Artėjant naujiems mokslo metams, dalis šiemet mokyklas pabaigusių abiturientų jau kraunasi lagaminus – jie studijuos užsienyje. Kas lemia, jog moksleiviai studijas gimtinėje iškeičia į mokslus svetimoje šalyje?
Prioritetas – studijų kaina
Šiaulietė Dovilė Rimkevičiūtė, mokslus krimsti nusprendusi Danijoje, teigė, jog tokį jos pasirinkimą nulėmė nemokama studijų kaina.
Į Lietuvos aukštąsias mokyklas stoti net nebandžiusi abiturientė pasakojo, jog mūsų šalyje studijas ji rinktųsi tik Vilniuje.
Tačiau mergina abejojo, ar gyvendama sostinėje ji sugebėtų susirasti darbą.
Pasak jos, Lietuvoje įsidarbinimo galimybės studentams yra kur kas prastesnės nei užsienyje.
Danijoje pati aukštoji mokykla studentui parūpina praktikos vietą, kurioje gerai pasirodžius yra pasiūloma ir darbo vieta.
Po studijų sugrįš į Lietuvą
Odontologiją Vokietijoje ketinantis studijuoti Povilas Ancevičius pasakojo, jog pabaigęs mokslus užsienyje ketinąs sugrįžti į Lietuvą.
Jo žodžiais, kodėl gi nepasinaudoti proga pasisėmus patirties svetur galiausiai nesugrįžti į Lietuvą ir sukurti kažko gražaus?
Panašiai kalbėjo ir Danijoje studijuosiantis Martynas Ričkus. Jis įsitikinęs, jog po studijų svetimoje šalyje darbo ieškosis gimtinėje.
Paklausti, ar didžiuliai atstumai nuo namų jų nebaugina, būsimi pirmakursiai kalbėjo it susitarę. Jų teigimu, net ir didžiausi atstumai įveikiami. O ir patys esą įpratę nuolatos keliauti ir namuose neužsibūti.
Tiesa, M. Ričkus pridūrė, jog apsispręsti nebuvo lengva. Tačiau jei jis nepasieksiąs savo užsibrėžto tikslo – studijuoti užsienyje, tai ir Lietuvoje pasilikęs nepasiektų nieko.
Kalbinti jaunuoliai menkinti Lietuvos aukštųjų mokyklų neketino.
M. Ričkaus nuomone, viskas priklauso nuo žmogaus. Jei yra noro, galima nemažai pasiekti net ir ten, kur studijų programa nėra gerai išvystyta.
Jis taip pat minėjo, jog studentus nuo stojimo į Lietuvos aukštąsias mokyklas neretai atgraso didžiulė konkurencija Esą mūsų šalyje įstoti į norimą studijų programą nėra paprasta.
Pašnekovų teigimu, studijos svetimose šalyse vilioja naujomis pažintimis bei galimybe lavinti užsienio kalbų žinias.
Studijos užsienyje domina ir studentus
Šiaulių universiteto Tarptautinių programų ir ryšių tarnybos direktorė Regina Karvelienė pasakojo, jog studijų užsienyje galimybe noriai domisi ir universiteto studentai.
Studentų susidomėjimas mainų programomis pastaraisiais metais didžiulis. Į kasmetes „Erasmus“ studijų atrankas susirenka vis daugiau pretendentų.
„Jaunas žmogus nori naujo patyrimo, pažinti svetimą šalį ir pažiūrėti, kaip yra studijuojama svetur“, – tokio noro priežastis vardijo specialistė.
Tačiau užsiminus apie abiturientų pasirinkimą studijuoti užsienyje, R. Karvelienė laikėsi nuomonės, jog studijų kokybės paieškos užsienio aukštosiose mokyklose ne visuomet pasiteisina.
„Daug kas kalba apie studijų kokybę, tačiau nelabai kas įsivaizduoja, kas tai yra. Daugelis, susižavėję užsienio aukštosiomis mokyklomis, grįžta, nes paprasčiausiai ten žinių negauna“, – teigė R. Karvelienė.
A. Šimkus