Europos Sąjungos gyventojas
2010.02.18 12:54
Piotro Romančiko (ELTA) nuotr.

Piotro Romančiko (ELTA) nuotr.

Ar Lenkija yra Lietuvos strateginis partneris? Sprendžiant iš ekonominių  realijų – ne. Lietuvos eksportas ir importas iš Lenkijos neviršija 10 procentų, remiantis Lietuvos Statistikos departamento informacija. Galima būtų vertinti, kiek ta tariama strateginė partnerystė paremta abiejų valstybių istorija. Lenkija po I pasaulinio karo buvo okupavusi Lietuvos sostinę Vilnių ir gretimas jo teritorijas. Netgi buvo planai okupuoti visą Lietuvą. Visas tas Lenkijos okupuotas teritorijas Lietuvai grąžino ne Lenkija, o tuometinė Sovietų sąjunga, kartu okupuodama ir Lietuvą.  LDK laikais Lenkija padėjo kovose su kryžiuočiais, su rusais. Bet kokia kaina? Lietuva įvairiais laikotarpiais buvo lenkinama ir buvo naikinamas lietuviškumas. Vilnius ir jo apylinkės nuo senų laikų buvo lietuviškos, tačiau po Lenkijos „partnerystės“ tapo lenkiškomis. Kuomet Lietuva buvo Rusijos imperijos sudėtyje, Lenkija vis durdavo su peiliu į nugarą, kadangi buvo naikinamas lietuviškas žodis. Lenkija nepadėjo, o tik dar labiau kenkė. Jai nebuvo svarbu lietuviškumas. Lenkiškasis šovinizmas lydėjo abiejų valstybių partnerystę.

REKLAMA

Jau vėliau, Lietuvai atgavus nepriklausomybę, 1990 metais kovo 11 d., lenkų  politikai Lietuvos Parlamente susilaikė balsuodami dėl Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo. Vietiniai lenkai norėjo Vilnių ir jo aplinkines teritorijas paskelbti kaip atskirą regioną, padaryti savotišką „mini Lenkiją“.

Šiandien Lenkija nėra svarbus Lietuvos ekonominis partneris. Prisimenu seną įvykį, kuomet Lietuvos vaistinių tinklas norėjo įsitvirtinti Lenkijoje. Tačiau buvo išvytas lauk, nes kenkė vietinių verslininkų interesams. Matyt, lenkai savaip supranta tą partnerystę. Sakoma, kad be Lenkijos Lietuva nebūtų atgavusi nepriklausomybės, nebūtų įstojusi į Europos sąjungą, į NATO. Lenkijos vaidmuo yra tiek sureikšminamas šovinistų lenkofilų, kad netgi pamirštama, jog Estija ir Latvija ėjo tuo pačiu keliu, kaip ir Lietuva, ir pasiekė tą patį rezultatą be Lenkijos pagalbos. Estija netgi pirmaudavo pastoviai. Ir kas jai padėjo? Negi Lenkija? Lenkijos vaidmuo yra dirbtinai sureikšminamas. Nei Lenkija, nei Rusija nebuvo, nėra ir nebus Lietuvos strateginės partnerės. Šios šovinistinės šalys savitai supranta „draugystės“ ir „partnerystės“ sąvokas. Turi besąlygiškai priimti jų diktuojamas sąlygas, kad galėtum būti „artimu“ partneriu.

Kartais man atrodo, kad Lenkijos vaidmuo yra dėl to sureikšminamas, kad kažkas iš to galėtų užsidirbti. Arba tiesiog iš vergiško noro tarnauti lenkams. Lenkiškų pavardžių rašymas, lenkiški gatvių pavadinimai. Kas toliau? Lenkiškai kalbėti ir melstis lenkiškai? O ką Lietuva gavo iš Lenkijos? Būna pasitaiko šovinistinių lenkofilų pasisakymų, kad neva be Lenkijos Lietuva prapultų. Lenkija neeksportuoja svarbių energetinių resursų į Lietuvą. Šiuo atžvilgiu Rusija yra svarbesnis ekonominis partneris, jeigu galvoti realistiškai, o ne fantazuojant. Be Lenkijos maisto produktų Lietuvos gyventojai liktų mažiau pavalgę, tačiau nuo to tikrai nenustotų egzistuoti. Lietuvos gyventojai gali patys pasigaminti maisto produktus. Tačiau be svarbiausių energetinių resursų Lietuvai tikrai būtų sunku vystyti savo pramonę ir apskritai gyventi pilnavertį gyvenimą. Galbūt kažkam labai liūdna, kad lenkai mūsų nemyli taip stipriai, kaip mes juos norime mylėti? Nelaiminga meilė be atsako. Ar Lietuvos prezidentams nėra, kur nuskristi per išvykas į užsienį? Man lenkiškumo niekada netrūko. O jei kam trūksta, tai gali emigruoti pas savo motiną į Lenkiją.

REKLAMA

Lenkija yra korumpuota, religinga, atsilikusi valstybė. Nors jos padėtis ir buvo geresnė Sovietų sąjungos egzistavimo laikais, tačiau visgi ji buvo socialistinė valstybė. Net ir dabar pagal tarptautinį  reitingavimą jinai toli nuo Europos lyderių. Masinė lenkų emigracija vyksta į Angliją, Airiją. Sunku, kur nors nesutikti lenką, jų pilnas pasaulis. Vien JAV, kiek milijonų gyvena. Žinoma, kad dalinai nuo Lenkijos priklauso ir Lietuvos saugumas Europoje. Bet tai yra labai pervertinta. Lenkija neturi ir abejoju ar turės kada nors galingą kariuomenę, kokią turi Rusija, arba atominį ginklą. Norėdama Rusija galėtų sunaikinti Lenkiją per kelias savaites.

Galima padaryti išvadas, kad Lenkija nėra Lietuvos strateginis partneris, o tik dar viena kaimynė.  Abejoju, ar Lenkijos politikai, o juolab šovinistiniai lenkai vertina Lietuvą kaip lygiavertį partnerį. Bendra istorija turėjo gerų akimirkų, bet aš jas vertinčiau daugiau iš praktinės pusės, ką mes turime šiandien. Galima pasidžiaugti Žalgirio mūšiu, tačiau nėra malonu džiaugtis šalimi, kuri plėtė teritoriją kitų valstybių sąskaita. Lenkijai nebuvo svarbu kitų šalių saugumas, jai nerūpėjo užtikrinti po I pasaulinio karo bendrą saugumą Europoje, jai rūpėjo tik jos interesai. Lenkijos politikai visada turi pasislėpę kažkur savo šovinistinį peilį, kurį bet kada gali išsitraukti ir durti tau, kuomet tu to mažiausiai tikėsies. Europiniu mastu Lenkija išsiskiria savo dydžiu, gyventoju skaičiumi, tačiau nėra europinio elito dalis, o tarp pasaulinių šalių ji tikrai nedalyvauja svarbiausiuose geopolitiniuose procesuose.

Nereikia pamiršti, kad dėl Lenkijos kaltės Lietuva neteko tūkstančių savo gyventojų, kurie nutautėjo ir tapo lenkais. Lenkijos mąstymas yra artimas savo slaviškai kaimynei Rusijai. Šovinistinis mąstymas, kuomet šalies politikai ir gyventojai nemato kitų šalių interesų, nesugeba kartu veikti ilgalaikėje perspektyvoje. Galbūt ir galima kažkiek kartu bendradarbiauti, tačiau reikia pastoviai laikytis atstumo nuo tokių valstybių. Jų mentalitetas yra kitoks, labiau imperialistinis. Turi būti vykdomas nuoseklus ir apdairus bendravimas, paremtas realybe. Neturi būti žiūrima pro rožinius akinius, norint pamatyti tai, ko nėra. Reikia įsisamoninti, kad Lietuvos dydžio valstybei, su dešimt kart mažiau gyventojų nei Lenkija ir kitokio mentaliteto – ne slaviško – reikia susirasti panašių valstybių, kaip ir mes. Latvija ir Estija tai natūralios palydovės sunkioje istorinėje kelionėje, o Estijos pavyzdys, bendraujant su Suomija parodo, kad galima kur kas naudingiau išnaudoti gero mokytojo pamokas. Suomija – pažangi, europietiška valstybė. Kaip ir  Skandinavijos šalys – Norvegija, Švedija. Ir nebūtina svajoti apie strategines partnerystes, pakanka mokytis iš gerų mokytojų, kurie gali suteikti svarbių ir naudingų pamokų. Lenkija – netikusi mokytoja, labiau atitinkanti mokinio kategoriją, kuri pati vis dar mokosi, kaip gyventi modernioje Europoje, o Suomija, Švedija, Norvegija – prestižinio universiteto dėstytojai. Jeigu mes norime likti kvaileliais, tai galime mokytis iš tų, kurie dar patys yra mokinukai, arba atsibusti iš tos būsenos ir pradėti mokytis iš tikrų lyderių.

rrr
2010-02-18 13:03:45
Puikiai pasakyta.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Žygeivis - Jonui Vaiškūnui 2010-02-20 15:24:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jonas Vaiškūnas
2010-02-19 23:36:46
Trumpai, drūtai ir aiškia. Sveikinu autorių? Beje kuo vardu autorius?
-----------------------------------------------

Autorius (bent kol kas) rašo anonimiškai :)

Manau, kad bus ir daugiau jo straipsnių (beje, Balsas.lt jau paskelbė ir kitą jo straipsnį apie Žaliojo tilto skulptūras:

Ar reikalingos sovietinės Žaliojo tilto skulptūros?
http://www.balsas.lt/naujiena/375524/ar-reikalingos-sovietines-zaliojo -tilto-skulpturos   ATSAKYTI
Paritetas 2010-02-20 07:58:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Puikus straipsnis. Su lenkais kaip ir rusais galima bendrauti tik pariteto pagrindu, kiek ju sovinistai leidzia lietuviams tose salyse, tiek mes atkeltiems rusu kolonistams (karo nusikalteliams, Zeneva 1948) ir nutautejusioms lenku okupacijos aukoms - tuteisams, esantiems "lenku tikejimo" - dar vienas lenku imperialistu sugalvotas absurdas. Deja kol kas lietuviu naikintojams viskas leidziama Lietuvoje, 100 rusu mokyklu, 100 lenku, tv, radijo laidos, teatrai, spauda, universitetai - ir praktiskai niekas neleidziama lietuviams Rusijoje ir Lenkijoje, nera nei vienos tos salies biudzeto lesomis pilnai islaikomos lietuviu mokyklos.   ATSAKYTI
Jonas Vaiškūnas 2010-02-19 23:36:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Trumpai, drūtai ir aiškia. Sveikinu autorių? Beje kuo vardu autorius?   ATSAKYTI
teisingas straipsnis 2010-02-19 04:06:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Belieka tik pritarti,tikrieji vokiečiai jų taip pat nemėgsta.anarchistai iš prigimties,istorijos falsifikatorei ir didžiausi melagiai.gėda su tokia valstybe turėti geresnius santykius.o prezidentė neturi teisės nuvykusi į lenkiją sakyti kalbas lenkiškai-jau įsijautė-visi prisibijo-tikisi kadenciją prasukti...   ATSAKYTI
Žygeivis 2010-02-18 19:14:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Akivaizdu, jog likvidavus Rusijos imperiją, turėsime užsiimti ir Lenkija bei jos penktąja kolona...   ATSAKYTI
Teisingas straipsnis 2010-02-18 16:22:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
visa tai seniai žinoma   ATSAKYTI
tls 2010-02-18 16:14:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Autorius kiek persistengė menkindamas Lenkijos "svorį".ekonomika išvengė recesijos ir vienintelė es turėjo augima 2009,į g-20 jie jau dabar pretenduoja, nes jis sudaromas iš 20 pasaulyje didžiausia bvp turinčių šalių ir daugiau galima paminėt.Manau spjaut į juos nevertėtų,jie gali būti ne mažiau naudingi,nei autoiaus minima Rusija    ATSAKYTI
o gaila 2010-02-18 15:27:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ir be tų suknistų lenkų negalime   ATSAKYTI
. 2010-02-18 15:13:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tau Lukašas patikimiau atrodo - vadinasi, ir pats toks esi. Puikus polonofobo prisistatymas.   ATSAKYTI
2010-02-18 15:09:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tik ne lenkai, jau Lukašas ir tas patikimiau atrodo   ATSAKYTI
Šlykštus rusiškas straipsnis 2010-02-18 14:46:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jeigu jau skelbiate Maskvai naudingą antilenkišką propagandą, tai ir skelbkite ją originalo kalba - rusiškai.   ATSAKYTI
Linas 2010-02-18 14:39:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jau senai aišku kad joks strateginis po visų išsidirbinėjimų, besitęsusių beveik pusamžį, istorija mus gerokai pamokė   ATSAKYTI
sveikinu 2010-02-18 14:08:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pritariu straipsnio autorium, argumentų lygis ir man priimtinas ir suprantamas   ATSAKYTI
Vilnietis 2010-02-18 13:41:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Straipsnyje viskas išsakyta aiškiai ir tiesiai. Gaila, kad Lietuvos politikai nesuvokia, kad tokia yra daugumos lietuvių nuomonė ir į ją turi būti atsižvelgiama. Apmaudu, kad Lietuvos politikai dėl kelių lenkų frakcijos balsų noriai išduoda lietuvių interesus Vilniaus rajone ir Šalčininkuose. Šiose žemėse lenkai yra privilegijuoti praktiškai visose visuomeninio gyvenimo srityse. Per nepriklausomybės metus neatsirado partijos, imtų spręsti tautinius klausimus.   ATSAKYTI
Deja, 2010-02-18 13:33:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai...tiesa.   ATSAKYTI
Ką bepridurti...??? 2010-02-18 13:28:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ką bepridurti...??? Straipsnis puikus - tikra tiesa.   ATSAKYTI
mg 2010-02-18 13:16:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai taiklus straipsnis,lenkai niekuo nesiskiria nuo rusų,jų abiejų tikslas buvo ir bus praryt Lietuvą.   ATSAKYTI
Vendetta 2010-02-18 13:12:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geriau daugiau priešų nei tokių partnerių.   ATSAKYTI
rrr 2010-02-18 13:03:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Puikiai pasakyta.   ATSAKYTI

Top Video

Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
REKLAMA
Šiukšlės (nuotr. stop kadras)
Ar šiukšlintojus miške prilyginti brakonieriams ir juos bausti ne tik piniginėmis baudomis, bet ir konfiskuoti mašiną? Dėl to vėl ginčijasi Seimas. Kasdien sunkvežimius ...
Gitanas Nausėda (Fotobankas)
Prezidentas Gitanas Nausėda Lietuvai pasinėrus į karantiną tarsi dingo iš visuomenės akiračio. Iš pradžių visi stebėjosi ir gūžčiojo pečiais, vėliau – apsiprato. Politikos ...
Narai (nuotr. VPGT)
Antradienį Kaune gelbėtojai iš Nemuno traukė vyrą su dviračiu.  Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos duomenimis, pranešimas apie į vandenį įkritusį vyrą buvo gautas ...
Diena Vilniuje (nuotr. Fotodiena)
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkai įspėja: dabartinėmis sušvelninto karantino sąlygomis turime būti itin atidūs, atsakingi, rūpintis vieni kitais ir toliau ...
Europos Sąjungos vėliava (nuotr. SCANPIX)
Europos Komisija trečiadienį ruošiasi paskelbti pasiūlymą įsteigti fondą, kuris padėtų valstybėms narėms įveikti koronaviruso sukeltą ekonominį nuosmukį. Jei valstybės ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų