kitas klausimas, aktualus ne tik užsienio politikai, bet ir visam tolesniam politiniam gyvenimui. Ar TS-LKD, ypač begriūvančios daugumo sąlygomis, dar gali apskritai ryžtis paprieštarauti kokiam nors prezidentės judesiui ar jos atstovo spaudai pasiųstam signalui nesikišti? Net ir tada, kai paliečiamos vertybės ar principai, kurie daugybę kartų deklaruoti kaip absoliutūs.

Amžiną atilsį

Prezidento Valdo Adamkaus laikais Lietuvos užsienio politika nebuvo vykusi, tačiau ji bent jau egzistavo kaip reiškinys. Dabartinis ekstravagantiškas strikinėjimas iš pirmo žvilgsnio tiesiog pakeitė nerezultatyvią antirusišką retoriką į antiamerikietišką. Kur čia pragmatizmas ir kokia iš to nauda valstybei – tepasako astrologai ar kiti netradicinių įžvalgų meistrai. Iki pat kovingo prezidentės pasimaivymo atsisakant vakarieniauti su visokiais „amerikonais“ ir jų „palaižūnais“, dar buvo galima kažką aiškinti apie subalansuoto požiūrio siekį ir neigti atvirą priešiškumą JAV. Net ir nieko naujo neatskleidęs ir nieko savo rezultatais nepatenkinęs talibų kankinimų vietos Lietuvoje ieškojimas galėjo būti aiškinamas tik kaip noras išstumti „valstybininkus“ arba V. Adamkaus laikais suvešėjusią naująją nomenklatūrą.

REKLAMA

Jei Lietuvos užsienio politika šiandien yra nuosekli ir gyva, tai ji labiausiai panaši į blogą „šrioderizmą“. Geras jis ir negali būti, tačiau Lietuvoje jis blogas dvigubai, nes Marijos Žemė – ne Vokietija ir Rusijai nelabai ką lygiaverčio turi pasiūlyti. Belieka smulkmeniškas politiškai intymių paslaugų teikimas, sudarinėjant jubiliatų sąrašus, arba renkantis restoranus vakarienėms.

Tragiška dalies Lenkijos elito žūtis šios šalies politiką kažkaip pakeis, o štai Lietuvoje, norint ją marginalizuoti, nieko laidoti nereikia. Į savo memorandumą visiškai gyvi „kubilizmo“ strategai turės įrašyti kažką be galo genialaus arba be galo poetiško. Priklausomai nuo to, ar jie rašys reklaminį tekstą  Kremliaus poreikių aptarnavimo kainininkui, ar tiesiog epitafiją užsienio politikai.

Susijęs tekstas:

V.Radžvilas apie prezidentės užsienio politiką: „Lietuva gali būti pamiršta“

mukas
2010-04-13 08:08:55
kvaila propaganda. Tai supratau jau po pirmų pastraipų.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
regis 2010-04-16 18:14:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ponas Civas nekence visos Tautos isrinktos prezidentes Dales ir kursto pilecius. Kur ziuri sitos valstibes saugumas?   ATSAKYTI
Tomas Čyvas 2010-04-16 10:51:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kajau, sukomplikuoti galima bet kokį klausimą. Bet jei ir gyveno žmogus pavarde "Romeris", tai nežinia kuo jis taip nusipelnęs :)   ATSAKYTI
2010-04-15 23:27:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reikia rašyti ne Bushas , o George Walker Bush .   ATSAKYTI
Nu 2010-04-15 23:15:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
teip kartu. nupurta. tik neryk pailgu nekramtes ba ilenda i gerkle skersi   ATSAKYTI
fsm 2010-04-15 23:10:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas tas mikė?   ATSAKYTI
Herkus 2010-04-15 22:58:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Valgyk vitaminus, Nu.   ATSAKYTI
Glamona Simonai 2010-04-15 22:56:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mes lesbijankos viena kitą suprantame.   ATSAKYTI
to xb 2010-04-15 22:55:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o tu ruskiams pačiulpk   ATSAKYTI
Nu 2010-04-15 22:27:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu o ku ta lavona Cyvas rado. nu is veido matyt, kad nekas, sulauze jgyevnima soku. nu gera kad melenas atsirado   ATSAKYTI
Burkus 2010-04-15 17:32:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Simona, o ką tu manai pati? Nieko nesupratau iš tavo parėkavimo?   ATSAKYTI
Simonas 2010-04-15 17:30:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O tamstos komentaras, jei jį perskaitai atidžiai, sudėliotas iš pasipiktinimo, kad blogai parašyta, grindžiant jį tuo, kad blogai parašyta ir išvis labai blogai parašyta. Nė velnio tu neskaitai nei britų, nei JAV, nei vokiečių spaudos, jei teigi, kad ten rašoma nors kiek švelniau. Tiesiog šiaip svarbu surikti, sukritikuoti neaišku ką (neįvardijant nieko konkretaus) ir atkreipti dėmesį.   ATSAKYTI
Simona 2010-04-15 17:19:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Manau, kad šis rašinukas jo autoriui garbės nedaro, nes naudojami tokie išsireiškimai, epitetai ir lipdomos etiketės, kurios, švelniai tariant, ne tik kad visiškai netinka nei diplomatijai nei ją organizuojantiems bei vykdantiems valstybės pareigūnams apibūdinti, bet dargi kertasi su elementaria etika. Sau to niekada neleistų nei vienas padorus, išsilavinęs, bent kiek solidesniame leidinyje dirbantis britų, prancūzų ar vokiečių žurnalistas komentuojantis savo šalies užsienio politiką, premjero ar prezidento veiksmus. Na, bet Lietuva juk Marijos Žemė... . Ji pakenčia visokius.
Na, o kalbant iš esmės, reikia konstatuoti, kad žmogus rašo piktai, tendencingai, tulžingai, užgauliai, bet absoliučiai neprofesionaliai. Visiškai neišmanydamas reikalo. Apgailėtinas tokio žurnalisto ir jo portalo vadų menkumas. Dvigubai apgailėtina, kada eilinė menkystė demonstruojama viešai ir dar su napoleoniškomis pretenzijomis   ATSAKYTI
bx 2010-04-15 14:06:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kame tas lindimas ir ar tu supranti apie ką komentuoji?   ATSAKYTI
xb 2010-04-15 13:49:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
autoriau,lendant,JAV i uzpakali,tokia lietuvos uzsienio politika????????????   ATSAKYTI
Kajus 2010-04-15 12:05:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tomai, reikalas gerokai keblesnis ir jo tikrai neišspręsi kabindamas etiketes „lietuviškas provincialumas“ etc ir koks Imantas   ATSAKYTI
Tomas Čyvas 2010-04-15 11:26:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip. Aš manau, kad lotyniškais rašmenimis rašomos pavardės ir turi būti rašomos taip, kad jas pažintų tų pavardžių dėvėtojai. Lietuvių kalbai tas negali pakenkti niekaip, nei kiek, niekada ir jokia prasme. Visada rašiau, rašau ir rašysiu Kaczynskis, Bushas ir t.t. "Romerio" universitetas yra lietuviško provincialaus idiotizmo simbolis.    ATSAKYTI
Čyvui 2010-04-15 11:22:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Straipsnis šįkart neblogas. Bet pamirštas premjero nuolaidžiavimas lietuvių kalbos niekinimui. O gal Jūs, pone, irgi už visu Europos šalių raides lotynų abecelės pagrindu Lietuvoje?   ATSAKYTI
Max Schtirner 2010-04-15 00:19:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Velnias, ir Lietuvoje išsilavinusių yra   ATSAKYTI
kotas vaginai 2010-04-15 00:09:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ką ji "apšvietė"? Ką tu čia kliedi dabar?
Nū jo, meila tikrai akla.   ATSAKYTI
ernestas 2010-04-15 00:07:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
žydas žyduj visomet pinigu dos   ATSAKYTI

Top Video

Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
REKLAMA
Autobuso vairuotoja Kaune kelionę prisimins su siaubu: užpuolikų žiaurumui nebuvo ribų
Kauno pareigūnai tiria įvykį, kai miesto viešajame transporte chuliganai ne tik apgadino autobuso saloną, bet ir smarkiai sužalojo juo važiavusį keleivį. Visą situaciją ...
Kariuomenė (Kęstutis Vanagas/Fotobankas)
Lietuvos kariuomenėje užfiksuotas dar vienas koronaviruso infekcijos atvejis, užsikrėtė šauktinius mokyti turėjęs karys, pranešė naujienų portalas 15min. Klaipėdoje ...
Vilniaus oro uostas (nuotr. stop kadras)
Lietuvai dėl koronaviruso grėsmės uždarius oro erdvę, Vilniuje šeštadienį nusileido vienas paskutiniųjų lėktuvų – iš Minsko. Reisu iš Baltarusijos sostinės į Lietuvą atvyko 87 ...
Remigijus Šimašius (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius tiesioginėje „Facebook“ transliacijoje pasakojo, kaip sostinė laikosi kovoje su koronavirusu. Meras apgailestavo, kad Sveikatos ...
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Kinijoje praeitų metų pabaigoje prasidėjusi koronaviruso pandemija pasaulyje pareikalavo jau daugiau kaip 60 tūkst. žmonių gyvybių, o trys ketvirtadaliai šių aukų mirė ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų