Nausėda kalba apie valstybinį banką: sprendimai – po Seimo rinkimų

Valstybinis komercinis bankas Lietuvoje įmanomas, tačiau sprendimas dėl jo įsteigimo galėtų būti tik po rudenį vyksiančių Seimo rinkimų, sako prezidentas Gitanas Nausėda. 

Gitanas Nausėda  (Fotobankas)

„Manau, kad dabar, kai liko nedaug laiko iki rinkimų, tai būtų sudėtinga šitą procesą pajudinti tiek, kad jis taptų negrįžtamu, bet, atsižvelgiant į tai, kokią valdančiąją koaliciją turėsime ir koks bus jos požiūris į valstybinio komercinio banko idėją, iš karto jai pradėjus savo veiklą prie tų klausimų grįšime ir vertinsime visas minėtas alternatyvas ir apsispręsime, ar reikalinga tai Lietuvai, ar ne“, – trečiadienį transliuotame interviu LNK televizijai sakė G. Nausėda.

Šalies vadovas be kita ko pabrėžė, kad tokio banko, kuris paskatintų konkurenciją, bet būtų brangus malonumas, idėja turi būti plačiai aptariama, o taip pat analizuojamos ir kitos alternatyvos. 

„Nenoriu, kad susidarytų įspūdis, kad turėtume judėti vėl link smulkių ir pakankamai nestabilių bankų, bet tikrai nesame išnaudoję viso savo potencialo, kad konkurencijos Lietuvos bankų sistemoje būtų daugiau. Taip, čia nėra vienos panacėjos, nebūtinai turi būti papildomai bankų, kurie čia netrukus ateitų, nors mes ir čia dedame tam tikras pastangas, kad Lenkijos bankai susidomėtų mūsų rinka. Iškėliau valstybinio komercinio banko idėją, bet ji turi būti labai plačiai diskutuojama, įvertinant visas galimas alternatyvas“, – kalbėjo šalies vadovas. 

„Kol kas, matau, kad šita diskusija truputį plokščia, nes kažkas truputį pakalbėjo, ar čia reikėtų paštų skyrius pritaikyti, padaryta išvada, kad gal nereikėtų, nes paštas nepasiruošęs tapti banku. Yra daug alternatyvų: ir veikiančių bankų įsigijimas arba kontrolinių paketų veikiančiuose bankuose įsigijimas, arba naujo banko steigimas, kas, aišku, būtų brangus malonumas. Taip, naujo – valstybinio, arba kuriame valstybė vaidintų didesnį vaidmenį. Tai gali būti ir mišraus kapitalo bankas su valstybės dalyvavimu, pavyzdžiui, Lenkijos kapitalo dalyvavimu“, – pridūrė G. Nausėda. 

REKLAMA

Nagrinėti galimybę sukurti komercinį valstybinį banką Vyriausybei yra pasiūlęs Seimo Biudžeto ir finansų komitetas, pernai atlikęs 2009 metų finansų krizės aplinkybių tyrimą. 

Praėjusį lapkritį Lietuvos banko  valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas teigė, kad norint, jog toks bankas konkuruotų su didžiaisiais rinkos žaidėjais, reikėtų apie 1 mlrd. eurų.

Kritikai teigia, kad valstybinio banko steigimas būtų per brangus, o jo veiklai galėtų trukdyti nederamas politikų kišimasis. 

BNS užsakymu bendrovės „Vilmorus“ pernai gruodį atliktoje apklausoje didesnė dalis šalies gyventojų sakė pritariantys, kad būtų steigiamas valstybinis komercinis bankas. Už tai pasisakė 47,9 proc. respondentų, 20,9 proc. buvo prieš, 31,3 proc. neturėjo nuomonės.


Rašyti komentarą...
S
Saulenis
2020-02-21 14:12:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nejaugi Prezidentas nežino ar nenori žinoti, jog Lietuvos euro zonos (bendros valiutos sąjungos) valstybių bankinio sektoriaus jurisdikcija yra visiškai kitokia negu likusių kitų Europos Sąjungos valstybių narių, ne euro zonos narių bankininkystės jurisdikcijos bei pastarųjų valstybių vykdomos savarankiškos pinigų bei kredito politikos praktikos. Prie šių valstybių grupės, be kita ko, priklauso ir Skandinavijos valsybės, kurių bankai dominuoja mūsų šalyje ir tokiu būdu Lietuva patenka į parodoksalią dualistine ir labai nepalankią jurisprudencinę aplinką teikiant bankinine bei kredito paslaugas. Be to, Prezidento paminėtoji Lenkija kaip ir paminėtosios Skandinavijos valstybės taip pat turi savo nacionalinę valiutą ir vykdo savarankišką pinigų bei kredito politiką ir net negavoja stoti į bendros valiutos sąjungą. Esant tokioms aplinkybėms kviestis Lenkijos bankus ar jų kapitalą į Lietuvą būtų neprotinga, neatsakinga ir net nežinia kam tai būtų naudinga. Nebent Prezidentas galvoja strategiškai - Lietuva po Europos Sajungos bei jos euro zonos reorganizacijos ar likvidacijos (ta padaryti ES lyderiams bei sąjungos šalų narių lyderiams ne kartą oficialiuose susitikimuos yra pasiūlę JAV prezidentas Trampas bei valstybės sekretorius Pompeo) susigrąžina savo nacionalinę valitą litą ir pradeda įgyvendinti savarankišką pinigų bei kredito politiką. Esant tokioks sąlygoms Prezidento siūlymas taptų realistinis, o ne tik paprastas tuščiažodžiavimas ir opimas liaudžiai. Gal Prezidentas ar koks kitas išminčius galėtų visą tai paneigti?
Atsakyti
0

P
Petras
2020-02-20 11:04:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
LR banko valdyba negina LR piliečių interesų. Užsienio bankai sauvaliauja ir išnaudoja vietinius Lietuvos gyventojus. Kam mokesčių mokėtojai išlaiko tokį biurakratinį darinį? Seniai reikalingas savas Lietuvos valstybinis bankas ,dar Paksas pripažino savo klaidą - Taupomąjį banką pardavęs švedams.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų