Daugiau nei pusantro mėnesio visiškai sustojęs planinių paslaugų teikimas jau dabar kaip reikiant kelia nerimo gydytojams – įspėjama, kad karantino pasekmės sveikatai gali būti pavojingesnės nei pats COVID-19. Ypač nuogąstaujama dėl kardiovaskulinių ligų, nuo kurių ir taip miršta daugiausiai tautiečių, paūmėjimo. 

(nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

(nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Kardiologų teigimu, dabartiniai ženklai nerodo nieko gero. Anot VUL Santaros klinikų gydytojo kardiologo prof. Prano Šerpyčio, laiku nesuteiktos paslaugos, pavyzdžiui, neatlikti planiniai vainikinių arterijų plėtimai ir stentavimai labai greitai gali sukelti miokardo infarktų bangą šalyje.

Gresia rimtesnės komplikacijos

„Nors tikrąją statistiką, be abejo, turėtų įvertinti epidemiologai, analizuojantys statistiką, bet akivaizdu, ši situacija neišvengiamai atsilieps pacientų gerovei. Nors pusantro mėnesio gyvename vien su Covid-19, bet kitos ligos neišnyksta – insultai, infarktai niekur dabar nedingo, žmonės sukandę dantis laukia, delsia. 

Ypač pavasarį, kai keičiasi orai, įprastai matome, kad tų būklių padaugėja. Aišku, mes atliekame nuotolines konsultacijas, bet jos negali pakeisti tikro apžiūrėjimo ir bendravimo su pacientu“, – kalbėjo jis.

REKLAMA

Pranas Šerpytis

Pranas Šerpytis

P. Šerpyčio teigimu, jei neveiksime dabar, vėliau gali tekti spręsti skaudžias pasekmes. 

„Taip, ir dabar skubi pagalba teikiama, bet, įsivaizduokite, žmogaus yra susiaurintos kraujagyslės ir buvo numatytas plėtimas. Jei jis nebus padarytas, bet kokia stresinė situacija gali baigtis infarktu ir tada jau gydysime daug rimtesnes komplikacijas“, – akcentavo kardiologas.

Jis priminė ir planinių konsultacijų būtinybę: „Jos reikalingos daugeliui – sergantiems išemine širdies liga, turintiems ritmo, laidumo sutrikimų pacientams. Juk jei stimuliatoriaus neįdėsi, pacientas numirs. Ir dabar ši pagalba teikiama, bet pamažu tas apimtis reikėtų padidinti.“

Kasdien – po 60 mirčių

Jam antrino ir Kauno klinikų gydytojas kardiologas prof. dr. Raimondas Kubilius primindamas, kad šis karantino laikotarpis neabejotinai bene labiausiai palietė į COVID-19 rizikos grupę patenkančius vyresnius pacientus, sergančius ne tik širdies ir kraujagyslių (ŠKL), bet ir kitomis lėtinėmis, pvz., cukriniu diabetu, plaučių ligomis.

„Sergamumas šiomis ligomis, simptomų paūmėjimas niekur nedingo, o iki šiol buvusi negailestinga statistika taip pat staiga nepakito. 2018 metais Lietuvoje kasdien mirdavo 91 žmogus, iš kurių dėl širdies ir kraujagyslių ligų – net 60!“ – statistinius duomenis priminė gydytojas.

Prof. Raimondas Kubilius

Prof. Raimondas Kubilius

Jo teigimu, Lietuvoje, kaip ir kitose pandemijos paliestose šalyse, stebima paradoksali situacija, kuomet reikšmingai ligoninėse sumažėjo pacientų, patyrusių miokardo infarktą, arba su šiomis ligomis jie kreipiasi pavėluotai, kai medikų pagalba pacientui nebėra tokia efektyvi. 

REKLAMA

„Neatmestina, kad kai po kurio laiko analizuosime mirčių priežastis šiuo karantino laikotarpiu, susidursime su išaugusiu staigių mirčių, komplikuotų miokardo atvejų skaičiais ir kt.

Kita vertus, galime suprasti ir pacientus, kurie šiandien ligonines laiko nesaugiomis, neretai varžosi skambinti ir greitajai medicinos pagalbai, galvodami, kad daugiau pagalbos reikia sergantiesiems virusine infekcija“, –  kalbėjo jis. 

„Varžtus atleis“ pamažu

P. Šerpytis pabrėžė, kad vertinant epidemiologinę situaciją ministerija neišvengiamai turės labiau atlaisvinti pacientams būtinų paslaugų teikimą, tačiau tai viskas turės vykti palaipsniui.

„Viską reikės pradėti nuo 25 proc., paskui – 50 proc. Kardiologų draugijos pateiks informaciją ministerijai ir galbūt po dviejų savaičių dalį planinės pagalbos bus galima teikti.

Tačiau reikia suvokti, kad greičiausiai negalėsime teikti pagalbos tokia apimtimi, kokia tą darėme 2019 m. ar šių metų pradžioje. Reikės ilgo laiko, kol vėl nusistovės gyvenimas. Aišku, taip yra ne tik pas mus, o visame pasaulyje“, – pastebėjo pašnekovas.

Kartu jis akcentavo, kad bus būtina ir nuolatinė epidemiologų kontrolė, pacientų atranka, tikrinimas prieš patenkant pas gydytoją.

Ligoninė

Ligoninė

„Realybė tokia, kad į kiekvieną ligonį turime žiūrėti kaip į galimą užkrato šaltinį. Įsivaizduokite, jei pradėsime teikti planinę pagalbą ir pasirodys, kad pacientas serga COVID-19 infekcija? Taip gali „iškristi“ aukšto lygio specialistai, visa komanda. Taigi turi būti nustatytos aiškios taisyklės, kaip elgtis su planiniais ligoniais“, – kalbėjo P. Šerpytis.

REKLAMA

Jo teigimu, reikėtų atlaisvinti ir privačių įstaigų, kurios teikia kardiologines paslaugas, veiklą.

„Čia žmogui gal būtų padarytas ir Covid-19 testas, jei jis neigiamas, toliau gauti pagalbą“, – svarstė profesorius.

Kada kreiptis nedelsiannt

R. Kubiliaus pastebėjimu, tikėtina, kad pradėjus teikti planines medicinos paslaugas bus sulaukta išaugusių pacientų srautų, su pablogėjusia ligos eiga, užleistais atvejais, išreikštais simptomais ir kt. 

„Tačiau labai svarbu pabrėžti, kad jeigu šiuo karantino laikotarpiu žmogui atsiranda iki tol nebuvę širdiniai simptomai – stiprus skausmas širdies plote, ryškėjantis dusulys, dažna neritmiška širdies veikla ir kt. – būtina skambinti greitajai medicinos pagalbai. Delsti negalima. Atsiradę nauji, blogai toleruojami simptomai gali būti pavojingi gyvybei“, – įspėjo gydytojas.

Portalas tv3.lt primena, kad Lietuvoje mirštamumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra triskart didesnis nei Europos Sąjungos vidurkis: kasmet nuo šių ligų Lietuvoje miršta net 22 tūkstančiai žmonių.

Lietuvos higienos instituto duomenimis, šalyje 2018 metais mirė 39 574 žmonės. Net 55,4 procento iš jų – dėl širdies ir kraujagyslių ligų. Tarp kraujotakos sistemos ligų vyravo išeminės širdies liga ir smegenų kraujagyslių ligos.  

Lina
2020-04-27 09:03:00
taip ir bus kad mirs daug daugiau ir jaunesniu žmoniu laiku negave gydymo, tačiau niekam tai nerupi
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
pom pom 2020-05-04 11:34:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aciu, kad informuojate. Tik is kur jus zinote?   ATSAKYTI
Ausra 2020-05-04 10:25:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai zinoma juk paprastos ligos tokiu pinigu neatnesa,kaip sitas virusas nuo kurio pralobs vagys dar labiau .Geda uz tokia valdzia ir geda uz zmones kurie tiki ja!!!!!   ATSAKYTI
Birutė 2020-05-02 19:08:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Greitajai atvežus į ligoninę dėl širdies problemų,viską ką jie padaro,tai kraujo tyrimą, jeigu jis nerodo nieko blogo,o karfdiograma po greitosios vaistų pagerėja,esi siunčiamas namo net neapžiūrėjus kardiologui,o kitą dieną viskas iš pradžių kartojasi,belieka kviesti greitąją "gaisrui gesinti" o ligoninę nebesinori vykti,nes jie šiuo metu užsiėmę COVID- 19 ir ką gali padaryti vargšas pilietis.Teoriškai viskas gražuir teisinga   ATSAKYTI
Leokadija 2020-05-02 11:27:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip ir bus, bet atrodo ministerijos nielabai to domina, o taip niegalietų būti.    ATSAKYTI
Fricas 2020-05-01 08:13:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gyvenam kaip tanke valdžiažmogius tik ant kilpos   ATSAKYTI
Hehe 2020-05-01 07:32:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nuo koronaviruso per 2 mēnesius mirė 40 žmonių, o nuo širdies ligų KASDIEN po 60. Tai gal daktaras gebelsas skelbs baują karantiną??? Berazumių valdžia ir tiek   ATSAKYTI
Ir 2020-04-30 08:35:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
gerai. Lai būna ta antra banga. Gal bus atranka tiems čia komentuojantiems ir nieko nebijantiems. Labai norėčiau....   ATSAKYTI
Karolis 2020-04-29 12:57:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar nenusibodo skleist erezijas   ATSAKYTI
Tomas U. 2020-04-29 14:30:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jums gegutė iš laikrodžio išskrido ilgam ?  
Pacientas 2020-04-29 12:24:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Atsipeikiek veryga, ar Lietuvoje tik koronas   ATSAKYTI
Virgis 2020-04-28 19:40:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Valdžiažmogiams nerūpi paprasti,darbo žmonės   ATSAKYTI
Jolita 2020-04-28 18:12:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mamai susiaurėjus aorta butinai i klinikas pas3lygio kardiologus siuntima davė laukiam 40 virš dienu.visa gyvenima dirbo mokesčius mokėjo o pagalbos nulis   ATSAKYTI
Laukia 2020-04-30 10:29:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
visi. Ir tu, ir aš, ir visi kiti. Atidirbau 50 metų ir laukiu iki užsiregistruosiu, ir iki pateksiu pas gydytoją. Taip jau yra. Laukia LIetuvoje, laukia ir kitose šalyse.   
Biruta... 2020-04-27 22:00:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Bet gi yra aibė ir kitų ligų...ką daryt?   ATSAKYTI
Vataitau 2020-04-27 20:54:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
"Portalas tv3.lt primena, kad Lietuvoje mirštamumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra triskart didesnis nei Europos Sąjungos vidurkis: kasmet nuo šių ligų Lietuvoje miršta net 22 tūkstančiai žmonių"
O kaip jus manot kodel? O as zinau kodel...Pasiziurekit i tradicinius lietuviu patiekalus.. vtrauja mesa ir bulves. Tai ko jus tikites, sveikos kraujagysliu sistemos?   ATSAKYTI
Antanina 2020-04-27 19:13:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tai cia medikai dar juos reik sveikint uz ka patys uzsikrete pirmiausiai zmoniu negydo uzsidare ligoninese ir dar gazdina kad padides mirciu nuo kitu ligu ar cia medikai sakykit    ATSAKYTI
Arnas 2020-04-27 18:41:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Aulai kiek žmonių į kapus nuvarys o nuo coronos ar vienas kitas numirė visi jie turėjo kitų ligų ir būtų mirę suvaldė jie pandemiją kitus pasmerkė mirčiai tai didvyriai ,nusikaltėliai ne didvyriai   ATSAKYTI
Siga 2020-04-27 17:36:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Kare taisyklių nėra.    ATSAKYTI
Siga 2020-04-27 17:36:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Kare taisyklių nėra.    ATSAKYTI
Kardioligonis 2020-04-27 17:19:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vidutiniškai per diena LT 2018 m. mirė 108 žmonės. Nuo kovid19 pe 40 dienu vidutiniškai mirė po viena żmogu
Šiuo metu ligoninės užpildytos 5-10%
Ar Veryga su Skverneliu, besirūpindami reitingais nevykdo tautos genocido, palike visus likusius ligonius dievulio globoje(ne mediku).   ATSAKYTI
Bite 2020-04-27 22:26:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Labai panasu i tai  
Kristina 2020-04-27 14:26:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kiek galima laukti kada bus galima pas gydytoja?   ATSAKYTI
Rima 2020-04-27 17:09:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar nematot per TV ,kad medicina yra laibai apkrauta ale tais Coronos viruso ligoniais,ir kiti ligoniai jiems nerupi,nes pinigus gaus tik uz coronizuotus. Taip ,kad siuo metu belieka buti tik labai sveikiem,arba numirt.  
to Gintaras 2020-04-27 13:59:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
tai pirmiausia pradėk nuo savęs ir savo artimųjų,nepamatysi kaip ateis 40-50m,ar koks vėžys netrenks,va tokiems postringautojams dažnai taip nutinka,Dievas viską girdi ką kalbi   ATSAKYTI

Top Video

„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
DABAR RODOMA
Per Vyriausybės posėdį užsirūkusiam finansų ministrui – Skvernelio prašymas
REKLAMA
Ligoninė (nuotr. Fotodiena.lt)
Daug nerimo ir kritikos gydytojų bendruomenėje sukėlęs sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimas dėl rekomendacijos keliose įstaigose dirbantiems medikams ...
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
Baltijos šalyse iki sekmadienio iš viso patvirtinta 4493 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų, rodo BNS iš oficialių institucijų surinkti duomenys. Lietuva: patvirtinti ...
Aly­taus ko­le­gi­jos di­rek­to­rė D. Remeikienė at­leis­ta iš pa­rei­gų, bet lai­ki­nai jai va­do­vauja (tv3.lt fotomontažas)
Po teismų maratono ir beveik metus trukusio nedarbingumo gegužės pirmomis dienomis į darbą grįžusi Alytaus kolegijos direktorė Danutė Remeikienė buvo atleista iš pareigų, nes ...
Sovietinė medicina (nuotr. Wikipedia)
Prievarta gydomi alkoholikai, psichiatrinėse kenčiantys demokratijos mylėtojai ar venerinių ligų ligoninėje užstrigę hipiai sovietmečiu niekam nekėlė nuostabos. Gydyti per ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Praėjus daugiau nei mėnesiui nuo politinės kampanijos pradžios, partijų ir atskirų kandidatų rinkimų sąskaitos yra tuščios arba papildytos tik nuosavomis lėšomis. Remiantis ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų