Skandalas Kupiškio rajono Šimonių seniūnijoje sukrėtė ne vieną žmogų. Pasklido įrašas, kur girdisi, kaip laikinoji globėja psichologiškai ir galimai fiziškai smurtauja prieš mažylį. Vaikas graudžiai verkia, o globėja šaukia, kaltina, o galiausiai – uždaro jį rūsyje. Psichologai sako, kad toks elgesys – nepateisinamas, o pasekmės vaikui gali būti negrįžtamos, bet situacija gali būti sudėtingesnė nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.

Verkiantis vaikas, asociatyvi nuotr. (nuotr. 123rf.com)

Verkiantis vaikas, asociatyvi nuotr. (nuotr. 123rf.com)

Prieš bejėgį vaiką smurtaujantys globėjai tėra tik žmonės, sako psichologijos specialistai, dirbantys su potencialiais globėjais ir nuskriaustais vaikais. Tiesa, pasak tų pačių specialistų, pakeltas balsas, smurtas ir bausmės gali turėti ilgalaikių pasekmių, sutrikdyti vaikų raidą ar sukelti nevaldomus pykčio priepuolius.

Garso įrašo klausykite - globėja grasino baisiais žodžiais:

Dirbti su tėvų ir gyvenimo skriaudžiamais vaikais nėra lengva ir, pasak psichologų, ne visi suaugusieji įvertina savo galimybes, nežino, į kokias sudėtingas situacijas gali pakliūti, neturi kantrybės. 

REKLAMA

Rėkimas kelia baimę ir pyktį

Psichologė-psichoterapeute Asta Adler, konsultuojanti globėjų ruošimo kursuose, sako, kad smurtas ir šūksniai prieš vaikus, kurie yra atskirti nuo tėvų, gali būti itin traumuojantys. 

Asta Adler (www.zbarauskaite.lt nuotr.)

Asta Adler (www.zbarauskaite.lt nuotr.)

„Tai – traumuojanti patirtis, kuri kelia agresiją, nepasitikėjimą savimi, baimes ir kitas elgesio problemas. Tai visas spektras problemų. Kai globėjas sukelia baimę ir į vaiko baimę reaguoja dar didesne agresija, dar labiau gąsdina. Tai vaikui vyksta disociacija, jis gali savęs nebesuprasti, užsiblokuoti. Tai gali nueiti „į kūną“, pasireikšti visokios ligos, vaikas gali pradėti šlapintis į lovą, imti atsilikinėti raida, vaikas tarsi „sumažėja“. Rėkimas ir bauginimas prisideda prie raidos sutrikdymo įvairiomis prasmėmis“, – sakė psichologė. 

Ji aiškino, kad globa – sudėtingas procesas, nes tenka susidurti su traumas išgyvenančiais vaikais, kurie nepasitiki kitais. 

Vaikai provokuoja tam tikrą elgesį, nes tokio elgesio ir tikisi. Reikia rasti būdų, kaip su tokiais vaikais kalbėti ir tai nėra paprasta. Vaikus dar gali paveikti ir asmeninės trauminės patirtys, kai užtemsta protas ir lieka tik instinktai bėgti arba sustingti. Tada dažnai nepastebime, kai patys atsiduriame tokioje padėtyje, kai gąsdiname ir puolame. Labai svarbu ieškoti pagalbos, suvokti, kas vyksta, kodėl vaikas elgiasi vienaip arba kitaip, kodėl norisi pačiam elgtis taip pat. Sunku yra padėti traumuotam vaikui ir netapti tuo, kuris dar labiau traumuoja“, – aiškino su globėjų ruošimu dirbanti psichologė-psichoterapeutė. 

REKLAMA

Anot specialistės, ruošiant globėjus jiems yra kantriai aiškinama, kad gali pasitaikyti visokių situacijų, bet dažnai jie netiki: „Apie tai kalbama, bet to neužtenka. Reikia pagalbos ir suaugusiems, nes tai daug iššūkių keliantis darbas.“

Geriau reaguoti žaibiškai

Vaikų psichiatras ir psichoterapeutas Linas Slušnys sako, kad  globėjai „pereina“ daug visokių kursų. 

„Aplinkybės gali būti visokios, jie gali prarasti savitvardą. Globėjai nėra profesionalūs psichologai, jie yra eiliniai žmonės, kurie turi tam tikras nuostatas ir įsitikinimus. Jie praeina globėjų parengties kursą, bet būna, kad supranta geriau arba blogiau. Jie toliau savo gyvenime vadovaujasi tuo, kas jiems buvo priimtina. Vieniems globėjams tie kursai duoda labai daug ir jie padaro milžinišką pažangą, o kiti globėjai nepadaro pažangos, gyvena, kaip gyvenę, nors tą akimirką atrodo, kad globoti gali. Specialistai mato tai, ką mato tą dieną. Tai gali būti elementarūs žmogiški dalykai“, – sakė vaikų psichiatras. 

Linas Slušnys

Linas Slušnys

Anot jo, vieni žmonės taiko tai, ką išmoko kursuose, o kiti gauna sertifikatą ir gyvena, kaip gyvenę.

„Šiandien į sistemą nepatenka atsitiktiniai žmonės, nėra taip paprasta. Kažkada net pats juokiausi, ar lengvai galėčiau tapti globėju, suabejojau“, – svarstė L. Slušnys.

Pasak specialisto, svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad vaikas, patekęs pas laikinuosius globėjus, ten pateko ne dėl to, kad jo gyvenimas buvo lengvas. 

Vaikai pateko todėl, kad jų gyvenimas buvo suknistas. Jie jau iki tol buvo pikti ir jų išėmimą, įprastos tvarkos sudarkymą, o jiems tai atrodo įprastas būvis, jie palydi pykčiu. Vaikai gali protestuoti, pykti. Jie negali pykčio išreikšti ant tėvų, todėl jį reiškia ant tų, kurie yra šalia. Laikinojo globėjo pozicija nėra lengva, vaikai nuolat keičiasi. Todėl nereikia atmesti ir žmogiškojo faktoriaus. Globėjai gali prarasti savitvardą, supykti. Neaišku, kaip kiekvienas žmogus sugeba tvardytis ar tvarkytis su pykčiu“, – sakė vaikų psichiatras L. Slušnys. 

REKLAMA

Vaikų psichiatras komentavo, kad iš skriaudžiamų vaikų gali išaugti geri žmonės, bet gali ir ne. 

„Visur reikalinga kantrybė, išlaukimas. Kartais reikia begalės pokalbių. Gali būti, kad kartais su tuo tvarkysimės nesėkmingai, o nutinka ir taip. Tada turėsime su vaiku bėdos. Kaskart perkeliant vaiką iš vieno taško į kitą, vaiko sąmoningumo galimybės mažėja, jis kurį laiką nepasitiki. Reikia suprasti, kad vaikai nepasitiki, netiki, kad gali būti geriau, nes yra nusivylę. Ar pavyks pastatyti tą nuvirtusį traukinį? Viltis turi būti viduje“, – svarstė L. Slušnys.

Jis pritarė, kad tai, jog vaikai žino savo teises ir pamažu mokosi jas apginti yra gerai. Nors, anot jo, vaikai gali suskubti tuo ir pasinaudoti, kaip ir suaugę. 

 „Mano akimis ir ką rekomenduoja specialistai, kartais geriau hiperdiagnostika, ypatingai smurto atvejais, nei dėmesio nekreipimas. Nes mes nežinome, kas yra per daug. Kartais geriau sureaguoti ir reaguoti žaibiškai, kartais geriau vaiką „išimti“ iš aplinkos, kad ir dienai ar dviem“, – svarstė psichiatras. 

Naujienų portalas tv3.lt rašė, kad buvo paviešintas vaizdo ir garso įrašas, kaip Šimonių seniūnijoje, globėjų šeimoje, yra bendraujama su vaiku: jis uždarytas rūsyje, ant jo globėja šaukė, jam buvo grasinama, kad jis bus kastruotas. Iš garso įrašo susidaro įspūdis, kad vaikas taip „auklėjamas" už tai, kad ne vietoje pasišlapino.

Vaikų teises ir globėjus koordinuojančios institucijos portalui tv3.lt tvirtino, kad apie Šimonių seniūnijoje smurtu prieš mažametį įtariamą globėją jokių nusiskundimų anksčiau nebuvo gauta ir tai nėra pirmi vaikai, kurios ši moteris globoja. Paaiškėjo, kad ji yra Kupiškio socialinių paslaugų ir globos centro darbuotoja.

Rasa
2019-09-19 17:46:22
Geriau lai mamos ranka per šikną, nei svetimos tetos. Košmaras, ko laukiate iš tų vaikų?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Barbora 2019-09-21 16:56:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Girdisi tam tikros pateisinimo gaideles, bet kaip kalba eina apie biologinius tevus, tokiu pateisinimu is "specialistu" neisgirsi...   ATSAKYTI
Dormantė ir šeima 2019-09-20 20:33:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Trūksta žodžių ! Ne globėja, o baisiau už gestapininkę !!! Sodint į kalėjimą ne vieneriems metams ir ateity, GRIEŽTAI uždrausti dirbti ne tik su vaikais,paaugliais, bet ir su suaugusiais žmonėmis.Taip, tokia "globėja" tik luošina žmones ! Keista, kodėl tyli.p. Šakalienė, pati nesusitupėjusi ???!!! Tyli ir Žiobienė ! Ne baisu, o tragiška !!!   ATSAKYTI
Kirvis 2019-09-24 20:17:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jus absoliuciai teisi tik blogybe, kad visa tai dauguma suabsoliutina :(  
Dormantė ir šeima 2019-09-20 20:33:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Trūksta žodžių ! Ne globėja, o baisiau už gestapininkę !!! Sodint į kalėjimą ne vieneriems metams ir ateity, GRIEŽTAI uždrausti dirbti ne tik su vaikais,paaugliais, bet ir su suaugusiais žmonėmis.Taip, tokia "globėja" tik luošina žmones ! Keista, kodėl tyli.p. Šakalienė, pati nesusitupėjusi ???!!! Tyli ir Žiobienė ! Ne baisu, o tragiška !!!   ATSAKYTI
Nijole 2019-09-20 09:48:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
, "nusiskundimų anksčiau nebuvo gauta" o kas pasakys, kad ir su kitais vaikais nebuvo taip elgiamasi. Tiems laikiniems globėjams rūpi tik pinigai. Baisu kaip traumuojami vaikai.    ATSAKYTI
Kirvis 2019-09-24 20:24:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
As esu laikinas globejas. Jau beveik menesi viena mergyte glogojam be pinigu nes yra tokia sistema, kad be teismo sprendimo vaikas negali buti atimtas is tevu ir del to niekas negali moketi. Yra pasirasomas dokumentas, kad globosime nemokamai. Tevai net nesiteikia ateiti i pasimatyma nes geria o mergaite nakti kviecia mama. Kazkodel mums asaros bega kai vaikas verkia. Kaip tevams nezinome nes ju nematyti. Atsiprasau, kad esu globejas.
Kaip ir vezioju i neivykstancius pasimatymus savo saskaita, kaip ir visokie pampersai is dangaus nenukrinta, kaip ir vaikas valgo ir drabuziu reikia tik geda pasakyti, kad esu globejas nes tai juk BLOGIS. Na bent jau sau paciam aisku kaip yra is tikro ir draugam aisku, o visiems kitiems esame BLOGIS.
Dzin ant jusu, as ir toliau padesiu nepriklausomai nuo jusu varganu sneku.  
Danguole 2019-09-19 22:43:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas tokios nestabilios psihikos moteryms leidzia globoti vaikus? Nors moteryms nevesta ir vadinti.   ATSAKYTI
Algimantė 2019-09-19 22:13:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pasodinti tas abi karves kad kitiems būtų pamoka,jos nevertos vadintis moterimis ,tiesiog karvės   ATSAKYTI
Ekstrs. 2019-09-19 19:42:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ši moteris gaus atpildą. Vaiko ašaros pasivys ją.   ATSAKYTI
Duok Dieve, 2019-09-20 19:29:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kad kuo greiciau. Bjaurybe.   
edita 2019-09-19 19:17:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai yra siaubas ,kokią vaikas patyrė traumą,traumą patyrė ir brolis ,kuris filmavo ,nes negalejo padėti savo broliui.Kaip jam buvo skaudu ir turėjo pasIjust bejėgiu negalėdamas paguisti brolio.O šiam mažyliui jau pasekmes bus ateity; nepasitikejimas savimi ,baimės protrūkiai,pykčio ir atsitikus bėdai vengs kreiptis pagalbos......   ATSAKYTI
Oksana 2019-09-19 19:06:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ką apie šią situaciją Šakalene gali pakomentoti? Aš tiesa pasakius tokią globėja sodinčiau į kalėjimą. Ir kas jaj tik davė teisę būti globėja. Baisų   ATSAKYTI
Oxox 2019-09-19 19:06:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesamonė... todėl Lietuvos mamos ir emigruoja...

Ar Jūs suprantat,kad vaikui padarė didesnę traumą nei nuo biologinių tėvu?


Visi seimo nariai,ministrai užaugo prie savų tėvų. O kodėl kitus atskiria?

Jeigu vaikui reikės pagalbos,jis pasisakys.    ATSAKYTI
Lina 2019-09-19 19:06:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Čia taip kuriame ,,GEROVĖS VALSTYBĘ''   ATSAKYTI
Aurelijus 2019-09-19 19:03:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kokie globėjai, iš jų išvaizdos matosi kad patiems reikia psihologo. Kai pas tokias pakliuna vaikai, trauma vaikams bus palikta neabejotinai ir ilgam.    ATSAKYTI
Deividas 2019-09-19 19:03:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vaikai ir taip buna traumuoti ,sirdele skaudama atsiduria pas svetimus zmones o jie saukia aukleja ir panasiais budais bando primesti savo namu tvarka poziuri tokiems kurie visikai dar nesupranta ir nesimoko neprisitaiko taip greitai prie nauju namu tvarkos.. valgymo ciklas sutrinka ir kiti esminiai dalykai.. vaikus praradusiems tevams kelemos dideles salygos mokymai visa kita kad galetu susigrazinti i seima vaikus vaika o issivaikinant uztenka tik prasymo diplomo 12kls ir viskas... tai yra apsurdas...   ATSAKYTI
Alvyda 2019-09-19 19:02:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
reikia sodinti tokias furijas,tai gal kiti bijotų,siaubingos sadistės,baisūs žmonės.tegul jas dievas žiauriai nubaudžia.   ATSAKYTI
erikas 2019-09-19 19:01:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai taip geriau ane su savo tais globejais koki vaikai trauma patiria pas globejus o ne su tevais budamas dasigyvenom dasileidom valdziai uzlipt ant glvos tos socialines darbuotojus viaos turbut aurinktoa is darbo birzos normaliai sneket ir rasyt nemoka nieko nebaigusios o apskritai istatymu isviso neismano klausimas kiek kentesim kada sukili.a pries juos darysim    ATSAKYTI
Kirvis 2019-09-24 20:27:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip sake Sustauskas, kai sukalens kalasnikovai ... dubyna tu  
Natalja Labinskienė 2019-09-19 19:00:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Baisu.....
   ATSAKYTI
Jonas 2019-09-19 18:03:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip auklėjame, tokią ir turime visuomenę. Nesistebėkite.    ATSAKYTI
Rasa 2019-09-19 17:46:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Geriau lai mamos ranka per šikną, nei svetimos tetos. Košmaras, ko laukiate iš tų vaikų?
   ATSAKYTI

Top Video

100-metį atšventusios dvynės atskleidė paprastą savo ilgo gyvenimo paslaptį
DABAR RODOMA
100-metį atšventusios dvynės atskleidė paprastą savo ilgo gyvenimo paslaptį
DABAR RODOMA
Užfiksuotas šokiruojantis tėvų poelgis su kūdikiu: istorija kelia pyktį
DABAR RODOMA
Berniukas įsiuto dėl mamos poelgio – jo moralas nepaliks abejingų
DABAR RODOMA
Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Užfiksavo šlykšų pabėgioti išėjusios moters poelgį: paviešino, kad sugėdintų
DABAR RODOMA
Po paviešinto įrašo iš darbo mergina buvo atleista – klientai pašėlo
DABAR RODOMA
Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Išgyveno nemaloniausią incidentą lėktuve: keleivei prireikė palydovų pagalbos
DABAR RODOMA
Paviešintas įrašas, kaip siuntų darbuotojais apsimetę vyrai surišo šeimą ir ją apvogė
DABAR RODOMA
Moteris patyrė gyvenimo sukrėtimą: su taksi nevažiuos dar ilgai
REKLAMA
gaisras Alytuje (nuotr. Raimundo Maslausko)
Į ekologinės nelaimės ištiktą Alytų šiandien sugužėjo net trys ministrai. Sveikatos, aplinkos ir vidaus reikalų. Atsakingų ministerijų vadovai tikrino, kaip kovojama su gaisru, ...
Seimas (nuotr. stop kadras)
Seime nariai dalijasi naujais planais, kaip įveikti krizę dėl V. Pranckiečio posto. Iš Seimo vadovo kėdės niekaip neiškrapštant vieno žmogaus – Viktoro Pranckiečio – ...
Remigijus Šimašius (Fotobankas)
Nors Generalinė prokuratūra pripažino, kad Vilniaus meras Remigijus Šimašius viršijo įgaliojimus liepdamas nuimti Jono Noreikos – Generolo Vėtros atminimo lentą, sostinės ...
Mokykla
Vyriausybės planuojamas perpus mažesnis biudžeto prieaugis švietimui nei kad pernai susitarta įsiutino vieną didžiausių mokytojų profsąjungą. Pasak profsąjungos atstovų – ...
Žvakutės (Fotobankas)
Po sunkios ligos penktadienį mirė rašytojas Vytautas Girdzijauskas, pranešė Lietuvos rašytojų sąjunga. V. Girdzijauskas gimė 1930 metais Jurbarko rajone, ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų