Liepos 31-ąją, penktadienio vakarą visi muzikos ir vyno gurmanai kviečiami į unikalų vakarą Trakų Pilyje – „Muzikos ir Vyno IQ“.
Čia susipins istorija, vynas, muzika ir ugnis. Jeigu gyventume prieš penkis šimtus metų niekas nevyktų kitaip. Skirtųsi tik žmonių rūbai, kvepalai ir bendravimo stilius. Šiandien niekas tiksliai negali pasakyt, bet tikėtina, jog anuomet Vytautas Didysis panašiai leisdavo laisvalaikį pakviesdamas draugus vakarui į pilį, pasiklausyti arfų melodijų, žavėtis fakyrais ir skanauti gero vyno.
Tokios ir šio vakarinio renginio natos - be įtampos, atsipalaidavęs žmogus, skęstantis romantiškose pilies bokštų melodijose.
Skambant vienam iš seniausių visų laikų instrumentų – arfai, bus galima ragauti skaniausių vynų, įmantriai paruoštų sūrių, o po vidurnakčio - pasigrožėti fakyrų spektakliu.
Originalaus dueto pasirodymas
Neseniai Klaipėdoje pasirodęs projektas „Stiklo duetas" („The Glass Duo“), įkurtas Annos ir Arkadiuszo Szafraniec'ų, atvyksta groti į Trakus. Puikiai pasirodę ir gerai įvertinti uostamiestyje, jie mielai sutiko apsilankyti Karalių rezidencijoje – Trakų pilyje. Ši pora yra vienintelis „stiklo muzikos“ duetas Lenkijoje ir vienas iš nedaugelio profesionalių šios muzikos krypties projektų pasaulyje.
„Stiklo duetas“ turi didžiausią stiklo arfą pasaulyje, kurios diapazonas siekia beveik penkias oktavas. Anna ir Arkadiuszas groja pirštais braukdami per taures.
Daugelis pirmą kartą išvydę šią porą grojant stiklo taurėmis turbūt pamano, kad tai avangardinis reiškinys, tačiau dar labiau stebina faktas, kad šią muziką Tolimuosiuose Rytuose žmonės žinojo jau viduramžiais.
Europoje pirmosios žinios apie šį instrumentą užfiksuotos baigiantis XV amžiui, o paplitimas pastebimas nuo 1761 metų.
Atsiradus šio instrumento meistrų stiklo arfa greitai įsiliejo į Europos muzikos meną. Muziką jai kūrė W.A. Mozartas, Liudvikas Van Beethoven‘as ir kiti. Nepaisant to, kad stiklo muzika greitai išpopuliarėjo, taip pat greitai ir išnyko. Tai įvyko 1835 -aisiais.
Trakų Pilyje duetas atliks Wolfgango Amadejaus Mocarto, Johano Sebastiano Bacho, Edvardo Grygo, Piotro Čaikovskio, Frederiko Šopeno, Karolio Šimanovskio ir Antonino Dvoržako kūrinius. Programa truks apie valandą.
Angelų instrumentas
Po dueto pasirodymo užgros senoji styginė arfa. Arfa — angelų choro instrumentas. Juo skambino jaunasis Dovydas, kad numalšintų karaliaus Sauliaus šėlsmą. Tai vienintelis styginis gnaibomasis instrumentas, orkestre turintis nuolatinę vietą. Arfa tarsi skleidžia spindulius virš visos atliekamos muzikos. Senovinės arfos, ne taip kaip didžiulės šiuolaikinės, buvo maži kilnojami instrumentai. Šiuolaikinio pavidalo arfa yra vienas gražiausių instrumentų. Susideda iš tuščiavidurės garsadėžės, grakščiai išlenkto kaklo ir stovo, kuris dažnai esti puošniai išraižytas ir išgražintas. Vienas arfos šonas remiasi į arfininko petį, o skambinama nykščiu bei abiejų rankų trimis didžiaisiais pirštais.
Arfa skambinama dviem būdais: „arpeggio“ (kai skambinama pilnaisiais arba laužytaisiais akordais) ir „glissando“ (kai ranka braukoma per stygas).
Debiusi ir Ravelis arfą naudojo ypač subtiliai. Vagneris ją irgi mėgo: džiaugsmingoje „Reino aukso“ baigiamojoje dalyje, dievams einant vaivorykštės tiltu į Valhalą, vienu metu skamba šešios arfos. Specialiai šiam instrumentui vadovauti pakviesta - viena geriausiai grojanti šiuo instrumentu Daiva Šlyžienė.
Skanaujant įvairių rūšių vyną, bus nuostabi proga palyginti du unikalius instrumentus – stiklo ir styginę arfą. Vėliau apsalusias širdis ištirpins fakyrų pasirodymas. Patyrę ne mažiau nei mūsų kilmingieji riteriai, tikslūs ne mažiau nei taiklieji lankininkai, fakyrai atneš į renginį dalelę istorijos ir unikalų ugnies šou. Ugnies šou atliks „Viduramžių pasiuntinių“ fakyrų ugnies meninis kolektyvas.
Bilietus į unikalų muzikos gurmanų vakarą „Muzikos ir Vyno IQ“, galite nusipirkti bilietų platinimo sistemos „Bilietai.lt“ kasose.