Parlamentarų išlaidavimo skandalas tarsi atominė bomba sukrėtė visą Didžiosios Britanijos visuomenę bei valdžios elitą, tačiau Lietuvoje, kur mokesčių mokėtojų lėšų tratinimas jau tapo norma, tvyro olimpinė ramybė.

Seimo nariai už mūsų pinigus iš parlamentinei veiklai skirtų lėšų perka prabangius porcelianinius indus, keliauja taksi, važinėja prabangiomis mašinomis, kurios vėliau jiems ir atitenka, nuomojasi patalpas viešbučiuose, perka net mišraines, varškę, kitus maisto produktus. Per pirmąjį šių metų ketvirtį jau sugebėta išleisti beveik 1,5 mln. litų, tačiau nė su žiburiu nepavyks tiksliai išsiaiškinti kam.

Slaptas viešumas

Seimo tinklalapyje yra pateikta pirmojo metų ketvirčio suvestinė, kurioje galima pamatyti, kiek politikai išleido pinigų "parlamentinei veiklai". Tačiau ta ataskaita - abstrakčių formalumų kratinys.

Pavyzdžiui, nurodyta, kad šimtai tūkstančių išleisti "reprezentacinėms išlaidoms". Kas tai? Prabangūs kostiumai, kaklaraiščiai, suknelės, batai, kosmetika? Neparašyta. Detaliau išsiaiškinti - Sizifo darbas. Seimo kanceliarijos Finansų departamento direktorė Danutė Petrauskienė sakė, kad politikai drausmingai nešė dokumentus, kurių - šūsnys, tad esą iškart pasakyti, ar tinkamai panaudoti pinigai nepavyktų.

REKLAMA

Tikrintojų vaidmuo patikėtas parlamento Etikos ir procedūrų komisijai, taigi politikai tikrina patys save.

Dabar parlamentarai kanceliarinėms išlaidoms atsiskaitytinai kas mėnesį gauna apie 3,5 tūkst. litų avansu. Pirmuosius tris šių metų mėnesius ši suma siekė 3,9 tūkst. litų. Antrojo ketvirčio išlaidų išklotines reikės pateikti liepą. Nepanaudotos lėšos turėtų būti grąžinamos į biudžetą.

Laukia atostogų?

Į politikų išlaidavimą sunkmečiu sureagavo buvusi Seimo narė, klaipėdietė Aldona Staponkienė.

"Seimo vadovybė turi siūlyti teisės aktų pakeitimus, kad Seimo nariai negalėtų elgtis tiesiog ciniškai. Vienas parlamentaras už mokesčių mokėtojų pinigus įsigijo prabangų indų servizą, kitas iš tėvo firmos nuomojasi prabangų automobilį. Trečias, per girtavimą netekęs vairuotojo pažymėjimo, į darbą už mūsų pinigus važinėja taksi automobiliu! Tai kodėl tuomet neapmokėjus už kelionę taksi dėstytojui, gydytojui. Jie juk taip pat į darbą važiuoja", - dėstė klaipėdietė.

Ji akcentavo, kad pats baisiausias dalykas yra valdžios, partijų lyderių tyla. Tarsi laukiama, kol nurims skandalo banga Didžiojoje Britanijoje, Lietuvoje spauda apie tai neberašys, o tuomet - birželis, atostogos, ir vėl viskas po senovei.

Dar tobulins

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas tikino, kad Lietuvos parlamentarai esą pasimokys iš skandalo Didžiojoje Britanijoje. Jo manymu, dabar jau žengtas pirmasis žingsnis - paviešintos sumos. Antrasis žingsnis - viešinti internete visas išlaidas su visomis detalėmis.

REKLAMA

"Tai būtų labai didelės apimties dokumentas, tačiau viešumui pinigų gailėti nereikėtų. Dabar skaidrumo trūksta. Žiūrėjau aš tuos jų čekius. Svečių maitinimas, viešbučio patalpų, sporto klubo nuoma... Baisu, kai įsigilini. Dabar aš prašau pagrįsti išlaidas, kviečiu asmeniškai, įspėju. Kai kurie jau grąžino pinigus į biudžetą. Tie susitepę patys nesiskelbs, tai iliuzija", - pripažino Seimo senbuvis.

Jo tvirtinimu, abejonių keliančias išlaidas parlamentarai pridengia "susitikimais su rinkėjais".

"Tai kokie čia gali būti susitikimai viešbutyje ar sporto klube? Ką, mokyklų tam nėra? O prabangų servizą už mokesčių mokėtojų pinigus įsigijęs Gediminas Navaitis - išskirtinis. Galėjo už 50-60 litų indų nusipirkti, bet išleido 2 tūkstančius litų. Teisiškai leisti pinigus indams kavai atsigerti galima, bet už 2 tūkstančius litų!.. Jam "dzin". Kaip nuo žąsies vanduo. Na, kas čia per žmogaus būdas...", - nesuprato A. Salamakinas.

Jis atskleidė, kad tas pats G. Navaitis už kanceliarines lėšas vieną vakarą iš Vilniaus į Kauną už 500 litų vyko taksi. Vėlgi - teisiškai taksi važinėtis galima, bet G. Navaitis turi savo požiūrį.

"Aš siūlysiu Seimo valdybai pakeitimus. Pavyzdžiui, jei buvo svečių pietūs, privalai pateikti aiškinamąjį raštą - su kuo, kodėl pietavai", - dėstė politikas.

Automobiliai - sau

Parlamento pirmąją vicepirmininkę ir valdybos narę Ireną Degutienę labiausiai piktina mokesčių mokėtojų pinigų tratinimas išperkamajai automobilių nuomai.

"Čia jau viršūnė. Išsinuomoja prabangiausią automobilį, iš kanceliarinių lėšų moka po kelis tūkstančius per mėnesį, o kadencijai pasibaigus tą automobilį pasilieka sau. Tad mokesčių mokėtojai nuperka politikui asmeninį automobilį. Kažkada Seimo nariai turėjo žiguliukus, vėliau - golfukus. Buvo autoūkis. Neperrenka tavęs kitai kadencijai, mašina lieka Seime", - prisiminė politikė.

REKLAMA

Tad ji siūlo geriau nupirkti visiems Seimo nariams tarnybines, neprabangias, taupias mašinas ir pritaikyti senąją tvarką. Tuomet nebereikėtų iš parlamentinei veiklai skirtų lėšų leisti pinigus kurui, nuomai, techninei priežiūrai, tepalams keisti.

"Mes tikrai mąstome, kaip tą tvarką tobulinti. O paviešinti skandalai tik įrodo supuvusias moralines normas. Aš negaliu atsistebėti, kaip naudojamos mūsų visų lėšos, man sveiku protu nesuvokiama", - sakė ji.

I. Degutienė teigė, kad pati visų skiriamų pinigų kanceliarinėms išlaidoms net nepanaudojanti. Tai įrodo ir ataskaita - per 3 mėnesius ji išleido vos 2 835 litus. Tuo tarpu dauguma parlamentarų nesivargindami ištratino kone visą leistiną sumą - arti 12 tūkst. litų per tris mėnesius.

"Apskritai aš manau, kad reikėtų per pusę sumažinti skiriamas lėšas kanceliarinėms išmokoms. Bet ar kas nors man pritartų?" - retoriškai klausė ji.

"Neišlaiko išbandymo"

Irena ŠIAULIENĖ, Seimo senbuvė:

Tikėkimės, kad politikai pasimokys. Tačiau ir dabartinė sistema yra ydinga, nes bijoma erzinti tautą didelėmis algomis. Praėjusią kadenciją mus plakė dėl tvarkos, kai už kanceliarines išlaidas nereikėjo atsiskaityti, išvadino tai "vokeliais". Bet tie 3 tūkstančių litų ekonominio kilimo metu juk buvo "mizerna" alga pagal konstitucinį Seimo narių statusą. Reikėtų pridėti tas išmokas prie algos, padaryti ją vieną ir leisk, kur tinkamas. To turėtų užtekti kanceliarinėms išlaidoms. Tuomet nebūtų ir pagundų. O dabar politikai neišlaiko išbandymo pinigais, vyksta tikrinimai, įtarinėjimai, kažkas perka indų servizą pagal savo įsivaizduojamą orumo lygį... Aš daugiausiai išleidau kurui, organizavau renginius. Pas rinkėjus važinėjau savo automobiliu, tačiau dabar paimsiu lizingu. Kam man "drožti" savo mašiną?

REKLAMA

"Valdiškos banko kortelės"

Evaldas JURKEVIČIUS, Seimo naujokas:

Niekas iš Seimo senbuvių manęs nemokino, kaip "prasukti" bizniuką su tomis išmokomis. Tačiau aš išsakiau savo nuomonę - neturi būti jokių pervedimų į asmenines politikų sąskaitas. Sąskaita turi būti valstybės ižde, o Seimo nariams duodamos banko kortelės. Tik su jomis leisti atsiskaityti. Tuomet ir matytume, kur pinigai panaudojami. Turi būti valdiška banko kortelė su limitu. O dabar... Esame lietuviai, švogerių kraštas, tad ir sąskaitas-faktūras gali kokie nors pusbroliai išrašyti. Man apmaudu, kad apie lėšų švaistymą nė žodžio negirdėjome iš Seimo pirmininko. Man daugiausiai pinigų reikia kurui, nes labai dažnai važinėju pas rinkėjus. Taip, ir aš naudojuosi nauja mašina, yra sudaryta su banku veiklos nuomos sutartis. Galės tas automobilis po kadencijos likti Seime, man jo nebereikės.

"Įvertins rinkėjai"

Andrius KUBILIUS, premjeras:

Patys Seimo nariai turi įvertinti savo elgesį, be to yra Etikos komisija, kuri taip pat turi teisę ir pareigą vertinti. Jeigu reikės, ieškosime būdų, kaip dar sugriežtinti atsakomybę. Manau, kad didžioji dalis Seimo narių elgiasi ir padoriai, ir etiškai. O tie, kurie dažnai aprašomi žiniasklaidoje, turi patys suvokti. Jeigu pats Seimo narys neturės savo viduje to sąžiningumo prievaizdo, tai jokios taisyklės ir jokie reglamentai nepadės, bet padės vienas dalykas - rinkėjų valia, kuri, na, kad ir po kelerių metų, bet bus labai aiškiai pareikšta.

Kanceliarinės išlaidos (per ketvirtį)

    *      Agnė BILOTAITĖ - 11 830 Lt

    *      Vytautas GRUBLIAUSKAS - 11 799 Lt

    *      Evaldas JURKEVIČIUS - 11 573 Lt

    *      Eligijus MASIULIS - 1 497 Lt

    *      Irena ŠIAULIENĖ - 4 628 Lt

    *      Pranas ŽEIMYS - 10 036 Lt

    *      Gediminas KIRKILAS - 0 Lt

    *      140 parlamentarų išlaidos - 1 462 604 Lt

REKLAMA

Pokyčiai Didžiojoje Britanijoje

Išsamios išklotinės apie kiekvieno parlamentaro išlaidas bus kas tris mėnesius skelbiamos internete, o išlaidas tvirtins parlamentui nepriklausanti speciali audito komisija.

Politikams draudžiama už mokesčių mokėtojų pinigus pirkti sodininkų ar valytojų paslaugas, įsigyti elektroninę buitinę ar virtuvės techniką, baldus.

Parlamento nariai privalės pranešti mokesčių inspekcijai, kuris būstas yra pagrindinis, o kuris - "antrieji namai". Jei pastarieji bus parduodami ir gaunamas pelnas, parlamentarai privalės sumokėti nekilnojamojo turto mokestį.

Denisas NIKITENKA

lietuvis
2009-05-27 10:10:56
Gerb. parlamentarai Jus rinko tauta, jūs meluojate visiems. pasakykite ka jus perkate uz tuos 3tukstancius nejaugi piestukams ir vazinejimui pas rinkejus neuztektų 800lt. nezeminkit rinkėjų.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
nu pavaro 2009-05-28 09:49:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar Agnės Bilotaitės apatinis trikotažas toks brangus ? Tai gal su swarovskiais ?   ATSAKYTI
ąsilai 2009-05-28 07:15:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tratint irgi menas,nevisi sugeba ir ne kiekvienam prieinama tik išrinktiesiems,o kas rinko?   ATSAKYTI
Gediminas LR piliečiams 2009-05-27 22:08:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerbiamieji, jau skaitėte kai kurių paksininkų, TT šalininkų žemos kultūros komentarus internete ir naivius agitavimus už TT. Kviečiu Jus kategoriškai nebalsuoti už TT sąrašo Nr. 3 per EP rinkimus ir nepadaryti gėdos valstybei siunčiant prisidirbusį pašalintą prezidentą R.Paksą į Europos parlamentą. Pagalvokite ką apie mus pagalvos europiečiai, jei jis atstovaus Lietuvą. Apie Paksą yra daug prieštaringos informacijos žiniasklaidoje, tereikia paieškoti, kad ir per Google paiešką. Pateikiu viena iš jų:
,,LUK’oil, o kartu ir Rusijos specialiųjų tarnybų šešėlis slenka paskui R.Paksą nuo pat jo „Restako“ veiklos Rusijoje, Chanty Mansijsko apskrityje. Ten 1993 metais susijungus kelioms firmoms ir buvo įkurtas LUK’oil. Iš ten į R.Pakso sąskaitą Austrijoje pervesti tie paslaptingi 210 tūkst. dolerių, kuriuos R.Paksas neva vežė į Lietuvą lagamine, o paskui net sugalvojo absurdišką versiją, kad pinigus Austrijoje iš jo pavogė. Chanty Mansijske buvo iškelta baudžiamoji byla, įtariant, kad „Restako“ vogė Rusijos pinigus. Paskui Maskva tą bylą paslaptingai užgesino ir nuo tada prasidėjo svaigus R.Pakso skrydis į Lietuvos politikos aukštumas.'' 15min.lt
   ATSAKYTI
to bilotaite 2009-05-27 21:53:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
....cia vadinasi "jaunoji politiku karta", perspjauna "senus" 10 kartu....
....jo nieko ner svento siais laikais, tik visi savo nauda ziuri....   ATSAKYTI
zirzilia 2009-05-27 21:50:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
A cia ta jaunoji deputate Bilotaite sitaip pasisvaiste pinigeliais?! O kokios grazios buvo jos akys ir kalbos, kaip ji nori tarnauti lietuvai ir jos zmonems!   ATSAKYTI
nu 2009-05-27 21:45:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
.....kada juos kas nors pazabos....man rodos reiks prisiminti ziemos ivykius
prie seimo, tada bent jau mato ,kad tauta nejuokauja...   ATSAKYTI
Slykstu 2009-05-27 17:46:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
...o tuo tarpu mokytojai be algu, tojaus pensijom pritruks.....    ATSAKYTI
Agnė BILOTAITĖ - 11 830 Lt 2009-05-27 17:13:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nu jo jaunosios kartos atstove... kas cia tau pasikeis...   ATSAKYTI
kiaune 2009-05-27 16:46:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
sioj salelej-nieko naujo,sioj salelej bus dar visko.Daug labai keistu dalyku atsibude pamatysim.Atsibudome ir kelkimes,imkime sakes ir eikime mesla kuopti.Atsirado seimo"aristokratai" is dvasios ubagystes,o ,kaip zinoma nuo senoves,ubago krepsius niekas nesugebes uzpildyti.Tad prie darbu,mieli tautieciai!   ATSAKYTI
BILOTAITE 2009-05-27 15:14:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bilotaite, dar visai jauna grazi mergaite, reikia gi apsirengti skoningai :)   ATSAKYTI
jo 2009-05-27 14:38:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu pabandykit paneigti, kad patys normaliausi politikai Lietuvoj – tvarkiečiai?! Aiški ir nedviprasmiška pozicija dėl LEO aferos, dėl aukštojo mokslo politikos, dėl antkainių ir monopolijų, energetinių monstrų veiklos, skurdinančios lietuviukus. Ar ir toliau keisim pozas, leisdami konservams, komunistams ir visokiausiems valinskininkams&zuokininkams mumis dulk….t? Ar galiausiai sugebėsim susiimt ir nubalsuot už tikrą TVARKĄ ir TEISINGUMĄ. Aš už. Už 3 numerį EP rinkimuose.    ATSAKYTI
Jadzė 2009-05-27 13:18:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sunku suvokti šalies vadovų finnsų tvarkymo logiką: bibliotekoms neliko pinigų knygoms pirkti, medikams daryti profilaktinius patikrinimus, neužtenka pinigų varguolių pašalpoms, bet yra pinigų baukučių, šedžių, saudargų,navaičių...limuzinams, suknelėms, viešbučiams. Na, paaiškinkit kas nors, kaip tokią politiką suprasti. Gal tie išlaidavimai įrašyti mūsų Konstitucijoj?    ATSAKYTI
Jonas 2009-05-27 13:11:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Siaurėja gauja nebrandžių, jokių vertybių neturinčių žmonių, tarsi būtų gavę dovanų ir su jomis darytų kas šauna į kvailą galvą.   ATSAKYTI
Vytas 2009-05-27 13:08:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Premjere Kubiliau, pats paprasčiausias sprendimas tuos pinigus panaudoti kitoms valstybės reikmėms. Kanceliarines prekes seimūnai galės gauti iš ūkvedžio.Kam taip ilgai mus erzinti ir leisti žmonėms be moralės, nuovokos ir proto švaistyti pinigus servizams, brangiems automobiliams, suknelėms ir t. t. Tas absurdas vieną kartą turi užsibaigti.   ATSAKYTI
parafraze 2009-05-27 11:49:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kai kirkil-soc vagys gaudavo ppapildomus po 6000 vokeliuose - be mokesciu BE JOKIOS APSKAITOS , viskas buvo kirkilGUT.
Kai dabar atsiskaitoma, paisaro blogai. Zinoma, yra nukrypimu, uz juos reikia bausti ar pan., bet esme yra tokia : KALBANT APIE SHUDNIEKIUS REIKIA NUKREIPTI DEMESI NUO RIMTU DALYKU, ania denisai nikitenka??:]   ATSAKYTI
taip 2009-05-27 11:48:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kiaulių ūkis kurį išrenka avinai, asilai,jaučiai....Ir taip jau 20 metų.   ATSAKYTI
srdyhu 2009-05-27 11:33:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
reikia smurto   ATSAKYTI
vissarion.ru 2009-05-27 11:28:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai labai pavojingas daiktas - pavydas, kada taip ir norisi pažiūrėti į kišenę kito, kiek jis turi. Nors kai kurie irgi išmintingai naudojasi patarle: "Jeigu to toks išmintingas, tada kodėl toks vargšas?"
Taikos ir laimėsĄ   ATSAKYTI
Nesuprantu 2009-05-27 11:15:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nejau negalima tiesiog moketi parlamentarui viena atlyginima be papildomu priemoku kanceliarijai. Taip, suprantu, yra atveju kaip komadiruotes islaidos, del kuriu apmokejimo butu derinama pries fakta su buhalterija ar panasiai.
P.S.: Deni, saunuolis, rasyk toliau panasiom temom...   ATSAKYTI
Lietuvos Pilietis 2009-05-27 10:44:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O Lietuvos mokytojams nelieka pinigu atostoginius ispmoketi !!!!!
Toki demokratines Lietuvos Seima mes isivaizdavome pries 20 metu, kai ji saugojome ?   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Siūlo pasigrožėti išskirtiniu festivaliu: Latvijoje – smėlio skulptūros, tarp kurių ir dviejų lietuvių menininkų (nuotr. stop kadras)
Pastaruoju metu Lietuvoje smėlis įplieskė karštas diskusijas, tačiau šįkart ne apie smėlį Lukiškių aikštėje, bet Latvijoje, Jelgavoje. Čia vyksta 14-tus metus organizuojamas ...
Greitoji (nuotr. stop kadras)
Tauragėje automobiliu partrenktas nepilnametis.   Pasak policijos pranešimo, šeštadienį, apie 11.30 val. Tauragės Ateities take nukentėjo nepilnametis. Vyras, gimęs ...
Policija (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Naktį iš šeštadienio į sekmadienio policijos pareigūnai ir medikų brigada skubėjo į Gelvonų gatvę. Pranešta apie sunkiai nukentėjusį asmenį. Pirminiais duomenimis, apie 2 val. ...
Specialistai įspėja saugotis: kaitri saulė gali sukelti ne tik alergijas, bet ir vėžį (nuotr. stop kadras)
Įsivyravus ekstremaliai karštiems orams, odos ligų specialistai ir alergologai ragina saugotis. Mat itin karšta saulė, pasak medikų, mūsų odai labai nedraugiška. Tačiau ...
Į Lietuvą grįžo medikų pagalbos misija, padėjusi kovoti su COVID-19 Armėnijoje (nuotr. Organizatorių)
Pasibaigus dviejų savaičių humanitarinei misijai Armėnijoje, šalies medikų ir ekspertų komanda grįžo į Lietuvą.  Aštuonis medikus ir tris ekspertus parskraidinęs Karinių ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų