Praeitą kartą Laisvajame universitete Vilniuje svečiavosi Žaliųjų judėjimo atstovai Janina Gadliauskienė ir Andrejus Gaidamavičius, kurie pasakojo apie šio judėjimo padtį, dalijosi mintimis apie bendruomenių, kaip atsvaros politinėms institucijoms, svarbą.
Įsibėgėjus pavasariui ir atšilus orams darosi nyku sėdėti uždarose auditorijose. Šią savaitę Laisvojo universiteto (LUNI) studentai nusprendė mokytis gryname ore. Vilniaus LUNI organizuoja teorinius ir praktinius gatvės meno užsiėmimus senamiesčio kiemelyje, o Alytaus LUNI kviečia į išvažiuojamąją paskaitą dviratininkų traukiniu, kuris keliaus maršrutu „Olita–Orany“ (Alytus–Varėna).
Šį ketvirtadienį, balandžio 30 d., LUNI studentų Vilniuje laukia praktinė paskaita, kurios metu aiškinsimės, ar gatvės menas – graffiti – yra protesto išraiška, ar tiesiog tam tikra chuliganizmo forma. Užsiėmimo metu galima bus ir praktiškai išbandyti šią veiklos sritį, norintys taip pat galės padėti ruošti vaizdinę medžiagą gegužės 1-osios akcijai. Alytuje penktadienį ir šeštadienį, gegužės 1-2 dienomis, rengiama paskaita-kelionė, skirta dviračių ir istorijos entuziastams.
Graffiti terminas apibūdina piešinius, įrėžimus, bet kokias keverzones ant piešėjui nepriklausančių sienų. Pirmieji tokie įrėžimai istorijoje pastebimi jau II-I a. pr. Kr. Jie būdavo atliekami ant laidojimo rūsių ir apleistų namų sienų. Ankstyvieji šiuolaikinio stiliaus graffiti pavyzdžiai – stilingesni užrašai su tam tikra potekste – buvo aptikti Senovės Graikijos Efeso mieste (dabartinė Turkijos teritorija), vėliau – Romoje. Išraižomi buvo lotyniški keiksmažodžiai, burtai, meilės prisipažinimai, alfabetai, politiniai šūkiai ar žymių literatūros kūrinių citatos. Tačiau jau ir tada reikštas nepasitenkinimas tokiu reiškiniu. Net ir patys piešėjai Pompėjoje paliko tokį užrašą: „Siena, aš stebiuosi, kaip tu dar nesugriuvai nuo masto savo bjaurių įrašų“
Tai, ką mes matome šiandien ant savo miestų sienų, yra modernusis graffiti. Šis stilius gimė apie 1970-sius afroamerikietiškoje kultūroje. Prasidėjęs nuo stilizuotų autorių parašų – tagų „meninis vandalizmas“ išsirutuliojo iki sudėtingų kūrinių. Pasak menininko A. Brenerio, šiandieninis graffiti menas toli gražu ne visada kritiškas, kartais ir visai be jokio turinio, o valdžia greta represijų naudoja ir pozityvias poveikio priemones, kurios sėkmingai sunaikina politinį graffiti potencialą. Vykdomi integravimo procesai, kurių metu graffiti pritaikomas oficialiosios kultūros interesams. Šiuo metu graffiti menas dažnai yra naudojamas viešųjų vietų puošybai, jis pasiekė ir meno galerijas. Čia darbai atliekami neskubant ir kur kas kruopščiau, tačiau vargu ar juos galima pavadinti graffiti, nes, gatvės menui įgijus oficialaus meno statusą, išnyksta nelegalumo jausmas.
Alytaus LUNI ir tradicinis dviratininkų traukinys „Olita–Orany“ gegužės 1-2 dienomis kviečia į paskaitą-kelionę nykstančios istorijos pėdsakais, kurios tema „Traukiniai ir Alytus, Alytus ir traukiniai“. Kelionė skirta pirmojo traukinio atvykimo į Alytų 110-osioms metinėms paminėti.
XIX a. pabaigoje atsiradus poreikiui stiprinti vakarinę Rusijos imperijos sieną, buvo nutarta fortifikuoti miestus prie Nemuno – Kovno (dabar Kaunas), Olita (dabar Alytus), Grodna (dabar Gardinas). Siekiant užtikrinti statybinių medžiagų tiekimą ir greitą susisiekimą, į Olitą buvo nutiestas geležinkelis. Beveik pusę amžiaus tai buvo gyvybinga transporto arterija, suteikusi ženklų postūmį Pietų Lietuvos miestų ir miestelių vystymuisi. Praūžus dviem pasauliniams karams, lydimas įvairiausių istorinių aplinkybių, šis pramoninės revoliucijos reliktas pamažu ėmė nykti. Šiandien dar tebeturime išlikusių inžinerinių struktūrų, tyliai bylojančių apie plačius to meto žmogaus minties užmojus bei anuomet vyravusią dvasią.
LUNI Vilnius: susitinkame ketvirtadienį, balandžio 30 d., 18 val. prie „Kiaušinio“ skulptūros Šv. Stepono, Raugyklos ir Pylimo gatvių sankryžoje. Praktinis užsiėmimas gatvės meno tema vyks leidyklos „Kitos knygos“ kiemelyje (Šv. Stepono g. 4). Prašome apsirengti rūbais, kurių negaila sutepti.
LUNI Alytus: Dviračių traukinys išvyksta gegužės 1 d. 8:15 nuo Alytaus dailės mokyklos (S. Dariaus ir S. Girėno 25); 8:32 val. – iš Alytaus senosios geležinkelio stoties (Gardino g. 14). Kelionės trukmė – 8 valandos. Gegužės 2 d. 10:11 val. dviratininkų traukinys išvyksta iš Varėnos geležinkelio stoties į Alytų. Planuojantys vykti kviečiami susipažinti su keliautojo atmintine http://www.sotvaras.lt bei registruotis laisva forma. Prašome užsiregistruoti iš anksto: [email protected].
Laisvasis universitetas – tai savanoriška žmonių alternatyva valstybinėms ir privačioms mokymosi įstaigoms, keičianti mokymosi motyvaciją ir tarpusavio bendravimo standartus. Čia žmonės ateina pasidalinti patirtimi, teorinėmis žiniomis, praktiniais įgūdžiais, mokosi vieni iš kitų, kalbasi įvairiomis aktualiomis temomis netarpininkaujant jokioms oficialioms institucijoms. Į Laisvojo universiteto užsiėmimus įėjimas laisvas.
Daugiau informacijos apie buvusias ir būsimas LUNI paskaitas įvairiuose Lietuvos miestuose galite rasti svetainėje www.luni.lt. Čia taip pat galite pasiklausyti radijo laidos „LUNI valanda“ įrašų.