Prezidentas Gitanas Nausėda nutarė išvengti kelionės į pasaulio Holokausto forumą Izraelyje. Vietoje to šalies vadovas keliauja į Aušvicą, kur taip pat bus pagerbtos Holokausto aukos. Manoma, kad tokį sprendimą prezidentas su komanda priėmė supratę, kad forume daug dėmesio ir erdvės gaus Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, o Lenkijos atstovai negalės tarti nė žodžio. Nepanorę likti tik statistais Lenkijos ir Lietuvos vadovai nutarė aplenkti Izraelį. 

 (nuotr. SCANPIX)

(nuotr. SCANPIX)

Apžvalgininkai sako, kad toks prezidento sprendimas yra suprantamas, kelionė į Lenkiją – pateisinama. Kalbama ir apie tai, kad Rusija ir Izraelis pastebimai suartėjo, nors yra nuomonių, kad tai – meilė iš išskaičiavimo, kuri baigsis tada, kai abi šios šalys viena kitai politiškai bus nebenaudingos. 

Nevykimas suprantamas 

Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojas Bernardas Ivanovas įsitikinęs, kad kontekstas siekiant santarvės istoriniais klausimais yra nepalankus. Pagrindinis kliuvinys, pasak specialisto, Rusijos prezidento Vladimiro Putino retorika bandant pateisinti buvusius karo nusikaltimus, kaip antai Molotovo-Ribentropo paktą. 

REKLAMA

Paskutiniais mėnesiais V. Putinas kaip tik ir aiškina, kad Molotovo-Ribentropo paktas buvo didžiulė sėkmė, o Lenkija beveik kaltinama užpuolusi nacistinę Vokietiją, dalinusis Čekoslovakiją. Sklinda pritempta, agresyvi ir melaginga retorika. O Izraelis dėl politinių priežasčių bando Rusiją išlaikyti savo politinėje orbitoje. 

Bernaras Ivanovas (Facebook.com nuotr.)

Bernaras Ivanovas (Facebook.com nuotr.)

Izraelis supranta, kad V. Putinui labai reikia tarptautinės tribūnos iš kurios jis gali skelbti savo melagingą retoriką. Ten bus šmeižiami mūsų kaimynai, o ir mes. Žinoma, važiuoti ten ir būti statistais neprasminga. Pats Holokaustas tiesiogiai labiausiai susijęs su Aušvico tragedija, jo išvadavimas yra susijęs su minėjimo diena. Todėl vykimas į Aušvicą yra prasmingas ir logiškas. Politiškai ir istoriškai yra visiškai pagrįstas. Šia prasme džiugina ir kitas dalykas, politinio solidarumo momentas su Lenkija. Svarbu su Lenkija išstoti bendrai, formuoti bendrą poziciją, oponuoti Rusijai“, – sakė B. Ivanovas. 

Anot jo, pasirinkimas vykti į Lenkiją yra logiškas ir teisingas. Komentuodamas Izraelio ir Rusijos santykius, jis tikino, kad Izraelį sunku panaudoti savo politiniais tikslais. 

„Izraelio pozicija Rusijos atžvilgiu nėra visiškai nuoširdi. Reikia suprasti, kad, tarkime, Rusija yra paėmusi Izraelio pilietę įkaite ir nuteisusi už kelis gramus hašišo. Manoma, kad Rusija tai padarė siekdama atgauti vieną iš savo hakerių, kurį žydai norėjo išduoti amerikiečiams. Mainams nepavykus mergina sėdo į kalėjimą Rusijoje, o Izraelis siekia ją išvaduoti. Visi reveransai yra susiję su „einamaisiais“ klausimais. Strategiškai Izraelis ir Rusija nėra vienoje barikadų pusėje“, – sakė politologas. 

REKLAMA

Izraelis išnaudoja situaciją 

Apžvalgininkas Kęstutis Girnius sako, kad Lietuvos santykiai su Lenkija gerėja, o Rusijos prezidentas ėmė kaltinti lenkus nebūtais dalykais, todėl šios priežastys galimai lėmė Lietuvos prezidento sprendimą vykti į Lenkiją, o ne į Izraelį. 

„Nemanau, kad Izraelis gali supykti. Nėra taip, kad Lietuva atsisako dalyvauti renginyje, tiesiog ten nevyksta prezidentas. Jis nutarė jas pagerbti kitur ir Aušvicas, ko gero, yra tinkamesnė vieta nei Izraelis. Galima kelti klausimą, ar pats Izraelis panaudoja Holokausto paminėjimą saviems politiniams sumetimams. Paskutiniu metu jų santykiai su Rusija yra itin geri, juos mėginama stiprinti, o pati Izraelio valstybė politinį klausimą įtraukia į Holokausto minėjimą, ko neturėtų daryti“, – svarstė K. Girnius. 

Kęstutis Girnius

Kęstutis Girnius

Jis įsitikinęs, kad Rusijos ir Izraelio draugystė yra gerai apskaičiuota. Yra asmeninių Benjamino Netanjahu ir Putino santykių momentas, taip pat tai, kad Rusija yra Sirijoje, o tai labai aktualus klausimas Izraeliui. 

Rusija ir Izraelis turi sąlyčio taškų

Politologas Linas Kojala sako, kad Rusija turi daug sąlyčio taškų su Izraeliu, tai ir Holokaustas, kiti istoriniai momentai. Geopoliškai Rusija taip pat reikšminga Izraeliui. 

„Siekiant apriboti Irano įtakos plėtrą Izraelio pasienyje ir stengiantis išvengti Irano priartėjimo prie Izraelio. Čia Rusija atlieka svarbų vaidmenį, nes yra Sirijoje. Taigi, sąlyčio taškų yra daug ir įvairių, vienas iš jų – istorinis. Tiesa, tai nereiškia, kad tos šalys yra artimiausios sąjungininkės ir visur žengia kartu. Izraeliui svarbiausias sąjungininkas yra JAV ir tai akivaizdu žvelgiant į platesnius klausimus“,– sakė L. Kojala. 

REKLAMA

Anot jo, Izraelyje gyvena daug išeivių iš Sovietų Sąjungos, Rusijos, todėl yra kultūrinių, geopolitinių saitų, bet jie nėra artimi sąjungininkai. 

Jis tikino, kad Lietuvos prezidento nevykimas į Izraelį yra apgalvotas taktinio lygmens sprendimas, tragedija paminima kitame formate ir Lietuva ten dalyvaus. Tema nėra pamiršta, bet formatas – kitas. 

Užsienio politikos apžvalgininkai taip pat svarsto, kad Rusija galimai siekia įterpti pleištą tarp Lenkijos ir Izraelio, o taip nutikus ir pasėti nepasitikėjimą tarp Lenkijos ir JAV, nes ši yra sena ir artima Izraelio sąjungininkė. 

 I. Šimonytė pristatė užsienio politikos gaires

I. Šimonytė pristatė užsienio politikos gaires

Vienas iš forumo Jeruzalėje organizatorių ir rėmėjų yra Moshe Kantoras – Kremliui artimas milijardierius ir įtakinga figūra Rusijos žydų bendruomenėje. Jis taip pat yra Europos žydų kongreso (EJC) prezidentas.

Pasak lenkų politologo Marcino Zaborowskio, V. Putinas turi nemažai draugų tarp Izraelio ir Rusijos žydų, daugelis kurių yra įtakingos figūros, pavyzdžiui, Avigdoras Liebermanas, buvusioje Sovietų Sąjungoje gimęs Izraelio nacionalistinės partijos „Yisrael Beitenu“ („Izraelis – mūsų namai“) vadovas. 

Draugystė su V. Putinu svarbi ir Izraelio vyriausybės vadovui Benjaminui Netanyahu, nes šiam reikia pelnyti daugelio buvusioje Sovietų Sąjungoje gimusių izraeliečių simpatijas prieš kovą vyksiančius visuotinius rinkimus, kurie labai svarbūs jo politiniam išlikimu

Jeruzalės Holokausto memoriale ir muziejuje „Yad Vashem“ vyksiantis forumas skirtas paminėti Aušvico nacių mirties stovyklos, kur buvo nužudyta 1,1 mln. žmonių, išvadavimo 75-ąsias metines. Ši Holokausto vieta yra tapusi nacistinės Vokietijos vykdyto genocido, kurio aukomis tapo apie 6 mln. Europos žydų, simboliu.

REKLAMA

Renginyje, kurio vienas iš organizatorių yra artimas Kremliaus sąjungininkas, dalyvaus ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Prancūzijos vadovas Emmanuelis Macronas, Jungtinių Valstijų viceprezidentas Mike`as Pence'as. 

Tuo metu sausio 27-ąją buvusioje Aušvico-Birkenau nacių mirties stovykloje pietiniame Osvencimo mieste rengiama oficiali ceremonija jos išvadavimo 75-osioms metinėms paminėti. Renginyje kalbą pasakys ir Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda.

xxL
2020-01-23 10:08:10
Palaikau Lietuvos prezidento sprendimą nevykti į Holokausto aukų minėjimo farsą, kuriame dalyvaus Hagos tribunolo vertas nusikaltėlis putinas.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
ARVYDAS 2020-01-25 13:37:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gyvuliniuose traukinių vagonuose tūkstančiai,įšalusių į ledą lietuvių tremtinių lavonai.1941.Kremliaus komisarai žydai,Stalinas- žydas.   ATSAKYTI
siaip 2020-01-25 14:30:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Stalinas buvo gruzinas, o lansbergis zydas.  
Odenas 2020-01-25 08:17:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tuoj Putinas į Haga bus vežamas už numušta lėktuvą už susprogdintus namus ,Putinas teroristas nr 1 ,Putino draugai teroristinės ir diktaturines šalys    ATSAKYTI
Gerų draugų źydai rado 2020-01-24 11:14:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Rusai mėgsta lietuviams prikišti dalyvavimą žydų žudyme. Tačiau Rusijos istorijoje niekur nerasite faktų, kad okupuotoje Rusijoje su žydais buvo susidorojama "pogolovno". Rusijos teritorijoje buvo sudaryta 170 rusų policijos bataljonų kurie užsiėmė žydų genocidu. Pasak (Aleksandr Šulman " Xolokost v Rossii") "nepomernoe količestvo mestnyx donosili na evrejev, grobė žydų turtą, bendradarbiavo su okupantais. 1942 m gale buvo arti milijono rusų "savanorių". RF teritorijoje veikė 41 stambūs getai ir daug smulkių. Getus saugojo išimtinai rusų policajai iš vietinių. Rostove prie Dono, Jeiske, Piatigorske, Voroneže, Leningrado srityje žydai buvo sunaikinti pirmosiomis okupacijos dienomis. Izraelio ambasadorius Rusijoje F. Milman kalboje pasakytoje konc. lagerių išlaisvinimo 60 tyje :Aš negaliu suprasti, kodėl Rusijos istorijos vadovėliuose nutylimas holokaustas Rusijoje? Beje Lietuvoje daug kas gelbėjo žydus, Rusijoje- tokių nebuvo.    ATSAKYTI
Praeive 2020-01-23 16:20:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Qundo un asino non vole lavorare,tutte le scuse va ha trovare.   ATSAKYTI
donna 2020-01-23 16:44:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
maaaa da quanto parli giusto:)))))))  
Italiano 2020-01-24 11:25:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sei una brutta scimmia!!!  
manau 2020-01-23 15:03:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Izraelyje bus ne tik Putinas. Bus ir kitu valstybių vadovai. Tiesiog nera šeimeninko nevažiuoja ir vasalai !!!   ATSAKYTI
KESTAS 2020-01-23 14:49:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
GERAI KAD NEVAZIUOJA DAR PUTINAS UZVES KINU LIGA UZKRECIAMA SAVO DRAUGU GERAI NERA KO CIA VAZIUOTI   ATSAKYTI
KESTAS 2020-01-23 14:47:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
RUSU DIKTATORIUS KUR VAZIUOJA GERAI KAD NAUSEDA NEVAZIUOJA DAR PUTINAS UZVES SAVO DRAUGU UZKRECIAMA LIGA IS KINIJOS GREIT JU LIKS TIK PUSE   ATSAKYTI
Chhaa 2020-01-23 13:46:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Niekas Izraelyje to Nausėdos ir nepasiges   ATSAKYTI
Antanas 2020-01-25 11:21:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O ji kas nors pražysta   
proto ubage... 2020-01-23 13:23:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
galvok ka rasai........   ATSAKYTI
Raimis 2020-01-23 12:47:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pasikartokite istorija,besmegeniai.   ATSAKYTI
Stebėtojas 2020-01-23 10:53:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Niekaip nesuvokiu, kuo čia dėtas Izraelis?! Ten juk nebuvo vykdomas joks genocidas!!! Na, gal tik palestiniečių, bet čia jau visai kita tema, neturinti nieko bendro su Holokaustu. Tai kokio velnio tie valstybių lyderiai raunasi į tą Izraelį?! Nonsensas!   ATSAKYTI
Raimis 2020-01-23 12:56:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kokia tauta gyvena Izraelija.Jie turi teise mineti.  
HANSAS 2020-01-23 22:43:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
.... Tai gi Jūs, tur būt, ir į gimtadienius vykstate ne sveikinti, o iš išskaičiavimo...   
xxL 2020-01-23 10:08:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-17
Palaikau Lietuvos prezidento sprendimą nevykti į Holokausto aukų minėjimo farsą, kuriame dalyvaus Hagos tribunolo vertas nusikaltėlis putinas.   ATSAKYTI
Margarita 2020-01-23 11:08:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Labai teisingai pasakyta. Pagarba jums!  
monia 2020-01-23 16:46:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Teistybę sakai, palaikau ir aš Prezidento apsisprendimą šioje situacijoje  

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
Lietuvoje perkami negendantys produktai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Naujienos apie plintantį koronavirusą kelia nerimą ir Lietuvoje, ypač, kai jau aišku, kad šalyje turime pirmąjį žmogų, užsikrėtusį šia liga. Pokalbis apie tai, kaip suvaldyti ...
Punios šilas (nuotr. Organizatorių)
Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį sakė, kad jam didelį nerimą kelia miškų kirtimas miestuose, ir sukritikavo aplinkos ministrą dėl Punios šilo situacijos. „Aš šiandien ...
Pasienyje stiprinama patikra (nuotr. Raimundo Maslausko)
Naktį į ketvirtadienį paskelbus apie pirmąjį koronaviruso atvejį Lietuvoje, šalies valdžia pradėjo stiprinti prevencinius veiksmus, kurie padėtų suvaldyti koronaviruso plitimą ...
Ramūnas Karbauskis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Lietuvoje nustačius pirmąjį koronaviruso atvejį, į posėdį susirinkusios valdančiosios partijos paragino išlaikyti rimtį ir informavo apie atšaukiamus partinius renginius.
Gitanas Nausėda  (Fotobankas)
Patvirtinus pirmą koronaviruso atvejį Lietuvoje, prezidentas Gitanas Nausėda paragino žmones išlaikyti rimtį ir laikytis oficialių rekomendacijų. „Išgirdome apie pirmąjį ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų