Kaltinimai svetur išvykusiems tautiečiams gobšumu, nepatriotiškumu ir savanaudiškumu nėra nauji. Aš jau neprisimenu tokio straipsnio apie emigrantus, po kurio nebūtų bent tūzino komentarų, vadinančių mūsų emigrantus „užpakalių plovėjais“, „parsidavėliais“ ar dar kokia bjaurastimi. Karo, maro ar nederliaus nebuvo, Lietuva laisva demokratinė valstybė, o šie nedorėliai pabėgo - metė namus, tėvus, protėvių kapus - „ilgojo svaro“ ( euro, kronos) vardan. Ir perspektyva jų nyki - egzistencija už jūrų marių, laukiant progos atsigulti į prabangų karstą. Ai, tiesa, aluzija į karstą ne interneto komentatorių išradimas, bet iš bendro konteksto taip pat ne iškrenta.

Viskas būtų lyg ir aišku ir atrodytų, kad nėra po šios pastraipos daugiau ką ir rašyti, tačiau...

Mintyse persikeliu į maisto sandėlius Manchesteryje ir iš karto prisimenu tuos „prakeiktus Tėvynės išdavikus“, jų veidus, jų kalbas, sužinotas jų gyvenimo ir emigracijos istorijas, kurių reta prasidėdavo „štai nutariau daugiau pinigų užsidirbti“. Prisimenu ir tuos mano draugus, kurie kišenėje turėdami chemikų, fizikų ar informatikos specialistų diplomus dirbo Lietuvoje vadybininkais, laborantais ar pardavėjais ir tik išvažiavę svetur gavo galimybę dirbti pagal savo turimą specialybę ir ne tik dirbti, bet ir užsidirbti.

REKLAMA

Unifikuotas naujos emigracijos portretas dažniausiai mums pateikiamas būtent per savanaudiškumo prizmę. Tiesa, ir patys emigrantai kartais pasitarnauja šiam stereotipui įsigalėti, begėdiškai besigirdami neesamais uždarbiais ar pamokslaudami likusiems lietuviams esą pastarieji yra kvaili, kad vis dar „sėdi už savo minimumą“. Tačiau nenusiriskime iki tipinės diskusijos - teisesni išvykę ar likę - nagrinėjimo. Pabandykime drąsiai pažiūrėti tiesai į akis – jei ne emigracija, tai dabartinė Lietuva atrodytų visai kitaip.

Tai, kad socialinius sukrėtimus labiau skatina didelė atskirtis, nei bendras žemas pragyvenimo lygis, yra senai žinoma. Pvz., kai kurios Karibų jūros baseino šalys yra neturtingos, tačiau jų visuomenėje dažniausiai vyrauja taika ir ramybė. Išimtis yra post-autoritarizmo sąlygomis gyvenantys haitiečiai, kuriems be diktatoriaus J-C Duvalier „palikimo“ dabar tenka kovoti ir su stichinės nelaimės pasekmėmis. Tuo tarpu nepalyginamai turtingesnėje pietų Europoje, kur socialinė atskirtis visuomet buvo didesnė nei pvz. Skandinavijoje, pasikartojantys protestai ar net neramumai yra natūralus šių valstybių politinis fonas. Pats laikas prisiminti, kad ir mus vadina Baltijos italais, tik šitą epitetą aš čia prisiminiau ne lietuvių emocionalumui apibūdinti, o kaip tinkamiausią palyginimą socialinės atskirties lygiui nusakyti. Sakyčiau, mes net ne šiaip Baltijos italai, o Baltijos siciliečiai, kur skirtumai supjaustė visuomenę lyg skalpelis. Ir dar virš viso to kabo masyvus tarpusavio ryšiais persipynęs ir kaip žuvis žvynais korupciniais ryšiais apaugęs valdantis elitas.


Rašyti komentarą...
a
airis
2014-01-18 00:09:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gerb. profesoriaus pono V.Lansbergio cinizmą savo tautos atžvilgiu persveria nebent paranojiška neapykanta, demonstruojama Rusijos atžvilgiu - kad kas nors per klaidą nepagalvotų, jog didysis muzikas dėstė marksizmą-leninizmą savo noru... Aišku, kad jis dėl to nekaltas - KGB privertė :)
Dalis emigrantų jau niekada negrįš. Ne todėl, kad nenorėtų. Todėl, kad suprato, jog namuose nėra to, ką rado čia - paprasčiausios pagarbos žmogui. O ir skurde nesinori visą laiką gyventi. Pasakysiu tik tiek - retas kuris išvažiavo lengvesnės duonos ieškoti, dažniausiai prispausti bėdos išvyko. Ir pavydėti nėra čia ko - beveik kiekvienas galėtų romaną parašyti apie tai, kaip sunkiai teko pradėti naują gyvenimą.
Atsakyti
-1

j
jolka
2014-01-18 16:16:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
mano vaikai ir cia dirbo juodai ir ten dirba bet ten jie gali isgyventi ir mums padeti!bedai esant staigiai atvaziuoja>jie ne isdavikai savo tevynes!man labai skaudu tai girdet!
Atsakyti
0

a
ar
2014-01-18 01:51:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
o pats ka euro parlamente daro?ar neauksinio karstui ussidirbt?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų