Vytautas Landsbergis tvirtina, kad Astravo atominės elektrinės (AE) statyba prie pat Vilniaus yra pasityčiojimas iš Lietuvos. Profesoriaus nuomone, šalis toliau turi aktyviai priešintis elektrinei, tačiau šalies valdžia turėtų pasiruošti ir blogiausiam scenarijui.

Vytautas Landsbergis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Vytautas Landsbergis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Seimo nario, konservatoriaus Žygimanto Pavilionio suorganizuotojo spaudos konferencijoje „Visuomenininkai imasi taikaus pasipriešinimo prieš Rusijos-Baltarusijos atominę elektrinę sąjūdžio inicijavimo“ dalyvavo Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai: profesorius Vytautas Landsbergis, Nijolė Oželytė ir Mečys Laurinkus bei politologas Raimundas Lopata.

Spaudos konferencija

Spaudos konferencija

Spaudos konferencijos pristatytas 21 žmogaus pasirašytas specialus dokumentas-memorandumas dėl būtinybės burtis, rengti visuomeninį pasipriešinimą prieš Rusijos-Baltarusijos atominės elektrinės grėsmę tiek Lietuvai, tiek visai Europos Sąjungai.

Imperija nesustos

Ž. Pavilionis sakė, kad kova su Astravo AE prasidėjo labai seniai.

„Surinkome daug piliečių parašų, priėmėme reikalingus įstatymus, kad užkardytume elektros pirkimą. Bet tai tik formali pusė. Dabar mes norėtume sutelkti visas įmanomas jėgas įgyvendinimui. Pirmiausia, kad visa Europos Sąjunga įsiklausytų“, – kalbėjo politikas.

REKLAMA

Pasak jo, Europos Sąjunga turi neleisti Astravo AE pradėti veikti. Ž. Pavilionis tvirtino, kad Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda yra vienintelis, kuris kelia šį klausimą visos Europos Sąjungos lygmeniu, bet į šią veiklą turi įsijungti ir visuomenininkai, ir žurnalistai, ir politikai.

„Imperija tikrai nesustos, jei mes nesujungsime savo jėgų“, – teigė konservatorius.

Kvietė Lietuvą apsispręsti

V. Landsbergis teigė, kad tai gyvybinis Lietuvai klausimas.

„Jo egzistencinis gyvybiškumas nėra iki galo suvokiamas“, – sakė profesorius.

Pasak jo, Lietuva ir Europos Sąjunga yra užpultos.

„Arba ginamės, arba ne. Arba tik imituojame gynybą, kad nesupyktų kunigaikštienė Marina Aleksejeva“, – samprotavo V. Landsbergis.

Profesoriaus tvirtinimu, kad šią situaciją sukūrė Kremlius, norėdamas įsitvirtini regione, plėsti savo energetinę ekspansiją ir taip nubausti Lietuvą už nepriklausomybę.

Pasak jo, iš visų vietų, kuriose galėjo atsirasti atominė elektrinė, Kremlius nurodė statyti ją netoli Vilniaus.

„Tai keršto veiksmas“, – įsitikinęs V. Landsbergis.

Vytautas Landsbergis

Vytautas Landsbergis

Profesoriaus nuomone, tai grėsmė lietuvių tautai ir jos ateičiai. Anot jo, guostis, kad dar nežuvome – naivu.

„Jau žūstame pritardami, kad tai leistina. Turime sakyti, kad tai neleistina. Mes nesutinkame“, – dėstė politikas.

V. Landsbergio sako, kad iš Lietuvos yra tyčiojamasi dėl šalies bejėgiškumo.

„Tą patyčią kuria stipresnis, kuria prievarta, nes jaučiasi nestabdomas ir nebaudžiamas. Ir dar su pasimėgavimu“, – kalbėjo profesorius.

REKLAMA

Anot jo, Astravo AE bus pragaištinga nelaimė ne tik Lietuvai, bet ir Baltarusijai.

„Tai paskutinė proga išgelbėti Baltarusiją nuo išnykimo deržavos pilve su amžina skola ir visiška priklausomybe visais atžvilgiais nuo Kremliaus valdovų“, – sakė V. Landsbergis.

Profesorius tvirtino, kad Lietuva gali aktyviai nesutikti su elektrinės veikla ir rengtis blogiausiam scenarijui.

„Rengiant savo žmones ir visuomenę, kad gyvensim šitos grėsmės akivaizdoje. Turime parodyti savo ištvermę. <...> Nesame tik avinėlių tylėjimas. Nesutinkame, kaltiname nežmogiškumu ir keliame reikalavimą – <...> vieta turi būti kita. Šita vieta neleistina“, – mano jis.

V. Landsbergis tikisi, kad visuomenininkų susivienijimas sutelks ne tik Lietuvos, bet ir Europos Sąjungos visuomenę.

„Apsispręsk, Lietuva – toks mūsų kvietimas“, – pasakojo profesorius.

Vytautas Landsbergis

Vytautas Landsbergis

Astravas dar nepastatytas

Buvęs ambasadorius M. Laurinkus sakė, kad V. Landsbergis vos ne vienintelis kovoja prieš Astravo atominę elektrinę.

„Kova yra teisinga ir ne beviltiška“, – įsitikinęs M. Laurinkus.

Anot jo, atominės elektrinės startas yra visą regioną keičiantis įvykis. M. Laurinkaus nuomone, Lietuva per vėlai suvokė grėsmę, bet neverta gręžiotis į praeitį ir ieškoti kaltų.

„Lietuvoje yra nevieninga nuomonė dėl šito. <...> Matyt, dėl to reikia susirūpinti, kad ji turėtų būti vieningai, kai yra tokia grėsmė“, – kalbėjo buvęs ambasadorius.

M. Laurinkus pritarė visuomenininkų susivienijimui, kuris vieningai vykdytų veiklą, susijusią su pasipriešinimu Astravo AE.

REKLAMA

Mečys Laurinkus

Mečys Laurinkus

Politologas Raimundas Lopata sakė, kad Vyriausybėje vyrauja nuomonė, kad Astravo AE pastatyta ir negalima nieko padaryti. Tačiau, anot jo, Europos Sąjungos sostinėse nieko nėra žinoma apie šią elektrinę ir tai rodo Lietuvos diplomatinio korpuso neveiksnumą.

„Nuomonė, kad Astravas jau pastatytas yra klaidingas. <...> Pastatytas tik vienas ketvirtadalis Astravo atominės elektrinės, tik vienas reaktorius. Rusai planuoja pastatyti dar tris“, – kalbėjo R. Lopata.

Politologo nuomone, būtina vykdyti diplomatinę politiką, kuri įtrauktų šį klausimą į visos Europos Sąjungos saugumo politikos darbotvarkę.

„Matėm Alytų ir matėm „Grigeo“, kaip buvo susidorojama su šitom problemom. Čia ne tokio pobūdžio problema. Čia bus visko“, – apie Lietuvos pasiruošimą nelaimėms kalbėjo R. Lopata.

Anot jo, dėmesys turi būti išlaikytas keliomis kryptimis – siekti, kad Lietuvos Vyriausybė būtų pasiruošusi prisijungti prie Vakarų Europos tinklų anksčiau nei 2025 m., kurti nepriklausomą monitoringo sistemą, kuri sektų, kas vyksta ore, vandenyje, Nemuno ir Neries upėse, rengti įstatymą dėl branduolinės gynybos išlaidų atlyginimo, kas nelaimės atveju padengs šias išlaidas.

„Sveikiname šį susibūrimą ir tikimės, kad išsakomos mintys suras atgarsio tautoje“, – teigė R. Lopata.

Raimundas Lopata

Raimundas Lopata

N. Oželytė tvirtino, kad artėja Kremliaus režimo galas ir korupcija pasiekia tokius mastus, kurios sunkiai įmanoma suvokti.

„Tai driokstelės. Nes ką daro rusai, <...> tai driokstelės. O tada neliks nieko – nei mano namų, nei mano vaikų, nei ateities, nei Lietuvos. Man tai stipriai nepatinka“, – kalbėjo signatarė.

REKLAMA

Nijolė Oželytė

Nijolė Oželytė

N. Oželytės nuomone, susivienijimas bus geras pretekstas pakelti jaunimo savimonę kurti savo gyvenimą ir paskatinti prie judėjimo prisijungti Europos jaunimą.

Seimas anksčiau yra priėmęs įstatymą, draudžiantį pirkti elektrą iš nesaugių jėgainių. 2017 metais Seimas pripažino, kad Astravo AE yra nesaugi ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai.

Baltarusija atmeta Lietuvos priekaištus, kad statoma elektrinė yra nesaugi.

Marija
2020-01-15 12:07:42
kada jau jis baigs šiurpinti Lietuvą,,,
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Simonas 2020-01-17 17:37:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Būkime biedni, bet principingi   ATSAKYTI
Lietuvos gyventojas 2020-01-16 21:56:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai kur Lanzbergis buvo kai jie ruošėsi statyti ,tikėjo juk galėjo važiuoti į Baltarusiją ir kalbėti su Lukašenka dėl elektrinės .o dabar kirsina žmonės su savo nesamonem   ATSAKYTI
Vytautas 2020-01-16 19:13:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Profesorius V. Landsbergis iš prigimties yra revoliucinierius.Jam patinka organizuoti įvairias akcijas, judėjimus,leistis į avantiūras, jeigu kas nors nepavyksta ką jis sugalvojo tai būtinai apkaltins tautą ir ją pažemins jam budingais žodžiais. ,tuo pačiu susireikšmins ir primins pasauliui, kad jis dar turi gero ūpo. Buvo toks eksportojamas revoliucinierius E. Če Gevara. Mes taip pat galėtume tokius revoliucinierius paskolinti Rusijai. Gal jis ten suorganizuotu revoliuciją ir nuverstų Putiną ir Rusijoje padarytų tvarką ir demokratiją.
O jeigu iš tikrųjų su Astravo atomine elektrine reikia kovoti ir čia jo kalbos dėl uždarymo yra gal kiek pavėlotos ir nieko nebe padarysime,bet tylėdami nieko nepasieksime. Jeigu mes Tąklausimą kelsime ES ir kitam pasauliui mes tikrai galime išsireikalauti ,kad Atravos elektra mums būtų tiekiama už dyką arba gauti kompensaciją visoms mūsų tautos ateinančioms kartoms . Pavojus tikrai yra ir reikia rimtų garantijų dėl mūsų ateities   ATSAKYTI
Skaiciau ka tik 2020-01-16 17:30:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Skaiciau ka tik kad ir gerbiama profesoriu teis teisme Amerikoj uz Snoro banko isgrobstymo organizavima. Ir Kubiliu, ir Simonyte ir musu Dalia. Ir gerbiamas Nauseda dalyvavo toje nusikalstamoje veikoje. Kaip mums truks ju sedinciu kslejime Amerikoj!   ATSAKYTI
Vilnietis 2020-01-16 17:24:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na jei ir nepirksime tos pigios elektros elektrines saugumas nepasikeis i jo vadinamos gresmes irgi nesumazes. Bet uztat suplones zenkliai musu pinigines jei pirksime brangia tegu ir aukstos morales elektra. Tik visiski durniai siuo atveju nori brangios elektris kai galima pirkt pigios. O durnius senoveje ir baznycioje musdavo ir ismesdavo lauk.   ATSAKYTI
Eee e 2020-01-16 17:17:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kur jis buvo kai buvo dar tik sprendziama kur statys reikejo vaziuot pas putina tartis kad statytu Ignalinoj.   ATSAKYTI
Baisu 2020-01-15 22:47:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ko nerimsta tas bjaurybė senis ? Tik sėdėtų ir tylėtų, nes jis labiausiai kaltas dėl nustekentos Lietuvos. Karksi kaip varna ! Brrr...   ATSAKYTI
Adoma 2020-01-15 22:00:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kiek dar tas senis kalbes nesąmones Uzdarykit ji i durnyna.Jam jau milijonai spaudzia smegenys.Europa tai yra USA liepe uzdaryt Ignalinos AE, kad pirktu elektra brangiai.Dabar pradeda aiskint Baltarusiam kaip gyvent ko lendate ne i savo darza.Jie jums neaiskina kaip gyvent.Baikit zmones gąsdinti pensininkai nupuse   ATSAKYTI
Agentas dedule 2020-01-15 20:53:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Idomu kiek euru is soroso gauna kd taip smarkiai loja   ATSAKYTI
Runkelis 2020-01-15 18:14:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ko tu zmogau nerimsti.Leisk Lietuvos zmonem spresti patiems uz save.Jei tu sava jau laikai zuvusiu,tai nemanyk kad ir kiti taip mano.Na tiek to,susirink ada gyvas likusias megstasias baretes ir pyrmin,Nugriauk Astrova.Sekmes senuk.   ATSAKYTI
Atomas 2020-01-15 18:06:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Keisciausia tai,kad milijardai kainuoja isimti kasetes ir sudeti i konteinerius.Na sito tai as nesuprantu.!Ar bent viena kasete jau isimta.Butu stalino laikai ,visi tie veikejai jau butu susaudyti.Ar gali tie veikejai zmonems paaiskinti kas padaryta,kiek tai kainavo ir ka jie dar turi daryti.   ATSAKYTI
Juozas 2020-01-15 17:31:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Lansbergis.ira.muzikos.o
.ne.elektrinių.profesorius   ATSAKYTI
Antanas 2020-01-15 20:16:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ir tai TARYBŲ SĄJUNGOS suteiktas vardas ir neaišku už ką????  
Butu nestate 2020-01-15 16:26:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei Visagino atomine butu veikusi,juk tiek pinigu sukysta apsaugai,o po to uzdare,ar ne liberalas Petras taip susitare,mano nuomone   ATSAKYTI
Liucifierius 2020-01-15 16:18:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ateik pas mane, paskubek Jau paruošiau dervos vonia tau ir ugnį užkuriau kad čiršketum už savo nuodemes lietuviams .   ATSAKYTI
Skaitytoja 2020-01-15 16:10:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gal kas turi teisingą,išsamų atsakymą,kodėl pabrango Lietuvos žmonėms elektra ?    ATSAKYTI
Onute 2020-01-15 16:05:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jei būtų mano valia aš tuos debilus iš didžiosios raidės uzdaryciau ilgiems metams .Dienos maistas - stikline vandens Tai kur jūs buvote minkštakiaušiai kai elektrinę pradėjo statyti ? ?????.Kubilas važinėjo pro statoma elektrinę dviračiumi ir visiems kalbejo kad jokių statybų nebus . Kodėl jis MELAVO Kodėl jūs manipuluojate mūsų žmonėmis,tarsi šunims davus komandą : pulk : Patys sėdintys valdžioje leidote statyti ,O dabar kaip neturintiems jums smegenu pasakysiu: - niekas neįstengs sustabdyti jos atidarymo irnaudosime tą ju elektra patys nejausdami ir latviai ją naudos    ATSAKYTI
reksas 2020-01-15 16:05:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
bejege Lietuva, bet sutartys pasirasytos   ATSAKYTI
Algis 2020-01-15 16:03:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Elektrinė statoma ne tam,kad sugriūtų.Gana jau snagliotis.   ATSAKYTI
Veronika 2020-01-15 14:56:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Debilu komentarai. Nejaugi jau nebeliko Lietuvoje lietuviu?   ATSAKYTI
:))))) 2020-01-15 16:27:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Konservu mazeja cia tiesa,zmones pradeda mastyti,mano nuomone  
Lietuvis 2020-01-17 00:13:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Liko Lietuvoje lietuviu. Tai konservatoriai! Slove Lietuvai!  
RICARDAS 2020-01-15 14:33:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Su visa pagarba,kur tamsta buvai kai state Astrava? Ko dabar bambi?Elektrine pastatyta jau.   ATSAKYTI

Top Video

Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
REKLAMA
Lietuvoje gyvenančio vyro žarnyne medikai aptiko retą parazitą (nuotr. stop kadras)
Lietuvoje gyvenančio vyro žarnyne medikai aptiko retą parazitą – jautinį kaspinuotį. Specialistai sako, kad tokie parazitai pastaraisiais metais buvo retenybė, bet mėgstančių ...
S. Jurgelėnas ir V. Žala (nuotr. Organizatorių)
Ir geriausias, ir skaudžiausias Dakaras. Taip galima apibūdinti šiemetinį Vaidoto Žalos ir Sauliaus Jurgelėno pasirodymą. Lietuvos ekipažas tapo pirmuoju Baltijos šalių ...
Lukiškių kalėjimas (Justino Auškėlio/Fotodiena.lt nuotr.)
Turto bankas buria ekspertų komandą, kuri teiks siūlymus, kaip pritaikyti Lukiškių kalėjimą visuomenės poreikiams. Ieškoma keturių architektų, keturių kūrybininkų, trijų ...
Teršalai pateko ir į Nerį (nuotr. stop kadras)
Prieš kelias savaites uostamiestyje pakilusi ekologinės taršos banga vilnija per visą Lietuvą. Savaitgalį Neryje, greta Vilniaus nuotekų valyklos ir vos už kelių kilometrų nuo ...
STT sulaikė Panevėžio miesto merą R. Račkauską (nuotr. JP/Gedimino BALČIŪNO)
Panevėžio apylinkės teismas pirmadienį mėnesiui nuo pareigų nušalino Panevėžio miesto merą Rytį Račkauską, sulaukusį naujų įtarimų dėl prekybos poveikiu. „Įvertinus visus ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
Panevėžio meras: paramos reikia įvairios ir pastoviai
DABAR RODOMA
Panevėžio meras: paramos reikia įvairios ir pastoviai
DABAR RODOMA
Policija ramina: viešins trikojų vietas ir atskleidžia, kiek kilometrų leidžai viršyti
DABAR RODOMA
Kraupus radinys Kauno aerodrome: specialistai ieško kaltininkų
DABAR RODOMA
Lenkijoje sparčiai plintant paukščių gripui tikrina mėsą ir Lietuvoje: deja, pažeidimų apstu
DABAR RODOMA
800 naujagimių Lietuvoje dienos šviesą išvysta galimai paveikti alkoholio
DABAR RODOMA
Lietuvoje gyvenančio vyro žarnyne medikai aptiko retą parazitą
DABAR RODOMA
Girtą naujagimį pagimdžiusios moters advokatas: negimęs kūdikis nėra žmogus
DABAR RODOMA
Pranešama, kad galimai paaiškėjo Neries teršėjai
DABAR RODOMA
Po gaisrų – kita stichija: Australijoje iškrito neįtikėtino dydžio kruša
DABAR RODOMA
Internete paplito šokiruojantis visiškai nuogos sulaikytosios įrašas
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų