Sovietinė mada, kaip ir daugelis dalykų sovietmečiu, egzistavo, bet tai buvo patiekalas skirtas ne kiekvienam. Gražių drabužių parduotuvėse nebūdavo, „išmetus į pardavimą“ madingas striukes ar kvepalus sovietiniai piliečiai juos išgraibstydavo greičiau nei šiltas bandeles, o pasitaikius nusipirkti trokštamus batus niekas nežiūrėjo į jų dydį, pirkdavo ir tikėdavosi sėkmingai susikeisti su kitu laimingu pirkėju.

Jaunimas sovietmečiu (Wikimedia.org)

Jaunimas sovietmečiu (Wikimedia.org)

Tiesa, sovietinis elitas tokių sunkumų nepatyrė, atskiros siuvyklos, drabužiai „po blatu“ ir iš komandiruočių užsienyje parvežti deficitai jiems buvo kasdienybė. Visgi nepaisydami trukdžių sovietiniai žmonės siekė atrodyti gerai ir kartais bėgdavo greičiau už troleibusą tam, kad nusipirktų sportinius batelius. Portalas tv3.lt siūlo pasidairyti po įdomius istorijos užkaborius ir kiekvieną sekmadienį sužinoti šį tą netikėto.

Sovietų Sąjungoje mada išgyveno ne vieną pakilimą ir nuopuolį. Pirmasis pakilimas ją ištiko iškart po spalio revoliucijos, kai atsilaisvino ne tik carinės tvarkos varžtai, bet ir korsetai. Šalis, išgyvenusi revoliuciją, žudynes ir pilietinį karą, antrojo dešimtmečio viduryje pasinėrė į trumpų suknelių, žavių skrybėlaičių ir džiazo ritmus, tuos pačius, kuriais mėgavosi visas pasaulis.

REKLAMA

Tiesa, šis džiaugsmas buvo itin trumpas, Stalinui užgrobus valdžią nutilo muzika ir ėmė gausti gamyklų ir fabrikų staklės, prie kurių prisitaikė ir mada. Sovietų Sąjungai reikėjo darbininkų, kuriems reikėjo uniformų, mada buvo nustumta į antrą planą, o prasidėjus karui ir visai nunyko. Pokaris buvo sunkus, pasipuošti tebuvo galima miline arba naktiniais marškiniais, o prašviesėjimas atėjo su Stalino mirtimi. Vėliau gatves spalvino hipiai, sovietiniai modistai ir iš užsienio gautais džinsais pasipuošę miesčionys, bet pilkos ir rudos spalvos tonų ir pustonių sovietinės gatvės neatsikratė iki pat Sovietų Sąjungos žlugimo.

Naktiniai marškiniai į teatrą

Istorikas Algirdas Jakubčionis pasakoja, kad 1936–37 metais Sovietų Sąjungoje įvyko pokyčiai požiūriu į viską. Buvo įkurti pirmieji modelių namai Maskvoje, tai buvo kažkas nenusakomo, nes prieš tai nieko panašaus nebūta.

„Tuo pat metu prasidėjo Stalino rengiami pobūviai Kremliuje, kur buvo nurodytas aprangos kodas, reikalauta, kad damos ateitų su vakarinėmis suknelėmis, o vyrai – su kostiumais. Smokingo, žinoma, nereikalauta. Buvo reabilituotas tango. Kuo labiau stiprėjo represijos, tuo labiau siekta parodyti, kad visi gerai gyvena. Visgi tai apėmė tik itin siaurą sluoksnį sovietinių gyventojų, Maskvos elitą“, – pasakojo istorikas.

Sovietinė mada (Wikimedia.org)

Sovietinė mada (Wikimedia.org)

O štai visiems kitiems, kiekvienam žmogui, per metus buvo išskiriama 15 metrų satino, viena pora apatinio trikotažo ir liepta su tuo daryti, ką nori.

„Skurdas buvo toks didelis Sovietų Rusijoje, kad 1940 metais okupavus Lietuvą rusai stebėjosi, kad lietuviai su vienais drabužiais dirba, su kitais eina į bažnyčią. Dažnas jų teturėjo vieną komplektą drabužių. Buvo net juokingų nutikimų, vienai sovietų karininkų žmonai teko patirti gėdą, kai į teatrą Kaune ji nuėjo su naktiniais marškiniais. Ji nustebo sužinojusi, kad tai skirta miegui, nes jie buvo tokie gražūs“, – sakė A. Jakubčionis.

REKLAMA

Karo ir okupacijos metais mada Lietuvoje, o ir visoje Sovietų Sąjungoje, rūpėjo mažai kam. Iki 6-ojo dešimtmečio vidurio jos Lietuvoje, galima sakyti, nebuvo. Tiesa, moterys gražiai atrodyti norėjo visada, karas ir sunkus pokaris to noro nė kiek nesumažino.

„Karo ir pokario metais baisus deficitas Lietuvoje buvo parašiutinis šilkas, karas vyksta, desantininkai šokinėja, o kam pasiseka nudžiauti parašiutą ir jo gaminasi palaidinukes, sukneles ir kitus gražius drabužius. Karo metais batelius atnaujindavo kreida“, – aiškino istorikas, prisiminęs, kad Gabrielis Garcia Markesas rašė, jog 1950 metais buvo Maskvoje, kur jį baisiausiai nustebino pilkas sovietinių žmonių pasaulis, pilki drabužiai, niūrūs vaizdai, bloga drabužių ir batų kokybė.

Iki 1953 metų beveik visi Sovietų Sąjungos gyventojai vaikščiojo karinio sukirpimo drabužiais. Tai reiškia, tomis pačiomis karinėmis milinėmis ir kelnėmis, kuriomis apsirengę ir kariavo. Karinės milinės būdavo persiuvamos į vaikiškus paltukus ar moteriškus švarkus.

Sovietinė mada (Wikimedia.org)

Sovietinė mada (Wikimedia.org)

„Lietuvoje po karo žmonės nešiojo tai, kas buvo likę dar iš smetonmečio, klestėjo drabužių turgūs, vyko mainai. Bent jau per šventes vyrai stengėsi atrodyti tvarkingai, su kostiumais, kaklaraiščiais, o moterys su suknelėmis. Visa tai buvo išlikę dar iš tų laikų, kai Lietuva buvo nepriklausoma. Naujų drabužių tiesiog nebuvo. Iki Stalino mirties net atsiųsti iš užsienio giminaičiai nieko negalėjo“, – sakė A. Jakubčionis.

Džinsai kainavo tris atlyginimus 

Atėjus Nikitos Chruščiovo laikui buvo nutarta, kad reikia pokyčių, reikia aprengti sovietinius žmones. Tiesa, planinės ekonomikos sąlygomis tai buvo daroma gana paprastai: metams patvirtinama dešimt kostiumų modelių, paltų modelių ir panašiai. Vienodais drabužiais norėta aprengti visus, pagal tai buvo orientuota ir audinių pramonė. Taigi, imta gaminti vos kelių spalvų audiniai. Buvo siekta pigiai ir praktiškai aprengti dešimtis milijonų žmonių, apie madą ar kitus dalykus galvota mažai, bent jau N. Chruščiovo laikais.

REKLAMA

„Tiesa, visi džiaugėsi nusipirkę bet kokį daiktą, nes anksčiau ir to nebuvo. Kokybė buvo itin bloga, brokuotos avalynės, tarkime Kauno „Spalio“ fabrike buvo apie 60 proc. Tos pačios poros batai galėjo būti ir skirtingos spalvos, tai nebuvo kažkas itin baisaus“, – sakė istorikas.

Anot jo, visi, kurie vykdavo į komandiruotes į užsienį, turėjo nueiti į specialius sandėlius, kur juos padoriai aprengdavo, kad šie nedarytų gėdos Sovietų Sąjungai, tiesa, tada nutikdavo komiškų situacijų, kai visa sovietinė delegacija ateidavo vienodai apsirengusi.

„Apie 1965 metus pamažu atsiranda ryšiai su užsieniu, giminaičiai jau gali atsiųsti drabužių ar medžiagos iš anapus geležinės uždangos. Pirmieji, kurie pralaužė šią uždangą buvo džinsai, hipių idėjos. Tiesa, režimas, supratęs, kad neužtvenks džinsų jūros, ėmė juos pirkti iš Indijos ir kitų „draugiškų šalių“, bet save gerbiantis hipis norėjo tik Levis, Wrangler arba Maveric. Visi kiti džinsai buvo atmetami. Geri džinsai kainavo apie 120 rublių, o atlyginimas tuo metu buvo 60–70 rublių. Džinsinis kostiumėlis kainavo 220 rublių“, – pasakojo istorikas.

Sovietmečiu visi, kurie norėjo atrodyti gražiau ir išskirtiniau, drabužius siuvosi, užsiiminėjo rankdarbiais. „Buvo likę nemažai smetoninių siuvėjų, tikrų meistrų, kurie siuvo kostiumus ar paltus. Dažna moteris ir pati mokėjo siūti, atsirado nauja siuvėjų karta, kuri gebėjo pasiūti tai, kas madinga, pažiūrėjus į vieną ir kitą paveiksliuką, žurnalą. Pradėjo „eiti“ ir iš Lenkijos mados žurnalai, auksarankės žiūrėdavo ir pasisiūdavo. Neišvengiamas moterų noras gerai atrodyti nugalėjo daugelį kliūčių“, – sakė A. Jakubčionis.

REKLAMA

Dėl batų bėgo greičiau už troleibusą

Dizainerė Jolanta Talaikytė sovietiniais metais dirbo Vilniaus modelių namuose, kurie turėjo sukurti ir paruošti modelius visiems Lietuvos fabrikams. Ten pat buvo kuriama ir elitinė mada, kuri formavo vaizdą, kokios yra mados tendencijos.

„Iš Maskvos modelių namų mes gaudavome didžiules knygas, kuriose buvo aptašytos tuometės mados tendencijos. Ten buvo smulkūs aprašai ir piešiniai, bet aiškiai matėsi, kad tai – vertimai iš užsienio žurnalų, berods „Vogue“ ir italų „Fashnion report“. Jie buvo perpiešiami sovietinių dizainerių, atspausdinami ir platinami po visą Sovietų Sąjungą. Mes gaudavome „pergromuliuotą“ madą, tekstai buvo pritaikyti tarybinio žmogaus mentalitetui“, – pasako dizainerė.

Sovietinė mada (Wikimedia.org)

Sovietinė mada (Wikimedia.org)

Anot jos, anuomet Vilniaus modelių namuose dirbo 27 dizaineriai, kurie kūrė drabužius moterims, vyrams, vaikams ir podiumui.

„Dizaineriai gaudavo mėnesio planą, turėdavome sumodeliuoti, tarkime, džinsus Vilkaviškio fabrikui. Reikėjo sukurti po tris modelius, o fabrikas jau atsirinkdavo, kuriuos jie gali ir nori pagaminti. Per mėnesį sukurdavome nuo trijų iki šešių modelių, daugiausiai masinės gamybos, bet pora modelių būdavo skirta ir podiumui, parodoms. Kas pusmetį išleisdavo po kolekciją, ją rodydavome mūsų salėje arba autobusiuku važinėdavome po rajonus. Tai buvo tokia švietėjiška funkcija, dar leisdavome mados žurnalą „Banga“, – pasakojo dizainerė J. Talaikytė.

Tiesa, modelių, matytų demonstracijose, paprasti tarybiniai piliečiai nusipirkti negalėjo, parduotuvėse panašūs modeliai, bet ir kitokių medžiagų, pasirodydavo tik po metų, o ant podiumo matytas sukneles galima buvo gauti tik „po blatu“.

REKLAMA

Dizainerė pasakojo, kad jų kurti daiktai parduotuves pasiekdavo atrodydami kiek kitaip, buvo taupoma, todėl paltai siūti trumpesni, naudota mažiau detalių. Drabužiai buvo siuvami ne iš tokių medžiagų, kaip numatyta dizainerio, bet iš tokių, kokias tuo metu turėjo siuvimo fabrikas.

Tiesa, modelių namai medžiagų turėjo visokių ir daug, bet visa tai buvo skirta podiuminiams drabužiams, kūrybai, parduotuvėse tokios kokybės drabužių nebuvo. Modelių namuose siūta ir Vilniaus elitui, jų šeimos nariams, jie naudojosi „blatu“ nusipirkti drabužių, kuriuos matė ant podiumo.

„Meno vadovės turėjo išskirtinę galimybę siūti nomenklatūros atstovams. Visgi tai nebuvo dažnas dalykas, nes buvo vyriausybinė siuvykla, kuri aptarnaudavo juos. Nors vyrams kostiumų pasiūta buvo nemažai“, – pasakojo J. Talaikytė.

Pasak dizainerės, gatvės mada sovietmečiu buvo kukli, žibėjo tik pavėluoti hipiai, pankai. Jaunimas mėgino sekti madas, gaudydavo kuklią informaciją iš užsienio, madą įtakojo muzika.

„Skirstydavomės aštuntojo dešimtmečio viduryje į Dailės akademijos žmones, kurie rengdavosi meniškai, universiteto mergaites, kurios atrodė itin tvarkingai ir kitą minią. Parduotuvėse pasirinkimas buvo labai kuklus, labai greitai viską išpirkdavo. Pirkdavome ką gaudavome, kliošinius sijonus, megztukus, medžiagas. Daug kas siūdavosi sau drabužius, nes norėjo atrodyti bent kiek išskirtiniau. Kokybiškų medžiagų taip pat stigo, bet buvo toks laikas ir visi žinojo, kur kažką galima gauti“, – pasakojo dizainerė.

Anot jos, visi žinojo, kad norint geresnį gabalėlį medžiagos reikia važiuoti į Kauną, į parduotuves prie fabrikų.

REKLAMA

„Buvo dolerinės, čekinės, jaunavedžių salonas, kur visi turėjo blatą. Ten ir pirkdavome. Geri dalykai kainuodavo brangiai. Pirmasis mano atlyginimas buvo 70 rublių, stipendija – 35 rubliai, bet kvepalai „Climat“ kainavo 25 rublius, taigi kainos išties buvo neadekvačios. Bet tada galėdavai tą daiktą gauti, nes ne visi įpirkdavo. Visgi vaikiški drabužiai kainavo nedaug, nuo 3 iki 5 rublių, o štai vaikiškas paltukas iki 15 rublių. Kartais kedų „išmesdavo“ Vaikų pasaulyje, kartą bėgau greičiau už troleibusą, kad juos gaučiau. Batai būdavo vos kelių modelių ir išties negražūs. Dizaineriai sukurdavo gražius, bet tokių niekas negamino. Batai buvo tarsi kirviu apkapoti, sunkūs, neelegantiški sandalai“, – pasakojo dizainerė.

Masinėje prekyboje viskas pakisdavo į blogesnę pusę, didesnę dalį Lietuvoje pagamintų drabužių išveždavo į Sovietų Sąjungą, čia likdavo tik likučiai.

2019-08-12 03:09:43
Juokinga skaityt kai kuriuos komentarus. Kaip viskas kokybiška ir natūralu buvo :D. Kokybės reikalavimai buvo paskutinėj vietoj (vis tiek nupirks), pirmoj - kiekis, PLANAS, daugiau, negu pernai.
Batai laiko tik mėnesį? Tai nepirk už 20 eurų, pirk už 200. Brangu? O kokią dalį sovietinės algos palikdavai už "kokybiškus" batus? Rankšluosčiai ir patalynė traška nuo sintetikos? Ta pati problema - jei perki už centus - nesitikėk super kokybės. O kokybė turi kainuot ir visada kainavo. Tik kai kurių išsiilgtais laikais kainavo stipriai daugiau, nei dabar, jei palyginsim kainos/algos santykį. Dabar žmonės turi galimybę rinktis, ką pirkti, o tada - tik AR pirkti savo mirtim mirusią vištą, o gal jūros kopūstų konservų? Elementarus tualetinis popierius buvo vos ne prabangos prekė...
Vis dar norit grįžti į laikus, kai lauko tualete ant vinies laukė laikraštis, kai parduotuvėn nuėjęs galėjai apžiūrėt kaulų rinkinius, kai senos mašinos kainavo brangiau už naujas, o naują nusipirkt galėjai, tik po keliolikos metų laukimo eilėje? Kai už anekdotą galėjai keliaut į Sibirą, kai rinkimuose (kurių prasmės tais laikais nesuprantu iki šiol) buvo galima rinktis net iš vieno kandidato...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Mociute 2019-11-15 16:51:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jezau vemt vercia nuo situ pliurpalu ,matosi ,kad ,,zinovas,,raso ,prisiklauses pasaku .pokario metais,kai jusu ziniomis,nebuvo avalynes ,ir zmones lakste paskui troleibusus,tai is viso troleibusu dar nebuvo ir apie juos dar niekas nezinojo.Kokiais 1950 ar 1951. m su mama vaiksciojau po ,,univermaga,, Laisves al ten ,kur buvo ,,Merkurijus,,ir ziopsojau i grazius batus ,ivairius kvepalu buteliukus,begales ivairiausiu silkiniu medziagu ir galvojau,va ,kai uzaugsiu ir busiu panele,tai ateisiu pirkti ir as...O dabar,tokias nesamones rasyti ,kai nieko nezinai ,be to ,pilni turgus budavo visokiu prekiu ,siuvejai siudavo ,visoki kiti amatininkai gsmindabo ir pardavinedavo,i dar buvo galima parsivezti is kitu Rus arba Latv miestu .reikejo tik tureti pinigu.   ATSAKYTI
Žžžžžžž 2019-10-18 18:26:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kokį šūdą čia pezat Niekas nevaikščiojo pasmirdęs nuo kurio trenkė smarvė per du metrus it neskalbtais rūbais pstalynė buvo sniego baitumo niekas snt lovų nrdrybsojo lova buvo miegui ne kiaulės kinis Kas norėjo dirbti tasir prsgyvenimui turėjo Kas norėjo mokytid mokėsi Baigės mokslą turėjo butą ir darbą Loją kaip šunys kad fėl batų bėgo grečiau už traukinį Psrduotuvėse buvo polna odinės tarybinės avalynės ne tokio nuodingo šūdo kiniečių pagaminto Visi vaikščiojo tvarkingai apsirengę

   ATSAKYTI
Lita 2019-10-26 07:20:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Dabar rengiames is humanos mirusiu usienieciu drabuziais.anais laikais nesijom naujus.  
Pamenu 2019-08-13 13:59:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tais laikais lankiau mokyklą, baigiau universitetą... Baisi ubagynė buvo. Batų nupirkti neįmanoma, kartais tekdavo berniukiškus nešioti, nes tėvai blato pardėse neturėjo. Pamenu, kad vaikai nesijuoktų, kartą radus vienus padoresnius, teko nešioji vienu dydžiu mažesnius, kojas spaudė, iki dabar pėda deformuota. Vėliau trūko dantų pastos, muilo, pėdkelnės buvo deficitas. Kai rasdavom, pirkdavome kiek duodavo (būdavo normuota), kaupdavome.... Brrrr, nė už ką nenorėčiau grįžti   ATSAKYTI
Vata F 2019-08-12 10:44:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sovietmečiu užteko "inkariukų" ir raudonojo spalio "kerzų". Tik tualetinio popieriaus nebuvo - smulkmena. Ir nuogi nevaikščiojom. Po šiai dienai pažiūrėjus į tautos garderobą koktu darosi. Postsovietikai vakaruose iš kart identifikuojami - pilki be šypsenų ir chamavoti... Daugumos komentatorių mentalitetas nepasikeitė. Kaimas kryžkelėje...   ATSAKYTI
2019-08-12 03:09:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Juokinga skaityt kai kuriuos komentarus. Kaip viskas kokybiška ir natūralu buvo :D. Kokybės reikalavimai buvo paskutinėj vietoj (vis tiek nupirks), pirmoj - kiekis, PLANAS, daugiau, negu pernai.
Batai laiko tik mėnesį? Tai nepirk už 20 eurų, pirk už 200. Brangu? O kokią dalį sovietinės algos palikdavai už "kokybiškus" batus? Rankšluosčiai ir patalynė traška nuo sintetikos? Ta pati problema - jei perki už centus - nesitikėk super kokybės. O kokybė turi kainuot ir visada kainavo. Tik kai kurių išsiilgtais laikais kainavo stipriai daugiau, nei dabar, jei palyginsim kainos/algos santykį. Dabar žmonės turi galimybę rinktis, ką pirkti, o tada - tik AR pirkti savo mirtim mirusią vištą, o gal jūros kopūstų konservų? Elementarus tualetinis popierius buvo vos ne prabangos prekė...
Vis dar norit grįžti į laikus, kai lauko tualete ant vinies laukė laikraštis, kai parduotuvėn nuėjęs galėjai apžiūrėt kaulų rinkinius, kai senos mašinos kainavo brangiau už naujas, o naują nusipirkt galėjai, tik po keliolikos metų laukimo eilėje? Kai už anekdotą galėjai keliaut į Sibirą, kai rinkimuose (kurių prasmės tais laikais nesuprantu iki šiol) buvo galima rinktis net iš vieno kandidato...    ATSAKYTI
donna 2019-08-11 22:04:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
jaunystė mano tokia ir buvo, kaip aprašyta staripsny. Mezgiausi, siuvausi pati, net kavalieriui(dabar vyrui) siuvau džinsus, striukę, marškinius. Deficitų laikai buvo, sakydavom: užmokėsiu, kad tik gaučiau nusipirkt. Nenoriu tų lakų sugrįžimo.    ATSAKYTI
Duodu 2019-08-11 20:37:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Atiduodu pampalą pusryčiams sukapot- sovietmečiu vyrai ir moterys- atrodė kaip vyrai ir moterys. Dabar aišku tik kad pederastas, o vyras, ar boba sužinosi tik užlipęs.   ATSAKYTI
L 2019-08-11 19:32:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
To B
Aš vargau, bet užtai dabar gyvenu puikiai. Ir nesižvalgau, kaip jūs ar kiti rausiasi konteineriuose. Jūsų bėdos ir visai man jūsų negaila.   ATSAKYTI
Buržujus 2019-08-11 19:24:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Sovietmečiu (žodis sovietai ne Landsbergio išmąsta, o vartotas jau tarpukario Lietuvoje) visi vaikščiojo tvarkingi, iš kažkur tų normalių drabužių gaudavo. Dabar gi mus pasiekė 50 metų senumo mada - žmonės vaikšto apiplyšę ir tuo džiaugiasi, nors atrodo ne kažin kaip. Dar jiems dabartiniai rūbai per prasti. Nusipirkit normalų, o ne suplyšusį džinsinį kostiumą (kelnes ir švarką) ir atrodysite gražiai, stilingai. Dabar atrodo, kad rengiasi iš vargo, nors važinėja su vos ne naujais automobiliais...   ATSAKYTI
Bėdelė 2019-08-11 20:43:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Protas tai su tuo sovietmečiu ir iškeliavo, už tai ir rengiasi suplyšusiais skarmalais. Kažkas pagalvojo gal kad tyngiu siūt- rėksiu kad mada.... avys ir nuėjo paskui.  
Taryb.lietuvis 2019-08-11 19:17:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Tikrai nebuvo taip blogai kas norejo rengesi graziai, reginiuose visi vyrai buvo su kostiumais pasitempia tvarkingi , o moteriskes taip pat nenusileisdavo daug kas mokejo siuti ir siudavosi kostiumelius jei negaudavo parduotuveje pirkdavo is siuntiniu arba mezginiuotos palaidines , nes mokejo labai graziai megzti. Paziurekite i tuo meto nuotraukas ir matysite. Dabar graziai atrodyti reikia daug pinigu , aciu europai , kad atiduoda , suaukoja nereikalingus drabuziukus tai esame apsirengia vo taip..   ATSAKYTI
Rimas 2019-08-11 19:04:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
O jūs įdėkite šiuolaikinę madą? Ypatingai stilingi besirausiantys šiukšlinėse.O koks makiažas girtuoklių ir narkomanų!!! Po kelių dešimtmečių bus iš ko pasišaipyti........    ATSAKYTI
L 2019-08-11 19:02:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Paskaičius komentarus, tai sovietmetis buvo super. Visi vaikščiojo madingi ir apsirėdę aukštos klasės natūralių ir nekenksmingų medžiagų drabužiais, miegojo gulbių pūkų pataluose. Kažkokia superfantastika. Turbūt tik mano tėvai nesugebėdavo man normalių batų nupirkti...... Atsimenu tokius ELNIO gamybos, tragiškus, bet nešioti teko, nes kitokių nelabai ir buvo..... Iki šiol sergu vaikystės trūkumo liga: turiu batų daug ir įvairių ir žiauriai kokybiškų ir nenuniašiojamų..... O giedančios giesmes pokario ir Brežnevo laikams sovietmečio mylėtojos, deja, seniai jau mirusios. Tik jų nusenę kūnai ir vietoje sustingę smegenys dar tebegyvena toje epochoje ir tebedūsauja dėl baisuoklinio nutįsusio lino, apatinių kalsonų ir t.t. Žinote, jūs juk renkatės.   ATSAKYTI
B 2019-08-11 19:21:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-20
Niekas nekaltas kad taip vargai, o as matau kaip dabar vargsta prie konteinerio tai bus tau epocha kai ten atsidursi  
To B 2019-08-11 19:36:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Kalta tarybinė valdžia, durniau, kad dauguma vargo. Gražiai pasipuošę buvo tik tie, kurie turėjo blatus arba galimybę pirkt iš spekuliantų, arba jei giminės iš Vajkaų siųsdavo. Apie nomenklatūrą nejalbu, jie viską turėjo  
To to B 2019-08-11 20:40:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Aš gyvenau tame sovietmetyje, ir tėvai turėjo tik vieną karvę, ir paršiuką, bet buvau apsirengęs, ir apsiavęs lygiai normaliai su visais, nors ir malkas nešiau, ir kiaulę šėriau.  
Babytei Bronei 2019-08-11 18:54:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
tvarkingi ir darbstus zmones nei tada, nei dabar is bado nemirsta ir nuogi nevaiksto. O kad budavo sunku nusipirkti drabuziu ir batu, tai tikrai. O jau jeigu pardavinedavo importinius batus ar drabuzius, tai eiles budavonerealios. Prisimenu , Kaune avalynes fabrikas, atrodo Tauras, paskelbe, kad priims uzsakymus moteriskiems zieminiams batams, tai eile issirikiavo laaabai ilga.    ATSAKYTI
Babytė Bronė 2019-08-11 18:25:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-18
Nemalkit čia š..o, kad buvo taip tragiška. Nusipirkęs batus galėjai juos dėvėti keletą metų. Dabar kažin ar mėnesį išlaikys. Taip pat rūbai. Jie buvo iš natūralių medžiagų. Dabar bemaž viena sintetika. Rengiantis plaukai piestu stojasi. Patalynė po pirmo plovimo ,,apsiburbuliuoja” . Galite smegenis ,,pudrinti” tiems kas nežino. Niekas nemirė iš bado ir nuogi nevaikščiojo. Dabar panaikinkite ,,skudurynus” ( padėvėtų rūbų prekyvietes) ir rezultatas pasimatys labai greitai. Ne vienas Lietuvos ,,ponas” eis nuoga šikine.    ATSAKYTI
Kro 2019-08-11 19:47:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
nu nezinau, nesiperku gariunuose daiktu, o perku su rimtais vardais tikrose parduotuvese, tarnauja ilgiau nei metus ir tenka atsikratyt nes moraliskai pasensta. beto, kalbama apie mada o ne drabuziu kieki ir vaiksciojima nuogais, bet vatnikams nieko neirodysi.   
broniai 2019-08-11 19:48:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
mirk tu pasaulio ziurke, nenuodyk mastymo su savo toksiskom mintim... blogiau uz vatinuke...   
skaitovas 2019-08-11 18:21:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Bet ,tau,rasytojau,ar su proteliu negerai,ar dar kas,rasai apie tarybinius metus,bet vartoji Lanzbergio zargona-sovietai,ko tarybiniais laikais lietuviu kalbos zodyne tokio zodzio nebuvo.Jis atsirado 1991m,tai ir lanzberginiai sovietai tada atsirado.Nemaisyk   ATSAKYTI
onana 2019-08-11 17:41:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-16
Taip, su kroksais tada niekas nevaiksciojo, buvo geresniu batu, taip kaip dabar kad lininiais drabuziais, nes kosmosa kainuoja, patalyne irgi netraskedavo nuo sintetikos, o buvo medvilnine, linine, ranksluosciai irgi buvo tokie, kad iskart nusisluoscius, likdavo sausa, ar tu inda sluostydavai, ar save, dabar gi sluostykis kiek nori, visvien slapias, sovietiniai vilnoniai treningai, dabr tik svajoti apie tokius galima, dar utenos, kur kosmosa velgi kainuoja, taip kad gal kazko ir nebuvo, bet jei buvo, tai buvo tikra ir suplyse, kaip dabar niekas nevaiksciojo:)))   ATSAKYTI
Sovietas 2019-08-11 18:12:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-15
Pavizdziui inkaravi kedai atstovejai eilę 4val. Vaikas uzsidejo ir kita diena su idlindusiaid nyksciais pareina :)   

Top Video

Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
REKLAMA
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: įvykiai parduotuvėje paplito visame pasaulyje
Internete paplito šokiruojantis visiškai nuogos sulaikytosios įrašas
DABAR RODOMA
Internete paplito šokiruojantis visiškai nuogos sulaikytosios įrašas
DABAR RODOMA
Aktorius Tadas Gryn apie savo pavardės kilmę: buvo ieškota archyvuose
DABAR RODOMA
Vilkaviškietė daug dešimtmečių iš artimųju ir bičiulių prašo tik vienos dovanos
DABAR RODOMA
Dovana slaugos namų pacientams nuo tarybos nario sukėlė sumaištį
DABAR RODOMA
Po kalėdinio džiaugsmo – antplūdis gyvūnų prieglaudose
DABAR RODOMA
Išskirtiniai TV3 kadrai: vidury baltos dienos – statybvietėje girtutėliai statybininkai
DABAR RODOMA
Lietuvos kompanija pasirinko dirbti 4 dienas, vietoje 5 – negali atsidžiaugti
DABAR RODOMA
Šiais metais VMI skirs išskirtinį dėmesį odontologams: uždirba mažiau nei kasininkai ar valytojai
DABAR RODOMA
Kaune išskirtinis dėmesys gatvėse gyvenančioms katėms
DABAR RODOMA
Vaikus užauginę panevėžiečiai išsiruošė į kelionę aplink pasaulį
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų