Autoritarinė Kinija skelbia suvaldžiusi pasaulį gąsdinančią koronaviruso krizę. Drakoniškas priemones taikiusi komunistinė šalis jau tiesia pagalbos ranką koronaviruso grėsmei nepasiruošusioms ir nuo to stipriai nudegusioms liberalioms demokratijoms. Naujienų portalo tv3.lt kalbinti ekspertai svarsto, kad Kinijos sėkmė šioje situacijoje gali būti klaidinanti, tačiau Vakarai turi ko pasimokyti iš laisvių savo piliečiams nesuteikiančių šalių.

Xi Jinpingas ir Vladimiras Putinas (nuotr. SCANPIX)

Xi Jinpingas ir Vladimiras Putinas (nuotr. SCANPIX)

Žiniasklaidoje pasirodanti informacija skelbia, kad Kinijai pavyko suvaldyti koronaviruso krizę: matomas naujų atvejų ir mirčių skaičiaus mažėjimas, o pasveikusiųjų didėjimas. Kinijos miestuose jau atidarinėjami prekybos centrai, o koronaviruso židiniu tapusi šalis jau siunčia pagalbą ir specialistus į kitas viruso kamuojamas valstybes, pavyzdžiui, Italiją. Skelbiama, kad Kinijoje pasveiko jau 90 proc. koronavirusu užsikrėtusių žmonių.

Kinija

Kinija

Nežinome, kas iš tikrųjų vyksta?

Kinija tvirtina, kad drakoniškomis pramintos priemonės padėjo įveikti virusą: tai ir beveik 60 mln. gyventojų turinčios Hubėjaus provincijos visiškas uždarymas, griežti karantino reikalavimai ir kelionių draudimai, sekimo priemonės.

REKLAMA

Didžiulę masę užsikrėtusių ir sergančių žmonių Kinija bandė suvaldyti statydama naujas laikinas ligonines, kurios išdygdavo vos per keletą dienų.

Virusas Kinijoje

Virusas Kinijoje

Vytauto Didžiojo Universiteto (VDU) profesorius, politologas Šarūnas Liekis naujienų portalui tv3.lt teigė, kad mes susiduriame su labai daug propagandos, informacijos ribojimo, tad negalime tiksliai pasakyti, ar Kinijai tikrai pavyko suvaldyti koronaviruso krizę.

„Mes nežinome, realiai kas vyksta, pasiduodame tam įvaizdžiui, kurį jie formuoja. Kada mes pasiduodame, tai nebūtinai ten viskas vyksta taip gerai“, – tikino Š. Liekis.

Prof. Šarūnas Liekis, Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas (nuotr. vdu.lt)

Prof. Šarūnas Liekis, Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas (nuotr. vdu.lt)

Tačiau, pasak jo, reikia pripažinti, kad tokios autoritarinės valstybės kaip Kinija, kurios pasiruošusios karui, kaupia rezervus ir resursus, investuoja į infrastruktūros kūrimą, tokių būtinų priemonių kaip dujokaukės ar respiratoriai gamybą ir saugojimą. Š. Liekio teigimu, tokios investicijos į galimą krizinę situaciją yra gerokai didesnės nei demokratinių valstybių.

„Yra dvi istorijos pusės. Iš vienos pusės, mes nežinome, kas realiai vyksta. Iš kitos pusės, jų mobilizacijos lygis yra kur kas aukštesnis nei demokratinių valstybių“, – kalbėjo VDU profesorius.

Sistemos subtilybės nesuvaldė viruso

Rytų Europos studijų centro (RESC) vadovo, politologo Lino Kojalos nuomone, vertinimas, kad šalys, kuriose nėra demokratijos, gali efektyviau spręsti tokias krizes, yra gerokai supaprastintas.

REKLAMA

„Reikia nepamiršti, kad viskas prasidėjo pačioje Kinijoje, ji nesuvaldė viruso ir nesuvaldė pirmiausia dėl savo sistemos subtilybių. Tie gydytojai, kurie pradėjo garsiai kalbėti apie tai, kaip žinome, atsidūrė Kinijos saugumo policijos akiratyje. Demokratinėje šalyje ta reakcija į ekspertų nuogąstavimus apie artėjančią krizę, jos potencialą, būtų visiškai kitokia, ir galbūt būtų buvusi suvaldyta jai neįsibėgėjus ir netapus globalia“, – kalbėjo L. Kojala.

Linas Kojala

Linas Kojala

Jis pritarė Š. Liekio minčiai, kad tvirtinimas, kad Kinija jau yra įveikusi koronaviruso krizę, yra sąlyginis, dėl abejotinos oficialios informacijos, kuri atkeliauja iš Kinijos.

„Yra daug diskusijų, kiek koronavirusas iš tikrųjų nusinešė aukų, ypatingai Uhano mieste. Svarstoma, kad oficialiai paskelbti 3,3 tūkst. aukų yra tik lašas jūroje. Patikrinti vieną ar kitą oficialiai skelbiamą teiginį yra pakankamai sudėtinga, nes Kinija nėra pati atviriausia šalis, iš savo teritorijos ji išsiuntė didžiųjų Amerikos leidinių žurnalistus“, – pasakojo politologas.

Vakarai turi nenumoti ranka į ekstra atvejus

Pagal oficialią statistiką, koronavirusas labiausiai palietė ne per pasaulį jį paskleidusią komunistinę Kiniją, bet demokratines valstybes – Italiją, Ispaniją ir Jungtines Valstijas. Ar Vakarų demokratijos buvo nepasiruošusios tokiai krizei, ar nesugebėjo laiku sureaguoti?

L. Kojalos teigimu, Azijos valstybės turi daugiau patirties su panašių lygų protrūkiais, tad natūralu, kad jos jau turi parengtus kovos su pandemija mechanizmus ir procedūras.

REKLAMA

„Kitas dalykas, skiriasi ir kultūros. Reikia pripažinti, kad europiečiams karantinas ir panašios procedūros kultūrine ir savivokos prasme yra gana sudėtingos priemonės. Ir jas įgyvendinant patirties, neskaitant karo laikotarpio, beveik nėra.

Tai pakankamai sudėtinga, kaip ir vyriausybėms priimti tokio pobūdžio sprendimus, kurie reikalauja didžiulių ekonominių aukų. Tos aukos, ko gero, neleido tinkamai šiai pandemijai pasiruošti, nepaisant to, kad ekspertai apie tai įspėjo“, – tvirtino L. Kojala.

Italija dėl koronaviruso protrūkio uždarys visas mokyklas ir universitetus

Italija dėl koronaviruso protrūkio uždarys visas mokyklas ir universitetus

Š. Liekio nuomone, Vakarų demokratijos nebuvo pasiruošusios tokia masto krizei, tad ateityje joms privalu daugiau dėmesio skirti valstybės investicijoms.

„Jos į tai nekreipė dėmesio. Filosofija tokia, kad rinka išspręs visas problemas. Atmestinis požiūris į valstybę priveda prie tokių rezultatų“, – dėstė polotologas.

Tam pritaria ir L. Kojala.

„Demokratinėse šalyse investicijos į potencialias grėsmes visada susiduria su problema, kad tos dienos poreikiai atrodo daug praktiškesni“, – sakė RESC vadovas.

Tačiau, pasak Š. Liekio, tai nereiškia, kad tik autoritariniai ar totalitariniai režimai yra pajėgūs efektyviai spręsti tokių krizių, kaip koronavirusas, problemas. Š. Liekio teigimu, puikiai su tuo susidorojo Pietų Korėja ir Taivanas, kurios yra demokratinės valstybės.

„Vakarų demokratijos turi galvoti apie ekstra atvejus, turi turėti daugiau resursų“, – aiškino VDU profesorius.

Grėsmė demokratijai?

Yra nuogąstavimų, kad griežtos karantino sąlygos demokratinėse valstybėse gali išlikti ir nuslūgus koronaviruso bangai, o tuo pasinaudos plačių galių siekiantys politikai.

REKLAMA

Pirmuoju tokio nuogąstavimo pranašu galima laikyti Vengriją, kurioje parlamentas patvirtino įstatymo projektą, suteikiantį premjerui Viktorui Orbanui naujų plačių įgaliojimų, kurie, kaip tvirtina jis pats, būtini grumiantis su naujojo koronaviruso pandemija.

Pagal naująjį projektą, vykdomoji valdžia galės neribotam laikui pratęsti nepaprastąją padėtį. Dokumente taip pat numatomas laisvės atėmimas iki penkerių metų asmenims, skleidžiantiems „melagingas naujienas“ apie virusą ar apie kovos su juo priemones. Kritikai nuogąstauja, kad ši nuostata neigiamai paveiks žiniasklaidos laisvę.

Vengrijos premjeras V. Orbanas

Vengrijos premjeras V. Orbanas

Austrų ir vengrų autorius Paulas Lendvai mano, kad V. Orbano sukurta santvarka „iki šiol buvo laikoma „hibridine valstybe“ – nei demokratija, nei diktatūra“, ir iškėlė klausimą, ar naujieji įgaliojimai gali paversti Vengriją „pirmąja ES diktatūra“.

Š. Liekis teigia, kad Vengrijos pavyzdys nepatvirtina fakto, kad demokratijai kai kuriose valstybėse gali iškilti grėsmė.

„Viena, yra, kada V. Orbanas, kaip personažas, kaip diktatoriškų užmojų turintis žmogus, imasi tokių veiksmų. Kita, kai demokratinės valstybės praplečia savo galias demokratinėmis priemonėmis ir užtikrina piliečių gerovę. Tame nėra nieko blogo“, – kalbėjo Š. Liekis.

Profesoriaus teigimu, šiuo metu žmonės nori ne „tvirtesnės rankos“, o daugiau valstybės dalyvavimo ir to, kad valstybė vykdytų savo konstitucinius įsipareigojimus piliečiams.

L. Kojala, visgi, įžvelgia iššūkius dabartinėje situacijoje. Jo teigimu, šiuo metu, esant koronaviruso grėsmei, suprantama, kad valstybės prisiima daugiau galios ir priskiria naujų suvaržymų savo piliečiams negu įprasta.

REKLAMA

„Bet didysis klausimas – ar situacijai normalizavusis ir esant suvaldytai, tos priemonės, kurios buvo taikytos, taip pat žengs kelis žingsnius atgal. <...> Labai svarbu, kad visi dabartiniai sprendimai, kurie yra adekvatūs situacijai, turėtų tą saulėlydžio nuostatą, kad po kurio laiko, tos priemonės būtų atšaukiamos ir netaptų nauja norma. Nes tuomet, nebūtinai pačiai demokratijai, bet pilietinėms laisvėms kiltų tam tikrų iššūkių.“, – samprotavo politologas.

Tačiau, L. Kojala pažymi, kad, jo nuomone, demokratinės šalys yra pakankamai atsparios šioms grėsmės, nes jose informacija apie pačią ligą, jos plitimą, priemones, kovojant su ja, yra lengvai prieinama, o valdžios sprendimus piliečiai gali viešai kritikuoti.

„Tuo metu tose šalyse, kur atskaitomybė visuomenei yra daug mažesnė, yra rizika, kad jos taps dar labiau kontroliuojamos ir apie tai kalbės išorės veikėjai, o ne žmonės viduje, nes jie tam apskritai nebeturės galimybių“, – svarstė L. Kojala.

Rimas
2020-04-25 10:04:01
Geresniu melagiu ir vagiu nei musu politikai nera
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Lukas 2020-04-25 14:24:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Krizė pizė   ATSAKYTI
kazimyras 2020-04-25 11:26:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ne visi mato ir supranta pandemijos suvaldima Lietuvoje.Konservatoriai izvelgia vienaip valstieciai teigia viskas gerai.Protingi pilieciai vadovaujasi gyditoju nuomone,o ne politiku.O del KinijosKaip sako dastisku priemoniu,tai yra nuomone tu zmoniu kuriems vaidenasi komunistu smeklos.   ATSAKYTI
Autoriui 2020-04-25 11:03:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žemas lygis    ATSAKYTI
JUOZAS 2020-04-25 10:34:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
NA KAM REIKEJO VENGRIJA DAR GI LENKIJA GAL CEKIJA PRIIMTI I EUROPOS SAJUNGA TEGU JOS TVARKOSI JAS AS ISMESCIAU IS EU O IR KITU DAR RAGINA TU SLAVISKU KAIP HORVATIJA JU NEREIK   ATSAKYTI
Nu jo 2020-04-25 22:56:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jau greičiau iš Eurosojūzo išmes tokius kaip tu, nei Vyšehrado šalis. Jos sudaro rimtą bloką, be to, priešingai nei Pietų Europa, yra stabiliai augančios, nepraskolintos. Jei Vyšehrado šalis išmestų, tai Eurosojūzui būtų galas - netektų mokios rinkos, stabilumo, augimo. Ir dar informacija mažesnio proto broliams.Kada Vengrija tapo "nedemokratiška"? Ogi kai atidavė visas skolas TVF ir pareiškė, kad daugiau iš jų nesikolins ir pagal jų dūdą nešoks. Mes, deja, galim tik pasvajoti apie politikus, kurie gintų mūsų, o ne globalistų interesu,   
Hi 2020-04-25 10:24:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pilna Lietuva melagių ir apsisaukeliu geradarių. Bet visi krauna į savo kišenę.    ATSAKYTI
LIUDAS 2020-04-25 10:23:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
KO JUS TIKIT TOKIOM KAIP SIAURAAKIU VALSTYBEI AR RUSISKOM VALSTYBEM TAI JUK KINIJA IR UZNESE TA VIRUSA O JI KAIP DRAUGAI JU RUSELIAI TAI MELAGIU LIEZUVIU SAIKOS GREIT PASIRODYS DAR NE TO NA MELUOJA O PERJUOS TURI KITI KENTETI JUS TADA TOKIE PAT ZULIKAI   ATSAKYTI
Jomajo 2020-04-25 10:14:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai jie pinigus nevagia taip atvirai o kad jūs pavidite tai čia kitas reikalas, kai algos kyla per virusą ir pinigai plaunami tai seimūnu arkliukas, kol pinigus nepraplaus virusas iš Lietuvos neišeis    ATSAKYTI
Rimas 2020-04-25 10:04:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Geresniu melagiu ir vagiu nei musu politikai nera   ATSAKYTI
Cha 2020-04-25 10:02:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vakarų demokratija....cha cha cha   ATSAKYTI
Mikalda 2020-04-25 08:46:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Na, reikėtų tiksliau kalbėti. Kai kurioms valstybėms sekasi tiesiog geriau meluoti. Ir Kinija su Rusija čia tikri šempionai.   ATSAKYTI
Nu jo 2020-04-25 07:50:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kai neskelbi info, tai ir geriau valdai.... labai paprasta... ir nereikia cia blevyzgot...   ATSAKYTI
Doli 2020-04-25 07:26:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Aciu autoriui, dvaro "politikams" liekiui ir jojalai, kad mane informuoja, kuri salis "demokratine", kuri autoritarine. Matot, vidurine as baigus, tai zinau ir be jusu.
Ir jusu "ismintis" tuo ir baigiasi. Kadangi as gyvenu "demokratineje" valstybeje, tai leiskit man isvadas daryt paciai. Nes atrodo, kad jus ne zurnalistai, o demagogai.   ATSAKYTI

Top Video

„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
DABAR RODOMA
Per Vyriausybės posėdį užsirūkusiam finansų ministrui – Skvernelio prašymas
REKLAMA
Ligoninė (nuotr. Fotodiena.lt)
Daug nerimo ir kritikos gydytojų bendruomenėje sukėlęs sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimas dėl rekomendacijos keliose įstaigose dirbantiems medikams ...
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
Baltijos šalyse iki sekmadienio iš viso patvirtinta 4493 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų, rodo BNS iš oficialių institucijų surinkti duomenys. Lietuva: patvirtinti ...
Aly­taus ko­le­gi­jos di­rek­to­rė D. Remeikienė at­leis­ta iš pa­rei­gų, bet lai­ki­nai jai va­do­vauja (tv3.lt fotomontažas)
Po teismų maratono ir beveik metus trukusio nedarbingumo gegužės pirmomis dienomis į darbą grįžusi Alytaus kolegijos direktorė Danutė Remeikienė buvo atleista iš pareigų, nes ...
Sovietinė medicina (nuotr. Wikipedia)
Prievarta gydomi alkoholikai, psichiatrinėse kenčiantys demokratijos mylėtojai ar venerinių ligų ligoninėje užstrigę hipiai sovietmečiu niekam nekėlė nuostabos. Gydyti per ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Praėjus daugiau nei mėnesiui nuo politinės kampanijos pradžios, partijų ir atskirų kandidatų rinkimų sąskaitos yra tuščios arba papildytos tik nuosavomis lėšomis. Remiantis ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų