Nors karantinas toliau laisvėja, nestinga klausiančių, ar esant tokiam mažam sergamumui Covid-19 infekcija šalyje išvis nereikėtų jo atšaukti ir panaikinti dar galiojančius apribojimus. Ekspertų teigimu, kova su infekcija ir per ilgai užtęstas karantinas gali kainuoti daug didesnę psichologinę, ekonominę ir sveikatos kainą.

Vilnius (nuotr. Fotodiena)

Vilnius (nuotr. Fotodiena)

Psichologas, psichoterapeutas, Žmogaus studijų centro prezidentas dr. Gintaro Chomentauskas situaciją pirmiausia siūlė vertinti pasitelkiant skaičius, o ne vien emocijas.

„Daug žmonių yra linkę matyti koronavirusą kaip neišvengiamą didžiulę grėsmę. Tačiau žvelgiant iš statistikos perspektyvos, Lietuvoje situacija neatrodo tokia baisi. Esame ne Italijos šiaurėje ar Prancūzijoje. Ten siautė audra, tačiau ji mus aplenkė. Jei aplink slenka audros debesys, jei kažkur griaudžia, lyja ir lyja daug, nereiškia, kad mes turime nuolat lindėti po lietsargiais, kai oras tik ūkanotas“, – savo nuomonę dėstė specialistas.

Stinga realios situacijos vertinimo

G. Chomentauskas priminė, kad šiuo metu šalyje aktyviai sergančių, t. y. viruso nešiotojų, yra labai nedaug.

REKLAMA

„Jų yra apie 500, tebūnie su paklaida, iki 1000. Ir taip jau yra ilgą laiką – kažkas naujai suserga, kažkas pasveiksta. Taigi jei Lietuvoje yra 3 milijonai gyventojų, tai viruso nešiotojų blogiausiu atveju yra vos vienas iš 3 tūkstančių. O tai yra labai mažas skaičius ir tikimybė susitikti sergantįjį Covid-19 yra labai menka“, – pastebėjo pašnekovas. 

Jis taip pat pridūrė, kad paskelbta pandemija nepaneigia fakto, kad neliko kitų agresyvių, tarp jų – ir infekcinių ligų, kuriomis galime susirgti. Viena jų – ir taip mūsų šalyje paplitusi tuberkuliozė.

„Tačiau jų nelabai saugomės, o visą mūsų dėmesį dabar pritraukė baisuoklis Covid-19. Susidaro įspūdis, kad čia daugiau įsijungia mūsų emocinis mąstymas nei kad realios situacijos vertinimas, kuris, mano manymu, yra labai palankus švelninti karantino priemones arba išvis jį atšaukti“, – pabrėžė G. Chomentauskas.

Kovos su viruso pasekmės smogs skaudžiau?

Pašnekovo teigimu, dabar gi gali būti, kad daug didesnę kainą sumokėsime ne tiek už paties Covid-19, o kovos su juo pasekmes. Ir čia, jo manymu, reikėtų kalbėti apie tris plotmes – sveikatos, emocinę ir ekonominę.

Nors dabar jau fiksuojama daugiau nei pusšimtis asmenų, mirusių nuo koronaviruso sukeltos infekcijos, psichoterapeutui daug didesnį nerimą kelia stojusios kitos sveikatos paslaugos.

„Kas yra susidūręs su poreikiu gauti medicininę pagalbą, jos dabar praktiškai nebėra – ji teikiama tik telefonu, tyrimų padaryti negali. Ką tai reiškia senesniems žmonėms, asmenims kurie serga lėtinėmis ligomis?

REKLAMA

Sakome, kad medicinos sistema yra perkrauta, tačiau gydytojai dirba distanciniu būdu, tūkstančiai vietų ligoninėse yra tuščios. Tuo pat metu yra daugybė žmonių, kuriems reikalinga pagalba ir kurie neserga Covid-19. Tuomet kyla klausimas, kam reikia išlaikyti tokią didžiulę sveikatos sistemą, ji neatlieka savo funkcijos didžiajai gyventojų daliai?“ – svarstė psichoterapeutas.

Gintaras Chomentauskas (nuotr. asm. archyvo)

Gintaras Chomentauskas (nuotr. asm. archyvo)

Jo manymu, visuomenė turėtų pareikalauti pagrindų, kuriais remiantis dabar yra priimami vienokie ar kitokie sprendimai, nes jie dabar primena vos ne karo padėtį.

„Taip, dabar nuo Covid-19 jau mirė virš 50-ies žmonių ir kiekviena gyvybė yra svarbi. Bet vis dėlto tai yra skaičius. Jei lygintume statistiką su praėjusių metų duomenimis, tai mirusieji nuo Covid-19 per šiuos mėnesius sudaro vos 1 proc. visų mirčių. Dar daugiau, karantino mėnesiais, kovą ir balandį,  mirė 430 žmonių daugiau nei 2019 m. tuo pat laikotarpiu. 50 – nuo Covid-19. Kokios mirčių nuo kitų ligų padidėjimo priežastys? Visas dėmesys Koronai?

Tiksliai pasakyti dabar, deja, negalime, nes neturime mirčių priežasčių operatyvios ir detalios statistikos, kas leistų daryti išvadas apie dabartinių priemonių adekvatumą. Taip, infekcija bjauri, niekas to nekvestionuoja, bet ar dėl to reikia mokėti tokią didelę ekonominę, psichologinę ir sveikatos kainą?“ – atkreipė dėmesį jis.

Amžinai gaisro nuojauta negyvensime

Epidemiologai tokiam požiūriui oponuoja tvirtindami, kad tokią gerą situaciją turime tik dėl to, kad buvo imtasi visų griežtų priemonių.

REKLAMA

Štai VU Gyvybės mokslų instituto mokslininkė, profesorė Aurelija Žvirblienė pabrėžė, kad tai kaip tik davė laiko pasiruošti:

„Kai dabar pasigirsta svarstymų, kad gal nereikėjo tų priemonių, kad karantinas yra per griežtas, kad nereikėjo viso šito daryti, manau, kad viskas buvo padaryta teisingai ir laiku. Svarbiausia tai, kad lenktynėse su virusu buvo išlošta laiko, galėjome mokytis iš kitų šalių, o ne savo pačių klaidų. Gerai, kad nebuvo aštraus susirgimų piko, nebuvo užkimštos ligoninės.“

Aurelija Žvirblienė

Aurelija Žvirblienė

Tačiau psichoterapeutas įspėja, kad neleidus žmonėms atsipalaiduoti galime turėti kitų skaudžių pasekmių.

„Toks oponavimas tikrai teisėtas, pradiniame etape mes gerai suveikėme, gaisras neišplito. Bet, kita vertus, negali gi amžinai gyventi su galimo gaisro nuojauta, neiti iš namų, nedirbti ar dar kažko kito daryti. Atrodytų, kad jei pirma banga suvaldyta, tai reiktų žmonėms leisti atsikvėpti,  suteikti galimybę dirbti ir gauti pilnavertes paslaugas , tarp jų – ir medicinines, nes dabar be Koronos baubo nieko nebematome“, – akcentavo jis. 

G. Chomentausko pastebėjimu, kitas svarbus momentas, ką jau galima patvirtinti tyrimais, tai – žmonių emocinė būklė, kuri nieko gero nerodo. 

„Žmonių emocijos yra įsiūbuotos, po pirmos nerimo bangos lyg buvo atoslūgis, dabar vėl didėja stresas, pyktis. Neatsitiktinai matome pasekmes – nužudymų, daugiausia artimoje aplinkoje karantino metu padaugėjo daugiau nei dvigubai. Dar vienas pavojaus signalas būtų ir galintis išaugti savižudybių skaičius, prognozuotinas streso sukeliamų ligų šuolis“, – dėstė specialistas.

REKLAMA

Jis įvardijo dar vieną neigiamą pasekmę, kurią ilgą laiką matysime ateityje. Tai – baimės, susijusios su socialiu bendravimu, lytėjimu, artumu. 

„Kuo ilgiau pūsime baubo burbulą, tuo ilgiau turėsime sumenkusią socialinio gyvenimo kokybę. Trečiasis baimės pasekmių sluoksnis, apie kurį reikėtų kalbėti, – karantino ir sukeltų baimių pasekmes ekonomikai. Praskolinti šalį galima labai greit. Taip pat greitai galima žmones prigąsdinti atsisakyti drąsių siekių ir pripratinti vegetuoti. Tačiau tokių pasekmių kainą gali tekti mokėti ilgus metus“, – įspėjo psichoterapeutas.

Veryga: reikia trupučio kantrybės

Paklaustas, ar kovos su Covid-19 kaina nebūsianti skaudesnė kitų ligų paūmėjimo atžvilgiu, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tvirtino, kad tam kol kas preteksto nėra. Tačiau sutiko, kad tikėtis, jog paslaugos visiškai grįš į buvusias vėžes, irgi nereikėtų. 

„Tam tikra rizika, be abejo, kad egzistuoja, bet ją šiandien įvertinti yra labai sudėtinga. Tam, kad sergant lėtinėmis ligomis atsirastų tam tikrų komplikacijų, reikia laiko. Juo labiau bent kol kas pagal turimą kovo statistiką kažkokių reikšmingų svyravimų neišeitų pastebėti“, – spaudos konferencijos metu komentavo jis.

Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro  spaudos konferencija dėl naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų

Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro spaudos konferencija dėl naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų

Kartu jis pabrėžė, kad tos paslaugos, kurių nebuvimas galėjo sukelti reikšmingus sveikatos būklės pablogėjimus, dėl kurių pacientai nukentėtų, nebuvo sustabdytos ir turėjo būti teikiamos.

REKLAMA

„Su planinėmis paslaugomis šiuo metu įstaigos tik įsibėgėja, tai nėra paprastas procesas, tam reikia planuotis savo darbus, juos tinkamai susidėlioti infekcijų kontrolės prasme. Tad pacientams dar reikėtų šiek tiek kantrybės, kol pacientams grįš į bent kiek panašias vėžes. 

Absoliučiai į tą patį lygį negrįšim, dalis paslaugų ir toliau liks nuotolinės, tos, kur galima valdyti rizikas, galima konsultuoti ir neatlikti tyrimų. Taip yra dėl to, kad įstaigos turi susidėlioti ir tinkamus laiko intervalus tarp pacientų, kad galėtų išvėdinti ir dezinfekuoti patalpas, gydymo įstaigas turi pasilikti Covid-19 rezervą. Tikėkimės, kad pacientai nenukentės dėl to, kad teko valdyti infekcinės ligos protrūkio rizikas“, – sakė ministras. 

Dalė
2020-05-23 21:39:13
Skelbkit kie nuo kitų ligų miršta kiekvieną dieną. Ir nustokit žmones gasdinti.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Tadas Blinda 2020-05-25 11:46:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pasaulyje vertingiausia zmogaus givybe, o ne kazkokia ekonomika, ekonomika galima pakelti o zmogaus neprikelsi, ydomu Kas geriau ar milijonieriaus prarastas milijonas ar 10 gyvybiu. Lietuvoje Jau zones nuzmonejo, kapitalistines bedziones pavirto.    ATSAKYTI
NEAPSKAICIAVO 2020-05-24 17:36:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
senatve-NUSIKALTIMAS...ismirs sinjorai ir baigsis karantinas,bet pasens kiti ir vel pasaka is prasziu   ATSAKYTI
Lina 2020-05-24 16:36:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Baisiausiai yra kad kitos ligos yra visai nurasytos ,mano mamai tik 56m.Ir jai turejo šuntavima daryti ,ogi del koronos atidejo.Ir jos 21d. mes netekome kas už tai atsakys ogi niekas!   ATSAKYTI
linai 2020-05-24 19:15:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
duok i teisma,ir jus ne viena tokia nukentejusi,ju simtai,jei ne daugiau.  
Lina 2020-05-24 16:35:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Baisiausiai yra kad kitos ligos yra visai nurasytos ,mano mamai tik 56m.Ir jai turejo šuntavima daryti ,ogi del koronos atidejo.Ir jos 21d. mes netekome kas už tai atsakys ogi niekas!   ATSAKYTI
Nu nežinau 2020-05-24 13:53:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Nuo kada psichoterapeutai pas mus Lietuvoje ir gydytojai ir ekonomistai ir politikai ir dar biesas žino kas? Sėdėkite mielieji ir dirbkite savo darbą...ar klientų dėl viruso pritrūkote ir kyšių nieks nebeneša?   ATSAKYTI
Aha 2020-05-24 13:59:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jo Veryga girtuokliais tautą jau padarė, dabar dar liko psichais padaryt...  
siknosparnis 2020-05-24 11:29:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nu chebryte, kaip jus nemastot?Praejo desimtmetis, reikejo naujos krizes, nieko durniau negalejo sugalvoti, kaip ta virusa, bet perlenke kazkiek lazda, nu kaip perlenke, tuo paciu pamazino kazkiek zmoniu, juk eskalvavo jau praejusiais metais, kad gale metu prasideti turetu krize, reiskia zinojo, kad bus reikalinga tokia krize, tokia ir sukure, kokia reikalinga, savaime sisksnosparniai neapderge viso pasaulio, o tos kaukes tie drabuziai, kurie milijardus kainuoja tik skydas pnigams isplauti, tikrai ne del kaukiu susirgo maziau, ar daugiau zmoniu, kai kur nesiojo iskar jas ir vistiek mirstamumas buvo didelis, o kai kur nenesiojo ir ten ismire tiek kiek reikejo, o ir ismirs dar tiek , kiek reikes, nesiosit situos skudurus ant nosies, ar ne, niekas jusu neapsaugos.   ATSAKYTI
kazius 2020-05-24 11:18:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Oi koks negeras premjieras.Paskelbe negailestinga kova su .COVid 19 Palaukime rinkimu gal sugris Kubilius,o tada bus tvarka   ATSAKYTI
H 2020-05-24 11:08:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ne manau, kad šitas straipsnis apie pavojus visuomenei? Kas kaip supranta. Vardan tos. Lietuvos vieni rūpinasi kitais kiti šaukia - diskriminacija! Žmogus pavojuje......
Pensinikai yra paaiškinta -. Covid-19 susirgimas yra jam nelengvas! Gal senjorai veržėsi i darbą, vis negali atsilaisvinti vietą jaunam ką tik baigusi studiją. Laisvų vietų valstybiniame darbe nėra.... Jaunimui nieko nelieka, kaip dirbt ne pagal specialybę-parduotuvėje, įmonėje, uab o kurie neištvėrė ir palieka su skausmu savo šalį.    ATSAKYTI
Pakentėkim 2020-05-24 10:58:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Reiks dar šiek tiek pakentėti, bent iki naujų rinkimų. Gal ateis nauja valdžia, ne toks mižnius ministras (su neaiškiais tikslais). Gal ištversim nenuprotėję iki to laiko   ATSAKYTI
laimekite 2020-05-24 10:29:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
uzteks jau, pazaidem ' pavojinga' virusa ir uzteks, nes galim taip suvaryt ekonomika, kad maza nepasirodys, mes nesam kokia turtinga vakaru salis,kad galetume test sita zaidima.   ATSAKYTI
Nu jo 2020-05-24 10:56:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Vagselis vartotojas - negali visokio meslo prisipirkt. Ai ja jai...  
Andrius 2020-05-24 09:28:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Sudmaliai   ATSAKYTI
A 2020-05-24 08:26:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Viska meluoja kad galetu gaut daugeu euru ir kabina makaronus zmonem nera tos koronos netikejau ir netikiu   ATSAKYTI
A 2020-05-24 08:20:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Asilai valdo Lietuva   ATSAKYTI
A 2020-05-24 08:19:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Is kur tąplika asyla istrauke tikras balvonas   ATSAKYTI
Leokadija 2020-05-24 08:08:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Jeigu vyriausybe paskelbtu kiek mire zmoniu nuo kitu ligu tai butu baisu. Nuotoliniu budu gali visi medikai gydyti. o naudos jokios.   ATSAKYTI
Luna 2020-05-27 10:02:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei kas mirė nuo kitų ligų, manau užrašoma, kad nuo koronos!   
daiva 2020-05-24 05:38:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-21
turim dekoti musu valdziai kad puikiai susitvarko su pandemija ir mus apsaugojo nuo viruso o ir tiek palyginus nedaug mirciu ,apsaugos sociai viskuo aprupinti,medikai saugus o kad laikas truputi sustojo ne beda cia musu naudai ,nepatenkintu visad bus bet Veryga tikrai saunuolis tik jo deka galim but ramus ir tik pakentekim ,pralaukim viskas tikim bus gerai   ATSAKYTI
... 2020-05-24 06:01:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
tikrai medikams poilsis ,darbo sumazejo algos padidejo o ir bobulkos nebelenda ikiriai ir nenumire be vizitu pas gydytojus
pripras bus kaip visoj europoj tuscios poliklinikos ,viskos nuotoliniu budu  
Vaiva 2020-05-24 07:10:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Ar tu iš kosmoso ? Atsimerk ?   
Spiglys 2020-05-24 00:09:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Iš gydytojų-specelistų dabar naudos , kaip lietaus iš kunigo krapilkos.   ATSAKYTI
... 2020-05-24 05:41:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
medikai tik dziaugesi kad sumazejo darbo ir kazkai bobutes pasveiko ir palatos tuscios ir priemimai istustejo.....pasirodo daug buvo apsimeteliu o pirma pagalba ir dabar suteikia tik daug kas bijo kreiptis   
Mikas 2020-05-23 22:24:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Baikite galu Gale visa sita nesamone...jau visi pavargo..uzteks nebegasdinkite zmoniu..esste nekvaili,kur dingo medikai,kur Laisve ir t.t baikit baikit    ATSAKYTI
Daktare 2020-05-23 22:23:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tavoraite ji tik ka is karsto atsikele koks virusas dunduke jo visai nera daug pinigu prisikrovei gera informacija ji skleidzia   ATSAKYTI
Mikas 2020-05-23 22:19:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Baikite gasdinti zmones,jau uzteks...nurimkit Viena karta    ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Gitanas Nausėda  (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)
Lobistinės veiklos įstatymas turi būti keičiamas, nes, remiantis dabartiniu reglamentavimu, sunku pasakyti, kas laikytina legalia, o kas – nebelegalia veikla, sako prezidentas ...
Aidas Budrys (nuotr. LBA)
Lietuvos bankų asociacijos (LBA) valdyba, reaguodama į asociacijos prezidentui Mantui Zalatoriui pareikštus įtarimus, jo apribotas galimybes atlikti LBA veiklai užtikrinti ...
Vydas Petkevičius (nuotr. stop kadras)
Anapilin iškeliavo legendinis šalies aktorius – Gediminas Girdvainis. Daugelis jo kolegų šiandien sunkiai valdo emocijas ir su TV3 žiniomis dalijasi prisiminimais apie išėjusį ...
Dukras auginantys Neringa ir Romas gyvena tik iš tėvystės išmokų, bet stygiumi nesiskundžia (nuotr. stop kadras)
Artėjant rinkimams Seimas trykšta dosnumu. Vaikams jau ruošiamos išmokos po 120 ir 200 eurų. Priešpensinio amžiaus dirbantiesiems, atsidūrusiems prastovose algas žada ...
Vitas Vasiliauskas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Seimui patvirtinus dvejus metus trukusio buvusios ekonominės krizės tyrimo išvadas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas palankiai vertina faktą, kad tyrimas baigėsi, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų